SHQIPËRI

Nano: Menaxhimi i UEFA Conference League i suksesshëm

 Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Gledis Nano foli sot, në një konferencë për shtyp, për përfundimin me sukses të finales së UEFA Conference League. “Sot është...

Rama: Krenar për përshtypjet fantastike që la Shqipëria në sytë e mba...

Roma fitoi mbrëme UEFA Conference League duke mposhtur 1-0 Feyenoord në stadiumin “Air Albania” në Tiranë. Kryeministri Edi Rama shprehu sot falënderimet për të gjithë ata që i...

Roma shkruan historinë në Tiranë, shpallet fituesja e parë e Conference...

Roma ka mundur 1-0 Feyenoordin në 'Air Albania'  duke marrë trofeun e parë evropian në historinë e saj pas 61 vitesh, dhe të parin për ekipet e futbollit italian pas 12 vitesh!...

Mourinho në Tiranë: Nëse Roma fiton, një shqiptar ngre kupën

Roma dhe Fejnordi do të ndeshen me njëra-tjetrën në finalen e Ligës së Konferencës që do të luhet në Tiranë. Përpara këtij takimi, tekniku portugez i Romës, Jose...

Kupa e Botës mbërrin në Tiranë

Turneu i trofeut të Kupës së Botës, organizuar nga FIFA dhe Coca-Cola, ka mbërritur paraditen e së dielës në Shqipëri dhe do të ekspozohet në ambientet e Qendrës...

Zhvillohen zgjedhjet për kryetar të PD, gara mes Ish-kryeministrit Berish...

Komisioni i Rithemelimit po zhvillon sot zgjedhjet për kryetarin e ri të Partisë Demokratike, ku garojnë ish-kryeministri Sali Berisha dhe ish-kryetari i PD-së në Kukës, Ibsen Elezi. Komisioni...

Ministri Peleshi njoftoi se Shqipëria do blejë raketa antitank Javelin p...

Forcat e Armatosura të Shqipërisë do të kenë pjesë të tyre një nga sistemet më të mira raketore antitank “Javelin”. Lajmi u konfirmua nga vetë ministri i Mbrojtjes...

“Do të Kthehemi”/ Ambasada e Shtetit të Palestinës në Shqipëri...

Ambasada e Shtetit të Palestinës në Republikën e Shqipërisë përkujtoi, ditën e Enjte, më 18 Maj 2022, 74-vjetorin e Nakba-s (Katastrofës) Palestineze. Në eventin me titull “Do të...

Projekti për portin e ri të Durrësit, Kryeministri Rama: Ndër shtyllat ...

Projekti për portin e ri të Durrësit u prezantua sot gjatë një takimi të Kryeministrit Rama në zyrën e tij me projektuesit holandezë të kësaj vepre. “Mirë se...

Shqipëri: Korridor i ri tranziti energjie drejt Ballkanit dhe Europës

Lufta në Ukrainë bëri të qartë emergjencën e pavarësimit të Europës nga gazi rus. Shqipëria synon të kthehet në të ardhmen në një vend tranzit të kalimit të...

KASH mbështet aplikimet për anëtarësim të Finlandës dhe Suedisë në ...

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë mbështet aplikimet për anëtarësim të Finlandës dhe Suedisë në NATO Finlanda dhe Suedia, janë në të drejtën e tyre sovrane për të kërkuar anëtarësimin...

Grupi i PD-së propozon 8 emra për President, Ish-Ambasadorë, politikanë...

Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike, i mbledhur ditën e sotme nga Enkelejd Alibeaj, ka propozuar 8 emra për të kandiduar për President. Deputetët demokrat kanë propozuar emrat e...

Megaoperacioni “Golden bullet”/ SPAK godet 8 grupe kriminale. Kraja-Nan...

Drejtuesi i Prokurorisë së Posaçme SPAK Arben Kraja dhe drejtori i Policisë së Shtetit Gledis Nano kanë dalë në një komunikim zyrtar këtë të enjte në lidhje me...

Presidenti Meta: 17 Maji, dita më e errët e pluralizmit politik në Shqip...

Presidenti i Republikës, Ilir Meta foli sot në një konferencë për shtyp për marrëveshjen e 17 majit të vitit 2017 mes kryeministrit Edi Rama dhe kryetarit të PD-së...

Suedia nënshkruan dokumentin e aplikimit për anëtarësim në NATO/ Ambas...

