KOSOVA

DAVOS/ Liderët e Ballkanit zotohen për forcim të bashkëpunimit rajonal

Liderët e Ballkanit Perëndimor gjatë Forumit Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës, konfirmuan se duan të forcojnë bashkëpunimin dypalësh, veçmas me Malin e Zi. Kryeministri i Malit të...

Presidenti Meta në 110-vjetorin e Kuvendit të Junikut: “Sfidat e m...

Presidenti i Republikës, Sh. T. Z. Ilir Meta mori pjesë në manifestimin përkujtimor të 110-vjetorit të Kuvendit historik të Junikut. Fillimisht Presidenti Meta, së bashku me Presidenten e...

Kurti: Për t’i normalizuar marrëdhëniet – Serbia duhet të ndryshoj...

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ndodhet për vizitë në Shtetet e Bashkuara gjatë së cilës deri tani ka zhvilluar takime me biznese amerikane kryesisht të fushës së teknologjisë...

Ish drejtuesit e Veteranëve të UÇK-së dënohen nga Gjykata Speciale me ...

Gjykata e Posaçme e Kosovës me seli në Hagë shpalli fajtorë dy ish drejtuesit e Organizatës së Veteranëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj,...

Mali i Zi mbështet anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e EvropësR...

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, gjatë vizitës së tij në Prishtinë tha se e mbështet aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës.Gjukanoviq po qëndron për një...

Albin Kurti nderohet në SHBA me medaljen e Shërbimit të Jashtëm të Shq...

 Gjatë vizitës zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kryeministri i Republikës, Albin Kurti është nderuar nga Senati i Iowa-s. Në një ceremoni të organizuar atje, ai u...

DASH: Kosova dhe Serbia i zgjedhin vetë prioritetet për politikë të jas...

“Kosova dhe Serbia janë shtete sovrane, të cilat kanë të drejtë të zgjedhin vetë prioritetet e tyre për politikë të jashtme”, ka thënë një zëdhënës i Departamentit amerikan...

Kosova aplikon për anëtarësim në Këshillin e Evropës, reagon ashpër ...

Kosova të enjten ka aplikuar për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Aplikimin në selinë e Këshillit të Evropës, në Strasburg, e ka bërë ministrja e Punëve të Jashtme...

Gjonaj-Minxhozi bisedojnë mbi promovimin e Pukës në Kosovë

Kryetari i bashkisë së Pukës, Gjon Gjonaj po zhvillon një vizitë dy ditore në Republikën e Kosovës në kuadër të nënshkrimit të një marrëveshje bashkëpunimi në fushën e...

Ish-krerët e UÇK-së përballen ne Hage me akuza të reja

Ish-krerët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës u deklaruan të pafajshëm për akuzat e reja të ngritura nga Zyra e Prokurorit të Specializuar në Hagë. Në seanca të ndara...

Scholz i kërkon Kurtit të mbajë qëndrim konstruktiv në procesin e dial...

Kancelari Scholz theksoi në takimin me Albin Kurtin se Ballkani Perëndimor bën pjesë në Evropë dhe se të gjitha vendet e rajonit duhet të anëtarësohen në BE. Pas...

Kosovë, presidentja Osmani dhe kryeministri Kurti mesazhe urimi për Fitë...

Krerë të institucioneve të larta në Kosovë kanë uruar festën e Fitër Bajramit, transmeton Anadolu Agency (AA). Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në mesazhin e saj, ka theksuar...

Scholz pret Kurtin, Vuçiçin dhe Lajçakun në Berlin

Kancelari gjerman Olaf Scholz do të pres në takime kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Alleksandar Vuçiq, më 4 maj, ka njoftuar Zyra e Shtypit...

Kosova shënon ditën kombëtare të personave të zhdukur

Në Kosovë po shënohet dita kombëtare e personave të zhdukur gjatë luftës, e cila është shpallur si e tillë në përkujtim të ngjarjeve të ditës së sotme të...

Sërish sulm me armë zjarri ndaj policisë në veriun e Kosovës

Autoritetet e sigurisë në Kosovë thanë se në orët e hershme të mëngjesit të së martës, është sulmuar me armë zjarri një njësi e policisë në fshatin Zupçe...

