MALI I ZI

Vuçiç në Forumin Ekonomik Botëror, fton Abazoviç të bëhet pjesë e &...

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka ftuar sërish kryeministrin e Malit të Zi, Dritan Abazoviç që të bëhet pjesë e Ballkanit të Hapur, në takimin e radhës që...

Dita e Pavarësisë së Malit të Zi/ Shoqata ZCGA organizon në Tiranë ha...

Me rastin e 21 majit që përkon me  Ditën e Pavarësisë së Malit të Zi,  shoqata "Komuniteti malazez në Shqipëri" në bashkëpunim me Prefekturën e Qarkut Tiranë dhe...

Mali i Zi shënon 16-vjetorin e Pavarësisë

Mali i Zi, një vend i Ballkanit Perëndimor që zgjodhi pavarësinë në një referendum në 2006, festoi Ditën e Pavarësisë të shtunën Referendumi i dha fund federatës me...

Mali i Zi në “Open Balkan“/ Gjukanoviç: Ne nuk po kërkojmë rrug...

"Është e rëndësishme që vazhdimësia e dialogut në nivelin më të lartë ndërmjet Malit të Zi dhe Gjermanisë të vazhdojë dhe ne morëm mesazhin e pritur, shumë favorizues...

Diskutim mbi pozitën e shqiptarëve në Malin e Zi

Në Ulqin u mbajt dialogu i hapur me temën “Shqiptarët në Mal të Zi- sfidat dhe mundësitë e shekullit XXI”, ku u shprehen pikëpamjet për pozitën e këtij...

Abazovic takon Porfirin: Dua që kjo qeveri t’i japë fund Marrëvesh...

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, tha të enjten pas takimit me Patriarkun e Kishës Ortodokse Serbe, Porfirio, në Manastirin e Ostrogut, se dëshiron që kjo Qeveri...

Abazoviç, pro “Ballkanit të Hapur”: Është i bërë për 6 shtete, K...

Kryeministri i parë shqiptar i Malit të Zi, Dritan Abazoviç,  ka bërë të ditur se është pro nismës rajonale “Ballkani i Hapur”, ku Kosova dhe shteti që ai...

Mal i Zi: Kryetari i Gjykatës Ekonomike, arrestohet nën dyshime për vepr...

Në Mal të Zi, Kryetari i Gjykatës Ekonomike Blazho Jovaniq dhe disa persona të tjerë u arrestuan të hënën me urdhër të Prokurorisë Speciale, nën dyshimin për krim...

Kryeministri Dritan Abazovic e falë Bajramin me qytetarët e Ulqinit

Besimtarët myslimanë festojnë sot Fiter Bajramin pas agjërimit në muajin e Ramazanit. Namazi i Fiter Bajramit u fal gjatë orëve të para të mëngjesit edhe në Ulqin. I...

Qeveria malazeze bën homazhe për viktimat e pafajshme në Murino nga bomb...

Janë bërë 23 vjet nga vuajtjet e civilëve gjatë bombardimeve të NATO-s në qytetin e Murinos. Kryeministri Dritan Abazovic tha në Twitter se qeveria malazeze po bën homazhe...

Votohet Qeveria e 43-të e Malit të Zi/ Shqiptari Dritan Abazoviç zgjidhe...

Në Kuvendin e Malit të Zi, më 28 prill në Cetinje, u votua Qeveria e pakicës e kryeministrit Dritan Abazoviç, me çka përfundoi mandati teknik tremujor i Qeverisë...

Dritan Abazovic propozon përbërjen e Qeverisë së re në mes kërcenimev...

Mandatari për kryeministër Dritan Abazovic ka propozuar zyrtarisht strukturën dhe përbërjen e Qeverisë, për të cilën deputetët do të vendosin nesër në seancën e Kuvendit në Cetinje. Ai...

Kërcënime me bomba në Mal të Zi, evakuime masive në shkolla,

Ministria e Arsimit, Shkencës, Kulturës dhe Sportit është njoftuar se në 41 shkolla fillore në Mal të Zi është raportuar për një bombë, por për shkak të panikut...

Presidentja e PE: Mali i Zi po lufton me mosmarrëveshjet e brendshme në v...

Mali i Zi, një udhëheqës në procesin e pranimit në BE, po lufton mosmarrëveshjet e brendshme në vend që të mbyllë kapitujt e negociatave, thotë presidentja i Parlamentit...

Dritan Abazoviq prezanton programin e punës së Qeverisë së re

Shtylla kyçe të Qeverisë së re të Malit të Zi do të jenë sundimi i ligjit dhe zhvillimi ekonomik, tha mandatari për kryeministër, Dritan Abazoviq, në ekspozenë e dorëzuar...

