Highlights

Xi Jinping: “Një vend, dy sisteme” siguron prosperitetin dhe s...

Ndërsa Hong Kongu feston 25 vjetorin e kthimit të tij në Kinë, politika "Një vend, dy sisteme" vlerësohet si një garanci themelore për prosperitetin dhe stabilitetin e qytetit....

Ekskluzive/ Ambasadori i Kosovës në Shqipëri z. Skënder Durmishi: Jemi ...

Intervistë Ekskluzive për ARGUMENTUM.al me Ambasadorin e Republikës së Kosovës në Shqipëri Z. Skënder Durmishi Intervistoi: Marjana Doda “Shqipëria dhe Kosova, përveç historisë dhe sentimenteve, shumicën e orientimeve...

Të gjithë sytë nga Ukraina, a ka hequr dorë BE-ja nga Ballkani Perëndi...

Craig Turp-Balazs Ukraina u bë titujt kryesorë në samitin e BE-së të javës së kaluar në Bruksel, kur statusi i saj si një vend kandidat për në BE...

Lufta në Ukrainë: Zelenskyy i bën thirrje G7-ës që të rrisë ndihmën...

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy u ka bërë thirrje drejtpërdrejt liderëve të G7-ës për më shumë ndihmë për vendin e tij, ndërsa ai iu drejtua samitit të tyre në...

Presidenti Meta: Axhenda e qëllimshme antikombëtare për shpopullimin dhe...

“Axhenda e qëllimshme antikombëtare për shpopullimin dhe falimentimin e Shqipërisë është një fakt i qartë. Pasojat tragjike ndihen në çdo familje shqiptare dhe në çdo sektor.” Ky koment...

Rama nga Austria: Bullgaria, simboli sesi procesi është kthyer në mjet p...

Nga Austria, kryeministri Edi Rama ka komentuar sërish samitin e BE-së në Bruksel duke thënë se BE është e pafuqishme përballë pengmarrjes së Bullgarisë për dy vende të...

Fjala e Kryeministrit Rama në Bruksel: Mos lini të bjerret pa kthim besim...

Kryeministri Edi Rama publikoi sot fjalën e mbajtur në Bruksel, gjatë punimeve të Samitit BE-Ballkani Perëndimor (23 qershor). FJALA NË EMËR TË SHQIPËRISË “I dashur Charles Michel, faleminderit....

Bojko Borisov (zh)bllokon integrimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Ver...

Editorial Lojërat politike Ballkan-BE janë demaskuar si asnjëherë tjetër përgjatë 48 orëve, pas disa deklaratave politike nga Tirana në Beograd e nga Bullgaria në Bruksel. Një “lojë shahu”...

Pse duhet të integrohet “Ballkani Perëndimor”? Një perspektivë gjeo...

Nga Christina Griessler* Çfarë është Evropa? Evropa e mori emrin e saj nga grekët e lashtë, duke iu referuar një territori që shtrihej në veri nga Peloponezi deri në pjesen...

A do të humbasë një mundësi tjetër për të hequr veton bullgare?

Pas mbledhjes së sotme të Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme të BE-së, është ende e paqartë nëse një konferencë ndërqeveritare me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë do të...

Shqipëri-Kosovë, nënshkruhen 19 marrëveshje dhe memorandume ndërqeveri...

Në mbledhjen e 8 mes qeverisë së Shqipërisë dhe të Kosovës, u firmosën 19 marrëveshje dhe memorandume mirëkuptimi në disa fusha. Qeveria e Shqipërisë dhe ajo e Kosovës, firmosën në...

Ambasada ruse publikon listën e mercenarëve që luftojnë në Ukrainë: N...

Ambasada ruse ka publikuar në faqen e saj zyrtare në Facebook, listën e mercenarëve që kanë shkuar në Ukrainë, që nga data 24 shkurt e këtij viti. Deri...