Mesazhi i Donfried: Kosova dhe Serbia urgjent të riangazhohen në dialog

“Është urgjente që Kosova dhe Serbia të riangazhohen në dialog”. Kështu tha Ndihëms Sekretarja Amerikane për Çështjet Europiane dhe Euroaziatike, Karen Donfried, pas takimit që pati me kryeministrin...

Serbia kërcënon Kosovën: Rusia e ka zhdoganuar luftën dhe shumë Putin ...

Gazeta italiane “Lanotiziaregionale.it”, i ka dedikuar një artikull të gjatë luftës Rusi-Ukrainë dhe impaktin që ajo po sjelle dhe në Ballkanin Perëndimor, veçanërisht në Kosovë e cila ndihet ende e...

Osmani: Serbia bllokuese e dialogut, do të përpiqemi të arrijmë një ma...

 Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka deklaruar se kërcënimet nga Rusia dhe Serbia paraqesin rrezik për rajonin ballkanik. Osmani, në konferencën për medie me presidentin letonez, Egils Levits,...

Kurti thirrje kompanive dhe qeverisë austriake të investojnë në hekurud...

Kompani austriake nga fusha të ndryshme si infrastrukturës së cilësisë, inovacionit, ndërmarrësisë, digjitalizimit dhe edukimit profesional do të zhvillojnë takime me kompani nga Kosova për të parë mundësitë...

Freedom House: Kosova – shënon përparim në shkallën e demokracisë

Në raportin e organizatës “Freedom House” për Vendet në Tranzicion, i publikuar të mërkurën, Kosova radhitet sërish në grupin e regjimeve hibride/demokraci tranzicionale. Në një shkallë vlerësimi nga...

Presidentja Osmani pjesmarrëse në funeralin e Madeleine Albright

Me ftesë të familjes Albright, Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, udhëton drejt SHBA-së, për të marrë pjesë në funeralin e ish- Sekretares Amerikane të Shtetit dhe...

Prishtina: Aspak tolerancë ndaj strukturave paralele të Serbisë

Sulmet e ditëve të fundit ndaj policisë së Kosovës në veri janë dënuar fuqishëm si nga autoritetet e Prishtinës edhe nga mekanizmat ndërkombëtarë. Gjatë tre ditëve të fundit...

Arrin gazetarja e parë ukrainase në Kosovë, Kurti i uron mirëseardhje

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka pritur sot në zyrën e tij gazetaren ukrainase, Lyudmila Maket, e cila është e para që ka arritur në Kosovë si pasojë...

Policia e Kosovës sulmohet me armë zjarri në veri

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, e ka quajtur sulm terrorist, me qëllim të frikësimit të zyrtarëve policorë, derisa tha se ky është sulmi i...

Në Kosovë, paga minimale bëhet 250 euro neto

Paga minimale tani e tutje në Kosovë do të jetë 250 euro neto. Qeveria ka miratuar projektligjin që e cakton pagën minimale në vlerën prej 250 eurosh neto...

Lugina e Preshevës përballë neokolonializmit osmano-islam dhe turkifi...

Nga Skënder Jashari* Lugina e Preshevës edhe sot, si gjatë shumë rasteve në histori, ndeshet me forma të pushtimit dhe ndikimit  të huaj, që është qëllim keq dhe...

Ambasadori amerikan në Kosovë kritikon procesin e KPK-së për kryeprokur...

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian kanë kritikuar Këshillin Prokurorial të Kosovës për procedurën e përzgjedhjes së kandidatit për kryeprokuror të Shtetit. Ambasadori amerikan në Prishtinë, Jeffrey Hovenier,...

Prishtina akuzon Serbinë: Spastrim etnik i Luginës së Preshevës

Prishtina zyrtare fajëson Serbinë se pjesëmarrja e ulët e shqiptarëve të Luginës në zgjedhjet serbe lidhet me pasivizimin e adresave të shqiptarëve në jug të Serbisë. Presidentja e...

Kosovë/ 23 vjet nga masakra në Rezallë

Sot mbushen 23 vjet nga masakra në Rezallë të Skenderajt, ku nga ushtria dhe policia serbe u ekzekutuan 98 shqiptarë, banorë të Rezallës dhe fshatrave përreth, nga të...

