MAQEDONI

Kovaçevski: Gjuha maqedonase është pranuar në propozimin francez

Pranimi i qartë i gjuhës maqedonase dhe përjashtimi i protokollit nga korniza e negociatave janë dy elementet që janë të qarta në propozimin e presidencës franceze, informon kryeministri...

DW: Vazhdon gjëegjëza për kompromisin mes Sofjes dhe Shkupit

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka konfirmuar arritjen e propozimit francez për kompromisin mes Sofjes dhe Shkupit, por nuk jep detaje për përmbajtjen. Jam i bindur se kemi...

Presidenti francez lajmëron një kompromis mes Shkupit dhe Sofjes/ Kryemin...

Presidenti francez Emanuel Macron nga Madridi gjatë ditës së sotme, bëri me dije se është gjetur kompromis mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut për heqjen e vetos bullgare....

Kovaçevski: Ne kemi shprehur qëndrim të qartë për propozimin francez, ...

“Nuk do të lejoj pranimin e ideve që nuk bëjnë mbrojtje të qartë të gjuhës dhe identitetit maqedonas. E përsëris se çështjet historike nuk mund të jenë kriter për...

Partitë opozitare në RMV kërkojnë zgjedhje të parakohshme

Sulmet hibride për të cilat pretendon pushteti se janë organizuar nga struktura të caktuara për të rrënuar strategjinë shtetërore në raport me kontestin bullgar, sipas opozitës maqedonase janë...

Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut: Nuk ka dritë në fund të tunelit

Dimitar Bechev Pra, vetoja bullgare është kthyer në të kaluarën. Më 24 qershor, Asambleja Kombëtare në Sofje votoi me shumicë dërrmuese për të miratuar planin e paraqitur nga...

Bullgaria pranoi propozimin francez për heqjen e vetos, reagime nga Ballka...

Pasi Kuvendi i Bullgarisë dha sot dritën jeshile për propozimin francez, reagimet pershendetese ndaj ketij vendimi nuk kane munguar sikunder edhe skpeticizmi që shoqëron propozimin francez. Kryeministri Rama...

Bullgaria miraton propozimin e Macron për Maqedoninë e Veriut

Parlamenti i Bullgarisë votoi sot me 170 vota pro, 37 kundër dhe 21 abstenime, për të miratuar një projektrezolutë, të propozuar nga Hristo Ivanov deputeti i Bullgarisë Demokratike,...

RMV/ Propozimi francez, partitë në pushtet kërcënojnë me prishjen e ko...

Partitë në pushtet i bëjnë thirrje qytetarëve të protestojnë kundër propozimit francez. Pavle Trajanov nga Lidhja Demokratike, si deputet i vetëm i këtij subjekti brenda shumicës parlamentare kërkon...

Propozimi francez, Bullgaria pritet ta heqë veton ndaj Shkupit/ Varhelyi: ...

Ish-kryeministri bullgar, Bojko Borisov, i ka dhënë mbështetje propozimit francez për zgjidhjen e kontestit me Maqedoninë e Veriut dhe zhbllokimin e procesit të integrimit evropian të këtij vendi. Ky lajm vjenvetëm një...

A do të humbasë një mundësi tjetër për të hequr veton bullgare?

Pas mbledhjes së sotme të Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme të BE-së, është ende e paqartë nëse një konferencë ndërqeveritare me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë do të...

Propozimi francez, VMRO-DPMNE: Qeveria të mos heshtë

Propozimi francez mbetet i pakomentuar nga Shkupi zyrtar. Nuk dihet akoma nëse palët kanë komunikuar gjatë këtyre ditëve dhe si do të përgjigjet institucionet në Shkup. Për VMRO-DPMNE-në,...

Ahmeti: Duhet një marrëveshje historike midis Kosovës dhe Serbisë

Kreu i BDI, në Maqedoninë e Veriut, Ali Ahmeti mori pjesë sot në ceremoninë e mbajtur në Prishtinë të prezantimit të librit “Përplasja e Madhe”, shkruar nga ish-ministri...