WB6: Ballkani i Hapur do të konkurrojë negativisht me Procesin e Berlinit

Projekti i Ballkanit të Hapur do të konkurrojë negativisht me Procesin e Berlinit dhe do të udhëheqë integrimin rajonal në një drejtim të fragmentuar, thotë Grupi Strategjik 6...

Midis tre zjarresh! 2 ditë, 5 shtete, 15 probleme! Të shtrëngojmë rradh...

Realpolitik “ Flash” No. 47   01 - 16 QERSHOR  2022  EKSKLUZIVISHT PER  ARGUMENTUM Shkurt dhe Shqip mbi 5 ngjarjet kryesore diplomatike me vetëm 1000 fjalë nga analisti i...

Forumi i IX Global i Bakusë/ Presidenti Meta: TAP, burim alternativ energj...

Presidenti Meta mori pjesë sot (16.06) në Forumin e 9-të Global i Baku-s nën moton "Sfidat ndaj rendit global botëror", Organizuar nga Qendra Ndërkombëtare Nizami Ganjavi nën patronazhin...

Mbështetje ndaj Ukrainës, Rama dhe Abazoviç, vizitojnë Kievin, Kovaçev...

Kryeministri shqiptar Edi Rama dhe ai i Malit të Zi Dritan Abazoviç, nisën sot një vizitë në Ukrainë. Ata shkuan fillimisht në zonat e bombarduara të Borodyankas dhe...

Intervistë ekskluzive e të përjavshmes franceze Le Point me znj. Alena D...

Në emër të Zotit, të Plotfuqishmit Përkthim i një interviste ekskluzive të përjavshmes franceze “Le Point” me znj. Alena Douhan, Raportuese Speciale e OKB-së me titull: “Po, sanksionet...

Papa Françesku lavdëron ukrainasit “të guximshëm” por thot...

Papa Françesku ka bërë komente të reja për luftën në Ukrainë, duke lavdëruar ukrainasit "të guximshëm" për luftën për mbijetesë, por gjithashtu duke sugjeruar se situata nuk ishte...

Presidenti Meta përshëndet 110-vjetorin e Federatës Pan-Shqiptare “VAT...

Presidenti i Republikës, Sh. T. Z. Ilir Meta përshëndeti festimet e 110-vjetorit të themelimit të Federatës Pan-Shqiptare “VATRA”, të organizuara në Nju-Jork të Shteteve të Bashkuara të Amerikës....

Scholz i kërkon Serbisë njohjen e Kosovës dhe sanksione ndaj Rusisë

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, deklaroi më 10 qershor se dialogu midis Kosovës dhe Serbisë duhet të zgjidhë çështjen e njohjes së Kosovës. Ai këto deklarata i bëri gjatë...

“Fetullah Gylen, një jetë në shërbim”/Dr. Jon Pahl: Gyleni është ...

Promovimi i Librit "Fetullah Gylen, një jetë në shërbim", në Tiranë nga Dr. Jon Pahl. Intervistë me autorin ekskluzivisht për Argumentum.al "Është persekutim, dhe është tragjike për Turqinë...

Kontribut i vyer në marrëdhëniet shqiptaro-turke!

  Dr. JORGJI KOTE Ashtu siç ishte paralajmëruar,  me ftesë të Kryetarit të Bashkisë së Stambollit, Ekrem Imamoglu, më 3 - 5 Qershor Presidenti i Republikës Ilir Meta bëri...

Samiti në Ohër/ Kryeministri Rama: Lufta në Ukrainë e bën “Ballkanin...

Në Ohër të Maqedonisë së Veriut të mërkurën është duke u mbajtur takimi i radhës i nismës rajonale, “Ballkani i Hapur”. Takimit të udhëheqësve të Shqipërisë, Serbisë dhe...

“Ballkani i Hapur” mblidhet në Ohër, nismës i bashkohet Mali i Zi d...

Në Ohër të Maqedonisë së Veriut do të mbahet sot dhe nesër nisma rajonale, Ballkani i Hapur. Në këtë nismë, do të marrë pjesë për herë të parë...

Bullgaria, Maqedonia e Veriut dhe Mali i Zi nuk i dhanë leje fluturimi/ An...