Marrëveshjet mes dy shteteve/ Albin Kurti takohet me ambasadorin e Shqipë...

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është takuar sot me ambasadorin e Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi. Takimi i sotëm rastisi të jetë në përvjetorin e 73-të të themelimit...

Aleanca ruso-serbe dhe lufta e Putinit në Ukrainë, Kurti flet për “Le ...

Kreu i Qeverisë së Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë për prestigjiozen franceze “Le Monde” ka folur në mënyrë të detajuar për shqetësimin e Kosovës sa i përket...

Osmani: Kosova e përkushtuar të thellojë raportet me Katarin

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu ka takuar Emirin e Shtetit të Katarit, Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani gjatë vizitës zyrtare në Doha. Presidentja Osmani...

Albin Kurti letër BE-së për zgjedhjet serbe të 3 prillit

Albin Kurti i ka dërguar një letër ambasadorit të Bashkimit Evropian në Kosovës, Tomaz Szunyog lidhur me mbajtjen e zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë me 3 prill. Shefi...

Kosovë, shënohet 23 vjetori i ndërhyrjes së NATO-s

Kuvendi i Kosovës me një seancë të veçantë ka shënuar 23-vjetorin e ndërhyrjes së Aleancës Veriatlantike (NATO) në Kosovë, ndërhyrje e cila ndali luftën e vitit 1999. Seanca...

Kosova refuzon propozimin e vendeve të QUINT për zgjedhjet e Serbisë

Kosova refuzoi propozimin e vendeve të QUINT për zgjedhjet e Serbisë. Kryeministri Kurti tha se për zgjedhjet serbe në Kosovë duhet të ketë marrëveshje ndërmjet dy vendeve. Kryeministri...

Osmani i kërkoi Bidenit anëtarësimin e Kosovës në NATO, reagon Departa...

Shtetet e Bashkuara i mirëpresin aspiratat e Kosovës për anëtarësim në NATO, por kërkesat për anëtarësim janë komplekse dhe kërkojnë një qasje afatgjate dhe të kujdesshme, tha për...

Kurti për ‘La Republica’: Ballkani rrezikohet nga një konflikt i ri

Për Kryeministrin e Kosovës Albin Kurti Ballkani Perëndimor rrezikon një konflikt të ri pas situatës së krijuar nga lufta në Ukrainë. Sipas Aleksandër Vuçiç është “një kukull e...

“N’Prishtinë nga Lezha”/ Promovohen në Prishtinë vlerat turistike ...

Në një mbrëmje të veçantë me organizim të Bashkisë Lezë dhe Ambasadës së Shqipërisë në Kosovë e quajtur “N’Prishtinë nga Lezha” u prezantuan punimet artizanale, hotelet, verërat, pikturat...

Kurti: Putini po na përmend shpesh por s’jemi të frikësuar, alenacat m...

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka përmendur bilancin e luftës së fundit të Kosovë, në një konferencë të përbashkët me kancelarin e Austrisë, Karl Nehammer, shkruan Gazeta Express....

Theodora Bakoyannis, raportuese për Kosovën: Është koha që ky vend të...

Delegacioni i Kuvendit të Republikës së Kosovës mori pjesë në takimin e Komitetit për Çështje Politike dhe Demokraci në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës dhe në punimet...

Kuvendi i Kosovës miraton rezolutën që dënon Rusinë

Kuvendi i Kosovës ka dënuar ashpër agresionin e Rusisë në Ukrainë përmes një rezolute që u votua me 94 vota pro, asnjë kundër dhe asnjë abstenim. Deputetët mbajtën...

Kosova krijon Fondin e Sigurisë/ Kurti: Dhuroni për mbrojtjen e Kosovës

Qeveria e Kosovës ka themeluar Fondin e Sigurisë “për shkak të nevojave të Forcave të Sigurisë së Kosovës dhe situatës aktuale ndërkombëtare”. Kryeministri i Kosovës Albin Kurti i ka ftuar...

