EKONOMI

Shqipëri: Korridor i ri tranziti energjie drejt Ballkanit dhe Europës

Lufta në Ukrainë bëri të qartë emergjencën e pavarësimit të Europës nga gazi rus. Shqipëria synon të kthehet në të ardhmen në një vend tranzit të kalimit të...

Ambasadori Murat Ahmet Yörük: “Shqipëria është Partnere Strateg...

Është zhvilluar në Tiranë, Misioni Tregtar mes korporatave turke të sektorit të energjisë dhe elektro-teknologjisë dhe sipërmarrjeve homologe nga Shqipëria dhe Kosova “B2B Share and Connect Electrics &...

Qeveria shqiptare me mbështetjen e Japonisë dhe FED invest, synon zgjerim...

Mikrofinanca mbetet një faktor dominues për projektet zhvillimore në zonat rurale. Ekspertët vlerësojnë se misioni i mikrofinancës duhet kuptuar, si në kontekstin e biznesit social, por edhe në...

Shqipëria memorandum me kompaninë bullgare të gazit me “bekimin” e S...

Kryeministri Rama dhe ish-sekretari i Shtetit Mike Pompeo morën pjesë në nënshkrimin e Memorandumit të Mirëkuptimit mes Overgas dhe Albgaz. Vizioni për Shqipërinë, vend eksportues i energjisë në...

Si mund të ndikojë lufta në Ukrainë në tregjet në zhvillim?

Les Nemethy, Të gjithë kemi dëgjuar shprehjen se një flutur që përplas krahët në Amazonë mund të ndikojë në modelet e motit në anën tjetër të planetit. A...

Zvicra dhe Shqipëria nisin fazën e re të bashkëpunimit për katër vite...

Një program i ri bashkëpunimi zvicerano-shqiptar për të cilin Zvicra përkushton fondin prej 105 milionë franga zvicerane, u lançua sot me synim kontributin për demokraci, zhvillim ekonomik, shëndetësi...

Shqipëria, nëndrejtuese e Konferencës Rajonale Evropiane të FAO

 Shqipëria është zgjedhur nëndrejtuese e sesionit të 33-të të Konferencës Rajonale Europiane të FAO, që po zhvillon punimet në Lodz të Polonisë, me pjesëmarrjen e rreth 50 vende...

INSTAT: Inflacioni u rrit në 6.2% në prill

Çmimet e produkteve të shportës kanë shënuar rritje gjatë muajit prill të këtij viti. INSTAT bëri të ditur se, inflacioni, që mat ndryshimin e çmimeve të një shporte...

Perversiteti i biznesit të gazit me Rusinë

Gjeopolitika[i] Ndërsa lufta e rusëve në Ukrainë ka shpërthyer me gjithë ashpërsinë e saj, nëpër gazsjellësit e Ukrainës vazhdon të rrjedhë akoma gazi rus i destinuar për tu...

Qeveria i hap rrugë resorteve pas rishikimit të kufijve natyrorë të Par...

Qeveria shqiptare përmbylli në fund të prillit procedurat ligjore për ndërtimin e një resorti turistik në Gjirin e Manastirit në Sarandë. Resorti është i pari që pritet të...

Qeveria shtyn deri në fund të vitit emergjencën për energjinë

Këshilli i Ministrave miratoi sot vendimin për zgjatjen e gjendjes së emergjencës në furnizimin me energji elektrike deri në fund të këtij viti. “Gjendja e emergjencës në furnizimin...

Balluku: Bursa Energjetike, operacionale në tregun e lirë në 3-mujorin e...

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjetikës, Belinda Balluku në një deklaratë të përbashkët me drejtorin e Sekretariatit të Energjisë, Artur Lorkowski, tha se “qeveria shqiptare prej vitesh ka punuar...