Ministria e Punëve të Jashtme të Rusisë konfirmoi se Bullgaria, Maqedonia e Veriut dhe Mali i Zi nuk i dhanë leje fluturimit të avionit të Sergei Lavrov. Vizita...

Presidenti Meta në Forumin Ekonomik të Maltepes “Turqia dhe Bashkimi Eu...

Presidenti Meta merr pjesë dhe përshëndet Forumin Ekonomik të Maltepes “Turqia dhe Bashkimi Europian në Erën e Re”: Demokracia fillon me zgjedhje të lira dhe të ndershme, me...

100 Ditët e Luftës Rusi-Ukrainë

Ukraina shënoi 100 ditë që nga pushtimi rus të premten me luftime të ndezura në të gjithë lindjen e vendit, ku forcat e Moskës po forcojnë kontrollin e...

Sot Ditë Zie Kombëtare/ Lamtumirë President Bujar Nishani!

Ish presidentit Bujar Nishani iu dha sot lamtumira. Në mjediset e Presidencës po zhvillohet sot ceremonia shtetërore e lamtumirës në nderim të ish-Presidentit të Republikës, Bujar Nishani. Presidenti Iliri...

Presidenti Meta homazheve në Presidencë në nderim të Bujar Nishanit

Presidenti Ilir Meta zhvilloi sot homazhe në Presidencë, në nder të ish Presidentit Bujar Nishani, I cili u nda nga jeta pak ditë më parë në një spital...

Në kalendat greke! Hiç, hiç, po Abili vdiq! Shumë konfuzion, pak inform...

Realpolitik “ Flash” No. 46   17 - 31  MAJ  2022  EKSKLUZIVISHT PER  ARGUMENTUM Shkurt dhe Shqip mbi 6 ngjarjet kryesore diplomatike me vetëm 1000 fjalë nga analisti i...

Presidenti Meta hedh poshtë pretendimin e ministrit të Jashtëm grek se a...

Presidenti Ilir Meta ka reaguar pas deklaratës së ministrit të Jashtëm grek, Nikos Dendias, i cili ka thënë së fundmi për mediat greke se kreu i shtetit shqiptar...

Shtetet e Bashkuara dhe Shqipëria kanë një përgjegjësi të veçantë p...

 Ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kim, në një shkrim mbi agresionin rus në Ukrainë, u shpreh se “Shtetet e Bashkuara, Shqipëria, Bashkimi Evropian dhe aleatët dhe partnerët tanë po...

Ndahet nga jeta ish-Presidenti i Shqipërisë Bujar Nishani

Ish-Presidenti Bujar Nishani u nda sot nga jeta në mënyrë të parakohshme, në moshën 56-vjecare pasi prej dy muajsh vuajti komplikacionet e infektimit me koronavirus. Ai vuante nga...

Greqia e pohon publikisht, Dendias: Mezi presim largimin e Metës nga detyr...

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias, në një intervistë të dhënë për Radio Sky në Athinë, deklaroi se mezi po pret largimin nga detyra të Presidentit të Republikës,...

Lufta e Rusisë: Inflacioni global, uria dhe recesioni

Mark Temnycky Bota duhet të vazhdojë të bëjë presion ndaj rusëve duke zbatuar sanksione ndaj Federatës Ruse dhe duhet t'i ofrojë Ukrainës ndihmën që i nevojitet për të...

Presidenti Meta në “Forumin të Lirisë Ballkanike” me temë “Trendi...

Nën kujdesin e veçantë të Presidentit të Republikës, Sh.TZ Ilir Meta, në bashkëpunim me rrjetin “URAT” , u zhvillua sot në Tiranë “Forumi i Lirisë Ballkanike” me temë...

Pse vizita e Bidenit në Azinë Lindore është në këmbën e gabuar?

Victor Gao Pas vizitës së tij në Republikën e Koresë (ROK), Presidenti i SHBA Joe Biden po viziton Japoninë dhe është i etur për të nxitur më shumë...