Erdoğan: Ne e njohim Kosovën si anëtare e NATO-s

Presidenti Erdoğan në konferencën e përbashkët për media me presidenten Osmani, lidhur me anëtarësimin e Kosovës në NATO ka deklaruar se, "Ne do të ndërmarrim hapa për të...

Kosova në NATO? Vuçiç: Kjo është “ide e lobistëve shqiptarë, e dis...

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha se nuk mund të vlerësojë për momentin se sa real është rreziku që Kosova të bëhet anëtare e NATO-s, por, sipas tij,...

Ministri i Mbrojtjes së Kosovës kërkon nga KFOR-i shtim të trupave në ...

Ministri i Mbrojtjes së Kosovës, Armend Mehaj ka kërkuar nga komandanti i Misionit të NATO-s në Kosovë (KFOR), gjeneralmajor Ferenc Kajar, të shtojë trupat e këtij misioni në...

Policia e Kosovës rrit kapacitetet në veri, reagon Serbia

Policia e Kosovës njoftoi të shtunën se ka dërguar “pajisje logjistike dhe kontejnerë” në vendkalimin kufitar Bërnjak, të cilat, siç tha, do t’i shërbejnë policisë kufitare. Në njoftim...

“KFOR 1″/ Shqipëria dërgon efektivë komando në Kosovë

30 efektivë komando nga Forcat e Armatosura të Shqipërisë janë nisur për Kosovë, bëri të ditur Ministria e Mbrojtjes së Shqipërisë. Ky kontingjent do t’i bashkohet forcave të...

Weber: Krahasimi rus i Kosovës me Krimenë – absolutisht i paqëndru...

Presidenti rus, Vladimir Putin, tha të martën se bashkësia ndërkombëtare duhet të njohë aneksimin e Krimesë nga Rusia në vitin 2014, si “pasqyrim i ligjshëm i zgjedhjes së...

Parlamentet e Shqipërisë dhe Kosovës përshpejtojnë punën për përfun...

13 marrëveshjet e arritura muaj më parë ndërmjet Qeverisë së Kosovës dhe asaj të Shqipërisë për thellimin e bashkëpunimit po trajtohen nga deputetët e këtyre dy vendeve me...

Gëzuar ditën e Pavarsisë Kosovë e dashur

Në këtë ditë të veçantë për Kosovën dhe mbarë popullin tonë – në ditëlindjen e shtetit të Kosovës, Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë shpreh urimet më të përzemërta e...

Joe Biden uron Osmanin për Pavarësinë e Kosovës: Kosova ka treguar lide...

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka uruar Presidenten Osmani me rastin e 17 shkurtit, ditës të pavarësisë së Republikës së Kosovës. Në këtë letër,...

Escobar: Ballkani Perëndimor është mundësi e jo rrezik për BE-në

I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se Ballkani Perëndimor është mundësi e jashtëzakonshme për Bashkimin Evropian dhe jo rrezik. Pas...

Escobar dhe Lajçak do të vizitojnë Prishtinën dhe Beogradin për të ri...

I dërguari i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, dhe i dërguari evropian për bisedimet Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, shkojnë këtë javë në Prishtinë dhe...

“Asnji cent ma shumë!”, protesta kundër rritjes së çmimit të energ...

Propozimi për shtrenjtimin e energjisë elektrike i ka mbledhur në kryeqytet një numër të konsiderueshëm të qytetarëve, të cilët po kërkojnë që kryeministri Albin Kurti ta “bllokojë tarifën”....

Tensionet Rusi-Ukrainë/ Presidentja Osmani bën të ditur pozicionin e Kos...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, përmes një shkrimi në llogarinë e saj në Twitter, ka treguar se cili është pozicioni i Kosovës rreth konfliktit që mund të ndodhë...

Vizita e ministres së Jashtme e Kosovës në Greqi/ Dendias: “Ballkani P...

Ministri i Jashtëm Dendias takohet me homologen e tij kosovare në Athinë "Ballkani Perëndimor duhet të shikojë nga e ardhmja, jo nga e kaluara", tha të enjten ministri...

Ambasadori amerikan në Kosovë: Ushtarët në Bondsteel dëshmi e përkush...