VMRO-DPMNE-ja opozitare mbajti protestë në Shkup

Partia opozitare VMRO-DPMNE-ja ka mbajtur protestë antiqeveritare në Shkup përpara Qeverisë së Maqedonisë së Veriut, duke kërkuar zgjedhje të parakohshme parlamentare. Në protestën e opozitës, e mbajtur nën...

Propozimi francez për zgjidhjen e mosmarrëveshjes bullgaro-maqedonase

Maqedonia e Veriut do të duhet të angazhohet për ndryshimin e Kushtetutës sa më shpejt që të jetë e mundur për të përfshirë bullgarët në preambulë dhe më...

Kovaçevski nga Ohri: Për shkak të një bllokade, BE nuk po i përmbush p...

Në kuadër të Forumit të Prespës për Dialog (FPD) u mbajt sesioni "65 vjet pas Traktit të Romës: A është Evropa plotësisht e rindërtuar dhe e integruar ekonomikisht?"....

Maqedoni e Veriut, zhvillohet konferenca “Dialogu i Prespës”

Në Ohër po mbahet një takim ku po marrin pjesë zyrtarë të lartë të shteteve të Ballkanit, të Bashkimit Evropian, të Shteteve të Bashkuara dhe të organizatave ndërkombëtare...

Maqedonia e Veriut dhe Kroacia nënshkruan memorandum në fushën e trajnim...

Maqedonia e Veriut dhe Kroacia nënshkruan Memorandum të Mirëkuptimit në fushën e trajnimit diplomatik, me rastin e 30-vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis dy vendeve, raporton Anadolu...

Macron do të ndërmjetësojë një marrëveshje midis Shkupit dhe Sofjes,

Presidenti i Francës Emmanuel Macron ka biseduar mbrëmë (06.06) me presidentin bullgar Rumen Radev dhe me kryeministrin e Republikës së Maqedonisë së Veriut Dimitar Kovaçevski. Diskutimi u zhvillua...

SHBA, Maqedonia e Veriut mbajnë Dialog Strategjik për të thelluar marrë...

Zoti Blinken vlerësoi reformat që ka ndëmarrë Maqedonia e Veriut në demokraci, energji si edhe nismat ekonomike rajonale. Në një njoftim të zëdhënësit të Departamentit të Shtetit për...

UASHINGTON/ Nis dialogu strategjik SHBA-MV

Marrëdhëniet dypalëshe mes Shkupit dhe Uashingtonit, por edhe çështjet e interesit global do të jenë në fokusin e dialogut strategjik në mes Maqedonisë së Veriut dhe SHBA-së që...

VMRO-DPMNE, mocion mosbesimi ndaj kryetarit të Parlamentit, Talat Xhaferi

Partia opozitare maqedonase, VMRO-DPMNE ka ngritur një mocion mosbesimi ndaj kryetarit të parlamentit, Talat Xhaferi. Opozita e akuzon zotin Xhaferi të ketë vepruar jashtë rregullores së punës së...

Maqedonia e Veriut rihap ambasadën e saj në Ukrainë/ Osmani: “Soli...

Shefi i diplomacisë së Maqedonisë së Veriut Bujar Osmani ka vizituar Ukrainën, në shenjë mbështetjeje për rezistencën e popullit ukrainas. Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së...

Kovaçevski: Data për fillimin e negociatave me BE-në nuk varet nga Qever...

Kryeministri Dimitar Kovaçevski tha sot se nuk është zotuar për një datë të caktuar për negociata, sepse fillimi i negociatave me BE-në nuk varet nga Qeveria, por nga...

Kovaçevski – Dendias: Jemi Të Fokusuar Në Përforcimin E Partneritetit...

