ME TE LEXUARAT

Për vjeshtë! Reeker në Tiranë! Mini- Shengen nuk “ngjit”, Sa për ...

Realpolitik “ flash” Nr. 35   18 - 30 QERSHOR 2021 EKSKLUZIVISHT te ARGUMENTUM, pikat mbi “ i” për 4  ngjarjet kryesore vetëm me 1000 fjalë nga diplomati...

Kthmi tek e gjelbëra…a e humbi Ali Ahmeti besimin e Shqiptarëve?

Editorial Në 19 vjetorin e themelimit të partisë, Ali Ahmeti shpalli platformën për gjelbërim. Kryetari i partisë  se BDI-së, (5 qershor, 2021) shpalosi para anëtarëve të partisë dhe...

Të gjitha rrugët e çojnë Athinën në Beograd dhe anasjelltas

Editorial Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias nuk e ka zhgënjyer aleatin e tij më të ngushtë Serbinë, duke rikonfirmuar zyrtarët më të lartë të Kosovës dhe popullit...

ASAP! Brukseli “bekon” Ballkanin! “Nxemje” në Brdo-Brijun! Blloki...

Realpolitik “ flash” Nr. 32    2 - 18 MAJ 2021  EKSKLUZIVISHT te ARGUMENTUM, pikat mbi “ i” për 7  ngjarjet kryesore vetëm me 1000 fjalë nga diplomati...

T’u kërkojmë, jo t’u këndojmë!

Editorial i Argumentum Nisi si shaka  dhe rastësi, por po kthehet vërtet në një alergji pathologjike. Eshtë fjala  për këngët foklorike për Kryeministrin Rama  që  po « mbijnë si...

Me Ukrainën Putini teston vendosmërinë e Bajdenit për mposhtjen e Rusis...

Zoran Meter*  Kryeredaktor i "Gjeopolitika"  Skenari i zi “luftë dhe paqe” për Ukrainën; poligon i stërmadh që u nevojitet të gjithëve. Vendet e NATO-s planifikojnë të përqëndrojnë afro...

Rusia & Kina midis diplomacisë morale dhe realpolitikës

Dr. Jorgji KOTE  Me të drejtë Marsi dhe në vazhdim ishte plot hapa dhe veprime  të rëndësishme në politikën e Perëndimit ndaj Rusisë dhe Kinës. Spikatën Samiti i...

31 Mars – Dita e Gjenocidit ndaj Azerbajxhanasve

Përkujtimi i Ditës së Gjenocidit ndaj Azerbajxhanasve ngre vetëdijen e komunitetit botëror për faktet e masakrës dhe spastrimit etnik të Azerbajxhanasve në të kaluarën dhe të tashmen!  Nga...

Nagorno-Karabak, si këmbanë e paqes në Kaukazin e Jugut

Ekskluzivisht për “Argumentum” Nga Marjana DODA Rajoni i Nagorno-Karabakut është modeli se si një vend mbetet peng i mosmarrëveshjeve i  një sistemi të shkuar ( si pjesë e...

PM Unveils Albania as Germany Ready to Get Chinese , Russian anti-Covid Vac...

Editor's note Prime Minister Edi Rama has broken out the news that Albania is ready to get Chinese and Russian anti - Covid vaccines as most of Europe...

Asgjë e re nga Brukseli! “Kurban” negociatat! Hap, jo Hop! Balsam&...

Realpolitik “ flash” Nr. 27    17 SHKURT - 2 MARS 2021  EKSKLUZIVISHT te ARGUMENTUM, shkurt, “shqip” vetëm me 1000 fjalë mbi 4 ngjarjet kryesore nga diplomati dhe...

China Responds Positively to Polish Urgency for Vaccines as Albania Still S...

Editor's note Polish president Andrzej Duda has talked with his Chinese counterpart, Xi Jinping, about buying the Chinese Covid-19 vaccine, his aide said, as the country looked for...

Jo më mesazhe « akull» për Kosovën!

Editorial E vendosëm enkas  më lart kopjen e skanuar,  për të parë dhe kuptuar më lehtë përmbajtjen e Mesazhit të lartpërmendur,  të  cilin trajton ky  Editorial. Nuk ka...

E treta, e vërteta! Shuplakë për Borrellin/Brukselin. Lojtarë jo arbit...