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Jeffrey Hovenier ka njoftuar për takimin me komandantin e KFOR-it, gjeneral major Ferenc Kajarin. Ambasadori Hovenier ka shkruar se...

Kuvendi miraton rezolutën kundër referendumit të Serbisë në Kosovë

Deputetët e Kuvendit të Kosovës të shtunën (15 janar) kanë miratuar një rezolutë që shpreh kundërshtimin që në Kosovë të mbahen votime për një referendum të shtetit të...

Referendumi i Serbisë në Kosovë/ Kurti thërret seancën e jashtëzakons...

Me kërkesë të kryeministrit Albin Kurti, nesër mbahet seanca e jashtëzakonshme. Në seancë do të ketë diskutim në lidhje me synimet e Serbisë për të mbajtur referendum kushtetues...

Blinken letër Kurtit: Ju mbështesim në forcimin e sundimit të ligjit, m...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, i ka bërë thirrje kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, për thellim të bashkëpunimit për fuqizimin e sundimit të ligjit, mbrojtjen e të...

BE-ja kërkon të lejohet pjesëmarrja e serbëve të Kosovës në referend...

Shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, bëri thirrje të enjten që qytetarëve serbë të Kosovës t’u mundësohet pjesëmarrja në referendumin e 16 janarit për...

OKB-ja reagon pasi Kosova e shpalli “non grata” zyrtarin rus të UNMIK-...

Organizata e Kombeve të Bashkuara ka reaguar duke e lëshuar një deklaratë zyrtare pasi Kosova e shpalli “non grata” një zyrtar rus të Misionit të Administratës së Përkohshme...

Qeveria ndihmon Kosovën për krizën energjitike, Kurti falenderon Ramën:...

Kryeministri i kosovës Albin Kurti ka falenderuar publikisht kryeministrin Edi Rama për mbështetjen me energji për dy ditët e ndërrimit të vitit. Kurti tha në deklaratën për mediat...

Ministrja Balluku: Shqipëria do t’i japë Kosovës energji për dy d...

Lajmin e bëri të ditur sot ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, e cila u shpreh se Shqipëria do t’i japë Kosovës 7680 MWh, të cilat do...

Presidenti kroat, Millanoviq: Ballkani i Hapur pa Kosovën është ‘palid...

“Kosova është një shtet i dashur për ne dhe për mua, pa qëllimin që ta sfidoj dikë, sepse unë nuk jam këtu që ta sfidoj Beogradin ose dikë...

Stevo Pendarovski në Kosovë: Ballkani i Hapur nuk do të ketë sukses pa ...

Presidenti i Maqedonisë së  Veriut, Stevo Pendarovski nuk beson që nisma “Open Ballkan” mund të ketë sukses me vetëm tri vende, ndërsa presidentja Vjosa Osmani është kundër kësaj...

Mohimi i masakrës së Reҫakut nga Aleksandar Vulin

BE, SHBA e Kosova kanë reaguar ashpër pas deklaratave të ministrit të Brendshëm serb, Aleksandër Vulin, i cili masakrën e vitit 1999 në Reçak të Kosovës, e cilësoi...

Kritikoi operacionin e policor në Veri/ Borrell mirëpret sanksionet e SHB...

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, mirëpriti sanksionimin e disa serbëve nga Kosova, të cilët, sipas Shteteve të Bashkuara janë pjesë e një grupi të krimit...

SHBA godet krimin e organizuar në veri të Kosovës, reagon Presidentja Os...

Zyra e Departamentit Amerikan të Thesarit për Kontrollin e Pasurive të Huaja ka targetuar sot rrjetet e korrupsionit në disa shtete të Evropës dhe Hemisferës Veriore, në mesin...

Bashkim Jashari emërohet komandant i Forcës së Sigurisë së Kosovës

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka emëruar gjeneralmajor Bashkim Jasharin komandant të ri të Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK). Në njoftimin e presidencës bëhet e...

Presidenti slloven bën thirrje për zbatim të marrëveshjeve Kosovë-Serb...

Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor, tha të hënën se bisedimet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë janë të rëndësishme jo vetëm për të dy palët por edhe tërë Ballkanin Perëndimor,...