Kryeministri i Dimitar Kovaçevski sot e priti ministrin e Punëve të Jashtme të Republikës së Greqisë, Nikos Dendias i cili është për vizitë njëditore në Maqedoninë e Veriut....

DAVOS/ Liderët e Ballkanit zotohen për forcim të bashkëpunimit rajonal

Liderët e Ballkanit Perëndimor gjatë Forumit Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës, konfirmuan se duan të forcojnë bashkëpunimin dypalësh, veçmas me Malin e Zi. Kryeministri i Malit të...

Marrëveshja Bitola-Durrës/ “Ëndrrat e nusërisë ‘’nga Muzeu i...

Dy koleksione mjaft interesante nga Muzeu i Bitolës në Maqedoninë e Veriut, që i përkasin fundit të shek.XIX dhe fillimit të shek. XX, u ekspozuan mbrëmjen e djeshme...

“Maqedonia 2025″/Bërnabiç: Maqedonia e Veriut një nga partne...

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, së bashku me kryeministren e Serbisë, Ana Bërnabiç, sot kanë marrë pjesë në Samitin "Maqedonia 2025", temë kryesore e të cilit...

Maqedonia e Veriut: SHBA kryeson stërvitjen në anëtarin më të ri të N...

Trupat amerikane bashkuan forcat nga Britania, Franca, Italia dhe vendet aleate në rajon të enjten në një stërvitje ushtarake të mbajtur në anëtarin më të ri të NATO-s,...

Patriarkana e Stambollit njeh Kishën kanonike të Maqedonisë së Veriut

Sinodi i Shenjtë i Patriarkanës së Stambollit e ka njohur Kishën Ortodokse Maqedonase – Arqipeshkvia e Ohrit (KOM – AO) si kishë kanonike dhe të njohur në botën...

Maqedonia e Veriut hap eksportet e vajit të lulediellit për Shqipërinë

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj në  konferencën e përbashkët për shtyp, sot në Tiranë, me homologun e Maqedonisë së Veriut Kreshnik Bekteshi, vuri theksin në forcimin...

SHBA-ja kërkon marrëveshje midis Shkupit dhe Sofjes

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të lehtësojnë dialogun mes Shkupit dhe Sofjes për zgjidhjen e kontestit për çështjet historike, identitetin, gjuhën maqedonase si dhe të drejtat e...

Opozita maqedonase paralajmëron bllokimin e Kuvendit, kërkojnë zgjedhje ...

VMRO DPMNE-ja ka paralajmëruar se do të bllokojë punën e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, nëse shumica parlamentare refuzon kërkesën e saj për zgjedhje të parakohshme parlamentare. Kryetari...

Krerët shtetërorë të Maqedonisë së Veriut ua urojnë Fitër Bajramin ...

Krerët shtetërorë të Maqedonisë së Veriut kanë uruar besimtarët muslimanë me rastin e festës së Fitër Bajramit. Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, në urimin e tij...

Riaktivizohet Klubi i Biznesit Maqedonas në Tiranë/ Ambasadori Markovski:...

Ambasada e Maqedonisë së Veriut ka njoftuar për riaktivizimin e Klubit të Biznesit maqedonas në Tiranë. Në praninë e mbi njëzet biznesmenëve nga Maqedonia e Veriut që operojnë...

Talat Xhaferi, kryetari i parlamentit të RMV viziton Ukrainën në kohën...

Talat Xhaferi është politikani i parë shqiptar që ka shkelur tokën ukrainase, në kohën e luftës. Me ftesë të Kryetarit të Kuvendit të Ukrainës, Rusllan Stefançuk, Kryetari i...

Eurokomisari Varhelyi viziton Maqedoninë e Veriut

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, ka pritur në takim komisarin e Bashkimit Evropian (BE) për Zgjerim dhe Politikën e Fqinjësisë, Oliver Varhelyi, i cili qëndron për...

Sot 5 vite nga 27 prilli, dita e sulmit të përgjakshëm në Kuvendin e M...