Bordi i Transparencës përcakton çmimin e ri për naftën

Bordi i Transparencës vendosi sot çmimet e reja të shitjes së karburanteve me pakicë dhe shumicë për tregun vendas. Këto çmime reflektojnë ndryshimet që janë shfaqur në tregjet...

Balluku: Projekt për lidhjen e TAP me portin e lundrueshëm LNG në Vlorë...

Një grup kompanish lidere në tregun e energjisë në SHBA dhe BE, u bënë bashkë sot në Tiranë për të diskutuar përfshirjen në zbatimin e planit ambicioz të...

KESH merr licencën për prodhimin e energjisë nga impianti fotovoltaik

Bordi i Entit Rregullator të Energjisë (ERE) vendosi të licencojë shoqërinë KESH sh.a në veprimtarinë e prodhimit të energjisë elektrike nga centrali fotovoltaik i digës Qyrsaq në hidrocentralin...

Ibrahimaj në Uashington: Përfaqësuesit e BB-së, vlerësim politikave t...

Ministrja e Financave, Delina Ibrahimaj zhvilloi në Uashington, SHBA disa takime të rëndësishme me përfaqësues të grupit të Bankës Botërore, si me Anna Bjerde, zëvendëspresidente për Rajonin e...

Rritja e çmimeve, Ibrahimaj: Qeveria e gatshme të marrë masa të mëtejs...

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj tha se, “qeveria shqiptare po ndjek nga afër situatën e rritjes së çmimeve dhe është e gatshme të marrë masa të...

FMN dhe BB vlerësojnë Shqipërinë si histori suksesi në përballimin e ...

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, mori pjesë në Mbledhjet e Pranverës të Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) dhe të Grupit të Bankës Botërore (BB), në Uashington, që...

KLSH: Konstaton 14.5 mld lekë dëme në tatime e dogana

14,5 miliardë lekë dëm i është shkaktuar buxhetit të shtetit vetëm në shkeljet që Kontrolli i Lartë i Shtetit ka konstatuar në sektorin e doganave dhe tatimeve gjatë...

FMN parashikon një rritje ekonomike më të ngadaltë për shkak të luft...

Ekonomia botërore do të rritet me një ritëm më të ngadaltë për shkak të sulmit të Rusisë ndaj Ukrainës thuhet në një raport të Fondit Monetar Ndërkombëtar të...

Balluku në SHBA për Skavicën dhe TEC-in e Vlorës: Vepra të mëdha me p...

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku zhvilloi një vizitë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës duke pasur në fokus investimet amerikane në vendin tonë. Balluku u takua...

HEC-et lënë pa ujë për vaditje bujqësinë, KLSH: Duhet të rishikohen ...

Ndërtimi i hidrocentraleve anekënd vendit në një pjesë të madhe të lumenjve dhe degëve të tyre kanë krijuar problematika jo të vogla për banorët e këtyre zonave. Herë...

BSH e gatshme të përdorë instrumentet e nevojshme për stabilitetin e ç...

Situata ekonomike post Covid-19 në Shqipëri dhe mjedisi kompleks i krijuar tashmë për shkak të tensionit gjeopolitik nga sulmi ushtarak i Rusisë ndaj Ukrainës, ishte në fokus të...

Shqipëria, porta për në tregun evropian të gazit natyror

Drejtori i Përgjithshëm i “Excelerate”, Steven Kobos, në një intervistë të dhënë për revistën “Bloomberg” është shprehur se Shqipëria mund të jetë porta e gazit natyror në tregun...

Çmimi i vajit arrin 400 lekë/litër në import; Importuesit: Bordi nuk nd...

Bllokohen shitjet e importuesve të vajit të lulediellit për furnizimet e reja. Bordi i transparencës të çmimeve të shportës për këtë javë mbajti të pandryshuar çmimet e shitjes...

