MAGAZINË

Incidenti në ceremoninë e Oscar, Will Smith godet Chris Rock

Edicioni i 94-të i çmimeve Oscars u karakterizua nga një incident i pazakontë. Aktori Will Smith goditi në fytyrë komedianin Chris Rock në skenën e Oscars, pasi komediani...

Ora verore, akrepat shkojnë 60 minuta përpara

Me ndryshimin e orës, nga mëngjesi i sotëm do të flemë më pak. Pra, të gjithë do të duhet të lëvizim akrepat e orëve tona një orë përpara....

Ndahet nga jeta shkrimtari i njohur Bardhyl Londo

Ndahet nga jeta shkrimtari i njohur shqiptar Bardhyl Londo, pas një beteje të gjatë me një sëmundje të rëndë. Prej dy muajsh ishte i shtruar në spitalin Onkologjik...

Elisabeth II kremton jubileun e platintë, plot 70 vjet në fron

Elisabeth e II është mbretëresha me kohën më të gjatë në fron në historinë britanike, 70 regjencë mbushen më 6 shkurt 2022. Dhe jeta e saj është në...

Rusia do të printojë në 3D strukturën e proteinës së koronavirusit n...

Rusia planifikon një eksperiment për të printuar 3D proteinën RBD të koronavirusit në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor në 2022, tha kreu i Roscosmos Dmitry Rogozin "Ne po diskutojmë me...

Merr fund saga e yllit serb të tenisit/ Gjokoviç do të dëbohet nga Aust...

Ylli i tenisit ka humbur apelin për të qëndruar në Australi pas vendimit të qeverisë për të anuluar vizën e tij Një gjykatë ka konfirmuar vendimin e autoriteteve...

Tenistit serb Novak Gjokoviç nuk i lejohet hyrja në Australi

Novak Gjokoviç nuk u lejua të hynte në Australi dhe autoritetet ia anuluan vizën pasi ai mbërriti në Melburn të mërkurën vonë për të mbrojtur titullin e tij...

Ndahet nga jeta gazetari dhe komentatori sportiv Vladimir Grillo

Komentatori dhe gazetari i njohur sportiv, Vladimir Grillo, u nda sot nga jeta, në moshën 74-vjeçare, pas një sëmundje të rëndë. Lajmin e bëri të ditur kreu i...

Shefi i Agjencisë Hapësinore Ruse e quan të suksesshëm fluturimin hapë...

Drejtori i Përgjithshëm i Roscosmos Dmitry Rogozin tha se misioni hapësinor i ekuipazhit të filmit "Sfida" ishte një pesë e fortë. "Ne jemi të kënaqur që ekuipazhi ndihet...

Gazetarët Ressa dhe Muratov marrin çmimin Nobel për Paqen

Çmimi Nobel për Paqen iu akordua këtë vit gazetarëve dhe respektivisht filipinases, Maria Ressa dhe rusit, Dmitry Moratov. Çmimi i rëndësishëm u jepet gazetarëve me motivacionin “për përpjekjet...

Dy shkencëtarë amerikanë fitojnë Nobelin për Mjekësi

Çmimi Nobel i këtij viti për mjekësinë u jepet  shkencëtarëve David Julius (SHBA) dhe Ardem Patapoutian me origjinë libaneze. Ata vlerësohen për zbulimet prej tyre të receptorëve për...

Bregoviq në Korçë: Gaz lotsjellës, “Kosovska” dhe “Kallashnikov...

Këngëtari Goran Bregoviq performoi në Festën e Birrës në Korçë, duke hapur koncertin me këngën në gjuhën shqipe "Kosovska" (e Kosovës) të bendit "Bijelo Dugme" dhe duke e...

Luiza Gega kualifikohet në finalen e Lojërave Olimpike

Atletja shqiptare, Luiza Gega arriti që të kualifikohej në finalen e atletikës për 3000 metrave me pengesa në Lojërat Olimpike që po zhvillon në Tokio. E kënaqur për...

Euro 2020/ Italia – kampionia e Europës

Kombëtarja e Italisë në futboll është fituese e kampionatit evropian Euro 2020. Në ndeshjen e finales, që u luajt të dielën mbrëma në stadiumin Wembley në Londër, Italia...

Ndahet nga jeta artistja e njohur italiane Raffaella Carra

Është ndarë sot nga jeta në moshën 78-vjeçare artistja italiane me famë botërore, Raffaella Carra. Me një karrierë të shquar si këngëtare, artistja italiane ishte gjithashtu aktore, kërcimtare...