Para pesë viteve në po këtë ditë në Maqedoninë e Veriut ndodhi sulm terrorist në tempullin e demokracisë në Kuvend nga grupe që protestonin me ditë të tëra...

Kryeministri kroat: Të hapen sa më shpejt bisedimet për hyrjen e Shqipë...

Kryeministri i Kroacisë Andrej Plenkoviq priti sot në takim komisionarin e Komisionit Evropian për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi me të cilin ka biseduar mbi procesin e zgjerimit...

Shkup, dënohet me shtatë vite burg, ish-kryeministri i Maqedonisë së Ve...

Dënim me burg prej shtatë vjetësh shqiptoi Këshilli gjyqësor në kuadër të Gjykatës Themelore Penale – Shkup për ish-kryeministrin, Nikolla Gruevski, i akuzuar për pastrim parash dhe përfitimin...

Vanço Mihajllov, emër i cili ngjalli debate të shumta midis Shkupit dhe ...

Të shtunën kryeministri i Bullgarisë, Kiril Petkov ka vizituar qytetin e Manastirit në hapjen zyrtare të Klubit Kulturor Bullgar. Vizita e tij si dhe emërtimi i klubit me...

Kovaçevski: Vizita e delegacionit bullgar në Manastir zgjoi shpirtrat e s...

Kryeministri i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, nëpërmjet një video-fjalim iu drejtua provokimeve që me rastin e hapjes së klubit bullgar në Manastir nxitën gjuhën e...

RMV/ Mickoski thirrje BE-së t’u japë fund ekzibicioneve joevropiane të...

 Kryetari i VMRO-DPMNE-së Hristian Mickoski, duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve lidhur me klubin kulturor “Vanço Mihajllov” i cili ditëve të fundit u hap në Manastir dhe...

Pendarovski: Emërtimi i institucioneve sipas një bashkëpunëtori të dë...

Presidenti Stevo Pendarovski ka dalë me qëndrim se hapja e klubit “Vanço Mihajlov” në Manastir ku thekson se edhe pse hapja e qendrave kulturore kudo në botën demokratike...

Rumania nuk pranon ndarje të Tiranës nga Shkupi në rrugën drejt BE-së

hefi i diplomacisë rumune, Bogdan Auresku sot nga Shkupi porositi se Rumania nuk do ta mbështesë ndarjen e Maqedonisë së Veriut dhe të Shqipërisë në rrugën drejt Bashkimit...

Osmani: Ballkani Perëndimor është pjesë e pazëvendësueshme e siguris...

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani mori pjesë në takimin e rregullt të Këshillit Veriatlantik në nivel të ministrave të Punëve të Jashtme që u mbajt në...

Ministri i Drejtësisë Ulsi Manja vizitë në Shkup, takon kryeparlamentar...

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, u takua me ministrin e Drejtësisë së Republikës së Shqipërisë, Ulsi Manja. Në njoftimin e Kuvendit thuhet...

Prokuroria dhe MPB në RMV: Burg për mbështetësit e krimeve të dyshuara...

Ministria e Punëve të Brendshme në Maqedoninë e Veriut dhe Prokuroria Publike, kanë vënë në shënjestër të gjithë qytetarët, mediat dhe subjektet e tjera që mbështesin krimet e...

Bullgarët, serbët dhe turqit s’i pranojnë rezultatet e regjistrimit n...

Ministria e Punëve të Jashtme e Bullgarisë të premten ka reaguar lidhur me rezultatet e regjistrimit të popullsisë c duke kontestuar numrin e popullsisë bullgare. Sipas rezultateve të...

Censusi/ Shqiptarët në Maqedoninë e Veriut përbëjnë 29.52 për qind t...

Enti për Statistika i Maqedonisë Veriore ka publikuar sot rezultatet nga regjistrimi i popullsisë në këtë vend. Në një konferencë për media, drejtori i Entit Shtetëror për Statistika...