Dritan Abazovic: Mali i Zi është i gatshëm për qeverinë e 43-të, pres...

Mandatari për kryeministër Dritan Abazovic tha se Mali i Zi është i gatshëm të marrë Qeverinë e 43-të dhe se për këtë e ka njoftuar sot Kuvendin e...

Mali i Zi, Arrestohet ish-kryetarja e Gjykatës së Lartë Vesna Medenica

Autoritetet në Mal të Zi kanë arrestuar ish-kryetaren e Gjykatës së Lartë Vesna Medenica, e cila drejtoi institucionin për 17 vjet e dyshuar për shpërdorim të detyrës. “Medenica...

Mali i Zi paketë sanksionesh ndaj Rusisë

Qeveria malazeze miratoi të premten një paketë sanksionesh kundër Federatës Ruse, për shkak të agresionit në Ukrainë. “Sapo është miratuar një paketë masash kufizuese kundër Rusisë! Faleminderit të...

Mali i Zi/ Abazovic të kthejë mandatin nëse nuk ka shumicë

I emëruari për kryeministër Dritan Abazovic duhet të deklarojë nëse ka shumicën e nevojshme për të formuar një qeveri të re, dhe nëse jo - të kthejë mandatin,...

Abazovic takohet me ministrin britanik Ellis: Udhëzimet për zhvillimin e ...

Stabiliteti politik, sundimi i ligjit, zhbllokimi i institucioneve, lufta kundër krimit transnacional dhe kursi i qartë euroatlantik, janë udhëzimet kryesore për zhvillimin e Malit të Zi si një...

Mali i Zi, mesazhe kërcënuese në postën elektronike të Podgoricës

Në adresën e postës elektronike të kryeqytetit të Malit të Zi, Podgoricë, ka mbërritur një mesazh kërcënues, i nënshkruar nga organizata ekstremiste “Shteti i Burrave”, themeluesi i së...

Abazoviç: Jemi pranë formimit të një qeverie të re

Zëvendëskryeministri Dritan Abazovic tha se ai shpresonte se Mali i Zi do të kishte një qeveri të re shumë shpejt. Çdo gjë tjetër do të ishte shumë joserioze...

Dritan Abazovic:“Një hap më pranë qeverisë së pakicës, nuk përjash...

Pas zgjedhjeve lokale në Berane dhe Ulqin, Mali i Zi është një hap më afër formimit të qeverisë së pakicës, tha mandatari dhe lideri i Lëvizjes Qytetare URA,...

Nis festa në Ulqin, Abazoviç shpall fitoren: Omer Bajraktari do të jetë...

Lideri i partisë URA në Mal të Zi ka shpërndarë pamje nga festa e Koalicionit të subjekteve “Për një fillim të ri”, e cila ka shpallur rezultatet duke...

Mali i Zi, të dielën zhvillohen zgjedhjet në komunën e Ulqinit

Në Komunën e Ulqinit, në Malin e Zi, të dielën mbahen zgjedhjet vendore ku garojnë 5 lista zgjedhore. Partitë politike shqiptare garojnë të ndara në tri lista zgjedhore,...

Marinko Culafic emërohet si përfaqësues i minoritetit malazez në Komite...

Për herë të parë minoriteti malazez nē Shqipëri, që nga njohja e tij si minoritet më vete nga Parlamenti shqiptar, do të ketë përfaqësuesin e tij ligjor në...

Abazoviç, paralajmëron sanksione shtesë kundër Rusisë

Mali i Zi është i gatshëm t'i zgjerojë sanksionet kundër Rusisë për të mbështetur deri në fund politikën e jashtme të Bashkimit Evropian, tha të shtunën zëvendëskryeministri dhe...

Përpjekja nga Mali i Zi për të minuar NATO-n

Në Mal të Zi duhet të formohen autoritetet, në mënyrë që vendi të marrë një vendim të harmonizuar me NATO-n, anëtare e së cilës është, thotë admirali në pension dhe...

Mali i Zi dëbon një diplomat të ambasadës ruse në Podgoricë

Ministria e Jashtme e Malit të Zi, njoftoi të premten, se ka shpallur person të padëshiruar një diplomat të Ambasadës së Federatës Ruse në Podgoricë. Ministria e Jashtme,...

Presidenti Gjukanoviç mandaton Dritan Abazoviç për të formuar qeverinë...

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, ka dërguar propozim në Kuvend që mandatar për përbërjen e Qeverisë së re të jetë kreu i GP URA, Dritan Abazoviq....