Ministrja e Jashtme e Suedisë, Ann Linde, ka nënshkruar dokumentin e aplikimit të vendit të saj për anëtarësim në NATO. Në transmetimin drejtpërdrejtë nga Ministria e Jashtme, Linde...

Skadon afati për kandidaturat, asnjë emër për president

Sot pasdite skadoi pa asnjë emër afati për paraqitjen e kandidaturave për presidentin e ri të vendit Në këtë mënyrë votimi i parë i parashikuar për nesër pasdite,...

Rama publikon videon: Shqipëria dënoi genocidin e Srebrenicës në Këshi...

Kryeministri Edi Rama publikoi sot videon e fjalës së ambasadorit të Shqipërisë në OKB, Ferit Hoxha më 11 maj 2022 për Srebrenicën, në Këshillin e Sigurimit të Kombeve...

Zvicra dhe Shqipëria nisin fazën e re të bashkëpunimit për katër vite...

Një program i ri bashkëpunimi zvicerano-shqiptar për të cilin Zvicra përkushton fondin prej 105 milionë franga zvicerane, u lançua sot me synim kontributin për demokraci, zhvillim ekonomik, shëndetësi...

Ambasadorja Kim reagon ashpër për sulmin ndaj SPAK: Reforma në Drejtësi...

Kryediplomatja amerikane në Shqipëri ka reaguar pas përplasjes Rama-SPAK, ku kreu i qeverisë deklaroi pse drejtësia e re nuk ka nisur ende një hetim ndaj ish-kryeministrit Sali Berisha...

Krerët e Parlamenteve të nismës Adriatiko-Joniane në Tiranë, Rama: Evr...

Rama deklaroi  se, “shkalla e transformimit që Shqipëria ka përjetuar gjatë kësaj dekade është vërtet shumë e madhe”. Në fjalën e tij në konferencën e 18-të të kryetarëve...

Rama: Bankat e nivelit të dytë t’i bashkohen Revolucionit Digjital,

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se “është koha që bankat e nivelit të dytë t’i bashkohen Revolucionit Digjital, për të lehtësuar klientët dhe sipërmarrjen nga pengesat e vonesat...

Presidenti Meta vlerëson deputetin rumun Bogdan-Alin Stoica me Titullin ...

"Mbështetur mbi themelet e forta të miqësisë tradicionale mes dy popujve tanë, të inkurajojmë më tej thellimin e bashkëpunimit në të gjitha fushat mes Shqipërisë dhe Rumanisë" Me...

Ndahet nga jeta Hajdar Muneka, ish-ambasador i Shqipërisë në Kinë

Hajdar Muneka, gazetari dhe diplomat i njohur dhe me një përvojë shumë të gjatë në fushën e diplomacisë është ndarë nga jeta në mbrëmjen e së enjtes në...

Vetëvrasja e Ilvi Metës, Komiteti Shqiptar i Helsinkit: Ngjarja tragjike ...

Komiteti Shqiptar i Helsinkit ka dhënë të tjera detaje në një deklaratë të bërë së fundmi në lidhje me vetvarjen e të riut Ilvi Meta. Në një raport...

Qeveria i hap rrugë resorteve pas rishikimit të kufijve natyrorë të Par...

Qeveria shqiptare përmbylli në fund të prillit procedurat ligjore për ndërtimin e një resorti turistik në Gjirin e Manastirit në Sarandë. Resorti është i pari që pritet të...

Presidenti Meta: Përshëndes përkushtimin e Scholz, për të rifilluar Pr...

Presidenti i Republikës, Ilir Meta përshëndeti sot përkushtimin e Kancelarit të Gjermanisë, Olaf Scholz, të shprehur sot edhe ndaj Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, për të rifilluar Procesin...

Kryeministri Rama i përgjigjet Zelenskyt: Do të jemi në Konferencën e D...

Kryeministri Edi Rama në fjalën e mbajtur në seancën e posaçme parlamentare, ku presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky iu drejtua Kuvendit shqiptar me një fjalim, drejtpërdrejtë nga Kievi,...

Dita Botërore e Lirisë së Shtypit/ Reagojnë Yuri Kim, Meta dhe Rama

Në Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit, Presidenti Ilir Meta ka denoncuar problematikat në punën e gazetarëve, duke përmendur mungesën e kontratave të punës, punën me orare të...

“Kodi i ri etik”/ Kryeministri Rama u ndalon ministrave takimet...