Rusia i reagon ashpër Maqedonia e Veriut pas dëbimit të diplomatëve: Ha...

Ministria e Jashtme ruse ka reaguar ndaj vendimit të MPJ-së për dëbimin e pesë diplomatëve rusë, me çka praktikisht është bllokuar puna e ambasadës në Shkup. Për Rusinë,...

Xhaferi: Procesi i zgjerimit të BE-së të vazhdojë sa më shpejtë me RM...

“Adaptim sa më i shpejtë i narrativit evropian për zgjerimin, duke pasur parasysh ndryshimet aktuale drastike të sigurisë evropiane. Është koha që vizioni juaj për të ardhmen e...

Maqedonia e Veriut shpall persona non grata pesë diplomatë rusë

Sot në hapësirat e Ministrisë së Punëve të Jashtme është thirrur Ambasadori i Federatës Ruse në vend, Sergei Bazdnikin, të cilit i është dorëzuar notë diplomatike, me të...

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut zhvilloi bisedë telefonike me homolo...

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, ka zhvilluar një bisedë telefonike me kryeministrin e Ukrainës, Denys Shmyhal. Këtë e ka konfirmuar Kovaçevki përmes një postimi në profilin...

Borrell viziton Shkupin, nuk jep datë për fillimin e bisedimeve të anët...

BE-ja duhet të fillojë sa më shpejt bisedimet zyrtare të anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, ka thënë kryediplomati i BE-së, Josep Borell, pa përmendur sërish një...

Kuvendi i Maqedonisë së V. miratoi masat anti-krizë

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut ka miratuar të premten në mesnatë masat për përballje me krizën ekonomike, ligjin për uljen e akcizës për karburantet që merr shteti nga...

Talat Xhaferi: Maqedonia e Veriut mbështet fuqishëm anëtarësimin e Koso...

Kryetari i Parlamentit të Kosovës Glauk Konjufca nuk e përjashton mundësinë e agresionit të Serbisë ndaj Kosovës por thotë se prania e NATO-s e bënë më të sigurtë...

Kovaçevski: Lufta në Ukrainë, pasoja për sigurinë dhe ekonominë

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, tha se pushtimi i Ukrainës nga Rusia paraqet kërcënim për paqen dhe stabilitetin në botë. Në një fjalim të mbajtur të...

Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut paralajmërojnë qytetarët e tyre të lar...

Pas thirrjes për qytetarët amerikane në Ukrainë nga  Presidenti i SHBA-ve Joe Biden që të largohen menjëherë nga vendi për shkak të "shtimit të rrezikut për veprime ushtarake...

Afrimi Bullgari-Maqedonia Veriut: A mund ta kalojë ekonomia historinë?

Ndërsa ishte ende në fushatë për zgjedhjet parlamentare të nëntorit 2021, kryeministri i ri i Bullgarisë Kiril Petkov përshkroi vizionin e tij për tejkalimin e mosmarrëveshjeve me Maqedoninë...

Kovačevski në Bruksel: të gjithë unanimisht që Maqedonia e Veriut duhe...

Udhëheqësit e institucioneve të BE-së janë unanime në mbështetjen e tyre për mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare me Maqedoninë e Veriut për të hapur kapitujt pa vonesë,...

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, në Bruksel në takim me Sekretarin ...

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski ka filluar vizitën dyditore të punës në Bruksel, gjatë së cilës është takuar me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg....

Kryeministri grek uron liderin e ri të Maqedonisë së Veriut

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka uruar kryeministrin e ri të Maqedonisë së Veriut Dimitar Kovacevski për marrjen e detyrës, gjatë një bisede telefonike të hënën. Mitsotakis përsëriti mbështetjen...