Shkencëtarët në Siberi fillojnë të punojnë për Printerin e parë të...

Shkencëtarët rusë në Siberi kanë filluar të zhvillojnë printerin e parë të ADN-së në vend, prototipi i tij pritet të zbulohet në vitin 2024, njoftoi të martën Universiteti...

Historike/ Rusi Petrov i jep medalje ari Shqipërisë në Kupën e Botës

Fitore historike për gjimnastikën shqiptare! Gjimnasti Matvei Petrov, që përfaqëson Shqipërinë, ka rrëmbyer medaljen e arit në Kupën e Botës në Gjimnastikën Artistike në Osijek të Kroacisë. Një...

Meghan dhe Harry mirëpresin fëmijën e dytë, Lilibet ‘Lili’ ...

Duka dhe Dukesha e Sussex-it janë shtuar të premten me fëmijën e dytë, një vajzë të shëndetëshme që i kanë vënë emrin Lilibet 'Lili' Diana. Mamaja, Meghan po...

Shkencëtarët rusë gjejnë metodë matematikore për të shuar zjarret

Shkencëtarët nga Universiteti Politeknik i Tomsk (TPU) ishin në gjendje të përmirësojnë metodat industriale të spërkatjes së ujit duke krijuar një përshkrim të plotë matematikor të këtij procesi....

Alban Ramosja fiton në “Kënga Magjike 2021”

Çmimin kryesor të festivalit ”Kënga Magjike 2021” e rrëmbeu kënga ”Thikat e mia” e kënduar nga Alban Ramosaj. Këngëtari jo vetëm që ofroi atmosferë të mrekullueshme më këngën,...

Shkencëtarët thonë se karburantet e bazuara në mbeturina ndihmojnë në...

Shkencëtarët nga Universiteti Politeknik i Tomsk (TPU) dhe Universiteti Federal Ural (UrFU) kanë demonstruar efikasitet të lartë mjedisor të karburantit për termocentralet bazuar në një përzierje të llojeve...

Anxhela Peristeri kualifikohet në natën finale të Eurovision

Shqipëria mori pjese në festival e Eurosongut me kengetaren Anxhela Persiteri me këngën “Karma”. Ajo ka arritur të kualifikohet në natën finale. Pas performacës Peristeri është shprehur është...

‘Nomadland’ fituesi kryesor në ndarjen e çmimeve Oskar

Regjisorja kineze, Chloe Zhao, u bë gruaja e parë me ngjyrë, që fitoi çmimin Oskar për regjinë më të mirë, pasi që filmi i saj ‘Nomadland’ gjithashtu fitoi...

Japonia premton sigurinë e lojërave olimpike mes rasteve në rritje të ...

John Coates, i cili mbikëqyr komisionin koordinues të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar (IOC) për Lojërat e Tokios, tha se Lojërat Olimpike do të vazhdojnë siç është planifikuar dhe premtoi...

Yuri Gagarin: 60 vjet që kur njeriu i parë shkeli në hapësirë

Në këtë ditë 60 vjet më parë, Yuri Gagarin u bë njeriu i parë që fluturoi në hapësirë. Jo vetëm që kozmonaut demonstroi shkëlqimin e shkencës sovjetike -...

Shkencëtarët rusë krijojnë ‘Lëkurë artificiale’ unike pë...

Më herët në vitin 2019, shkencëtarët nga Shtetet e Bashkuara prezantuan mundësinë që shtresat e lëkurës të shtypen 3D me përdorimin e qelizave të lëkurës së një pacienti...

Rusia Regjistron Vaksinën e Parë Botërore COVID-19 për Kafshët,

Një farë e mutuar e koronavirusit më parë detyroi vendet anembanë globit të vrisnin miliona kafshë bujqësore, ndërsa njerëzit u përpoqën të ndalonin përhapjen e pandemisë. Rusia ka...

Të dielën ndryshon ora! Akrepat lëvizin 60 minuta përpara

Të dielën, 28 mars 2021, ora  ndryshon duke kthyer akrepat e orëve, 60 minuta përpara. Në natën mes të shtunës 27 mars dhe të dielës 28, në orën...

“Enough is enough”/ Një instalacion i veçantë në Tiranë p...