“Mali i Zi duhet të vazhdojë të ndërtohet si shtet sovran dhe i n...

Qeveria e pakicës në Mal të Zi, e udhëhequr nga Dritan Abazoviq, ka një shans dhe nëse rruga e saj është rruga e Malit të Zi të dalë...

Mali i Zi/ Abazovic: Nuk shoh problem në mbajtjen e zgjedhjeve të reja

Dritan Abazovic tha se shpreson që së shpejti të formohet qeveria e re dhe nëse kjo nuk ndodh, nuk sheh problem në mbajtjen e zgjedhjeve të reja. I...

E vogël por komplekse: qeveria e pakicës së Malit të Zi dhe roli i BE-s...

Rënia e fundit e koalicionit qeverisës të Malit të Zi krijon rreziqe dhe mundësi për reforma demokratike. BE-ja duhet të ndihmojë qeverinë e përkohshme të pakicës së vendit...

Protesta dhe kundërshtime për formimin e qeverisë së pakicës në Mal t...

Java e ardhshme pritet të sjellë risi përsa i përket formimit të qeverisë. Negociatat dhe kërcënimet për protesta vazhdojnë. Në Mal të Zi nga njëra anë vazhdojnë negociatat...

Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut paralajmërojnë qytetarët e tyre të lar...

Pas thirrjes për qytetarët amerikane në Ukrainë nga  Presidenti i SHBA-ve Joe Biden që të largohen menjëherë nga vendi për shkak të "shtimit të rrezikut për veprime ushtarake...

U shkarkua nga posti i kryetarit të Kuvendit të Malit të Zi/ Aleksa Beç...

Mali i Zi i cili nuk e duron mashtrimin dhe tradhtinë është mbledhur sonte për të protestuar, tha kryedemokrati Aleksa Beçiq në tubimin pranë kishës së Ngjalljes së...

Abazoviq: Do të bëj gjithçka për të parandaluar ekzistencën e “...

Qeveria e re e Malit të Zi duhet të ketë 7-8 detyra të qarta, ndër të cilat më kryesoret janë zhbllokimi i rrugës evropiane dhe përgatitjet për sezonin...

Mali i Zi, shkarkohet kryetari i parlamentit, Aleksa Beçiq

Kuvendi i Malit të Zi në seancën e jashtëzakonshme sonte miratoi propozimin për shkarkimin e kryetarit të Kuvendit, Aleksa Beçiq. Pro shkarkimit votuan 43 deputetë të partive opozitare...

Gjukanoviq: “Mali i Zi po përballet me agresionin serbomadh”

Interesi më i madh i Malit të Zi është të ketë një qeveri të përgjegjshme. DPS do të ofrojë mbështetje për qeverinë e pakicës, thotë presidenti i Malit...

Mali i Zi/ KE: Qeveria të formohet pa vonesa të panevojshme

Komisioni Evropian (KE) është i njohur me votimin në parlamentin malazez për mosbesimin e qeverisë. Zëdhënësi Ana Pisonero Hernandez thotë se ata besojnë se qeveria e re do...

Mali i Zi, reagime nga partitë politike për rrëzimin e qeverisë

Rrëzimi i qeverisë së Zdravko Krivokapiqit është pritur me reagime të ndryshme nga forcat politike në Mal të Zi. Partitë e opozitës vlerësojnë se me rrëzimin e qeverisë...

Mali i Zi, rrëzohet qeveria e Zdravko Krivokapic

Kuvendi i Malit të Zi votoi mocionin e mosbesimit për Qeverinë e kryeministrit Zdravko Krivokapiq - me çka merr fund mandati i kësaj qeverie. Për shkarkimin votuan 43...

Qeveria e Malit të Zi drejt rrëzimit, Abazovic: Është herët për të f...

Zëvendëskryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, ka thënë se pret një votë mosbesimi ndaj qeverisë aktuale dhe se sigurisht që ajo e ka përfunduar mandatin. Ai gjithashtu...

Dështon seanca e parlamentit të Malit të Zi për shkarkimin e Dritan Aba...

Seanca e jashtëzakonshme e parlamentit të Malit të Zi që do të shqyrtonte propozimin e kryeministrit Zdravko Krivokapiq për shkarkimin e Zv/kryeministrit Dritan Abazoviq dështoi pasi shumica e...

Vizitë e kryetarit të shoqatës “Komuniteti malazez në Shqipëri&#...