Takimi Xhaçka-Dendias, çështja e kufirit detar Shqipëri-Greqi pritet t...

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias u shpreh sot se, Greqia dhe Shqipëria duan ta zgjidhin çështjen e delimitimit të zonave detare në bazë të së drejtës...

Lideri veteran Sali Berisha rizgjidhet në krye të PD-së

Ashtu siç pritej, kreu veteran i Partisë Demokratike (PD), Sali Berisha është rikthyer në krye të forcës më të madhe politike të djathtë, pasi fitoi me shumicë votash...

Kupa e Botës mbërrin në Tiranë

Turneu i trofeut të Kupës së Botës, organizuar nga FIFA dhe Coca-Cola, ka mbërritur paraditen e së dielës në Shqipëri dhe do të ekspozohet në ambientet e Qendrës...

Për shkak të luftës në Ukrainë, BE nuk do të jetë fuqi globale

Mario Stefanov[i] Përktheu për Argumentum Xhelal FEJZA Në këto momente e tërë politika e jashtme e BE--së dhe e Gjermanisë është reduktuar vetëm në raportin me Rusinë, së cilës i...

Presidenti i KE thotë se bisedimet e anëtarësimit të Shqipërisë në B...

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel ishte për një vizitë zyrtare në Tiranë, ku u prit nga kryeministri Edi Rama në Tiranës të premten. Pas një takimi tete-a-tete,...

Dhjetë “JO“ gjeopolitike për Ballkanin e Hapur!

Dr. Jorgji KOTE Vërtet janë  dhjetë “JO“;  veç jo formale, as rastësore, por me gërma të mëdha, të qarta, të hapura, dashamirëse, konsensuale, hera herës dhe diplomatike; janë...

Sa kohë do t’i duhet Finlandës dhe Suedisë për t’u anëtar...

Ndërsa lufta në Ukrainë është ndezur, Finlanda dhe Suedia aplikuan zyrtarisht për t'u bashkuar me NATO-n të mërkurën, duke paralajmëruar një fund të dekadave të neutralitetit. Parlamenti i...

Suedia nënshkruan dokumentin e aplikimit për anëtarësim në NATO/ Ambas...

Ministrja e Jashtme e Suedisë, Ann Linde, ka nënshkruar dokumentin e aplikimit të vendit të saj për anëtarësim në NATO. Në transmetimin drejtpërdrejtë nga Ministria e Jashtme, Linde...

Po dialogu ku është? Sebep për muhabet! Europa e Re përballë Rusisë s...

Realpolitik “ Flash” No. 45   3 - 16 MAJ  2022 EKSKLUZIVISHT PER  ARGUMENTUM, Shkurt dhe “shqip” mbi 4 ngjarjet kryesore diplomatike me vetëm 1000 fjalë nga analisti i...

Blinken, Stoltenberg të bindur se Finlanda dhe Suedia do t’i bashkoh...

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg dhe Sekretari i Shtetit i SHBA-së, Antony Blinken u shfaqën të sigurt të dielën se asnjë shtet anëtar nuk do të...

Palestinezët shënojnë përvjetorin e Ditës Nakba

Dita Nakba (Katastrofa), është dita e përkujtimit e njohur gjithashtu si Katastrofa Palestineze, e cila përfshin shkatërrimin e shoqërisë dhe atdheut palestinez në vitin 1948, dhe zhvendosjen e...

Sanksionet mund ta detyrojnë Rusinë të fillojë Luftën e Tretë Botëro...

Gjeopolitika[i] Ka filluar tashmë lufta ekonomike e Perëndimit me Rusinë në truallin e Europës dhe në nivel global si zëvendësim i konfliktit direkt luftarak ose, duke patur arasysh...

DASH: Kosova dhe Serbia i zgjedhin vetë prioritetet për politikë të jas...

“Kosova dhe Serbia janë shtete sovrane, të cilat kanë të drejtë të zgjedhin vetë prioritetet e tyre për politikë të jashtme”, ka thënë një zëdhënës i Departamentit amerikan...