Në rregullat e reja të kryeministrit Edi Rama për ministrat e kabinetit të tij, parashikohet që atyre do t’u ndalohet me ligj takimi me biznesmenë dhe nuk mund...

Presidenti Meta takon Kryetarin e KMSH, Haxhi Bujar Spahiu dhe u uron fest...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z Ilir Meta me rastin e festës së Fitër Bajramit vizitoi sot selinë e Komunitetit Mysliman të Shqipërisë nga ku përcolli urimet më të mira...

Kreu i KMSH uron festën e Fitër Bajramit: “Lusim Zotin që popujt t...

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë njofton të gjithë besimtarët se Fitër Bajrami do të falet ditën e hënë, më 02 maj 2022, në orën 06:20 në ‘Sheshin Skënderbej’, Tiranë....

Ndërtohet në Tiranë zipline më i madhi në Ballkan

 Tiranës i shtohet një tjetër destinacion që pritet të thithë jo vetëm turistë të huaj, që duan të eksplorojnë natyrën e bukur që ofron zona e Petrelës, por...

Takimi Varheley-Rama: Nëse nuk hapen negociatat brenda 6-mujorit të Presi...

Në një konferencë të përbashkët për shtyp me Komisionerin e Bashkimit Evropian për Zgjerimin dhe Fqinjësinë e Mirë, Oliver Várhelyi, Rama tha se, “patëm një diskutim të gjerë...

Bordi i Transparencës përcakton çmimin e ri për naftën

Bordi i Transparencës vendosi sot çmimet e reja të shitjes së karburanteve me pakicë dhe shumicë për tregun vendas. Këto çmime reflektojnë ndryshimet që janë shfaqur në tregjet...

KPA shkarkon nga detyra Drejtuesen e Prokurorisë së Tiranës, Elizabeta I...

Kolegji i Posaçëm i Apelimit shkarkon nga detyra Elizabeta Imeraj, aktualisht Drejtuese e Prokurorisë së Tiranës. Ajo u konfirmua nga shkalla e parë  për te trija kriteret, kurse...

Balluku: Projekt për lidhjen e TAP me portin e lundrueshëm LNG në Vlorë...

Një grup kompanish lidere në tregun e energjisë në SHBA dhe BE, u bënë bashkë sot në Tiranë për të diskutuar përfshirjen në zbatimin e planit ambicioz të...

Kryeministri Rama: Në 1 maj nis epoka e re e shërbimeve pa sportele, godi...

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se në 1 maj nis epoka e re e shërbimeve pa sportele. Në aktivitetin informues të mbylljes së sporteleve të shërbimeve publike dhe...

KESH merr licencën për prodhimin e energjisë nga impianti fotovoltaik

Bordi i Entit Rregullator të Energjisë (ERE) vendosi të licencojë shoqërinë KESH sh.a në veprimtarinë e prodhimit të energjisë elektrike nga centrali fotovoltaik i digës Qyrsaq në hidrocentralin...

Ndikimi i Kinës në Shqipëri/ Flet ambasadori kinez: Kemi miqësi tradici...

Ambasadori i Kinës në Shqipëri, në një deklaratë nga Korça foli për luftën në Ukrainë dhe marrëdhëniet me Shqipërinë. Ai tha se në këtë situatë Kina po luan...

Komiteti i Ekspertëve vendos heqjen e kufizimeve në Shqipëri duke fillua...

Situata e favorshme epidemiologjike ka sjellë heqjen e masave kufizuese në Shqipëri, njoftoi të martën Komiteti Teknik i Ekspertëve, duke thënë se nuk do të ketë më kufizime...

Kryeministri kroat: Të hapen sa më shpejt bisedimet për hyrjen e Shqipë...

Kryeministri i Kroacisë Andrej Plenkoviq priti sot në takim komisionarin e Komisionit Evropian për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi me të cilin ka biseduar mbi procesin e zgjerimit...

Peticioni/ “Ambasadorja Kim, Mjaft është Mjaft!”

Prej mëngjesit të ditës së sotme ( 25 prill 2022), po qarkullon online një peticion kundër qendrimeve politike të Ambasadores amerikane në Shqipëri  Znj.Yuri Kim. “Si qytetarë shqiptarë...

“Shqipëria mikpret Botën”, Rama: Hapësira të reja të ndërveprimit...