EKSKLUZIVISHT te ARGUMENTUM, shkurt, shqip dhe anglisht, vetëm me 1000 fjalë mbi 4 ngjarjet kryesore diplomatike;  Nga DR. Jorgji KOTE *** Realpolitik “ flash” Nr. 26 ; 2...

Zgjedhjet e 14 Shkurtit, si mundësi për vetë ekzistencën e Shtetit të ...

Editorial Të Dielën Kosova do të mbajë zgjedhjet e ë parakohshme parlamentare, të cilat zhvillohen më pak se 18 muaj pasi qytetarët e Kosovës votuan herën e fundit....

Jo më “mollë sherri” Euro-Atlantike!

Nga Dr. Jorgji KOTE Fjala është për gazsjellësin 1230 km të gjatë që lidh Rusinë me Gjermaninë dhe Marrëveshjen Gjithëpërfshirëse të Investimeve BE – Kinë, të cilat janë...

Editor’s note/ Urgent Time for Albania to Consider Chinese and Russian An...

Editorial When the doors have been shut by the Western allies because of their own pressing emergency needs for anti- Covid vaccines against the background of the spreading...

Editorial: Përballje por pa përbaltje publike

EDITORIAL Të vjen keq  se dhe tani që po trokasim në portat e BE-së për negociatat, ende qeveritarët tanë nuk dinë apo nuk duan të veprojnë sipas standardeve...

“Covid-19”, virusi që  tronditi marrëdhëniet diplomatike Shqipëri-...

Nga Marjana DODA Qeveria Shqiptare shpalli “Person Non Grata” (person të padëshirueshëm), diplomatin  e Ambasadës ruse në Tiranë  A.K me detyrimin që të largohet brenda 72 orësh nga...

“Janari i Zi”, nata që solli pavarësinë e Azerbajxhanit

Azerbajxhanasit shënojnë sot 31 vjetorin e sulmit të përgjakshëm në natën 19-20 Janarit 1990. 31 vite më parë kjo datë, do të shënohej  në historinë e Azerbajxhanit si...

Kundër kujt po lufton sot Amerika?

Editorial Zgjedhjet presidenciale amerikane  të mbajtuara në Nëntor të 2020 u mbyllen me 306 vota elektorale për Joe Biden  dhe 75 milion vota popullore,  shifra më e lartë e...

Fundi i një absurdi, Vjosa “ del nga shtrati”, zgjedhje për zgjidhje,...

Realpolitik “ flash” Nr. 23 ; 17 - 31  DHJETOR 2020 EKSKLUZIVISHT te ARGUMENTUM, vetëm me 1.000 fjalë mbi 5 Kryengjarjet nga diplomati dhe analisti i njohur, Dr....

Parashikimi gjeopolitik për 2021 – perspektiva të zymta e presin bo...

Nga Redion LULI* Përballja aktuale midis fuqive botërore mund të përshkallëzohet në 2021. Dështimi për të luftuar pandeminë do t'i bëjë Shtetet e Bashkuara të Amerikës të paaftë...

Editor’s note/ Greece Extends Territorial Waters in Ionian Sea, Row o...

Editorial Greece took another step in extending its territorial waters in the Ionian Sea on Sunday with the publication of the presidential decree on the closing of bays...

Thirrja e Vjosa Osmanit për rezolutë kundër genocidit serb dhe jo kund...

Editorial Ushtruesja e detyrës së presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani  me ftesë të presidentit Meta nisi dy ditë më parë  një vizitë zyrtare në Shqipëri. Ajo e nisi ...

Negociatat në ajër”, Revolucion buxhetor, Mësime nga Rumania dhe Gjunj...

Realpolitik “ flash” Nr. 22       2 - 16  DHJETOR 2020 EKSKLUZIVISHT te ARGUMENTUM, vetëm me 1.000 fjalë mbi 4 Kryengjarje!  Rikujtojmë se Dr. Jorgji KOTE në 23...

Kur dhunohesh e vritesh te “pragu” i shtëpisë…

Nga Marjana Doda Në vigjilje të 8 Dhjetorit, ndërsa prisnim të ishte një ditë feste dhe reflektimi  për Shqipërinë dhe Shqiptarët, një lajm e tronditi këtë ditë jubilare....

“Përgjegjësi jam unë”. Jepni dorëheqjen Zoti Ministër!

Në Ditën e Rinisë në lule të rinisë  u vra një i ri 25 vjeçar! Ngjarja ka ndodhur rreth orës 01:45 rreth 100 metra larg banesës së të...