Në 30-vjetorin e rivendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, deklarata e Presidentit Bush për pavarësinë e Kosovës është përkujtuar përmes një instalacioni...

Fituesi i çmimit alternativ Nobel Succow: Vjosa është dhuratë për gjit...

Ekologjisti gjerman, Michael Succow, fitues i çmimit alternativ Nobel, në një letër të hapur kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama i bën thirrje për fillimin e projektit të Parkut...

Dua Lipa me Grammy për pop albumin e vitit

Taylor Swift dhe Billie Eilish fituan çmimet kryesore në ceremoninë e së dielës të çmimeve Grammy, në të cilën këngëtarja Beyonce u bë artistja më e vlerësuar në...

“Facebook” u bën thirrje partive shqiptare të jenë transparente me r...

Kompania “Facebook” njoftoi të hënën se partitë politike shqiptare duhet të jenë transparente për mënyrën se si ato financojnë reklamat e tyre politike në këtë rrjet social, përpara...

Radio Evropa e Lirë shqip mbush 22 vjet

Radio Evropa e Lirë, programi në gjuhën shqipe, këtë vit shënon 22-vjetorin e themelimit. Shërbimi në gjuhën shqipe, programi kushtuar Kosovës, ka nisur punën saktësisht më 8 mars...

Grupi i rrokut Maneskin shpallen fitues të Festivalit të 71-të të Sanre...

Pas tij u renditën Francesca Michielin & Fedez, në vendin e dytë dhe Ermal Meta në vendin e tretë.   Këngëtari me origjinë shqiptare siguroi vendin e parë, në...

Ndahet nga jeta kompozitori i njohur Agim Krajka

Ndahet nga jeta kompozitori i njohur Agim Krajka .Lajmin e ka bërë me dije vetë i biri, Ulis Krajka përmes një postimi në Facebook. Agim Krajka u lind në...

Infektohet me Covid-19 Arqipeshkvi i Shkodrës, Angelo Massafra.

Është infektuar me koronavirus Arqipeshkvi i Shkodrës, Angelo Massafra. Mësohet se Massafra ka shfaqur disa shqetësime shëndetësore, kryesisht temperaturë, por fatmirësisht gjendja e tij paraqitet e qëndrueshme. Gjithashtu,...

Shkencëtari gjerman: Kam prova që virusi doli nga laboratori

Nanoshkencëtari gjerman Roland Wiesendanger pretendon se ka prova që virusi SARS-CoV 2 nuk kaloi nga kafshët te njerëzit, por nisi në një laborator. Shkencëtari i Departamentit të Fizikës, Universiteti i...

Publikimi i raportit të ‘Lancet e vendos Sputnik V një ndër vaksinat k...

Raporti në revistën mjekësore Lancet mbi sigurinë dhe efikasitetin e vaksinës ruse kundër koronavirusit të ri e ka futur Sputnik V në mesin e vaksinave kryesore në botë,...

PREÇ ZOGAJ Solid nga pikëpamja e strukturimit, “Mosmarrëveshja” është nga ata librat e papërcaktueshëm jo thjesht në kuptimin e llojit, por edhe të vetë temës apo subjektit që...

Zëri i Amerikës shënon 79 vjetorin

Zëri i Amerikës shënon sot 79 vjetorin. Fillimi i Zërit të Amerikës në vitin 1942 ishte modest: një transmetim i drejtpërdrejtë 15 minutësh në radio me valë të...

Kolosi i madh i letërsisë shqiptare, Ismail Kadare feston 85-vjetorin e l...

Shkrimtari i shquar shqiptar, Ismail Kadare feston ditëlindjen e 85-të ditën e sotme. Kadare lindi në Gjirokastër, ku përfundoi edhe arsimin e mesëm. Kadare është një nga shkrimtarët...

1 vit nga vdekja tragjike e Kobe Bryant dhe Gianna-s

Një vit pa Kobe Bryant. Ishte 26 janari 2020, kur legjenda e basketbollit u nda nga jeta pas një aksidenti tragjik me helikopter, ku udhëtonte së bashku me...

COVID/ Fitimet e 10 personave në botë mund të blejnë vaksina për të g...

Pasuria e kombinuar e dhjetë personave në botë është rritur për 540 miliardë dollarë gjatë pandemisë së koronavirusit, tha organizata globale kundër varfërisë Oxfam. Sipas saj, kjo shumë...