Bordi i Transparencës miraton çmimet tavan për 4 produkte të shportës

Bordi i Transparencës dhe Monitorimit të Çmimeve të Tregtimit me shumicë/pakicë të produkteve ushqimore bazë dhe produkteve të tjera të lidhura me to miratoi dje marzhet e fitimit...

Shqipëria merr me qira dy anije për prodhim energjie, marrëveshja me SHB...

Ministrja e Energjisë dhe Infrastrukturës, Belinda Balluku thotë se Shqipëria do të marrë dy anije që prodhojnë energji elektrike. Deklarata e ministres u bë gjatë mbledhjes së Komitetit...

Guvernatori Gent Sejko: Çmimet do të vijojnë të mbeten të larta

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko, ishte sot i pranishëm në prezantimin e Raportit të Tranzicionit të BERZH 2021-2022. Ndërsa e konsideroi raportin një moment të rëndësishëm...

FAO: Globalizimi do të 10-fishojë varfërinë ekstreme në Shqipëri deri...

Tregtia ka luajtur një rol të madh në uljen e varfërisë në të kaluarën. Një alokim më i mirë global i burimeve dhe shfrytëzimi i avantazheve krahasuese kanë...

BSH dhe BB, projekte të përbashkëta në fushën e pagesave

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko priti sot në një takim zyrtar përfaqësuesit e Bankës Botërore, Linda Van Gelder, drejtore rajonale e Bankës Botërore për vendet e...

“Gazprom” ndahet nga filiali gjerman “Gazprom Germania”

Gjiganti rus i energjisë “Gazprom” ka vendosur të ndahet nga filiali i tij gjerman “Gazprom Germania”, një hap që i ka habitur të gjithë analistët e industrisë, njoftoi...

Gazi i lëngshëm amerikan për Evropën – “liri” apo vet...

Në shumë vende të Evropës, gazi i lëngshëm është i ndaluar. Por tani BE-ja dëshiron të zëvendësojë gazin rus me gaz të lëngshëm nga SHBA. Por kjo mund...

INSTAT: Në 2021 ekonomia u rrit me 8.5 përqind

Në Shqipëri, ekonomia regjistroi një rritje të fortë jatë vitit të shkuar. Të dhënat paraprake të Institutit shqiptar të Statistikave (Instat) tregojnë se Prodhimi i Brendshëm Bruto, u...

Ministrja e Financave: Të gjitha kategoritë pensionet do të indeksohen 3...

Në mbledhjen e sotme të qeverisë është miratuar paketa e rezistencës Sociale dhe indeksimi i pensioneve për të gjithë kategoritë e pensionistëve. Pas përfundimit të mbledhjes të qeverisë...

Shqipëria, pjesë e mekanizmit të përgjigjes ndaj krizës në BE

Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Frida Krifca, gjatë vizitës së saj zyrtare në Bruksel, ku takoi Komisionerin e Bashkimit Evropian për Bujqësinë, Janusz Wojciechowski, diskutoi përfshirjen e...

Bie besimi ekonomik i zonës euro

Besimi ekonomik i eurozonës u dobësua më shumë se sa pritej gjatë këtij muaji, kryesisht për shkak të rënies së besimit të konsumatorit, treguan sot rezultatet e sondazhit...

Holanda, investitori më i madh në Shqipëri për të tretin vit radhazi

Holanda ishte investitori më i madh i huaj në Shqipëri, për të tretin vit radhazi. Të dhënat e Bankës së Shqipërisë tregojnë se investimet holandeze vitin e kaluar...

Doha 2022/ Transformimi për një epokë të re

Edicioni i 20-të i Forumit të Dohas, i cili filloi në hotelin Sheraton në kryeqytetin e Katarit, është platforma më e madhe globale që bashkon liderët e politikave...

Sejko: Ekonomia botërore po përballet me çmime të larta, ndikim edhe n...

Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë në mbledhjen e sotme u përqendrua në ndikimin që do të ketë në ekonominë shqiptare sulmi ushtarak i Rusisë ndaj Ukrainës. Guvernatori...