Kosova feston 109 vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë

Edhe në Kosovë me veprimtari të shumta kulturore e artistike po kremtohet 109 vjetori i pavarësisë së Shqipërisë, ku 28 nëntori tradicionalisht është kremtuar si ditë e flamurit...

“Rrezik për sulm”/ Ambasadat në Kosovë paralajmërojnë punonjësit ...

Për shkak të  rrezikut nga një sulm i mundshëm, përfaqësues të diplomacive të huaja në Kosovë kanë paralajmëruar punonjësit e tyre që t’i shmangin turmat dhe qendrat e...

Tre të vrarë nga një sulm me armë zjarri në komunën e Deçanit

Tre persona mbetën të vrarë dhe një tjetër mbeti i plagosur nga të shtënat me armë zjarri mbi një autobus në afërsi të fshatit Gllogjan të komunës së...

Marrëveshjet vetëm në letër midis Kosovës e Shqipërisë

Pritjet në kufij, mosnjohjet e certifikatave fitosanitare dhe skanimi i produkteve janë vetëm disa nga pengesat, me të cilat përballet kompania për përpunimin e patates “Pestova”, kur eksporton...

Putini i ofron Serbisë mbështetje për Kosovën

Presidenti rus, Vladimir Putin, tha të enjten se Moska do të vazhdojë t’i ofrojë gaz natyror Serbisë me kushte të favorshme dhe se një kontratë e re furnizimi...

Kosovë-Serbi: Mospajtimi për asosacionin e komunave me shunmicë serbe dh...

Pala serbe thotë se Prishtina duhet të themelojë asociacionin e komunave serbe, para se të flasë për marrëveshje finale. Prishtina thotë, se në dialogun Kosovë Serbi tashmë janë...

Konfirmohet ambasadori i ri i SHBA-së në Kosovë

Jeffrey Hovenier do të jetë ambasadori i ri i Shteteve të Bashkuara në Kosovë. Emërimi i tij u konfirmua nga Senati amerikan.   Hovenier është diplomat karriere i...

Dialogu në Bruksel përfundon pa takim trepalësh

Në Bruksel përfunduan të mërkurën bisedimet midis kryenegociatorëve të Kosovës dhe Serbisë me zyrtarët evropianë, por pa takim trepalësh mes tyre. Delegacionin e Kosovës gjatë dy ditëve negociata...

Kurti: E pritshme që marrëveshja me Serbinë të arrihet gjatë mandatit ...

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, thotë se Lëvizja e tij Vetëvendosje po i analizon shkaqet e rezultatit të zgjedhjeve lokale....

Humbi zgjedhjet lokale/ Kurti: Rezultat jo i kënaqshëm për Vetëvendosje...

Në Kosovë u zhvillua raundi i dytë i zgjedhjeve lokale. Partia Demokratike e Kosovës, PDK, fitoi 9 komuna. LDK 7 komuna, AAK 5 komuna dhe Vetëvendosja vetëm 4...

Përfundoi raundi i dytë i zgjedhjeve komunale në Kosovë

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka bërë të ditur se në procesin e sotëm zgjedhor kanë votuar 37.88% e qytetarëve me të drejtë vote. Kryetari i KQZ-së, Kreshnik Radoniqi...

Kosova voton në raundin e dytë të zgjedhjeve komunale

Kosova po mban sot raundin e dytë të zgjedhjeve komunale në pothuajse dy të tretat e vendit. Në 21 komuna po votohet për postet e kryetarëve, ndërsa 17...

Kosova dhe Serbia diskutojnë marrëveshjet e deritanishme më 16 nëntor n...

Prishtina dhe Beogradi konfirmojnë pjesëmarrjen e tyre në takimin e Brukselit, ku sipas BE-së do të diskutohet për zbatimin e marrëveshjeve të arritura deri tani dhe për çështjet...

Albin Kurti: Sipas kushtetutës së Kosovës nuk mund të ketë asociacion ...

Kryeministri i Kosovës flet në një intervistë ekskluzive për DW për Asociacionin e Komunave Serbe, rrezikun e bosnjëzimit të Kosovës, dialogun me Serbinë dhe për “Open Balkan” ndaj...