Kosova aplikon për anëtarësim në Këshillin e Evropës, reagon ashpër ...

Kosova të enjten ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Aplikimin në selinë e Këshillit të Evropës, në Strasburg, e ka bërë ministrja e Punëve të Jashtme...

Drejt Qershorit Europian plot Pritshmëri dhe të Panjohura!

Ekskluzivisht për ARGUMENTUM  Nga Dr. Jorgji KOTE Po, mund të thuhet me gojën plot Qershor Europian pas fjalimit programatik që Presidenti francez Macron mbajti më 9 Maj në...

Kryeministri Rama dhe Ministri Manja konferencë për Drejtësinë në Shqi...

Kryeministri Edi Rama në një deklaratë për mediat në 3-vjetorin e themelimit të SPAK, tha se ka kërkuar prej këtij organi që të hetojë politikanët e rangut të...

Macron dhe Scholz duan ta afrojnë më shumë Ballkanin Perëndimor me BE-n...

Macron hedh idenë e një organizate politikë përtej BE-së, ku mund të anëtarësohen edhe vende të Ballkanit Perëndimor dhe Ukraina. Scholz e quan propozimin interesant Gjermania dhe Franca...

Rusia mban paradën e Ditës së Fitores në Sheshin e Kuq / Putin: “...

Një paradë ushtarake për të përkujtuar 77-vjetorin e Fitores së Bashkimit Sovjetik mbi Gjermaninë Naziste në Luftën e Madhe Patriotike 1941-1945 u zhvillua në Sheshin e Kuq të...

Kryeministri Rama sulmon SPAK. Reagon Arben Kraja. Hesht Ambasadorja e SHBA...

Editorial Asambleja e Përgjithshme e PS-së, zhvilluar sot (me 07.05) e humbi thelbin dhe objektivin e saj sapo kryeministri Edi Rama mori fjalën para socialistëve. Ndërsa të gjithë...

NATO duhet të ri-mësojë parandalimin

"Çështja është se një masakër po ndodh në Evropë, në pragun tonë, dhe se aleanca më e fortë ushtarake në botë po qëndron jashtë saj". Nga Timo S....

5 Maji/ Krerët e shtetit, homazhe në “Varrezat e Dëshmorëve”

Krerët më të lartë të shtetit shqiptar bënë sot homazhe në “Varrezat e Dëshmorëve” me rastin e e 5 Majit, Ditës së Dëshmorëve të Atdheut. Të pranishëm në...

Rusia mohon mundësinë e shpalljes së mobilizimit të përgjithshëm

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin nuk e ka në plan të shpallë një mobilizim të përgjithshëm të ushtrisë ruse gjatë fjalimit të tij javën e ardhshme në atë...

Zelensky i drejtohet Kuvendit të Shqipërisë: Faleminderit Shqipëri për...

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy ka falënderuar popullin shqiptar për mbështetjen që nga fillimi i agresionit rus kundër vendit të tij. “Jam mirënjohës për faktin që nuk hezitoni kurrë...

Europa fitoi në Paris dhe Lubjanë! Pritej më shumë! “Huq” me Ballka...

Realpolitik “ flash” Nr. 44    15  PRILL - 02 MAJ 2022 EKSKLUZIVISHT te ARGUMENTUM, pikat mbi “ i” për  5 ngjarjet kryesore vetëm me 1000 fjalë nga ...

Senatori Marfi pas vizitës në Ballkan

Demostat[i] Rëndësia e Ballkanit “Meqënëse dhjetëvjeçarin e kaluar jam kthyer përsëri e përsëri në Ballkan në rolin e antarit të komisionit të senatit për marrëdhënie me jashtë, kam...

Kuvend i 30 prillit hap një kapitull historik, kapitullin e marshit tonë ...

Nga Sali Berisha* Të dashur demokrate dhe demokratë, shqiptarë kudo që jeni, do filloj fjalën time me një mirënjohje të pakufishme ndaj jush se qëndruat ju në idealet tuaja...