“Gazsjellësi Trans Adriatik”/ Shqipëria ti thotë ‘PO’ of...

Editorial Një momentum historik u shënua sot (17.03) ku flukset e gazit në Evropë nëpërmjet Gazsjellësit Trans Adriatik (TAP) arritën kapacitetin e tyre të plotë prej 10 miliardë...

Çmimet e larta mbushin arkën e buxhetit, 18 mld lekë më shumë në dy m...

Të ardhurat që ka arkëtuar buxheti nga taksat e tatimet kanë shënuar një nivel rekord historik në dy muajt e parë të këtij viti, të nxitura edhe nga...

Dy fjalë për çmimin e naftës dhe Monopolistin Qeveri

Në këto ditë debatesh e protestash për rritjen e kostos së jetesës, e shprehur më hapur për kërcimin e menjëhershëm te karburantet, le të bëjmë nja dy llogaritje...

Supermarketet e BE-së nisin racionimin e produkteve ushqimore mes frikës ...

Disa shitës me pakicë evropiane kanë filluar të ndërmarrin hapin drastik për të kufizuar sasinë e vajit të lulediellit për konsumator mes frikës së vazhdueshme se lufta në...

Misioni i pamundur i Christine Lagarde

DESMOND LACHMAN, Banka Qendrore Evropiane (BQE) e Christine Lagarde nuk ka një, por dy misione – një mision zyrtar për të mbajtur inflacionin në jo më shumë se...

Bota në prag të krizës ekonomike/ Ukraina dhe Serbia ndalojnë eksportet...

Dy javë pas ndërhyrjes ushtarake të Rusisë në Ukrainë, ka filluar të ndihen pasojat e këtij konflikti në ekonomi. Pritet një krizë e madhe ekonomike me rritjen e...

Rusia: Furnizimi i Europës me gaz vijon normalisht

Rusia vazhdon të furnizojë Europën me gaz përmes Ukrainës dhe në nivelet e dakorduara. Gjiganti shtetëror rus i energjisë Gazprom, i cituar nga Interfax, njoftoi se furnizimi vijon...

Leku shqiptar pëson rënie të ndjeshme pas krizës ndërkombëtare

Kriza e shkaktuar nga agresioni i Putinit kundër Ukrainës duket se po reflektohet në tregun shqiptar me rritje dramatike çmimesh dhe me dobësim të konsiderueshëm të lekut përkundrejt...

Lufta Rusi-Ukrainë, 4 frontet ku goditet ekonomia shqiptare

Ekonomia e Shqipërisë do të pësojë goditje direkte dhe të tërthorta nga sulmet e Rusisë në Ukrainë. Çmimet e karburanteve dhe miellit pritet të rriten, pasi vendi importon...

Shkëputja e Rusisë nga SWIFT mund të dëmtojë aftësinë e saj për të...

Pushtimi i Rusisë në Ukrainë ka shkaktuar sanksione kundër vendit, si dhe thirrje për ta shkëputur atë nga sistemi kryesor global i pagesave. Përjashtimi i Rusisë nga rrjeti...

Lufta në Ukrainë/ Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë e shoqatat e biznesit...

Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë po ashtu dhe shoqatat e biznesit kanë shprehur shqetësimin se: “Kërcënohemi përballë një kolapsi ekonomik dhe social, pasi efekti që krijohet nga rritja...

FMN paralajmëron “rreziqe ekonomike” nga konflikti në Ukrainë

Drejtoresha e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Kristalina Georgieva, paralajmëroi të enjten se konflikti në Ukrainë do të ketë pasoja për rimëkëmbjen ekonomike globale. Pas sulmit të Rusisë ndaj Ukrainës,...

Zgjerimi hungarez në sektorët strategjikë na vendos mes Lindjes dhe Per...