Me ftesë të kryebashkiakut të Cetinjës, z. Aleksandër Kascelan, në datë 28 janar bëri një vizitë në qytetin e Cetinjës kryetari i ZCGA-së z. Marinko Culafic. “Bashkëpunimi ndërmjet...

Gjukanoviç: Qeveria aktuale nga 4 shkurti do i përkasë të shkuarës

Procesi i reformimit të Partisë Demokratike Socialiste (DPS) duhet të përfundojë në mënyrë që partia të përballet me sukses me sfidat që e presin në periudhën e ardhshme,...

Mali i Zi – Është qeveria e pakicës zgjidhja e krizës?

Ideja e krijimit të qeverisë së pakicës në Mal të Zi ka shkaktuar tronditje. Në shkurt priten ndryshime dhe eventualisht rrëzimi i qeverisë. Parlamenti duhet të votojë për...

Podgoricë: Thellohet konflikti mes Krivokapiq dhe Abazoviq

Evropa bën thirrje për zgjidhjen e problemeve në Mal të Zi përmes dialogut dhe institucioneve dhe jo në rrugë. Që nga momenti kur u paralajmërua mocioni i mosbesimit ndaj...

Protesta ndaj Dritan Abazovic në Mal të Zi

Zëvendëskryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq është përballur me protestuesit, pasi qytetarët janë shprehur të pakënaqur për formimin e një qeverie pakicë. Protestuesit i kanë dalë në...

Kriza politike në Mal të Zi/ Kryeministri Krivokapic kërkon zgjedhje të...

Kryeministri i Malit të Zi, Zdravko Krivokapiç një ditë pas paraqitjes së kërkesës për shkarkimin e zv.kryeministrit Dritan Abazoviç, ka bërë kërkesë për zgjedhje të reja parlamentare. Sipas...

Mocion mosbesimi ndaj qeverisë/ Kryeministri i Malit të Zi kërkon shkark...

Kryeministri i Malit të Zi, Zdravko Krivokapiç ka kërkuar zyrtarisht shkarkimin e zv.kryeministrit, Dritan Abazoviç. “Kam dorëzuar në Kuvendin e Malit të Zi iniciativën për shkarkimin e Dritan...

Dorëzohet në Kuvendin e Malit të Zi mocioni për rrëzimin e Qeverisë s...

Deputetët e Lëvizjes Qytetare URA dhe partive opozitare kanë iniciuar sot votën e mosbesimit ndaj Qeverisë së 42-të të Malit të Zi. Sipas iniciativës, të nënshkruar nga 31...

Reagimet nga BE për propozimin e ri të qeverisë në Mal të Zi: Reformat...

Deputetët e Parlamentit Evropian Tonino Picula dhe Vladimír Bilčík, si dhe Përfaqësuesi Special i BE-së, Miroslav Lajčák, reaguan për Ballkanin Perëndimor Evropian ndaj propozimit më të ri të...

Krivokapic: Iniciativa e qeverisë pakicë është mashtrim

Kryeministri i Mali të Zi, Zdravko Krivokapic e cilëson si mashtrim iniciativën për fomimin e qeverisë pakicë. Por opozita malazeze e shikon qeverinë e pakicave, si të vetmen...

Abazoviq paraqet mundësinë e krijimit të qeverisë së pakicave në Mal ...

Të hënën, në Podgoricë u zhvillua konferenca e koalicionit “E zeza në të bardhë” ku së bashku me Lidhjen Qytetare “Civis” propozuan një model të një qeverisjeje të...

Zëvendëskryeministri i Malit të Zi, Abazoviç: Po kërcënohem nga njer...

Në një intervistë për të përditshmen Nova.rs, zëvendëskryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç tha se vazhdon të kërcënohet nga persona të cilët, siç thotë ai, janë shumë...

Omicron kërcënon Malin e Zi, qeveria ashpërson rregullat e hyrjes në ve...

Në Malin e Zi rritet numri i të prekurve me virusin korona dhe qeveria ashpërson rregullat e hyrjes në vend. Autoritetet shëndetësore malazeze njoftuan në një konferencë të...

Mali i Zi: Memorandum bashkëpunimi mes partive të pakicave dhe disa forca...

Të mërkurën në Podgoricë, drejtuesit e Lëvizjes Qytetare URA, Partisë Socialiste Popullore e Malit të Zi, Unionit Qytetar CIVIS, Partisë Boshnjake, Alternativës Shqiptare, Forcës së Re Demokratike dhe...

Opozita heq dorë nga rrëzimi i Qeverisë së Malit të Zi

Partitë opozitare në Mal të Zi hoqën dorë nga iniciativa për të votuar mocionin e mosbesimit ndaj Qeverisë së Zdravko Krivokapiqit. Opozita nuk ia doli të sigurojë një...