Në Tiranë çelet sot cikli i Javës Kulturore Ndërkombëtare, i cili do të nisë me Francën. Kryeministri Edi Rama deklaroi sot gjatë një konference për shtyp me ministren...

Pashkët Ortodokse/ Besimtarët në të gjithë vendin kremtojnë Ngjalljen...

Mesnatën e të shtunës shumë besimtarë u mblodhën në Katedralen “Ngjallja E Krishtit” në kryeqytet duke marrë pjesë në meshën e drejtuar nga kryepeshkopi Anastas Janullatos. Pas dy...

FMN dhe BB vlerësojnë Shqipërinë si histori suksesi në përballimin e ...

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, mori pjesë në Mbledhjet e Pranverës të Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) dhe të Grupit të Bankës Botërore (BB), në Uashington, që...

Berisha: Ambasadorja e SHBA-se po ndërhyn në procesin gjyqësor të PD-s...

Ish kryeministri Berisha akuzoi sot ambasadoren amerikane, Yuri Kim se po ndërhyn në gjykatë lidhur me çështjen gjyqësore në të cilën është Partia Demokratike. “Askush nuk mund t’i...

Kryepeshkopi Anastas uron besimtarët ortodoksë: Dashuria do të triumfoj...

Kryepeshkopi i Tiranës, Durrësit dhe i Gjithë Shqipërisë Anastas Janullatos ka uruar besimtarët ortodoksë për festën e Pashkës duke theksuar se “dashuria do të triumfojë përfundimisht, duke na...

Kurti thirrje kompanive dhe qeverisë austriake të investojnë në hekurud...

Kompani austriake nga fusha të ndryshme si infrastrukturës së cilësisë, inovacionit, ndërmarrësisë, digjitalizimit dhe edukimit profesional do të zhvillojnë takime me kompani nga Kosova për të parë mundësitë...

Incidenti në Kuvend mes Berishës dhe Alibeaj, reagon Yuri Kim: Sulme të ...

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Yuri Kim reagoi sot pas një incidenti gjatë punimeve të seancës plenare të Kuvendit, ku ish- kryeministri Sali Berisha...

Konkretizohet bashkëpunimi ndërmjet Fakultetit të Mjekësisë Dentare dh...

Konsulta me pacientë e leksione për stafin specializantët dhe studentët e stomatologjisë  Fakulteti i Mjekësisë Dentare ka krijuar një ndërlidhje shumë të rëndësishme bashkëpunimi me Fondacionin “Operation Smile”....

Freedom House: Demokracia në Shqipëri regjim hibrid

Sipas raportit më të fundit të organizatës “Freedom House” për Vendet në Tranzicion, Shqipëria nuk ka pësuar asnjë ndryshim në pikë, krahasuar me një vit më parë, në...

Kryeministri Rama thotë se socialistët duhet të zgjedhin një president ...

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se Shqipërisë i duhet një president normal, e kundërta e Ilir Metës. Në mbledhjen e grupit parlamentar socialist, Rama u ndal te fillimi...

Balla: Nesër nisim konsultimet për zgjedhjen e presidentit, dialog me opo...

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla dhe ministrja për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, në një konferencë për mediet sot në Tiranë, u shprehën për...

Arqipeshkvi Imzot Dodaj: Mëshira e Zotit dhe mesazhi i kësaj dite me ukra...

Arqipeshkvi i Tiranës dhe Durrësit, kreu i Kishës Katolike në Shqipëri, Imzot Arjan Dodaj uroi sot besimtarët katolikë për festën e Pashkës në meshën e së dielës në...

“Zëri i Amerikës”: Përçarja në PD, shumica e deputetëve në krah ...

Në Shqipëri një “Platformë parimesh për bashimin e demokratëve” e prezantuar të shtunën nga kryetari i grupit parlamentar të PD Enkelejd Alibeaj ka nxjerrë në pah ndarjen e...

Arqipeshkvi Arjan Dodaj përcjellë mesazhin e tij për festën e Pashkës/...

Arqipeshkvi i Kryedioqezës Tiranë-Durrës, Imzot Arjan Dodaj ka përcjellë sot mesazhin e tij për besimtarët katolikë për festën e Pashkës. Në mesazhin e urimit, Imzot Dodaj shprehet se...