Intervistë me Genti Beqiri, konsulent dhe ish-drejtor ekzekutiv i Agjencisë Shqiptare të Zhvillimit të Investimeve (AIDA) Rritja e pranisë hungareze në sektorët strategjikë ngushton hapësirat për investitorët nga...

Ukraina: Retë në horizont për ekonominë evropiane

Presidentja e Bankës Qendrore Evropiane, Christine Lagarde, ka paralajmëruar për "re gjeopolitike" mbi ekonominë evropiane për shkak të pasojave të mundshme nga përshkallëzimi i mëtejshëm i tensioneve midis...

Tre arsye pse Berlini nuk do të braktisë Nord Stream 2

Eksperti i Energjisë shpjegon pse Gjermania nuk do t'i bashkohet kurrë SHBA-së në përfundimin e Nord Stream 2 "Nord Stream 2 është një realitet dhe herët a vonë...

Takimi i 8-të Ministror i Këshillit Këshillimor të Korridorit Jugor të...

Takimi i 8-të Ministror i Këshillit Këshillimor të Korridorit Jugor të Gazit (SGC) ka nisur sot në Gulustan Palace, Baku. Korridori Jugor i Gazit është një nismë e...

Kompania WizzAir ul avionët e saj në aeroportin ndërkombëtar “ZAYED ...

Kompania WizzAir ul avionët e saj në aeroportin ndërkombëtar “ZAYED – Flatrat e Veriut”, në Kukës, për të nisur në maj operimin e pandërprerë me 4 destinacionet e...

NDIKIMI QË PO SJELL KRIZA UKRAINE-RUSI NË BALLKANIN PERËNDIMOR

Enio Jaço* Shumë biznese në Shqipëri janë në dijeni se çmimi i gazit është dy-tre fishuar kohët e fundit. “Stuhia” e fortë që po trondit tregun e gazit...

Gjermania dhe Bashkimi Evropian mbështesin Shqipërinë në rehabilitimin ...

Gjermania, Bashkimi Europian (BE) dhe Qeveria Shqiptare nënshkruan sot marrëveshjet për rehabilitimin e hidrocentralit të Fierzës, njërit prej burimeve kryesore të energjisë në Shqipëri. Ministrja e Financave dhe...

Operatori Nord Stream 2 thotë se ka regjistruar filial gjerman, duke hapur...

Rregullatorët gjermanë ndaluan certifikimin e Nord Stream 2 AG si një operator i pavarur i tubacionit në nëntor, duke thënë se miratimi rregullator do të ishte i afërt...

BE miraton programin e ri për doganat deri në vitin 2027

Doganat shqiptare kanë përfituar një program të ri mbështetje nga Bashkimi Evropian. Lajmi është konfirmuar gjatë vizitës së drejtorit të Përgjithshëm i Doganave, Genti Gazheli në takimin që...

BERZH: Rritja ekonomike pritet të normalizohet këtë vit, por rreziqet vi...

Pas një rimëkëmbje më të shpejtë sesa pritej në vitin 2021, rritja ekonomike pritet të zbutet më afër normës së saj afatgjatë. Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim...

Investimet kineze jashtë vendit vjet u rritën 9.2%

Sipas të dhënave të publikuara ditët e fundit nga Ministria e Tregtisë e Kinës, investimet kineze jashtë vendit vitin e kaluar arritën në 145 miliardë e 190 milionë...

Banka Botërore: Ka rreziqe specifike që, nëse materializohen, do të ken...

Shqipëria i rezistoi mirë krizës ekonomike të shkaktuar nga pandemia, por për Emanuel Salinas, Menaxher i Zyrës së Bankës Botërore për Shqipërinë, e rëndësishme është të shkohet përtej...

Pa ligj e pa energji, Kosova në “luftë” me kriptovalutat

Kosova ka ndaluar prodhimin e kriptovalutave për shkak të krizës energjetike. Sipas Qeverise së Kosovës, veprimtaria me Bitcoin dhe kriptomonedha të tjera shpenzon shumë energji elektrike. Kjo ngjarje...