Nga kush është e zhgënjyer presidenca gjermane?

Editorial Samiti i BE në Bruksel ka hequr nga axhenda çështjen e integrimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Mesohet se procesi i zgjerimit të Bashkimit Evropian nuk...

Nagorno-Karabakh, pikëpamja Azeriane

Armenët thonë se armenët e Nagorno-Karbakah nuk mund të jetojnë krah për krah me azerbajxhanasit. Pse mund të bashkëjetojnë në pjesë të tjera të botës? Ka fshatra në...

Ora 03:54, 26 Nëntor 2019…

Ora e Shqipërisë ndaloi në 03:54 minuta të mëngjesit të 26 Nëntorit 2019! Sa herë të trokase kjo orë, kjo datë, do të kujtojmë, do heshtim, do të...

Maqedonia e Veriut drejt (Zh)bërjes si SHTET

Nga Marjana DODA “Lufta për Maqedoninë - një konkurs i papajtueshëm për ‘zemrat dhe mendjet’  maqedonase nga nacionalizmat bullgarë, grekë dhe serbë - nuk rriti njohuritë dhe kuptimin...

Kush është agresori që po kërcënon Serbinë?

Editorial Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç u takua me ambasadorët e vendeve të Quintit në Beograd. Ai takua me Ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Anthony Godfrey,...

Ëndërra e Macron si reformator i Europës

Editorial Emmanuel Macron katër muaj pas marrjes së postit në vitin 2017 shpalosi planin e tij të madh për të ardhmen e afërt të Bashkimit Europian. Presidenti i...

Shqiptarët…terroristë dhe heronj në Vjenë

Editorial Vjenezët në mbrëmjen  e 2 nëntorit u tronditen nga një sulm i sinkronizuar në gjashtë vende të ndryshme të kryeqyetetit Austriak. Një sulm terrorist sikundër është quajtur...

Europa po na flet, Negociatat në rrezik, Haga – kur e si dhe mesazhe...

Realpolitik “ flash” Nr. 19       17 - 31 TETOR 2020 *** EKSKLUZIVISHT për ARGUMENTUM vihen pikat mbi  “ i”  vetëm me 1.000 fjalë  nga diplomati dhe analisti...

Zonja Ministre, Frikë JO, Kujdes PO!

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, e nisi fjalimin e sotëm në parlament  me një lajm të mirë :”Shqipëria sipas “The Lancet”, një ndër revistat më...

Çfarë kërcënimi përbën për sigurinë kombëtare Arqipeshkëvi Geor...

EDITORIAL Historia e dhënies së shtetësisë shqiptare  ka nisur rrugëtimin e saj  të pandalshëm përgjatë viteve (90-të-2000) kryesisht për shqiptarët jashtë kufijve, në Kosovë, Mali i Zi, Maqedoni...

Çështja Fetare në Shqipëri sipas Indro Montanellit

Në vend të një analize për aktin më  të  fundit të  vrasjes  makabre të mësuesit në Francë nga një i  ri radikal sepse kishte treguar karikaturat e profetit...

Kryeministri Rama u pre në “Besë”

Dy nga vlerat e moçme morale të shqiptarit “Besa “ dhe “Shtëpia e  Zotit dhe e Mikut”, u nëpërkëmbën mbrëmë në një kanal televiziv ku i ftuar ishte...

Shqipëria si fushëbeteje e agjenturave iraniane

EDITORIAL Këtë javë Policia e Shtetit raportoi arrestimin e radhës të një shtetasi Iranian. Në deklaratën e policisë thuhet  se ky shtetas  ishte arrestuar për kryerje të veprave...

Mos i ngatërro punët e Zotit me politikën “Imzot”

EDITORIAL “Bashkë pa kufij. Me një rajon pa kufi”  ishte slogani nën të cilën u zhvillua mbledhja e radhes qeveritare ndërmjet Shqipërisë dhe Kosovës. Një mbledhje e përbashkët...

Çfarë borxhi ju kanë shqiptarët?

EDITORIAL Fundjava që lamë pas dhe fillimi i kësaj jave  bëri që liderit tanë politik, drejtuesit më  të lartë të këtij vendi ti tregojnë dhëmbët njëri-tjetrit, si një...

Konflikti Azerbajxhan –Armeni: “Konflikt historik ose konflikt me d...