Xhufi: Problemet e errëta të Mesjetës së Hershme

 “Mesjeta arbërore e shek. XI-XIV: një vështrim mbi problematikën” titullohej leksioni akadamik i mbajtur sot nga akademik Pëllumb Xhufi në sallën “Aleks Buda” në Akademinë e Shkencave të...

“Po jetojmë në një rend botëror në ndryshim”

Lufta Rusi-Ukrainë, 24 shkurt-31 mars 2022* Luftërat shkaktojnë kosto të tmerrshme njerëzore dhe transformojnë politikën ndërkombëtare,  ndërsa Ukraina po ndryshon rendin botëror…Po, bota po transformohet para syve tanë!...

FRONTEX mbështetje Shqipërisë për riintegrimin e emigrantëve

Agjencia Europiane e Rojës Kufitare dhe Bregdetare, FRONTEX do të mbështesë Shqipërinë ndër 26 shtetet jo anëtare të BE-së në sigurimin e masave riintegruese për emigrantët e rikthyer....

Te zbulosh se je ne listen e pensionisteve te pasur’…

Nga Genc Mlloja Sot mesova se sipas skemes se ‘Paketes se Rezistences’ te qeverise rilindase te kryesuar nga E. R. pensioni me vlere 30.000 lek me kategorizon ‘pensionist...

Shqipëria merr me qira dy anije për prodhim energjie, marrëveshja me SHB...

Ministrja e Energjisë dhe Infrastrukturës, Belinda Balluku thotë se Shqipëria do të marrë dy anije që prodhojnë energji elektrike. Deklarata e ministres u bë gjatë mbledhjes së Komitetit...

Guvernatori Gent Sejko: Çmimet do të vijojnë të mbeten të larta

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko, ishte sot i pranishëm në prezantimin e Raportit të Tranzicionit të BERZH 2021-2022. Ndërsa e konsideroi raportin një moment të rëndësishëm...

Kryeparlamentarja Nikolla takon ambasadoren Kim: Bashkëpunim për forcimin...

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla u takua sot, në kryesinë e Kuvendit, me ambasadoren e SHBA, Yuri Kim me të cilën diskutoi ndër të tjera mbi bashkëpunimin dypalësh...

BSH dhe BB, projekte të përbashkëta në fushën e pagesave

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko priti sot në një takim zyrtar përfaqësuesit e Bankës Botërore, Linda Van Gelder, drejtore rajonale e Bankës Botërore për vendet e...

SI VIS PACEM PARA PACEM! Nëse do paqe, përgatit paqen…

Dom Gjergj Meta* Ndërkohë që Presidenti rus, Vladimir Putin citon ungjillin e Gjonit, ai amerikan Joe Biden citon Papën Gjon Pali II (përgjysmë). Të dy pastaj kërcënojnë njëri-tjetrin....

SI VIS PACEM PARA PACEM! Nëse do paqe, përgatit paqen…

Dom Gjergj Meta* Ndërkohë që Presidenti rus, Vladimir Putin citon ungjillin e Gjonit, ai amerikan Joe Biden citon Papën Gjon Pali II (përgjysmë). Të dy pastaj kërcënojnë njëri-tjetrin....

Nis sot muaji i Shenjtë i Ramazanit, kreu i KMSH mesazh besimtarëve: Agj...

Besimtarët myslimanë nisin sot muajin e shenjtë të Ramazanit, agjërimin që zgjat një muaj. Sipas fesë islame, çdo besimtar mysliman, duhet të agjërojë për 30 ditë me radhë,...

Nis shpërndarja e pensioneve të indeksuara dhe dhënia e mbështetjes fin...

Në kuadër të Paketës së Rezistencës Sociale, që po zbaton qeveria shqiptare, Instituti i Sigurimeve Shoqërore filloi sot në datë 1 prill 2022 shpërndarjen e të gjitha pensioneve...

Shqipëria shënon 13-vjetorin e anëtarësimit në NATO

1 Prilli shënon sot 13 vite nga anëtarësimi i Shqipërisë në Organizatën e Traktatit të Atlantikut të Veriut, NATO. Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi përmes një postimi në...

Ambasadorja Kim: Vendosje para përgjegjësisë e fajtorëve për situatën...

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim reagoi sot pas raportit që kreu i Agjencisë së Kadastrës, Artan Lame dha dje në lidhje me situatën në...

Shqipëria, pjesë e mekanizmit të përgjigjes ndaj krizës në BE

Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Frida Krifca, gjatë vizitës së saj zyrtare në Bruksel, ku takoi Komisionerin e Bashkimit Evropian për Bujqësinë, Janusz Wojciechowski, diskutoi përfshirjen e...