Shkëmbimet tregtare me Kroacinë në 10 miliardë lekë

Shkëmbimet tregtare me Kroacinë llogariten gati 10 miliardë lekë gjatë 11-mujorit të parë të vitit 2021. Sipas të dhënave të publikuara nga Instituti i Statistikave (INSTAT) gjatë periudhës...

Eurostat: Italia dhe Mbretëria e Bashkuar dërgojnë më shumë para në S...

Janë mbi 1 miliardë euro transferta personale nga e gjithë bota që në vitin 2020 mbërritën në Shqipëri, sipas të dhënave të raportuara nga Eurostat. Këtu përfshihen në...

Ministrja Balluku: Shqipëria do t’i japë Kosovës energji për dy d...

Lajmin e bëri të ditur sot ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, e cila u shpreh se Shqipëria do t’i japë Kosovës 7680 MWh, të cilat do...

Sejko: Inflacioni në rritje edhe gjatë gjysmës së parë të vitit të a...

Guvernatori i Bankës së Shqipëris, Gent Sejko foli sot për rikuperim të aktivitetit ekonomik në vend dhe përmirësim të treguesve të tregut të punës. Sejko në konferencën e...

Gjermania mbështet rimëkëmbjen e ekonomisë shqiptare nga efektet e pand...

Më 26 nëntor 2021, Drejtori i KfW-së për Evropën Juglindore dhe Turqinë Dr.Klaus Müller dhe Drejtori Ekzekutiv i Fondacionit për Garantimin e Kredive Rurale (RCGF) nënshkruan marrëveshjen e...

Administrata e Biden thuhet se po lobon te demokratët për të hequr sanks...

Administrata Biden thuhet se ka ushtruar presion ndaj demokratëve të Kongresit për të hequr sanksionet që rrjedhin nga gazsjellësi Nord Stream 2 nga projektligji vjetor i mbrojtjes, ka...

Kryeministri Rama: Brenda vitit 2030, Shqipëria vend sovran në energji

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se brenda vitit 2030 Shqipëria do të jetë vend sovran në energji. I pyetur në një emision televiziv, për situatën në sektorin e...

Çmimet e gazit në Evropë rriten me 11% pasi rregullatori gjerman pezullo...

Rregullatori gjerman i energjisë Bundesnetzagentur pezulloi të martën certifikimin e Nord Stream 2 AG si një operator i pavarur i gazsjellësit Nord Stream 2. Bundesnetzagentur ka pezulluar sot...

KE parashikon rritje ekonomike për Shqipërinë

Komisioni Evropian ka përmirësuar pritshmëritë për rritjen ekonomike të Shqipërisë, duke e çuar nga 4.1 % në 6.9 %. Në raportin e parashikimit ekonomik të vjeshtës 2021, KE...

Miratohet në parim p/buxheti dhe paketa fiskale 2022,

Komisioni Parlamentar i Ekonomisë dhe Financave miratoi sot në parim projektbuxhetin për vitin 2022 si dhe paketën fiskale që do ta shoqërojë atë. Gjatë diskutimit opozita u shpreh...

Dhoma Amerikane për paketën fiskale: Shkelje flagrante me konsultimet pub...

Presidenti i Dhomës Amerikane, Enio Jaço i ka kërkuar Komisionit të Ekonomisë shtyrjen e afatit të konsultimeve për ndryshimet në paketën fiskale 2022. Në një letër drejtuar Kryetarit...

Përgjysmohet tatimi për pagat 40 deri në 50 mijë lekë, 60 mijë përfi...

Qeveria do të përgjysmojë tatimin për pagat 40 deri në 50 mijë lekë. Lajmin e bëri të ditur sot Kryeministri Edi Rama, i cili theksoi se nga ky...