Serbia mes dy botëve

BULETINI I KOMITETIT TË HELSINKIT SERBI NR. 161 Përktheu për Argumentum Xhelal FEJZA Rendi ndërkombëtar po kalon nëpërmjet një strukture të thellë transformimi të sistemit politik botëror dhe të marrëdhënieve...

Zyrtarët e DASH në Tiranë/ Diplomatët e lartë amerikanë mbështesin a...

Ndihmës Sekretarja e Çështjeve Evropiane dhe Euroaziatike, Karen Donfried mbërriti në Shqipëri në kuadër të një turi që po zhvillon në Ballkan. Sëbashku me Zëvendës Ndihmës Sekretarin e ...

Votohet Qeveria e 43-të e Malit të Zi/ Shqiptari Dritan Abazoviç zgjidhe...

Në Kuvendin e Malit të Zi, më 28 prill në Cetinje, u votua Qeveria e pakicës e kryeministrit Dritan Abazoviç, me çka përfundoi mandati teknik tremujor i Qeverisë...

Truss: Perëndimi duhet të dërgojë armë edhe në vendet tjera që kërc...

Në një fjalim të madh në Londër, zonja Truss tha se Perëndimi "duhet të jetë i përgatitur për një kohë të gjatë dhe të dyfishojë mbështetjen tonë" për...

Dritan Abazovic propozon përbërjen e Qeverisë së re në mes kërcenimev...

Mandatari për kryeministër Dritan Abazovic ka propozuar zyrtarisht strukturën dhe përbërjen e Qeverisë, për të cilën deputetët do të vendosin nesër në seancën e Kuvendit në Cetinje. Ai...

Roli i ri amerikan në Ballkan

Dragan Biseniç [i] Përktheu për Argumentum Xhelal FEJZA Sulmi rus në Ukrainë e ka ndryshuar rolin amerikan në Ballkanin Perëndimor. Përfshirja e Bosnjë e Hercegovinës në lëvizjen gjithëeuropiane për vënien...

SHBA-të zotohen të lëvizin “Qiejtë dhe Tokën” për të forcuar mbr...

Sekretari amerikan i mbrojtjes thotë se Uashingtoni po “angazhon kolegët tanë” për të ofruar ndihmë ushtarake për Kievin kundër agresionit rus. Shtetet e Bashkuara janë zotuar të lëvizin...

Fitoi Macron, Franca dhe Europa!

Ekskluzivisht për ARGUMENTUM Dr. Jorgji KOTE Të dielën, më 24 Prill, politika, media dhe publiku në Europë dhe gjithandej ishin në Paris dhe në Francë, ku u zhvillua...

Zelensky jep një konferencë për shtyp në metronë e Kievit, tregon se s...

Më 23 prill, dy muaj pas luftës gjithëpërfshirëse të Rusisë kundër Ukrainës, një stacion i metrosë në Kiev u mbush përsëri me njerëz. Presidenti Volodymyr Zelensky dha një...

SHBA dhe Britania e Madhe bënë të mundur pushtimin e Rusisë në Ukrain...

Guy Standing* Presidenti i SHBA-se, Joe Biden ka bërë thirrje për "ndryshim regjimi" në Rusi, një deklaratë që duhet të kujtojë kryqëzatat e mëparshme të ndryshimit të regjimit...

Kryepeshkopi Anastas uron besimtarët ortodoksë: Dashuria do të triumfoj...

Kryepeshkopi i Tiranës, Durrësit dhe i Gjithë Shqipërisë Anastas Janullatos ka uruar besimtarët ortodoksë për festën e Pashkës duke theksuar se “dashuria do të triumfojë përfundimisht, duke na...

Francë, Macron dhe Le Pen përplasen në debatin televiziv përpara zgjedh...

Presidenti aktual francez dhe kundërshtari i tij i ekstremit të djathtë u përplasën për koston e jetesës dhe luftën në Ukrainë, ndërsa të dy kërkojnë mbështetjen e votuesve...

Dritan Abazovic: Mali i Zi është i gatshëm për qeverinë e 43-të, pres...