Amanda Gorman, ylli i inaugurimit presidencial

"Ndërsa demokracia mund të vonohet përgjithmonë, ajo kurrë nuk mund të mohohet përgjithmonë." Amanda Gorman  Poetja 22-vjeçare laureate recitoi poezinë e saj, "The Hill We Climb" në inaugurimin...

Zuckerberg censuron Trumpin në Facebook dhe Instagram për një kohë të ...

Drejtuesi dhe themeluesi i Facebook Mark Zuckerberg, me anë të një postimi në  rrjetet sociale ka bërë të ditur se llogaritë e Donald Trump në kompanitë që ai...

“Titaniku malazez”/ Përkujtohet 105-vjetori i tragjedisë së ...

Me rastin e 105-vjetorit të tragjedisë së Medovës, sot në Manastirin e Shën Vladimirit në Shijon të Elbasanit, u mbajt një përkujtimore nga At Irineja. I pranishëm ishte...

FOTO/ Puka nën bardhësinë e dëborës

Flokët e dëborës kanë mbuluar qytetin e Pukës, 145 km nga Tirana, duke ofruar një pamje magjepsëse, ku kombinohen mjaft bukur liqeni dhe malet e mbuluar nga bora....

Rusia planifikon të furnizojë SHBA me 10 motorë për Atlas V, Antares Ca...

Shoqata ruse e kërkimit dhe prodhimit Energomash (pjesë e korporatës hapësinore shtetërore Roscosmos), një prodhues i madh i motorëve me raketa, planifikon të furnizojë SHBA me gjashtë motorë...

“Ylli i Krishtlindjes”/ Dy planetë shfaqën më afër njëri-t...

Dy planetët më të mëdhenj në sistemin tonë diellor po afrohen së bashku sesa kanë qenë që nga Mesjeta dhe kjo po ndodh në kohën e duhur për...

Shqipëria Kaukaziane (Video – Dokumentar)

Faktet historike flasin për ekzistencën e një mbretërie antike të quajtur “Albania” në Kaukaz. Aty ku sot shtrihet Armenia dhe Azerbajxhani, ndoshta kanë jetuar kushërinjtë tanë të vjetër,...

Ilaç për të luftuar kancerin e mushkërive të marra nga bimët tropikal...

Shkencëtarët nga Universiteti Kombëtar i Shkencës dhe Teknologjisë (NUST MISIS), si pjesë e një ekipi ndërkombëtar studiuesish, kanë arritur të marrin nanorodë oksid zinku që tentojnë të shtypin...

Imzot George Frendo, nga Bari rrëfen vёshtirёsitё pas infektimit me Cov...

Në Bari, imzot Frendo pret tamponin negativ pёr t’u kthyer nё Tiranё Imzot George Frendo, nga Bari rrëfen vёshtirёsitё shkaktuar nga infektimi me Covid, por edhe shpresën nё...

28 Nëntori/ Dubai, dhe Stambolli ‘vishen’ kuq e zi në shenjë respek...

Shumë vende në botë i janë bashkuar festës shqiptare në këtë 28 nëntor. Një urim i veçantë, Shqipërisë i ka ardhur në këtë 108-vjetor të Pavarësisë edhe nga...

Efikasiteti i Sputnik V mbi 95% 42 ditë pas dozës së parë, deklaron Gam...

Sputnik V i Rusisë, i cili aktualisht është duke kaluar fazën e tretë të testimit klinik, u bë vaksina e parë anti-COVID që u regjistrua në botë. N.F....

Rusia deklasifikon dokumentet sovjetike rreth garës së hënës me SH.B.A.

Ndërsa Bashkimi Sovjetik ishte i pari që nisi një njeri në hapësirë, ai humbi garën për në Hënë me SHBA në 1969. Tani, ndërsa Moska dhe Uashingtoni po...

“Vjosa, jo diga”/Aktori i njohur, Leonardo Di Caprio në mbrojtje të l...

Aktori i njohur, Leonardo Di Caprio, del sërish në mbrojtje të lumit Vjosa për ndërtimin e HEC-eve. Aktori me famë botërore ka postuar një foto të lumit Vjosa...

SpaceX nis me sukses 4 astronautë për në stacionin e hapësirës

SpaceX, kompania e raketave të teknologjisë së lartë e sipërmarrësit Elon Musk, nisi të dielën me sukses katër astronautë drejt Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës, misioni i parë i...

