JO VETEM LAJM

Wang Yi: Kina, BE janë partnerë, jo rivalë

Toni bazë i marrëdhënieve midis Kinës dhe Bashkimit Evropian është miqësia dhe bashkëpunimi është rrjedha kryesore, tha të enjten këshilltari shtetëror dhe ministri i jashtëm kinez Wang Yi,...

NATO e shqetësuar për paqen dhe stabilitetin e Ballkanit

Ambasadorja amerikane në NATO, Julianne Smith, ka thënë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë se aleanca veri-atlantike është e shqetësuar për paqen dhe stabilitetin në Ballkanin...

Roma shkruan historinë në Tiranë, shpallet fituesja e parë e Conference...

Roma ka mundur 1-0 Feyenoordin në 'Air Albania'  duke marrë trofeun e parë evropian në historinë e saj pas 61 vitesh, dhe të parin për ekipet e futbollit italian pas 12 vitesh!...

DAVOS/ Liderët e Ballkanit zotohen për forcim të bashkëpunimit rajonal

Liderët e Ballkanit Perëndimor gjatë Forumit Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës, konfirmuan se duan të forcojnë bashkëpunimin dypalësh, veçmas me Malin e Zi. Kryeministri i Malit të...

SHBA i jep Shqipërisë 17 milionë dollarë për ushtrinë

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Shqipërisë, gjeneral Bajram Begaj thotë vendi i tij është në koordinim të plotë me Shtetet e Bashkuara përsa...

DAVOS/ Presidenti ukrainas Zelenskyy bën thirrje për ndihmë në rindërt...

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka ftuar vendet e huaja të marrin pjesë në rindërtimin e Ukrainës, pasi lufta e nisur nga Rusia ka shkaktuar tashmë mbi 0.5 miliardë...

Mali i Zi shënon 16-vjetorin e Pavarësisë

Mali i Zi, një vend i Ballkanit Perëndimor që zgjodhi pavarësinë në një referendum në 2006, festoi Ditën e Pavarësisë të shtunën Referendumi i dha fund federatës me...

Ministria e Jashtme ruse publikon listën e 963 shtetasve amerikanë “...

Ministria e Jashtme ruse ka publikuar një listë kombëtare të ndalimit të 963 shtetasve amerikanë, të cilëve, si masë e vogël, u ndalohet të vijnë në Rusi. “Në...

Kina bën thirrje për unitet midis vendeve të BRICS për të rritur sigur...

Kina bëri thirrje të enjten për unitet dhe përpjekje të përbashkëta midis pesë vendeve të BRICS për të refuzuar konfrontimin e bllokut dhe për të ndërtuar një komunitet...

Politika e jashtme greke pas Ukrainës

Manos Karagiannis Veprimet e fuqive të mëdha kanë një ndikim thelbësor në formën e sistemit ndërkombëtar. Pushtimi i një shteti të pavarur nga Rusia ka krijuar realitete të...

Megaoperacioni “Golden bullet”/ SPAK godet 8 grupe kriminale. Kraja-Nan...

Drejtuesi i Prokurorisë së Posaçme SPAK Arben Kraja dhe drejtori i Policisë së Shtetit Gledis Nano kanë dalë në një komunikim zyrtar këtë të enjte në lidhje me...

Mali i Zi mbështet anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e EvropësR...

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, gjatë vizitës së tij në Prishtinë tha se e mbështet aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës.Gjukanoviq po qëndron për një...

Rusia tërhiqet nga Këshilli i Shteteve të Detit Baltik

Ministria vuri në dukje se shtetet perëndimore kanë "monopolizuar Këshillin në qëllimet e tyre konjukturore" dhe nuk shihen perspektiva për rivendosjen e funksionimit normal të Këshillit, "duke u...

Përkujtohet 100-vjetori i marrëdhënieve diplomatike mes Shqipërisë dhe...