Gjermania dhe WBIF mbështesin përmirësimin e konvikteve të studentëve ...

Ambasada e RFGJ në Tiranë: Gjermania dhe Kuadri i Investimeve në Ballkanin Perëndimor mbështesin me 26 milionë euro përmirësimin e kushteve në konviktet e Qytetit Studenti me një...

Rregullatori gjerman do të shqyrtojë pavarësinë e rrjetit Nord Stream 2

Rregullatori gjerman do të vazhdojë të kontrollojë kushtet ligjore për certifikimin e operatorit të gazsjellësit Nord Stream 2 dhe pavarësinë e funksionimit të rrjetit, tha Ministria Gjermane e...

Maqedonia e Veriut po hyn në një krizë energjetike

Maqedonia e Veriut konsumon dy herë më shumë energji elektrike sesa prodhon, dhe për  nevojat ditore, ajo mori energji elektrike nga rrjeti evropian. Operatori shtetëror i Sistemit të...

BB: Në Shqipëri e Kosovë rimëkëmbje e fortë e ekonomisë

Shqipëria dhe Kosova rregjistruan një rimëkëmbje të fuqishme të ekonomisë së tyre pas frenimit që pësuan vitin e kaluar për shkak të pandemisë Covid 19, bëri të ditur...

Dhoma Amerikane dhe Ambasada Amerikane bëjnë thirrje për transparencë d...

Presidenti i Dhomës Amerikane të Tregtisë, Enio Jaço, tha sot se në qarqet e biznesit ekziston një shqetësim në rritje dhe pakënaqësi me politikat e brendshme të vendit....

Qeveria Rama 3 ’do të marrë një borxh të ri prej 700 milionë eurosh

Shqipëria po bëhet gati për të hyrë në tregjet ndërkombëtare për një eurobond të ri me vlerë deri në 700 milionë euro. Ministrja e Financave, Delina Ibrahimaj tha...

Shqipëria dhe Mali i Zi janë dy shtetet që e kanë energjinë elektrike ...

Në fund të vitit 2019, kur janë të disponueshme të dhënat për Shqipërinë, një kilovat orë energji në Mal të Zi kushtonte 0.085 euro dhe në Shqipëri, 0.078...

Në Tiranë hapet lokacioni i parë zyrtar i shitjes me pakicë të Xiaom-i...

Gjiganti i teknologjisë globale “Xiaomi” hapi dyert e dyqanit të tij të parë në Tiranë për të gjithë të interesuarit shqiptarë, shkruan “Monitor”. Hapja tij u shënuan nga...

Shqipëria përballë “krizës energjetike”/ Eksperti i ekonomisë: Ne ...

Fokus Në vetëm një javë, përkatësisht nga data 3 deri më 9 tetor Kryeministri Rama hapi dhe mbylli ciklin e “krizës energjetike”. Fundjavën e kaluar, Rama paralajmëroi fillimisht...

ABA online, platforma digjitale për zhvillimin e agro-biznesit të fermer...

Bujqësia digjitale hedhe hapin e parë. Platforma ABA online ka trokitur në smart fonët e fermerit shqiptar. ABA online është një platformë interaktive digjitale e krijuar për të...

Konsumi, investimet dhe eksportet rritën ekonominë

“Banka e Shqipërisë parashikon një rritje të mëtejshme të ekonomisë shqiptare në afatin e mesëm, falë zgjerimit të konsumit, investimeve rritjes së shpenzimeve buxhetore dhe eksporteve”. Kështu deklaroi...

Gazsjellësi Nord Stream 2 fillon të mbushet me gaz drejt BE-së, ndërsa ...

Segmenti i parë i tubacionit nënujor Nord Stream 2 tani është i mbushur me gaz para autorizimit përfundimtar nga rregullatorët gjermanë për të hapur rubinetat, tha Nord Stream...