Instituti Ndërkombëtar për Lindjen e Mesme dhe Studime Ballkanike (IFIMES)  Slloveni, rregullisht analizon zhvillimet në Lindjen e Mesme, Ballkan dhe në botë. Me rastin e përshkallëzimit të konflikteve...

Bastisja e zyrave të UÇK-së-/ A i njeh EULEX-i institucionet e Kosovës...

EDITORIAL Selia e Organizatës së Veteranëve të UÇK’së në lagjen Qafa u bastis mëngjesin e sotëm nga rreth 50 policë ndërkombëtarë, të maskuar e të armatosur. Këta policë...

As marrëveshje, as historike; shtyje ta shtyjmë dhe Minsku jo Maidan! Me ...

Nga Dr. Jorgji KOTE  FLASH REALPOLITIK NR. 16       1 - 16 SHTATOR 2020  -As marrëveshje, as historike, por një dokument me 16 pika për normalizimin ekonomik u...

Çpo ndodh kështu me NATO-n!?

EKSKLUZIVISHT për ARGUMENTUM:    Nga Dr. Jorgji KOTE Asnjëherë më parë NATO nuk ka kaluar një verë të tillë përcëlluese politike si kjo e tanishmja; dhe që  siç...

“URA” që bashkoi Shqiptarët dhe Serbët në Mal të Zi

Ekskluzivisht  për "Argumentum"      Nga Marjana DODA Një javë pas zgjedhjeve parlamentare  në Malin e Zi, ka filluar një furi nacionaliste kundër shqiptarit “kingmaker” i cili ka...

« Rebus Dialogu Prishtinë – Beograd, « Negociatat Ndoshta Jo » ...

  REALPOLITIK FLASH NR. 12    1 - 16 Korrik 2020  Në këtë Rubrikë ekskluzive të “ARGUMENTUM”  diplomati dhe analisti i njohur, Dr. Jorgji KOTE komenton “ shqip” me...

CUNAM Politik dhe Diplomatik për Kosovën!

 REALPOLITIK NR. 11    16 - 30 Qershor  Kjo Rubrikë që e gjen vetëm te “ARGUMENTUM” i kushtohet   Kosovës, pas njoftimit mbi ngritjen e akt akuzave për krime lufte...

Çfarë fitoi Lugina e Bashkuar?

Nga Marjana DODA Asnjë surprizë! Sikundër ishte parashikuar, Partia Progresiste Serbe (SNS) e presidentit Aleksandar Vuçiç  i cili po udhëheq Serbinë prej 10 viteve fiton zgjedhjet parlamentare. Komisioni...

Negocimi teknik jo më peng i negativitetit politik!

Nga Dr. Jorgji KOTE Dy javët e fundit u shpalosën  dy tablo  të ndryshme lidhur me çeljen e mundshme të negociatave të anëtarësimit në BE. Në Tiranë, Kryeministri...

Europa- Shtëpia jonë e përbashkët

Me rastin e 70 Vjetorit të Ditës së Europës Ekskluzivisht për ARGUMENTUM, Prof. Dr. Lisen BASHKURTI  Sot, në 70 Vjetorin e Deklaratës emblematike të Robert Schuman, një prej...

75-vjetori i Fitores dhe bota e sotme

Nga Mikhail AFANASIEV  Ambasador i Federatës Ruse në Tiranë Pandemia COVID-19 ndryshoi të gjitha planet dhe ndikoi në mënyrë radikale në axhendën ndërkombëtare. Pjesa më e madhe e...

Ekskluzive/ Drejtori i Përgjithshëm i Festivalit Ndërkombëtar Kulturor ...

Intervistë me Z.Nicolas Wieërs, themelues dhe Drejtor i Përgjithshëm i Festivalit Ndërkombëtar Kulturor « Balkan Trafik » Bruksel ,ekskluzivisht për ARGUMENTUM «Fjala « Trafik » në « Balkan...

Ekskluzive/ Mons. Gjergj Frendo: “Konsumizmi u bë ungjilli i kultur...

Interviste me  Arqipeshkëvin e Tiranës e Durrësit, Mons. Gjergj Frendo, për Argumentum.al “Ta afrojmë të ardhmën me kurajë: Krishti është me ne. Le të shohim njëri- tjetrin me...

Profesor Ljubomir Kekenovski ekskluzivisht për Argumentum: “Nëse nj...