Politika përçanë protestën/ Gruaja dëbon nënë Lizën nga protesta,...

Qytetarët u mblodhën sërish në sheshin para kryeministrisë në Tiranë për të protestuar kundër rritjes së çmimit me pretendimin se është një formë e re proteste gjatë së...

Sot 25 vjet nga tragjedia e Otrantos

Sot shënohen 25 vite nga Tragjedia e Otrantos e ndodhur më 28 mars 1997, ku anija shqiptare “Kateri i Radës”, u përmbyt në Ngushticën e Otrantos nga forcat...

Alfred Balla, kryetari i ri i KLP-së

Pas përvojës 3-vjeçare si anëtar i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Alfred Balla do të marrë nga dita e sotme drejtimin e këtij institucioni. Emërimi i juristit me...

100 vjetori Shqipëri-SHBA/ Yuri Kim: Dhurata e SHBA-së për shqiptarët: ...

Ambasadorja Yuri Kim ka ndarë ditën e sotme një lajm shumë të rëndësishëm për qytetarët shqiptarë. "Ndërsa festojmë 100 vjet marrëdhënie midis Shteteve të Bashkuara dhe Shqipërisë, Ambasadorja...

Holanda, investitori më i madh në Shqipëri për të tretin vit radhazi

Holanda ishte investitori më i madh i huaj në Shqipëri, për të tretin vit radhazi. Të dhënat e Bankës së Shqipërisë tregojnë se investimet holandeze vitin e kaluar...

OSBE 25 vjet në Shqipëri, Xhaçka: Mbajtëm një kryesi të suksesshme

25 vite më parë u vendos në Shqipëri Prezenca e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE). Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka teksa...

Presidenti Meta bën thirrje për bashkëpunim më të fortë mes Shqipëri...

Presidenti Ilir Meta priti sot në takim kryetarin e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku dhe delegacionin që e shoqëron, me të cilin diskutoi rreth zhvillimeve dhe sfidave...

Sejko: Ekonomia botërore po përballet me çmime të larta, ndikim edhe n...

Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë në mbledhjen e sotme u përqendrua në ndikimin që do të ketë në ekonominë shqiptare sulmi ushtarak i Rusisë ndaj Ukrainës. Guvernatori...

Deputetët shqiptarë dhe kroatë diskutojnë për forcimin e bashkëpunimi...

Një delegacion i Grupit Ndërparlamentar të Miqësisë Kroaci-Shqipëri, i kryesuar nga Ermina Lekaj Prljaskaj, kryetare e këtij grupi, zhvilloi një takim në Tiranë të mërkurën me kryetaren e...

212 afganë përcillen drejt SHBA, Kim: Shqipëria vendi i parë që hapi d...

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka dhe ambasadorja e SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim morën pjesë sot në ceremoninë e përcjelljes së 212 shtetasve afganë...

Lulzim Basha jep dorëheqjen nga kryetar i Partisë Demokratike

Lulzim Basha ka dhënë dorëheqjen nga posti i kryetarit të Partisë Demokratike. “Kam vendosur të hedh një hap pas duke u dorëhequr nga detyra e kryetarit të PD-së”,...

Kryeministri Rama: Nuk do të replikoj më në komentet në Facebook

Kryeministri Edi Rama bëri të ditur sot se nuk do të ndërhyj më në komentet që bëhen në rrjetin e tij social Facebook. Rama tha se ‘ndoshta jam...

Presidenti Meta vlerëson përkthyesin, shkrimtarin dhe botuesin e shquar,...

Presidenti i Republikës Ilir Meta, ka vlerësuar me titullin “Mjeshtër i Madh”, botuesin, përkthyesin dhe autorin e veprave për çështjet kombëtare, Rexhep Hida. Presidenti i Republikës, Sh. T....

Ditet e Edukimit Financiar dhe Dixhital të organizuar në degët e FED inv...

FED invest po organizon, në mënyrë periodike, ditët e edukimit financiar dhe digjital me anëtarët e tij dhe të gjithë të interesuarit që dëshirojnë të mësojnë më shumë...

Gazprom më ofroi një shumë përrallore”/ Ironizon ambasada ruse: Sa k...