Tragjedia në Bullgari/ Shoferi i autobusit shpallet fajtor

Shoferi i autobusit është shpallur fajtor për aksidentin e rëndë që ndodhi në Bullgari ku humbën jetën 45 shtetas të Maqedonisë së Veriut, me përkatësi etnike shqiptare. Prokurori...

Maqedonia e Veriut e gatshme t’i përfshijë bullgarët në Kushtetut...

Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria kanë zyrtarizuar krijimin e grupeve të punës, përmes të cilave synojnë vendosjen e bashkëpunimit në shumë sfera, përskaj atyre të historisë që të...

Vizita zyrtare/ Kryeministri bullgar Kiril Petkov: Jemi dy popuj të afërt...

Në kuader të vizitës zyrtare të delegacionit nga Republika e Bullgarisë në Qeverinë e Republikës së Maqedonisë së Veriut u mbajt mbledhje plenare të kryeministrave të Maqedonisë së...

Zgjidhet qeveria e re në Maqedoninë e Veriut me Kryeministër Dimitar Kov...

Me 62 vota pro, 46 kundër dhe asnjë abstenim u zgjodh dje para mesnatës qeveria e re e Republikës së Maqedonisë së Veriut, që do ta drejtojë Dimitar...

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut fillon seancën për përbërjen e re qeve...

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut filloi sot seancën në rend dite të së cilës është zgjedhja e qeverisë së re. Në fillim të seancës foli edhe mandatari Dimitar...

Maqedoni e Veriut, Kovaçevski dorëzon në parlament emrat e kandidatëve ...

Kreu i ri social-demokrat dhe i mandatuar për formimin e qeverisë së re, Dimitar Kovaçevski i dorëzoi sot kryetarit të Parlamentit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi programin...

Presidenti Meta nis vizitën zyrtare në Maqedoni me nderime ndaj Shenjtore...

Presidenti Ilir Meta ka nisur vizitën zyrtare në Maqedoninë e Veriut. Kreu i Shtetit ka dhënë një mesazh nga vendi fqinj dhe bën thirrje që të jetësohet e...

11 milionë euro për të “blerë ” lirinë në Maqedoninë e Veriut...

Fokus Një akt i paprecedent ka ndodhur në Maqedoninë e Veriut nga Gjykata e Apelit e cila ka dhënë vendimin për lirimin nga paraburgimi me një garanci bankare...

Trifonov: Do t’i heqim veton Shkupit nëse SHBA-ja i heq vizat

Një nga liderët e koalicionit qeveritar në Bullgari, Slavi Trifunov, i partisë “Ka një popull të tillë” ka thënë se Sofja mund të heqë veton ndaj Maqedonisë së...

PËR ÇKA KANË NEVOJË SHQIPTARËT SOT  

Nga Kasam SHAQIRVELA* -Qëllimi i mbështetur me veprimin(predikimin) asimilues është më se i qartë te muslimanizmi përmes librit të shenjtë të tyre,... por ama kjo ndikon te shqiptarët...

Dhjetë vite nga vdekja e presidentit të parë të Republikës së pavarur...

Sot bëhen 10 vjet nga vdekja e presidentit të parë të Republikës së pavarur të Maqedonisë, Kiro Gligorov. Presidenti i shtetit, Stevo Pendarovski dhe delegacioni i Kuvendit në...

Maqedoni e Veriut/ Pendarovski i dorëzon mandatin qeverisës Kovaçevskit

Presidenti Stevo Pendarovski i dorëzoi sot mandatin qeverisës liderit të LSDM-së, Dimitar Kovaçevskit. “Në bazë të nenit 84, paragrafit 1, pika 1 të Kushtetutës së Republikës së Maqedonisë...

Maqedonia e Veriut drejt formimit të Qeverisë së re

Dimitar Kovaçevski, të mërkurën, më 29 dhjetor, pritet edhe zyrtarisht të mandatohet si kryeministri i Maqedonisë së Veriut nga presidenti i Republikës, Stevo Pendarovski. Kovaçevski, i cili drejton...