“Para së gjithash Evropa është një projekt paqeje dhe një ide e shkëlqyer e bazuar në interesin ekonomik të qytetarëve të Evropës. Por nëse një virus shkatërron idenë...

Euro-Phoenix’s Les Nemethy exclusively for Argumentum Covid-19/ ‘A Rec...

“I hope that Albania immediately adopts a vigorous strategy of virus suppression, and does not satisfy itself with mitigation.  In other words, social distancing is necessary, but insufficient: ...

Covid-19, virusi që rrëzoi mitin e Globalizimit

Ekskluzivisht për ARGUMENTUM Nga Marjana DODA Pas shembjes së murit të Berlinit, rënies së komunizmit, bota ka qenë gjithnjë e më afër në aspektin  politik ekonomik e kulturor....

Disa pyetje dhe përgjigjie për ” armën biologjike” Covid 19…

Bota është mbërthyer nga paniku,covid-19 është kryefjala e jetës sonë të përditshme, dhe përballë këtyre ngjarjeve me rendësi botërore , teoritë konsipirative janë të pashmangshme, pse ,kush, si... *** 1-Kush...

EKSKLUZIVE/ Ministri i Kulturës në Maqedoninë e Veriut, z. Hysni Ismaili...

Intervistë me Ministrin e Kulturës në Maqedoninë e Veriut, Z. Hysni Ismaili ekskluzivisht për portalin  Argumentum.al  Në këtë intervistë ekskluzive për argumentum.al , Ministri i Kulturës në Maqedoninë...

Kur mbytesh me një pikë uji xhamajke

  Ekskluzivisht për ARGUMENTUM Nga Dr. Jorgji KOTE Kështu i ndodhi po të shprehemi në mënyrë figurative diplomacisë së Kosovës më 20 Shkurt. Atë mbrëmje, pa pritur të...

EKSKLUZIVE/ Ambasadori rus në Shqipëri z. Mihail Afanasiev: “Të ndërt...

Intervista ekskluzive e Ambasadorit të Federatës Ruse në Shqipëri z. Mihail Afanasiev për portalin “Argumentum” Shqipëria mund të quhet perla e Mesdheut e paeksploruar plotësisht . Shpresoj që,...

Ndryshoi qëndrim Macron për negociatat? Rama: Isha i zënë, nuk e dëgjo...

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron ka paraqitur një qëndrim disi më të zbutur përsa u përket hapjes së negociatave të anëtarësimit në Bashkimin Evropian të Shqipërisë dhe Maqedonisë...

Tirana Expresses Solidarity with Chinese People

“Our lands are separated, but we have a common sky. After all the sun will shine through the clouds and then we will know that one of the...

Thaçi-Kurti një (foto)kopje e Meta-Rama

Konferenca e Sigurisë në Mynih është prezantimi i parë në skenën ndërkombëtare për kryeministrin Albin Kurti, por kreu i Vetëvendojes nuk e ka nisur me “këmbën e mbarë”....

Fillon aplikimi për bursat e studimit për në universitetet e Rusisë 202...

Ambasada ruse në Tiranë njofton fillimin e aplikimeve për përfitimin falas të bursave studimi në universitet më të mira ruse  për vitin arsimor 2020-2021. Këto bursa ofrohen për...

Programi i Rindërtimit/ Kryeministri Rama: Sot 2 muaj pas termetit, fatura...

Kryeministri Edi Rama është pjesëmarrës në prezantimin e platformës online për qytetarët e prekur që do që përfitojnë nga Programi i Rindërtimit. Gjatë fjalës së tij, ai ka...

“Marrëveshja e Shekullit”/ PLO: Nuk ka mbetur asgjë për t...

Organizata për Çlirimin e Palestinës (PLO) reagoi ndaj qëllimit të presidentit amerikan, Donald Trump, për të njoftuar detaje të "Marrëveshjes së Shekullit" para të martës, 28 janar, transmeton...

Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel : Tre shtyllat kryesore p...

Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel deklaroi nga Tirana se janë tre shtylla kryesore për integrimin. Ai theksoi se në javët në vijim në Bruksel do të zhvillohet...

Yuri Kim takon Palmer përpara nisjes për në Tiranë/ Shqipëria qëndrim...

Ambasadorja e re e SHBA në Shqipëri, Yuri Kim është takuar me zv/ndihmës sekretarin amerikan të shtetit, Matthew Palmer, vetëm pak ditë përpara nisjes në Tiranë. Detajet e...