Ambasada ruse në Shqipëri ka reaguar në lidhje me deklaratën e ish-kryeministrit Sali Berisha se “10 vjet më parë refuzoi ryshfetin e ofruar nga Gazprom për zhvillimin e...

KE mbështet të drejtën e shqiptarëve për të protestuar: Shqetësime l...

Qytetarët në Shqipëri dhe më gjerë kanë shqetësime legjitime për rritjen e çmimeve, tha Komisioni Evropian. Deklarata vjen pas pyetjeve të dërguara nga partneri mediatik i EURACTIV, Exit,...

Gazsjellësi TAP nis punën, Presidenti Meta: Rrit pavarësinë e Europës ...

Presidenti Ilir Meta përshëndeti sot fillimin e furnizimit me gaz natyror të Evropës Perëndimore përmes gazsjellësit TAP. Meta vlerësoi se TAP është investimi i huaj më i rëndësishëm...

Shqipëri-Maqedoni e Veriut/ Xhaçka: Rajoni të pozicionohet më afër BE-...

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka zhvilloi sot një takim me zëvendëskryeministrin për Çështjet Evropiane të Maqedonisë së Veriut, Bojan Marichic. Xhaçka u shpreh se...

Çmimet e larta mbushin arkën e buxhetit, 18 mld lekë më shumë në dy m...

Të ardhurat që ka arkëtuar buxheti nga taksat e tatimet kanë shënuar një nivel rekord historik në dy muajt e parë të këtij viti, të nxitura edhe nga...

Rama: BE të ndihmojë Ballkanin ekonomikisht!

Kryeministri Edi Rama ka pritur sot në një takim Përfaqësuesin e Lartë të BE për Politikat e Jashtme dhe Çështjet e Sigurisë, Josep Borrell, ku kërkoi që BE...

Protestuesit paralajmërojnë çdo ditë protesta pa ndërprerje kundër rr...

Protesta e organizuar nga organizatat e shoqërisë civile ka hyrë të dielën në ditën e pestë, ndërsa qytetarët janë mbledhur sërish në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, para selisë...

Dy fjalë për çmimin e naftës dhe Monopolistin Qeveri

Në këto ditë debatesh e protestash për rritjen e kostos së jetesës, e shprehur më hapur për kërcimin e menjëhershëm te karburantet, le të bëjmë nja dy llogaritje...

Bllokim në PD pasi kryetari i saj nuk jep dorëheqjen pas mbledhjes 6-orë...

Deputetët e Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike zhvilluan një mbledhje 6-orëshe të shtunën dhe pas diskutimeve të nxehta e të tensionuara, deputetët mendojnë, sipas raportimeve në media, se...

Scholz dhe Macron i bëjnë thirrje Putin për armëpushim të menjëhersh...

Kancelari gjerman Olaf Scholz dhe presidenti francez Emmanuel Macron biseduan të shtunën me presidentin rus Vladimir Putin dhe i bënë thirrje atij që menjëherë armëpushim në Ukrainë dhe...

Rritja e çmimeve: Shqipëria proteston në shesh: Boll na vodhet!

Me pankarta në duar me mijëra qytetarë janë mbledhur në shesh për të protestuar kundër rritjes abuzive të çmimeve të ushqimeve dhe të karburantëve në vendin tonë. “Boll...

Rritja e çmimeve, Shqipëria në protestë

Për të tretën ditë radhazi janë organizuar protesta kundër rritjes së çmimeve të karburanteve dhe mallrave të ‘shportës’ në Tiranë të premten. Pjesë e valës së protestave ishin...

Kryeministri Rama: Bord Kombëtar për Administrimin e Karburantit. Balluku...

Kryeministri Edi Rama zhvilloi sot një takim me furnizuesit e naftës për t’i vënë fre çdo spekulimi me pasojat e luftës në çmimet e karburantit. Rama theksoi se...

Dita e dytë e protestës kundër rritjes së çmimeve, bllokohen rrugët n...

Për të dytën ditë me radhë, qindra qytetarë janë mbledhur para Kryeministrisë për të protestuar kundër rritjes së çmimit të naftës dhe produkteve të tjera bazë. Nje proteste...

Nis punën në Shqipëri shtabi i përparuar i forcave speciale amerikane n...

Në Tiranë sot u zhvillua ceremonia e aktivizimit të shtabit të përparuar të forcave operacionale amerikane në Europë, të cilat do të kenë një bazë të përhershme në...
Lajmet e fundit