Mandatari për kryeministër Dritan Abazovic tha se Mali i Zi është i gatshëm të marrë Qeverinë e 43-të dhe se për këtë e ka njoftuar sot Kuvendin e...

Fundi i neutralitetit europian

Dragan Biseniç [i] Përktheu për Argumentum Xhelal FEJZA Që nga fillimi i konfliktit ruso-ukrainas, një prej shenjave të revolucionit të politikës së jashtme që është duke u zhvilluar në Europë...

Armët që po dërgohen në Ukrainë dhe pse ato mund të mos jenë të mja...

Ukraina ka befasuar botën duke e ndalur pushtimin e Rusisë. Shumica e botës u trondit kur presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi ushtrinë e tij të sulmonte fqinjin e...

Pashkët 2022/ Papa në mesazhin ‘Urbi et Orbi’: Ngjallja e Krishtit ng...

Papa në mesazhin ‘Urbi et Orbi’ tё Pashkёve 2022: Ngjallja e Krishtit ngjarje që ndriçon zonat e errëta të botës. Jezusi, i Kryqëzuari, u ngjall! Ai vjen ndërmjet...

Arqipeshkvi Arjan Dodaj përcjellë mesazhin e tij për festën e Pashkës/...

Arqipeshkvi i Kryedioqezës Tiranë-Durrës, Imzot Arjan Dodaj ka përcjellë sot mesazhin e tij për besimtarët katolikë për festën e Pashkës. Në mesazhin e urimit, Imzot Dodaj shprehet se...

Putini “fiton” në Beograd dhe Budapest! Beteja për Elyseen dhe Europ...

Realpolitik “ flash” Nr. 43    01 - 15 PRILL  2022 EKSKLUZIVISHT te ARGUMENTUM, pikat mbi “ i” për  4 ngjarjet kryesore vetëm me 1000 fjalë nga  diplomati...

“Po jetojmë në një rend botëror në ndryshim”

Lufta Rusi-Ukrainë, 24 shkurt-31 mars 2022* Luftërat shkaktojnë kosto të tmerrshme njerëzore dhe transformojnë politikën ndërkombëtare,  ndërsa Ukraina po ndryshon rendin botëror…Po, bota po transformohet para syve tanë!...

Ndikimi i konfliktit Rusi-Ukrainë në aktivitetin e aviacionit civil

Ekskluzivisht për “Argumentum” Nga Redion LULI* Sektori i aviacionit civil ishte ende duke u rikuperuar nga pasojat që solli pandemia e Covid-19, kur u gjend përballë sfidave të...

Zgjedhje, por dhe Sjellje Europiane me Presidentin!

Ekskluzivisht  për ARGUMENTUM dhe Gazeta Shqiptare     DR. Jorgji KOTE  Konsultimet dhe tratativat për zgjedhjen e Kryetarit të ri të Shtetit që përfundojnë më 24 Maj janë  një...

SHBA, sanksione ndaj ish-zyrtarëve në Ballkanin Perëndimor, përfshirë ...

Shtetet e Bashkuara shpallën vendosjen e sanksioneve ndaj disa personave në Ballkanin Perëndimor, përfshirë ish-kryeministrin e Republikës së Maqedonisë së Veriut, Nikola Gruevski, dhe ish-zyrtarë të lartë dhe...

Kina me dërgesë gjysmë të fshehtë të raketave në Serbi

Serbia, një aleate e Rusisë, mori këtë fundjave një sistem të sofistikuar kundërajror kinez në një operacion gjysmë të fshehtë, mes shqetësimeve perëndimore se një grumbullim i armëve...

Fillon raundi i parë i zgjedhjeve presidenciale në Francë

Fillon raundi i parë i votimit, me fituesin eventual që pritet të vendoset në balotazh dy javë më vonë Presidenti Emmanuel Macron po kërkon një mandat të dytë...

Lugina e Preshevës përballë neokolonializmit osmano-islam dhe turkifi...