What is Russia’s Putin up to?

By Paul Kirby It came out of nowhere. Even ministers in the Russian government apparently did not see their departure coming. Was it a case of a new...

Arrihet marrëveshje pozitë – opozitë për reformën zgjedhore

Forcat kryesore politike arritën sot një marrëveshje për të realizuar me mirëkuptim reformën zgjedhore deri më 15 mars. Një grup prej 4 anëtarësh, përfaqëues të tre partive kryesore...

“Lobimi rus”/ Gjykata e Tiranës pushon çështjen ndaj Lulzim...

Gjykata e Tiranës ka vendosur të pushojë çështjen ndaj Lulzim Bashës, Arben Ristanit dhe Ilir Dervishit lidhur me lobimin rus. Kryedemokrati  përfaqësohej nga dy avokatët, Eduard Halimi dhe...

Walker: Vuçiç politikan i llojit të Millosheviçit

Ish shefi i Misionit Verifikues gjatë luftës në Kosovë, Wiliam Walker, ka thënë se presidenti serb Aleksandër Vuçiç të zgjohet, e di të vërtetën për atë se çka...

Tërmeti/ Presidentja e Komisionit Europian: Më 17 shkurt mbahet konferenc...

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula Von Der Leyen deklaroi sot gjatë një konference me kryeministrin kroat se më 17 shkurt do të zhvillohet konferenca e donatorëve për Shqipërinë....

Kryeministri Rama: Së shpejti do vizitoj Rusinë, SHBA dhe Ukrainën

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se shumë shpejt do të zhvillojë vizita në Ukrainë, Rusi dhe SHBA si pjesë e detyrimeve të drejtuesit të OSBE-së. "Vizita në Rusi...

Lideri i Iranit kërcënon SHBA dhe përmend Shqipërinë: Një vend i vog...

Kërcënimet e Iranit ndaj SHBA kanë përfshirë sot edhe Shqipërinë. Media iraniane në gjuhen shqipe “Pars Today”, në një artikull të publikuar sot për fjalimin e liderit të...

Negociimi i marrëveshjes detare me Greqinë së shpejti në tryezë

Ish-ministrja e Jashtme e Greqisë, Dora Bakojanis ka publikuar së fundmi një opinion ku flet për marrëdhëniet e vendit të saj me Turqinë. Duke vlerësuar ndërlikimet që sjell...

Lavrov: Vrasja e gjeneralit iranian, shkelje e ligjit ndërkombëtar nga an...

"Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë shkelur dukshëm ligjin ndërkombëtar". Kështu ka deklaruar ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov gjatë një bisede telefonike me homologun e tij...

Pendarovski i dorëzon mandatin kryeministrit teknik maqedonas, Spasovski

Presidenti i shtetit maqedonas, Stevo Pendarovski ia ka dhënë Oliver Spasovskit mandatin për formimin e Qeverisë teknike. Pas kësaj, Spasovski dhe anëtarët tjerë të Qeverisë teknike duhet të...

Shqipëria dëbon mësuesin turk pjesë e lëvizjes Gulen, reagon eurodeput...

Policia e Shtetit deklaroi se “ka dëbuar” Harun Çelik, 42 vjeç, me profesion mësues, i cili u arrestua pesë muaj më parë në tentativë për të ikur në...

Serbët akuzohen për “kërcënim të paqes” në Malin e Zi dhe...

Dhjetëra zyrtarë dhe ish-zyrtarë të mirënjohur, akademikë dhe figura të kulturës në Ballkan, i janë bashkuar një peticioni online, duke paralajmëruar për “kërcënim të paqes” së rajonit nga...

Mbërrin 2020-ta! Ja kush e festoi i pari…

Duke marrë kohën në zonën tonë si referencë, banorët e ishujve Samoa dhe Kiribati si dhe Auckland në Zelandën e Re kanë pritur mbërritjen e Vitit 2020. Ndërsa...

Putin rrit pagën minimale në Rusi

Pak para mbajtjes së fjalimit të 20-të para kombit për Vitin e Ri, presidenti rus, Vladimir Putin ka nënshkruar një mori ligjesh, që përfshijnë rritjen e pagës minimale...

Kabalistika ballkanase e 2019-tës!