Kompania Pfizer njofton sukses me vaksinën për koronavirusin

Kompania farmaceutike amerikane Pfizer njoftoi të hënën se vaksina e saj eksperimentale kundër COVID-19-s ka dëshmuar një nivel efektiviteti me të lartë se 90 për qind. Ky zhvillim...

Ndahet nga jeta ikona e humorit shqiptar Koço Devole

Mësohet se ka ndërruar jetë ditën e sotme aktori i njohur i humorit shqiptar, Koço Devole. Aktori ka humbur jetën për shkak se ishte prekur nga koronavirusi, ndërsa...

Shkencëtarët rusë mësojnë të diagnostikojnë kancerin dhe sëmundjet ...

Shkencëtarët në Universitetin Kombëtar të Kërkimeve Samara, së bashku me kolegët e tyre nga Universiteti Shtetëror i Mjekësisë Samara, kanë gjetur një mënyrë për të diagnostikuar shpejt kancerin...

Aktori i James Bond, Sir Sean Connery vdes në moshën 90-vjeçare

Ka ndërruar jetë në moshën 90-vjeçare aktori i njohur me origjinë skoceze, Sean Connery. Sipas raportimeve në media, Connery ka qenë në Bahamas dhe ka vdekur në gjumë....

Shkencëtarët rusë zbulojnë se si të zvogëlohet pesha e strukturave me...

Si pjesë e një ekipi kërkimi, shkencëtarët në Universitetin Kombëtar të Shkencës dhe Teknologjisë të Moskës MISiS (NUST MISiS) kanë gjetur një mënyrë për t'i bërë strukturat metalike...

NASA zbulon ujë në sipërfaqen e ndriçuar të Hënës

Agjencia amerikane e Hapësirës, NASA, njoftoi të hënën se ka konfirmuar ekzistencën e ujit në zonat e ndriçuara të Hënës, duke sinjalizuar se uji mund të jetë i...

Ndryshon ora! Akrepat lëvizin 60 minuta prapa

Akrepat e orës këtë të dielë lëvizën një orë prapa duke na mundësuar të flemë një orë më shumë. Ora e re do të na shoqërojë deri të...

Familja Mbretërore jep lajmin: Vjen në jetë Princesha Geraldinë,

Princ Leka Zogu II reagon për herë të parë pas lajmeve për ardhjen në jetë të vajzës së tij. Ai konfirmon edhe njëherë emrin, trashëguar nga Mbretëresha Geraldinë....

Gazetarja Klodiana Lala fiton çmimin e parë nga BE për shkrimin investig...

Bashkimi Europian i ka akorduar çmimin e parë për gazetarinë investigative për vitin 2019 gazetares së News24, Klodiana Lala për shkrimin ‘Roli i krimit të organizuar në blerjen...

Boksieri shqiptar shpallet kampion bote në IBO dhe WBA,

Boksieri shqiptar nga Juniku në Kosovë, Haxhi Robin Krasniqi, është kampioni i ri në peshën gjysmë të rëndë, në IBO dhe WBA. Pas dy dështimeve në vitet 2013...

Rusia do të dërgojë një mision në Venus për të studiuar shenjat e je...

Rusia mund të dërgojë një mision urgjent hapësinor në Venus në 2027 për të studiuar shenjat e mundshme të jetës në atmosferën e planetit, tha një zëdhënës i...

FIERA DEL LEVANTE 2020, PRESIDENTI AMBROSI: “ËSHTË FITORE TË JESH ...

"LA FIERA DEL LEVANTE NË KOHËN E COVID:  KËTË VIT ËSHTË FITORE TË JESH SOT KËTU. ASNJË KRAHASIM ME TË SHKUARËN” Flet presidenti i Nuova Fiera del Levante,...

Shkencëtarët dalin me një metodë për të zvogëluar inflamacionin seko...

Studiuesit në Laboratorin e Nanomaterialeve Biomjekësore të Universitetit Kombëtar të Kërkimit Teknologjik MISiS (NUST MISiS) kanë dalë me një metodë të re për të diagnostikuar dhe trajtuar pacientët...

Shkencëtarët rusë gjejnë një antibiotik natyral universal

Studiuesit në Universitetin e Tyumen (UTMN), së bashku me kolegët e tyre , kanë parë të parët për të gjetur një antibiotik natyral universal në gjendje të kapërcejë...