Vizita e së hënës në Shqipëri e ish-sekretarit të shtetit, Mike Pompeo si dhe e biznesmenëve në fushën e energjisë pati një objektiv shumëdimensional për të përkujtuar 100-vjetorin...

Rusia paralajmëron se anëtarësimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO do ...

Zëvendësministri i Jashtëm i Rusisë ka thënë se ofertat e mundshme nga Finlanda dhe Suedia për t'u bashkuar me aleancën ushtarake të NATO-s janë një "gabim i rëndë"...

Dy fytyrat e presidentit bullgar Rumen Radev

Pro-rus dhe megjithatë edhe aleat besnik i Perëndimit? Presidenti Radev, dikur ish-pilot në ushtrinë bullgare, ndjek një kurs balancues tejet të rrezikshëm. Presidenti bullgar, Rumen Radev, zhvillon një...

Sheikh Mohammed bin Zayed bëhet president i Emirateve të Bashkuara Arabe

Sheikh Mohammed bin Zayed Al Nahyan u bë presidenti i Emirateve të Bashkuara Arabe të shtunën, duke zyrtarizuar ngritjen e një princi 61-vjeçar, i cili ka përdorur me...

Osetia e Jugut do të mbajë referendum për pranimin në Rusi më 17 korri...

Udhëheqësi i rajonit separatist të Gjeorgjisë, Osetisë Jugore, caktoi 17 korrikun si datë për një referendum për bashkimin me Rusinë. "Anatoly Bibilov nënshkroi një dekret për mbajtjen e...

Si mund të ndikojë lufta në Ukrainë në tregjet në zhvillim?

Les Nemethy, Të gjithë kemi dëgjuar shprehjen se një flutur që përplas krahët në Amazonë mund të ndikojë në modelet e motit në anën tjetër të planetit. A...

Abazovic takon Porfirin: Dua që kjo qeveri t’i japë fund Marrëvesh...

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, tha të enjten pas takimit me Patriarkun e Kishës Ortodokse Serbe, Porfirio, në Manastirin e Ostrogut, se dëshiron që kjo Qeveri...

CDU/CSU kërkon hapa konkrete nga qeveria për mbështetjen e antarësimit ...

Deputeti i CDU-së, Michael Brand, argumenton se kërkesa e Kosovës për anëtarësim në KE është një hap i logjikshëm dhe se antarësimi i Kosovës në KE do të...

Shteti i Palestinës dënon ashpër vrasjen e gazetares së Al Jazeera-s ng...

Shteti i Palestinës dënon në termat më të ashpër vrasjen e dhunshme të Izraelit dhe shënjestrimin e qëllimshëm të gazetares veterane të Al-Jazeera, Shireen AbuAqla, në kampin e...

Lavrov: Moska kundër luftës në Evropë, ndërsa Perëndimi vazhdon të f...

Moska në asnjë mënyrë nuk dëshiron të shohë një luftë në Evropë, ndërsa Perëndimi vazhdon të flasë për nevojën e mposhtjes së Rusisë mbi Ukrainën, tha Ministri i...

Ish-krerët e UÇK-së përballen ne Hage me akuza të reja

Ish-krerët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës u deklaruan të pafajshëm për akuzat e reja të ngritura nga Zyra e Prokurorit të Specializuar në Hagë. Në seanca të ndara...

Ambasadorja Kim reagon ashpër për sulmin ndaj SPAK: Reforma në Drejtësi...

Kryediplomatja amerikane në Shqipëri ka reaguar pas përplasjes Rama-SPAK, ku kreu i qeverisë deklaroi pse drejtësia e re nuk ka nisur ende një hetim ndaj ish-kryeministrit Sali Berisha...

Macron bën thirrje për një ‘komunitet politik evropian’ që ...

Presidenti i Francës Emmanuel Macron tha të hënën se do të duheshin "dekada" që një kandidat si Ukraina të anëtarësohej në BE dhe sugjeroi ndërtimin e një komuniteti...