Zoran Zaev nuk është më kryeministër i Maqedonisë së Veriut. Dorëzon...

Kryeministri i vendit Zoran Zaev nuk është më kryeministër. Ai sot dorëzoi zyrtarisht dorëheqjen në Kuvend ndërsa për këtë njoftoi opinionin në Facebook. Siç shprehet Zaev, demokracia do...

Shkup/ Socialdemokratët në pushtet zgjedhin liderin e ri, Dimitar Kovaçe...

Një lider i ri është zgjedhur nga socialdemokratët në pushtet, LSDM, dhe ai është zëvendësministri i Financave Dimitar Kovaçevski, i cili zëvendëson Zoran Zaev në krye të partisë...

Maqedoni e Veriut/ Të dielën zgjidhet kreu i ri i partisë LSDM

Pas tre mandateve si kryetar i LSDM-së, Zoran Zaev lëshon frontin socialdemokrat. Dorëheqja e tij erdhi pas debaklit në zgjedhjet lokale. Gjatë mandateve të tij LSDM-ja doli nga...

I dërguari i SHBA-së, Escobar: Maqedonia e Veriut e ka vendin në BE

ZëvendësndihmësSekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Gabriel Escobar, tha të hënën në Shkup se SHBA-ja mbështes fuqishëm integrimin e Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian. “Dua...

Radev do të dëgjojë qëndrimin e partisë “Ndryshimet vazhdojnë” li...

Presidenti bullgar, Rumen Radev, serinë e konsultimeve politike sot e ka filluar me përfaqësues të partisë fituese “Ndryshimet vazhdojnë” njofton korrespondenti i MIA-s në Sofje. Në fillim të...

Firmoset marrëveshja mes Zaevit dhe Gashit për hyrjen e Alternativës në...

Kryeministri Zoran Zaev dhe lideri i Alternativës Afrim Gashi sot në Klubin e deputetëve e kanë nënshkruar programin për veprim të përbashkët dhe inkuadrim të partisë në Qeveri...

Shkup/ Funksionarë të lartë të Shqipërisë dhe Kosovës presin viktima...

Të premten, më 3 dhjetor, në Maqedoninë e Veriut janë dërguar trupat e pajetë të 45 personave që humbën jetën, më 23 nëntor, në Bullgari gjatë aksidentit me...

Zoran Zaev jep dorëheqjen/ LSDM-ja shpall zgjedhjet e brendshme partiake

Lidhja Social Demokrate në mbledhjen e sotme ka shpallur zgjedhjet e brendshme partiake. Sipas zëdhënëses së partisë Bogdanka Kuzevska, procedura për zgjedhje fillon që nesër dhe në këto...

Parlamenti Europian mban 1 minutë heshtje në nder të 46 viktimave të ak...

Parlamenti Europian ka mbajtur një minutë heshtje për viktimat e ngjarjes së rëndë të ndodhur në Bullgari, ku  nga djegia e  autobusit humben jetën 46 pasagjerë nga Maqedonia...

Tragjedia me 46 viktima /Antony Blinken dërgon mesazh ngushëllimi për Ma...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka reaguar për tragjedinë e rëndë që ndodhi sot në Bullgari, ku të paktën 46 persona me origjinë shqiptare humbën jetën pasi...

Aksidenti tragjik me 46 viktima në Bullgari, Maqedonia e Veriut shpall tri...

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka shpallur të martën tri ditë zie kombëtare pas aksidentit me autobus në Bullgari, që la të vdekur të paktën 46 persona. Zyrtarët...

“RMV do të ketë kryeministër të ri pas festave të fund vitit” thot...

Muhamed Zekiri, anëtar i Këshillit Ekzekutiv i LSDM në Maqedoninë e Veriut thotë se ka disa faktorë që kanë ndikuar në humbjen e zgjedhjeve lokale. Zekiri tha se...