Rusia prezanton pajisjen që zbulon COVID-19 në ajër

Pajisja, e cila u konceptua për herë të parë në 2015, është përsosur gjatë pesë viteve të fundit - dhe koha nuk mund të jetë më e mirë,...

Siberia ishte qendra kryesore e civilizimit në kohët e lashta, thonë shk...

Studiuesit nga Universiteti Federal Siberian (SibFU) dhe Instituti i Arkeologjisë dhe Etnografisë së SB RAS kanë zbuluar objekte antike gjatë punimeve të gërmimit në zonën Ust-Kova të rajonit...

Apple heq Kosovën nga harta, Rita Ora, Dua Lipa e shumë artistë shqiptar...

Kompania Apple” ka fshirë kufirin ndarës të Republikës së Kosovës me Serbinë në hartën e saj, duke i përfshirë në një shtet të vetëm. Kjo ka ngjallur shumë...

Hyrje falas çdo të diel, në muzetë dhe parqet arkeologjike të vendit

Turistët  dhe vizitorët të dielave vizitojnë falas, muzetë dhe parqet arkeologjike në të gjithë vendin tonë. Mnistrja e Kulturës Elva Margariti, fton vitorët vendas dhe të huaj të...

FOTO/ “Vizart”, ekspozita që mbledh bashkë punët e 50 mjeshtrave s...

“Vizart” është një nga ato ekspozita që jo vetëm nuk duhet humbur, por që duhet të vizitohet më së shumti nga nxënësit dhe studentët. Ministrja e Kulturës, Elva...

Kisha e Shën Palit në Pukë aset fetar e historik

Kisha e Shën Palit, monument kulture i kategorisë së parë, në fshatin Kabash, 5.4 km larg Pukës, e ndërtuar në shekujt II-IV pas Krishtit, kërkon vëmendjen e të...

Teleskopi ruso-gjerman përfundon studimin e parë të Gjithë-qiellit

  Observatori Hapësinor Ruso-Gjerman Spektr-RG ka përfunduar sondazhin e parë të të gjithë qiellit të vështire me rreze X, tha Instituti i Kërkimit Hapësinor i Akademisë së Shkencave...

Ndahet nga jeta Ennio Morricone

Ka ndërruar jetë në moshën 91 vjeçare, Ennio Morricone, kompozitor i mirënjohur italian dhe autor i kolonave zanore të famshme. Morricone ndërroi jetë në një klinikë në Romë,...

Vittorio Sgarbi viziton Galerinë Kombëtare të Arteve/ Margariti: Shkëmb...

Kritiku dhe personaliteti i shquar i artit italian Vittorio Sgarbi vizitoi dje Galerinë Kombëtare të Arteve në Tiranë, ku vizitoi disa nga pavijonet e galerisë. Gjatë vizitës në...

Punime restauruese në Kishën e Manastirit të Fjetjes së Hyjlindëses n...

Në Kishën e Manastirit të Fjetjes së Hyjlindëses, në ishullin e Zvërnecit, po vijon restaurimi, pas ndërprerjes së punimeve, gjatë periudhës së masave të marra kundër COVID-19. Punimet...

Sot 28 vite nga vrasja e Giovani Falcone,

Giovanni Falcone padyshim është një prej atyre që e ka të skalitur emrin e tij në Drejtësinë Italiane. Eshtë një prej atyre njerëzve të Drejtësisë që nuk do...

Izmir/ “Bella ciao” për Ramazan nga minarja e xhamisë,

Kjo këngë është lëshuar në vend të thirrjeve për lutje, që zakonisht dëgjohet pesë herë në ditë nëpër xhami në mbarë botën. Autoritetet lokale turke të bashkësisë islame...

Mbahet online nata finale e Eurovision 2020

Organizatorët e Eurovisionit 2020 për shkak të pandemisë së koronavirusit, kanë vendosur që ky event të mbahet online. Finales së Festivalit Evropia të këngës përveç 41 konkurrentëve, sot...

Turistët e Hapësirës do të festojnë Vitin e Ri 2022 në Orbitë për h...

Dy turistë hapësinorë të cilët do të fluturojnë në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor (ISS) në bordin e anijes ruse Soyuz MS-20 në fund të vitit 2021 do të kenë...

Shqipëria turistike në median japoneze: Thethi si i dalë nga përrallat

Thethi është një fshat sikur ka dalë nga përrallat, thotë shkrimtari japonez, Mizuho Ota në një shkrim të gjatë për ”Asahi Shinbun”, një nga dy gazetat kryesore japoneze,...