Eksluzivisht për ARGUMENTUM Nga Stefani NOVA “2019-ta është një numër i mangët. Dhe për rrjedhojë, nuk është një numër perfekt”... Këtë shpjegim jep kabalistika për kodin numerik të...

Ligji për simbolet kombëtare në Malin e Zi, Ruçi: Mirënjohje kolegut B...

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi përshëndeti miratimin e ligjit për përdorimin e simboleve kombëtare nga Kuvendi i Malit të  Zi. Ligji i sapo miratuar u garanton njësive administrative ...

Zoran Zaev: Minishengeni, iniciativë e jona, autentike dhe imediate…

Në intervistën ekskluzive me DW, kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev mbron projektin e debatuar të Mini Shengenit mes Shqipërisë, Serbisë e Maqedonisë së Veriut, dhe flet...

From protests in the region to the French “no”: The most important even...

The year 2019 in the Western Balkans has had few bright moments. With the political instability in each of the six countries of the region, non-existent Belgrade-Pristina dialogue...

Maqedoni e Veriut/Asnjë surprizë, kryeministri teknik do të jetë Olive...

Kryetari i LSDM-së dhe njëherazi kryeministri i vendit, Zoran Zaev, pas mbledhjes së Kryesisë së partisë tha se gjatë mbledhjes kanë vendosur që kryeministri teknik të jetë ministri...

Josep Borrell: Mini-Shengeni, të përfshijë të gjithë partnerët në ra...

Në një përgjigje të dhënë për Gazetën Express nga zyra e kryediplomatit të BE-së, Josep Borell, thuhet se nisma të tilla rajonale duhet të përfshijnë të gjithë rajonin. Përgjigja...

Minishengeni Ballkanik, Meta: Paternalizëm Shqipëri-Serbi, Kosova po del ...

Minishegenin ballkanik, Ilir Meta nuk e shikon si një marrëdhënie partneriteti por paternalizmi mes Shqipërisë dhe Serbisë. Kreu i shtetit, i ftuar në emisionin “360 gradë” në RTV...

Ambasada amerikane uron deputetët e rinj, bën thirrje për qeveri të re

Ambasada amerikane në Kosovë ka mirëpritur konstituimin e Kuvendit të Kosovës dhe ka përgëzuar kryeparlamentarin e legjislaturës së shtatë, Glauk Konjufca, ashtu sikurse anëtarët tjerë të Kuvendit. “Ne...

Minishengeni/ Kreu i opozitës maqedonase, Mickovski: Shqipëria s’ësht...

Kreu i partisë më të madhe opozitare në Maqedoni VMRO DPMNE, Hristijan Mickovski ka folur, lidhur me minishengenin ballkanik. Ai ka deklaruar se Serbia e Shqipëria nuk kufizojnë...

Nord Stream 2: An economic venture or a geopolitical threat?

As part of discussions on approving the annual US defense budget, it was decided last week to impose sanctions on the foreign companies involved in the "Nord Stream...

Turizmi, sa do “lëkundet” nga tërmeti?!

Ndikimi i tërmetit të 26 nëntorit në turizëm nga sektori i hotelerisë është konsideruar i pashmangshëm. Efekti i menjëhershëm i tij është ndjerë tek anulimet e rezervimeve për...

Koalicioni LVV – LDK/ Bundestagu gjerman: “Është koha për fo...

Peter Beyer dhe Christian Schmidt, deputetët e Bundestagut gjerman, kanë mbajtur konferencë për media ku kanë folur lidhur me takimet që kanë pasur me Vetëvendosjen dhe LDK-në sa...

Presidenti i Maqedonisë së Veriut: Ligji për gjuhën shqipe është kush...

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski ka mbrojtur të mërkurën ligjin për përdorimin e gjuhëve për të cilin raporti i Komisionit të Venecias kishte vërejtje të shumta....

OSBE: Zyra do të monitorojë nga afër zbatimin e ligjit që të mos pengo...

Zyra e lirisë së medias në OSBE ka reaguar në lidhje me paketën anti-shpifje e cila pritet të miratohet nesër në Kuvend. OSBE thotë se ka punuar me...

Ambasadori Soreca: 15 milionë Euro për Shqipërinë pas tërmetit janë v...

Ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë, Luigi Soreca foli sot për ndihmën që Bashkimi Europian ka dhënë pas tërmetit të 26 nëntorit, si dhe për konferencën e donatorëve...
Lajmet e fundit