Erdoğan: Ka ardhur koha që Evropa të shkruajë një histori të re për ...

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan deklaroi se "Ka ardhur koha që BE-ja, e cila në vitet e fundit është larguar nga vlerat e saj të themelimit dhe...

Ambasadori rus në Beograd i përgjigjet Vuçiçit: Qëndrimi për Kosovën...

Ambasadori i Rusisë në Serbi, Aleksandr Bocan Kharchenko, tha se “nuk ka dhe nuk mund të ketë asnjë ndryshim në qëndrimin e Federatës Ruse, sa i përket çështjes...

G-7 shënon Ditën e Fitores, duke shprehur mbështetjen ndaj Ukrainës

Udhëheqësit e vendeve të G-7-ës u zotuan të dielën të ulin gradualisht ose të ndalojnë importin e karburantit rus, ndërsa u takuan me Presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelenskyy,...

Macron zotohet të ndërtojë “Francë më të fortë” gjatë m...

Presidenti francez Emmanuel Macron u zotua të shtunën të ndërtojë një Francë më të fortë dhe të përdorë një metodë të re qeverisjeje teksa u inaugurua për një...

Perversiteti i biznesit të gazit me Rusinë

Gjeopolitika[i] Ndërsa lufta e rusëve në Ukrainë ka shpërthyer me gjithë ashpërsinë e saj, nëpër gazsjellësit e Ukrainës vazhdon të rrjedhë akoma gazi rus i destinuar për tu...

Konferenca e Donatorëve mbledh 6 miliardë euro për Ukrainën, Shqipëria...

Kryeministri Edi Rama ndodhet në kryeqytetin e Polonisë, Varshavë, ku është pjesëmarrës në Konferencën e Donatorëve për Ukrainën, e bashkorganizuar nga kryeministri i Polonisë, Mateusz Morawiecki dhe kryeministrja...

Scholz i kërkon Kurtit të mbajë qëndrim konstruktiv në procesin e dial...

Kancelari Scholz theksoi në takimin me Albin Kurtin se Ballkani Perëndimor bën pjesë në Evropë dhe se të gjitha vendet e rajonit duhet të anëtarësohen në BE. Pas...

DW: Serbia në udhëkryq: A do t’ia kthejë Serbia shpinën Rusisë?

Që nga sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës toni ndaj Moskës ka ndryshuar edhe në Beograd. Serbia duhet të bëjë një riorientim themelor. Serbia konsiderohet tradicionalisht si aleati më...

Gazetarët Pa Kufij: Shqipëria pëson rënie, Kosova përmirësim në Treg...

Organizata Gazetarët pa Kufij, në Treguesin Botëror të Lirisë së Shtypit, radhiti Shqipërinë dhe Kosovën në mesin e vendeve problematike. Por, sipas treguesit që u publikua të martën,...

‘Namazgjaja’ ende e mbyllur, kush po e mban peng xhaminë më t...

Besimtarët myslimanë falën mëngjesin e kësaj të hëne namazin e Fiter Bajramit. Në kryeqytet, pjesa më e madhe e falën tek sheshi ‘Skënderbej’, ndërsa një pjesë tjetër, për...

Besimtarët myslimanë festojnë Fitër Bajramin!

Pas 30 ditësh agjërim dhe lutje, besimtarët myslimanë festuan të hënën Fitër Bajramin. Në Tiranë, besimtarët u lutën në sheshin “Skënderbej”, ku u zhvillua ceremonia me fjalën e...

Zelensky kritikon Erdogan: Ose me ne, ose me rusët! Lufta përfundon kur n...

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky ka dhënë një intervistë për mediat greke ku ka vlerësuar rolin që shteti helen ka dhënë për luftën. Ai gjithashtu ka thënë se vlerëson...

Çfarë nënkuptojnë kërcënimet e Putinit me “kundërpërgjigje rr...