Konjufca: BE-ja nuk e ka mbajtur fjalën për liberalizimin e vizave për k...

Kryeparlamentari i Kosovës, Glauk Konjufca, ka thënë se Bashkimi Evropian nuk do të jetë i plotë pa përfshirjen e Kosovës dhe të vendeve të Ballkanit Perëndimor në të....

Kosova vendos sanksione për shtatë individë dhe një kompani për lidhje...

Qeveria e Kosovës u vendosi sanksione shtatë afaristëve dhe një kompanie për lidhje me grupin ushtarak të Libanit, Hezbollah. Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla-Schwarz, tha se...

Kosovë, kërcënohet Kryeministri Kurti

Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu i tha Radios Evropa e Lirë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është kërcënuar, por nuk dha detaje se nga kush...

SHBA kërkon implementimin e Asociacionit të Komunave Serbe

Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit Amerikan, në një përgjigje ekskluzive për Gazetën Express, ka thënë se Kosova dhe Serbia duhet t’i respektojnë zotimet e tyre për implementimin...

Kosova shpall dy zyrtarë rus persona “non grata”

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka bërë të ditur se ka kërkuar nga zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Punëve të Jashtme dhe e Diasporës, Donika Gërvalla-Schwarz, t‘i shpallë persona...

Zgjedhjet lokale në Kosovë/ Shumica e komunave në balotazh

Sipas rezultateve preliminare të shpallura nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, në 17 komuna kanë shënuar fitore të partive dhe 21 komuna do të shkojnë në raundin e dytë...

Tensione në veri të Kosovës, sulmohen doganierët në Jarinë

Një gjuajtje me armë zjarri ka ndodhur sot në pikën kufitare Kosovë-Serbi në Jarinjë. Policia e Kosovës ka bërë të ditur se bazuar në informacionet e para, predha...

Zgjedhjet lokale, 166 kandidatë garojnë për kryetarë në 38 komuna të ...

Rreth 1.9 milionë qytetarë me të drejtë vote, zgjedhin udhëheqjen e re në 38 komuna të vendit. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), tha se procesi i zgjedhjeve në...

Speciale/ Zgjedhjet lokale në Kosovë dhe në Maqedoni të Veriut, si për...

Nesër me datë (17.10) Kosova dhe Maqedonia e Veriut mbajnë zgjedhjet lokale, të cilat nisur nga retorika e partive politike gjatë fushatës lokale, kuptojmë se më shumë se...

Richard Grenell: UNMIK, një humbje e parave të taksapaguesve amerikanë, ...

Ish-emisari amerikan për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell ka fajësuar liderin e UNMIK për dhunën e disa ditëve më parë në veri të Kosovës. Sipas tij UNMIK -u është...

SHBA-ja kërkon përfundimin e mandatit të UNMIK-ut

Tensionet e fundit në veri të Kosovës i kanë dominuar diskutimet për Kosovën në seancën e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të premten më 15 tetor....

Aksioni policor kundër kontrabandës në Mitrovicë merr përmasa ndërkom...

Një operacion i policisë së Kosovës kundër kontrabandës në Mitrovicë, ka marrë masa ndërkombëtare për shkak të përplasjes ndërmjet protestuesve serb dhe dhe policisë, ku nuk kanë munguar...

Zgjedhjet Lokale në Kosovë: Një lloj humbje e bashkësisë ndërkombëta...

Instituti Ndërkombëtar për Studimet e Lindjes së Mesme dhe Ballkanit (IFIMES) nga Lubjana, Slloveni, me rastin e zgjedhjeve lokale në Kosovë, të planifikuara të mbahen më 17 tetor...

Takim Kurti-Vuçiq në Slloveni në prani të Merkelit dhe Macronit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti do të takohet me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq të mërkurën në Bërdo të Sllovenisë, konfirmuan për Radion Evropa e Lirë nga Qeveria...

Çfarë po bën akoma NATO në Kosovë?

Boris Malagurski        Ashtu si gjithçka përfundoi keq për ndërhyrjet ushtarake të Perëndimit në Vietnam dhe Afganistan, ashtu do të përfundojë edhe në Kosovë. NATO ka tejkaluar mandatin e...
Lajmet e fundit