Nga Skënder Jashari* Lugina e Preshevës edhe sot, si gjatë shumë rasteve në histori, ndeshet me forma të pushtimit dhe ndikimit  të huaj, që është qëllim keq dhe...

7 Prill 1939/ Presidenti Meta: Kur miku më i ngushtë kthehet në armikun ...

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka kujtuar sot 7 prillin 1939, duke e quajtur një ditë të zezë në historinë e Shqipërisë. Presidenti Meta shkruan se sot është...

NATO thotë se Ukraina do të vendosë për marrëveshjen e paqes me Rusin...

Michael Birnbaum and Missy Ryan* Mbështetësit perëndimorë të Ukrainës janë zotuar se do të respektojnë vendimet e Kievit në çdo zgjidhje për t'i dhënë fund luftës me Rusinë, por me...

Bisedimet Rusi-Ukrainë: Një rrugë e vështirë drejt paqes

Presidenti Zelensky duket i gatshëm të pranojë një status neutral për Ukrainën në këmbim të garancive të forta të sigurisë. Por pa vullnetin e kërkuar politik nga pala...

73-vjetori i themelimit të NATO-s/ Xhaçka: Shqipëria është anëtare e ...

Të hënën, më 4 prill 2022, Kryetari i Komitetit Ushtarak të NATO-s u dërgoi një mesazh trupave aleate në përkujtim të 73-vjetorit të themelimit të Organizatës së Traktatit...

SHBA-ja kërkon që Rusia të largohet nga Këshilli për të Drejtat e Nje...

Shtetet e Bashkuara po kërkojnë pezullimin e Rusisë nga Këshilli për të Drejtat e Njeriut i Kombeve të Bashkuara, pas raportimeve se forcat ruse kanë vrarë dhjetëra civilë...

Dizinformimi mediatik i “sponsorizuar ” nga BE

Editorial Prej 48 orësh në median shqiptare qarkullon lajmi i censurimit të një emisioni investigativ i financuar nga Bashkimi Europian në një nga mediat më të mëdha kombëtare...

Shqipëria shënon 13-vjetorin e anëtarësimit në NATO

1 Prilli shënon sot 13 vite nga anëtarësimi i Shqipërisë në Organizatën e Traktatit të Atlantikut të Veriut, NATO. Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi përmes një postimi në...

Realpolitik/ Biden Betonon Bashkimin! Perëndimi “ Perëndon” Putinin!

Realpolitik “ flash” Nr. 42 , 15 - 31  MARS  2022: Biden Betonon Bashkimin! Perëndimi “ Perëndon” Putinin! Fitore si e Pirros?” Plot Ndërmjetësues, Pak Ndërmjetësim! Dilentatizëm Diplomatik!...

31 marsi- Dita e Gjenocidit ndaj Azerbajxhanasve

Aktet e shumta të gjenocidit kundër Azerbajxhanasve, të cilët për shumë vite nuk morën vlerësimin e merituar politik dhe juridik, janë një nga faqet sekrete të historisë së...

Marrëdhëniet Kinë-Rusi i rezistojnë provës së ndryshimit të situatë...

Marrëdhëniet Kinë-Rusi i kanë rezistuar provës së ndryshimit të situatës ndërkombëtare, kanë siguruar drejtimin e duhur dhe kanë demonstruar një vrull të fortë zhvillimi, tha këshilltari shtetëror kinez...

Progres në bisedimet Rusi-Ukrainë me ndërmjetësimin e Turqisë: Ukraina...

Ukraina dhe Rusia kanë përmendur përparimin në bisedimet e paqes të mbajtura në Stamboll, pasi Moska thotë se do të reduktojë aktivitetin ushtarak dhe Kievi bën thirrje për...

Yanis Varoufakis: Perëndimi “po luan me zjarrin” nëse shtyn n...

Një muaj pas pushtimit rus të Ukrainës, më shumë se 3.6 milionë ukrainas janë larguar nga vendi si refugjatë dhe lufta rrezikon të bëhet "një moçal i ngjashëm...
Lajmet e fundit