Bllof apo alarm? Sa i rrezikshëm është kërcënimi i Vladimir Putinit me "përgjigje të rrufeshme" në rast ndërhyrjeje në luftën e Ukrainës? Ekspertë rusë me disa shpjegime. Nëse...

Serbia shfaq raketat kineze mes shqetësimit në rritje për ndikimin rus n...

Serbia shfaqi të shtunën për publikun një sistem kundër-ajror të blerë së fundmi nga Kina, duke ngritur shqetësime në Perëndim dhe në mesin e disa fqinjëve të Serbisë...

Vizita e Donfried ne rajon: Mesazhe të njohura, thellimi i lidhjeve me SHB...

Vizita e Ndihmës Sekretares së Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike Karen Donfried në Ballkanin Perëndimor këtë javë ripohoi qëndrimet kryesore të Shteteve të Bashkuara ndaj rajonit. Kosova...

Zgjedhjet franceze ofrojnë një paralajmërim për të gjithë ne

Tom Ellis Presidenti francez Emmanuel Macron mund të ketë fituar zgjedhjet presidenciale, por mesazhi nga elektorati është i zhurmshëm dhe i qartë: Liderët duhet të jenë më pranë...

Takim i fshehtë: kancelari gjerman para fillimit të luftës u takua me Ze...

Damir Piliç* Ndërsa vazhdon agresioni rus ndaj Ukrainës, herë pas here lexojmë se presidenti ukrainas Volodimir Zelenski po shpreh gatishmërinë që Ukraina të heqë dorë nga antarsimi në...

Riaktivizohet Klubi i Biznesit Maqedonas në Tiranë/ Ambasadori Markovski:...

Ambasada e Maqedonisë së Veriut ka njoftuar për riaktivizimin e Klubit të Biznesit maqedonas në Tiranë. Në praninë e mbi njëzet biznesmenëve nga Maqedonia e Veriut që operojnë...

BE akuzon Rusinë për “shantazh” pas ndërprerjes së gazit p...

Bashkimi Evropian e ka cilësuar si "shantazh" dhe e konsideron si të "papranueshëm dhe të padrejtë" ndërprerjen e furnizimit me gaz nga Rusia për Poloninë dhe Bullgarinë. Presidentja...

Presidenti kroat thotë se Finlanda dhe Suedia nuk mund të bashkohen me NA...

Finlanda dhe Suedia nuk mund të anëtarësohen në aleancën e NATO-s për sa kohë që Bosnja dhe Hercegovina nuk e ndryshon ligjin e saj zgjedhor, tha të martën...

Speciale/ Shefi i OKB-së Guterres takohet me Putinin dhe Lavrov për luft...

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres ishte në Moskë të martën për t'u takuar personalisht me liderin rus. Shefi i OKB-së mbërriti në Moskë pas vizitës në...

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së i shton përgjegjshmërinë vetos në K...

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së miratoi të martën një rezolutë që kërkon nga anëtarët e përhershëm të Këshillit të Sigurimit të dalin përpara asamblesë për të dhënë një...

Rusia thotë se lufta bërthamore është “e papranueshme”, por...

Rreziku i luftës bërthamore midis Rusisë dhe Perëndimit tani është "i konsiderueshëm", sipas ministrit të Jashtëm rus Sergei Lavrov. “NATO në thelb po shkon në luftë me Rusinë...

Një tërmet politik në Slloveni

Lëvizja për Liri e Robert Golub, e cila bëri fushatë në një platformë të energjisë së gjelbër, lirisë së medias dhe sundimit të ligjit, ka rrëzuar partinë populiste...

Rusia paralajmëron SHBA-në kundër dërgimit të më shumë armëve në U...

Rusia i ka thënë SHBA-së të ndalojë së dhënë më shumë armë Ukrainës, duke paralajmëruar se veprimet e saj mund të intensifikojnë konfliktin, tha të hënën i dërguari...