Vetoja bullgare ndaj Maqedonisë së Veriut/ SHBA ultimatum Sofjes: Gjeni z...

Vetoja bullgare ndaj Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë ka shkaktuar shqetësim serioz në Kongresin amerikan. Dy kongresmenët i janë drejtuar zyrtarisht me anë të një letre ambasadorit bullgar...

Pritshmëritë e Maqedonisë së Veriut nga samiti i BE

Zëvendëskryeministri i RMV-së Nikolla Dimitrov thekson se procesi i zgjerimit në fakt është proces i kompletimit të Evropës dhe përfundimit të projektit për të siguruar paqe të qëndrueshme...

Nuk votohet për mosbesimin e Qeverisë maqedonase

Qeveria e Maqedonisë së Veriut i ka mbijetuar nismës së opozitës për mocionin e mosbesimit. Kjo pasoi mungesën e 61 votave të deputetëve të opozitës për të siguruar së...

Nuk votohet për mosbesimin e Qeverisë maqedonase/ VMRO kërkon zgjedhje t...

Qeveria e Maqedonisë së Veriut do ta vazhdojë punën e saj, pasi opozita nuk i ka siguruar votat e nevojshme për mocionin e mosbesimit. Pak para mesnatës së...

Opozita pa numra për mocionin e mosbesimit, “zhduket” një dep...

Partitë opozitare u përpoqën disa herë të enjten për të mbajtur një votë mosbesimi ndaj qeverisë së Zoran Zaev - por ka rezultuar e pasukseshme deri tani. Një...

RMV/ Zoran Zaev- Rutte: Mbështetje për fillimin e bisedimeve me BE-në de...

Në dhjetor ka dritare kyçe sa i përket politikës për integrimin e BE-së drejtë Ballkanit Perëndimor, ndërsa procesi nuk do të jetë i besueshëm nëse nuk pranohet progresi...

Zaev shtyn dorëheqjen nga posti i kryeministrit/ LSDM: Merkel dhe Macron k...

Zaevi kishte paraqitur dorëheqjen më 31 tetor për shkak të humbjes së thellë të partisë së tij në zgjedhjet lokale. Ai dorëheqjen nuk e kishte dorëzuar në Kuvendin e Maqedonisë...

Qeveria e Maqedonisë së Veriut shpall në vend gjendjen e krizës energje...

Maqedonia e Veriut shpalli të martën krizë energjetike, e cila do të zgjasë 30 ditë. Qeveria tha se shpallja e gjendjes së krizës është për të injektuar mjete...

Maqedoni e Veriut/ Opozita dorëzon zyrtarisht mocion mosbesimi ndaj kryemi...

Pas skadimit të ultimatumit që opozita e Maqedonisë së Veriut i kishte vendosur kryeministrit Zoran Zaev që të zyrtarizonte dorëheqjen, kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoscki ka dorëzuar në Kuvend kërkesën...

Marrëveshja e Prespës/ Dendias: Qeveritë vijnë dhe shkojnë, por detyri...

Shpresojmë në vazhdimin e bashkëpunimit në të gjitha fushat me të cilëndo Qeveri dhe të dalë nga proceset e brendshme në Maqedoninë e Veriut, thotë ministri i Punëve...

Koalicioni shqiptaro-maqedon/ Mickoski konfirmon zyrtarisht shumicën e re ...

Kreu i partisë më të madhe opozitare VMRO-DPMNE në Maqedoninë e Veriut, Hristjian Mickoski konfirmoi zyrtarisht shumicën e re parlamentare. Kreu i opozitës, Hristijan Mickoski bëri të ditur...

“Një e ardhme e re po vjen”, VMRO-DPMNE ‘formon shumicë t...

Kreu i VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski thote se ka arritur të formojë një shumicë të re parlamentare. Një zhvillim i tillë vjen pas fitores në zgjedhjet lokale dhe dorëheqjes...
Lajmet e fundit