“Ky është Dritëroi im”/ Del libri që nisi bashkëshortja dhe bashk...

“Dritëroi kishte gjetur tregimet e mia dhe i kishte mbledhur në një dosje. Disa reportazhe që kisha shkruar për artistë të kinemasë e teatrit i kishte mbledhur e...

COVID-19 – Bocelli thyen rekordin me 32 milionë shikime për 24 orë

Koncerti i Pashkëve i Andrea Bocellit, ”Muzikë për shpresën”, nga Katedralja e Milanos theu rekordin me 32 milionë klikime në 24 orë. “Një koncert që kapërceu fenë, kombësinë,...

Juri Gagarin njeriu i parë që fluturoi në orbitën e Tokës.

59 vite më parë, pikërisht më 12 prill 1961, në orën 9:07, nga baza Baykonur në Kazakistan nisej në hapësirë Vostok 1, anija e parë me ekuipazh njerëzor....

Muzeu i Louvre në Paris, tashmë mund ta vizitoni virtualisht

Në këto ditë të përhapjes së koronavirusit nëpër botë, teksa të gjithë njerëzit janë të detyruar të qëndrojnë në shtëpitë e tyre, muzeumet më të famshme në botë...

Andrea Bocelli koncert të dielën e Pashkës/ “Ne do ta përqafojmë...

Tenori i operas italiane Andrea Bocelli, një nga më të famshmit në botë, do të performojë nga katedralja e Milanos, të dielën e Pashkës (12 prill) me anë...

Ndërron jetë mjeshtri i madh i humorit Gëzim Kruja

Ndërron jetë mjeshtri i madh i humorit Gëzim Kruja. Ai prej kohësh ishte në gjendje jo të mirë shëndetësore. Dalja e tij e fundit për media ishte ajo...

Sharon Stone vlerson ndihmen e mjekeve shqiptarë: Faleminderit me gjithë ...

Aktorja e njohur, Sharon Stone, nëpërmjet një statusi në median sociale, ka falenderuar publikisht shqiptarët për gjestin e rrallë ndaj italianëve, me dërgimin e 30 mjekëve, në këto...

Barbara D’Urso falënderon Shqipërinë për ekipin mjekësor: Jam e emoc...

Prezantuesja e njohur italiane, Barbara D’Urso falënderoi mbrëmjen e djeshme Shqipërinë për dërgimin e 30 mjekëve dhe infermierëve në Itali në ndihmë të stafeve italiane që përballen me...

Astrologia Suzan Miller: Shkaku i pandemisë është bashkimi i Plutonit me...

Si asnjëherë më parë astrologia e famshme Suzan Miller ka hyrë live në “Instagram” dhe ka bashkëbiseduar me ndjekësit e saj”. Ajo ka folur mbi çështjen e pandemisë...

Bill Gates : Covid-19, “Një qëllim shpirtëror”

"Unë jam një besimtar i fortë dhe mendoj që ka një qëllim shpirtëror prapa çdo gjëje që ndodh, pavarësisht nëse kjo është ajo që ne e perceptojmë si...

Rihanna dhuron pesë milionë dollarë për të luftuar koronavirusin

Këngëtarja me famë ndërkombëtarë, Rihanna, ka dhuruar plotë pesë milionë dollarë në përpjekjet për lehtësimin e koronavirusit përmes fondacionit të saj, Clara Lionel (CLF). Nëpërmjet një postimi në...

Misioni i Parë Hënor në Historinë Moderne të Rusisë, gati në Tetor 2...

Nisja e anijes së parë ruse në Hënë pas një ndërprerje 45-vjeçare është planifikuar për 1 tetor 2021, njoftoi një shkencëtar rus i hapësirës në një takim të...

Tom Hanks dhe bashkëshortja e tij preken nga koronavirusi gjatë xhirimeve...

Tom Hanks dhe gruaja Rita Ëilson janë shpallur pozitiv me koronavirus. Aktori dhe gruaja e tij ishin në Australi për të prodhuar një film Baz Luhrmann për Elvis...

Shkencëtarët rusë regjistruan një patentë për transmetimin e energji...

Instituti Radioteknik i Moskës i Akademisë së Shkencave Ruse ka regjistruar një patentë për një sistem të transmetimit të energjisë nga një termocentral diellor që rrotullohet në sipërfaqen...
Lajmet e fundit