Blinken dhe Austin në Ukrainë: “Ne jemi këtu për t’ju mbës...

Zyrtarët e lartë amerikanë kanë zhvilluar bisedime ballë për ballë me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy në kryeqytet, Kiev – takimi i parë zyrtar që nga pushtimi i Rusisë...

A janë Azerbajxhani dhe Armenia gati për të nënshkruar një traktat paq...

By Shahmar Hajiyev* Konflikti i mëparshëm midis Azerbajxhanit dhe Armenisë në Kaukazin e Jugut ishte një kërcënim i madh për stabilitetin dhe integrimin ekonomik në rajon. Megjithatë, Lufta 44-ditore...

Serbia kërcënon Kosovën: Rusia e ka zhdoganuar luftën dhe shumë Putin ...

Gazeta italiane “Lanotiziaregionale.it”, i ka dedikuar një artikull të gjatë luftës Rusi-Ukrainë dhe impaktin që ajo po sjelle dhe në Ballkanin Perëndimor, veçanërisht në Kosovë e cila ndihet ende e...

Papa Françesku heq dorë nga takimi me patriarkun ortodoks rus

Papa Françesku ka thënë se ka hequr dorë nga planet për t'u takuar në qershor me Patriarkun Ortodoks rus Kirill, një aleat i presidentit rus Vladimir Putin i...

Macron: Rusia dëshiron përshkallëzim të luftës në Ukrainë

Rusia ka treguar gatishmëri të qartë për përshkallëzimin e mëtejshëm të luftës në Ukrainë dhe do të intensifikojë armiqësitë në javët e ardhshme, tha presidenti francez Emmanuel Macron....

Shkup, dënohet me shtatë vite burg, ish-kryeministri i Maqedonisë së Ve...

Dënim me burg prej shtatë vjetësh shqiptoi Këshilli gjyqësor në kuadër të Gjykatës Themelore Penale – Shkup për ish-kryeministrin, Nikolla Gruevski, i akuzuar për pastrim parash dhe përfitimin...

Rama mbron Vuçiç: Serbia nuk po shkon drejt Rusisë, mori anën e Perënd...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në një intervistë për gazetën gjermane “Die Welt”, shprehet se rajoni i Ballkanit Perëndimor është “i pambrojtur” nga ndikimi rus ndaj ekziston rreziku për destabilitet....

Freedom House: Demokracia në Shqipëri regjim hibrid

Sipas raportit më të fundit të organizatës “Freedom House” për Vendet në Tranzicion, Shqipëria nuk ka pësuar asnjë ndryshim në pikë, krahasuar me një vit më parë, në...

Senatorët amerikanë i kërkojnë Serbisë të harmonizojë politikën e s...

Senatorët Jeanne Shaheen, Chris Murphy (Komiteti i Punëve të Jashtme) dhe Thom Tillis (Komiteti i Shërbimeve të Armatosura) janë takuar me Presidentin Vuçiq. Ata diskutuan për bashkëpunimin dypalësh,...

Katalonja ngrin dialogun me Spanjën për shkak të akuzave për spiunazh

Katalonja ka ngrirë dialogun me qeverinë spanjolle derisa Madridi të hetojë akuzat për spiunazh masiv kundër separatistëve katalanas. "Besimi është dëmtuar dhe shteti duhet të mobilizohet. Gjërat nuk...

Scholz-Perëndimi do të ndihmojë Ukrainën financiarisht, ushtarakisht n...

Vendet perëndimore do të vazhdojnë të ofrojnë mbështetje financiare dhe ushtarake për Ukrainën në dritën e një faze të re të operacionit special të Rusisë në Ukrainë, tha...

Kreu i SHISH flet për vende ‘jomiqësore pa emër’ dhe aktivit...