“Ekonomia e BE-së ende nuk ka dalë nga kriza pas pasojave që shkak...

Presidentja e Bankës Qendrore Evropiane (BQE), Christine Lagarde ka thënë se ekonomia e bllokut ishte kthyer nga buzë gremina, por se nuk ka dalë plotësisht nga kriza pas...

PSE është strategjikisht e rëndësishme hekurudha Shqipëri-Kosovë-Sër...

Qendra Shqiptare e Studimeve Strategjike ka publikuar një raport të detajuar ku argumenton arsyet pse është e rëndësishme ndërtimi i hekurudhave që lidhin Shqipërinë, Kosovën dhe Serbinë. (LEXO...

Porti i ri në Porto Romano, 5 kompani ndërkombëtare paraqesin propozimet...

5 kompani ndërkombëtare paraqitën sot propozimet për ndërtimin e portit të ri në zonën e Porto Romanos, në Durrës. Ato janë kompania spanjolle “Tipsa”, kompania franceze “Altea GEO...

Shqipëri-Austri, bashkëpunim për lehtësimin e tregtisë

Drejtori i përgjithshëm i Doganave, Genti Gazheli priti sot në një takim zyrtar ambasadorin e Austrisë në Shqipëri, Christian Steiner. Gjatë këtij takimi bashkëbiseduesit theksuan, se është shumë...

FMN paralajmëron krizë humanitare në Afganistan

Fondi Monetar Ndërkombëtar tha se është "shumë i shqetësuar" me kushtet ekonomike në Afganistan dhe paralajmëroi se ky vend përballet me "krizë humanitare". Komentet vijnë një muaj pasi...

Kush po e godet Europën? Çmimi i gazit është më i lartë se 800 dollar...

Zoran Meter[i] A kemi të bëjmë aktualisht në Europë me një goditje të prodhuesve tradicionalë të energjisë- mbi të gjithë ata të naftës dhe të gazit, kundër revolucionarëve...

Përfundon gazsjellësi Nord Stream 2, pavarësisht përpjekjeve të SHBA p...

Tubacioni i madh Nord Stream 2 së shpejti do të pompojë furnizime nga fushat e gazit të Siberisë për konsumatorët në Evropën Perëndimore tani që ndërtimi ka përfunduar,...

Dhoma Amerikane e Tregtisë: Shqipëria një vend potencial për investime ...

Dhoma Amerikane e Tregtisë në Shqipëri publikoi sot edicionin e 9-të të Indeksit të Biznesit, i njohur për perceptimin e klimës së Biznesit (2020-2021). Indeksi vë në dukje...

BE miraton 14.2 miliardë euro për vendet e zgjerimit, përfiton edhe Shqi...

Vendet anëtare të Bashkimit Evropian dhanë dritën jeshile për ndarjen e 14.2 miliardë eurove si ndihmë financiare për shtetet që janë në proces të zgjerimit. Mjetet do të...

Diplomati gjerman thotë se Nord Stream 2 e bën Rusinë dhe BE të varur r...

Projekti i gazsjellësit Nord Stream 2 i bën BE -në dhe Rusinë njëlloj të varur, tha të martën diplomati gjerman Christoph Heusgen, ish -këshilltar për politikën e jashtme...

Qeveria polake pranon zyrtarisht “Me trishtim” që Varshava nuk...

Si aleati kryesor i Uashingtonit në Evropën Lindore, Varshava ka kaluar vite duke udhëhequr një përpjekje brenda-Evropiane në përpjekje për të ndaluar Nord Stream 2 nga ndërtimi. Por...

VOA: Kompania amerikane Excelerate Energy, shqyrton mundësinë e një gazs...

Një kompani amerikane që synon futjen e Gazit të Lëngshëm Natyror (GNL) në Shqipëri, ka nënshkruar një memorandum bashkëpunimi për të studiuar mundësinë e një gazjellësi në vend....
Lajmet e fundit