Shërbimi Informativ Shqiptar (SHISH) ka ngritur alarmin për praninë e aktivitetit të shërbimeve të huaja në këtë vend ballkanik. Duke paraqitur raportin vjetor në Komisionin parlamentar të Sigurisë,...

Vuçiç: Sanksionet kundër Rusisë do t’i kushtonin shtrenjtë Serbi...

Detyra jonë është të veprojmë në përputhje me të drejtën ndërkombëtare, thotë kreu i shtetit serb Vendosja e sanksioneve ndaj Rusisë do t'i kushtonte shtrenjtë Serbisë, tha të...

Arqipeshkvi Imzot Dodaj: Mëshira e Zotit dhe mesazhi i kësaj dite me ukra...

Arqipeshkvi i Tiranës dhe Durrësit, kreu i Kishës Katolike në Shqipëri, Imzot Arjan Dodaj uroi sot besimtarët katolikë për festën e Pashkës në meshën e së dielës në...

Konflikti Izrael-Palestinë/ Tensionet shpërthejnë pasi policia izraelite...

Të paktën 19 persona raportohet se u plagosën ndërsa policia izraelite kreu bastisjen e dytë në xhami që nga e premtja. Policia izraelite ka hyrë në kompleksin e...

Shqipëria, porta për në tregun evropian të gazit natyror

Drejtori i Përgjithshëm i “Excelerate”, Steven Kobos, në një intervistë të dhënë për revistën “Bloomberg” është shprehur se Shqipëria mund të jetë porta e gazit natyror në tregun...

“Po jetojmë në një rend botëror në ndryshim”

Lufta Rusi-Ukrainë, 24 shkurt-31 mars 2022* Luftërat shkaktojnë kosto të tmerrshme njerëzore dhe transformojnë politikën ndërkombëtare,  ndërsa Ukraina po ndryshon rendin botëror…Po, bota po transformohet para syve tanë!...

Refuzimi që Kievi i bëri Steinmeierit është i gabuar

Presidenti gjerman donte të udhëtonte në Kiev e të tregonte solidaritet me Ukrainën, por andej erdhi sinjali, se vizita e Steinmeierit ishte e padëshiruar. Një vendim i kuptueshëm,...

Rendi i ri (botëror) apo apokalipsi global

Përktheu për Argumentum Xhelal FEJZA Dragan Biseniç* Ekonomitë Perëndimore dhe europiane në rastin e krizës ukrainase po përjetojnë fatin e udhëtarit të humbur në shkretëtirë. Në fillim atij i...

Çfarë duhet të bëjë tani Perëndimi në Ballkan

Nëse ka pasur ndonjëherë kohë për të përshpejtuar zgjerimin e NATO-s në Ballkan, tani është koha Nga Dr. Hamza Karçiç Autori është profesor në Fakultetin e Shkencave Politike...

Ukrainë: Johnson premton ndihmë për Zelensky në takimin në Kiev

Kryeministri Boris Johnson ka zhvilluar bisedime në Kiev me presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky. Pas takimit, Downing Street tha se Mbretëria e Bashkuar do të dërgonte 120 automjete...

Papa Françesku bën thirrje për armëpushim për Pashkë në Ukrainë

Papa Françesku hapi Javën e Shenjtë të dielën me një thirrje për një armëpushim për Pashkë në Ukrainë për të krijuar një hapësirë për negociata për paqe, duke...

YouTube bllokon kanalin e Parlamentit të Rusisë

Platforma për transmetimin e videove, YouTube ka bllokuar Duma TV që transmeton nga Dhoma e Ulët e Parlamentit të Rusisë. Kjo ka shkaktuar një përgjigje të zemëruar nga...

Duke dënuar mizorinë e Buçës, BE ofron fillim të shpejtë për anëtar...

Shefja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen tha se vdekjet e civilëve në qytetin ukrainas Bucha treguan "fytyrën mizore" të ushtrisë ruse dhe u zotua të përpiqet...

Ukraina kërkon nga NATO-s të më shumë pajisje ushtarake

Ministrat e Jashtëm të NATO-s po takohen të enjten si pjesë e një përpjekjeje më të madhe të SHBA-së, aleatëve të saj dhe Ukrainës për të forcuar mbrojtjen...

Zelenskyy i kërkon Greqisë të përdorë ndikimin e saj në BE për të n...

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy i bëri thirrje Greqisë të enjten që të përdorë ndikimin e saj në Bashkimin Evropian për të ndihmuar në shpëtimin e "trashëgimisë sonë të...

Hungaria thërret ambasadorin e Ukrainës: Ndaloni fyerjet dhe pranoni vull...

Ministria e Jashtme hungareze ka thirrur në bisedë ambasadorin e Ukrainës, për shkak të, siç tha, deklaratave fyese ndaj qëndrimit të Hungarisë lidhur me luftën në Ukrainë. “Është...

Bosnjë-Hercegovinë/ 30 vjet më parë më 5 prill 1992 filloi rrethimi i ...

30 vite me pare, krijimi i një kombi të pavarur boshnjak që do të kishte një shumicë boshnjake u kundërshtua nga serbët e Bosnjës, të cilët nisën një...

Kriza në Ukrainë dhe disa fjalë kyçe të Kinës rreth konfliktit aktual

Dr. Marsela Musabelliu Që prej datës 24 shkurt 2022 Evropa nuk është më e njëjta. Shpërthimi i konfliktit Rusi-Ukrainë nuk është një ngjarje e mbetur vetëm brenda kufijve...

Masakra në Bucha/ Biden bën thirrje për gjyq për krimet e luftës kund...

Presidenti Joe Biden bëri thirrje të hënën për një gjyq për krime lufte kundër presidentit rus Vladimir Putin pas zbulimit të masakrave civile në Bucha, një periferi e...

Prokuroria dhe MPB në RMV: Burg për mbështetësit e krimeve të dyshuara...

Ministria e Punëve të Brendshme në Maqedoninë e Veriut dhe Prokuroria Publike, kanë vënë në shënjestër të gjithë qytetarët, mediat dhe subjektet e tjera që mbështesin krimet e...

Presidenti rus Vladimir Putin uron Orban dhe Vuçiç për fitorën e tyre n...

Presidenti rus, Vladimir Puitn ka uruar respektivisht Viktor Orban për fioren e tij në zgjedhjet parlamentare hungareze dhe Aleksandër Vuçiç për zgjedhjet presidenciale sërbe. Të dy këta lider,...

Zgjedhjet serbe: Vuçiç fiton mandatin e dytë si President, por partia e ...

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq u zgjodh për një mandat të dytë në zgjedhjet e djeshme, me një fitore të paqartë prej 58%, sfiduesi i tij më i...

Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias viziton Odesën

Ministri i Jashtëm Nikos Dendias mbërriti të dielën pasdite në qytetin port të Ukrainës, Odessa. Ministri dërgoi ndihma humanitare për autoritetet komunale të qytetit dhe vizitoi Konsullatën Greke...

Kremlini: Takimi mes Putinit dhe Zelenskit është i mundur vetëm me marr...

Presidenti rus Vladimir Putin mund të takohet me homologun e tij ukrainas Vladimir Zelensky vetëm kur të arrihet një marrëveshje specifike me shkrim midis dy vendeve, tha zëdhënësi...

Serbët votojnë për të zgjedhur presidentin,

Serbët u drejtuan në kutitë e votimit të dielën në zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare që vendosin presidentin aktual Aleksandar Vuçiç dhe Partinë e tij Progresive kundër një opozite...

Zgjedhjet presidenciale franceze të vitit 2022/ Kush do të jetë presiden...

Zgjedhjet presidenciale franceze të vitit 2022 janë caktuar për 10 dhe 24 prill. A do t'i japë Franca Emmanuel Macron-it pesë vjet të tjera apo do të dërgojë...

BE-ja i bën presion Kinës për qëndrimin e saj ndaj luftës së Rusisë ...

Liderët e Bashkimit Evropian dhe kinezë janë takuar për samitin e tyre të parë në dy vjet me Brukselin duke i bërë presion Pekinit për garanci se nuk...

Koment i Ambasadorit azerbajxhanas mbi tensionet e fundit në rajonin e Kar...

Nga Anar Huseynov Ambasador i Republikës së Azerbajxhanit në Republikën Greke dhe në  Republikën e Shqipërisë. Ditët e fundit, ngjarjet që po ndodhin në Azerbajxhan kanë tërhequr vëmendjen...

NATO: Rusia po ripozicionohet, nuk po tërhiqet

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha sot se forcat ruse nuk po tërhiqen por po ripozicionohen. Megjithëse Moska kishte deklaruar për një reduktim të operacioneve ushtarake...

Egjipti është ‘çelësi’

Alexis Papachelas Nuk duhet të fillojmë të ankohemi përsëri. Po, Turqia po luan me top për momentin. Pasi hapi një sërë frontesh, zhvillimet nënkuptonin se duhej t'i mbyllte...

Zgjedhjet presidenciale në Serbi -prapë Vuçiçi ?

Në Serbi me 3 prill do të mbahen zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare. Besohet se fituesi i madh i zgjedhjeve do të jetë prapë presidenti Aleksandar Vuçiq. Kudo që...

Maria Zakharova: Uashingtoni nuk dëshiron një Evropë të pavarur, por ta...

Ekziston një mënyrë tjetër se si amerikanët po përpiqen të shfrytëzojnë krizën e vazhdueshme në Evropë të nxitur nga Perëndimi dhe Ukraina (përtej të dukshmes), shkruan Zëdhënësja e...

Censusi/ Shqiptarët në Maqedoninë e Veriut përbëjnë 29.52 për qind t...

Enti për Statistika i Maqedonisë Veriore ka publikuar sot rezultatet nga regjistrimi i popullsisë në këtë vend. Në një konferencë për media, drejtori i Entit Shtetëror për Statistika...

Mbështetja e Perëndimit për Ukrainën shihet si hipokrizi në Lindjen e ...

Disa ditë pas fillimit të sulmit rus, vendet perëndimore përdorën ligjin ndërkombëtar për të kritikuar Moskën, vendosën sanksione të ashpra, filluan të mirëpresin refugjatët ukrainas krahëhapur dhe mbështetën...

SPAK firmos 9 urdhërarreste për çështjen e inceneratorëve, ndër to dh...

Gjykata e Posaçme e Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar ka zbardhur sot vendimin për 9 persona për të cilët SPAK ka lëshuar urdhërarreste, për...

Takimi i liderëve të NATO-s të Evropës Juglindore në Sofje: Bllokimi i...

Kryeministrat e Maqedonisë së Veriut Dimitar Kovaçevski dhe i Malit të Zi Zdravko Krivokapiq u takuan sot me homologët e tyre nga Bullgaria Kiril Petkov dhe Rumania Nicolae...

Sot 25 vjet nga tragjedia e Otrantos

Sot shënohen 25 vite nga Tragjedia e Otrantos e ndodhur më 28 mars 1997, ku anija shqiptare “Kateri i Radës”, u përmbyt në Ngushticën e Otrantos nga forcat...

100 vjetori Shqipëri-SHBA/ Yuri Kim: Dhurata e SHBA-së për shqiptarët: ...

Ambasadorja Yuri Kim ka ndarë ditën e sotme një lajm shumë të rëndësishëm për qytetarët shqiptarë. "Ndërsa festojmë 100 vjet marrëdhënie midis Shteteve të Bashkuara dhe Shqipërisë, Ambasadorja...
Lajmet e fundit