“Ballkani Hapur”/ Gjukanovic: Më shumë është marketing politik se s...

Mali i Zi do të vazhdojë me evropianizimin e shoqërisë, pavarësisht se çfarë po ndodh me politikën e zgjerimit të Bashkimit Evropian (BE), tha presidenti malazez, Milo Gjukanoviq...

Kryetari i Bashkisë së Ulqinit, z. Dabovic viziton qytetin e Elbasanit n...

Kryetari i Bashkisë së Ulqinit, z. Aleksandar Dabovic i shoqëruar nga shefi i kabinetit z. Vaso Radovic, vizitoi sot (25 nëntor) qytetin e Elbasanit. Vizita e z. Dabovic...

Dritan Abazoviç nderohet me titullin “Doktor Honoris Causa” nga Unive...

Zëvendëskryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç nga Universiteti Luarasi, ku mori edhe titullin “Doktor Honoris Causa” dha mesazhe të forta për bashkëpunim dhe forcim të mëtejshëm të...

Dosja “Taçi”/ Prokuroria Speciale në Mal të Zi nis hetimet për ...

Prokuroria Speciale në Mal të Zi ka nisur hetimet për presidentin e vendit Milo Gjukanoviç. Hetimet kanë nisur pas publikimit të përgjimeve nga autoritetet italiane për dosjen “Taçi”...

Escobar: Shtetet e Bashkuara të shqetësuara me korrupsionin e rrënjosur ...

Zëvendës Ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Gabriel Escobar, tha të mërkurën se Shtetet e Bashkuara janë të shqetësuara me korrupsionin në Mal të Zi, ndërsa u zotua të...

Presidenti i Malit të Zi, Gjukanovic: Koha është për ndryshime

Mali i Zi: Partia Demokratike e Socialistëve (PDS) e gatshme për një "shumicë të gjerë dhe të fuqishme pro-evropiane". Në Mal të Zi vazhdon përshkallëzimi i krizës qeveritare...

Kriza qeveritare në Mal të Zi, Abazović: Nuk mendoj se do të ketë zgje...

Zëvendëskryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, beson se zgjedhje të reja nuk do të ketë, por do të gjendet ndonjë model që mund të zgjasë kohëzgjatjen e...

Vizitë në kohë joharmonike – Zdravko Krivokapic zhvillon vizitën ...

Kryeministri i Malit të Zi, Zdravko Krivokapiq qëndron më 2 dhe 3 nëntor për një vizitë zyrtare në Serbi me ftesë të kryeministres serbe, Ana Brnabiq. Ai pritet...

Mali i Zi: Projektligj për prejardhjen e pasurisë

Qeveria në Mal të Zi prezantoi projektligjin për prejardhjen e pasurisë. Nëse ligji kalon në parlament do të mundësojë edhe zbardhjen e rasteve të pasurive të paligjshme dhe...

Abazoviç: Rruga euroatlantike e Malit të Zi nuk do të ndryshojë

Rruga euroatlantike e Malit të Zi nuk do të ndryshojë, tha Zëvendëskryeministri i Malit të Zi Dritan Abazoviç. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, zoti Abazoviç theksoi...

Protestë në Podgoricë në mbrojtje të kishës malazeze dhe kundër dhun...

Qindra veta protestuan në Podgoricë para qeverisë së Malit të Zi, kundër siç u tha, dhunës policore dhe vendimit të autoriteteve për të regjistruar Manastirin e Cetinës si...

Gjukanoviç: Kemi sulm nga nacionalizmat e fuqive të mëdha, duan të bëj...

Në Ballkanin Perëndimor, tema kryesore ka ndryshuar në gjashtë muajt e fundit, kështu që historia e integrimit evropian ka të bëjë kryesisht me stabilitetin sot, tha presidenti i...

Në Mal të Zi vazhdon kriza qeveritare dhe politike

Mali i Zi ka ditë që po përjeton krizë qeveritare dhe ende nuk është arritur marrëveshja për rikonstruimin e qeverisë. Mosmarrëveshjet në radhët e koalicionit qeverisës kanë shtyrë...

Komuniteti malazez në Shqipëri është ruajtësi i krenarisë dhe identit...

Mali i Zi dhe Shqipëria janë të lidhura me lidhje miqësore dhe vëllazërore, dhe një pjesë e rëndësishme e tij është komuniteti malazez të cilit të dyja vendet...

Është hapur Kutia e Pandorës në Malin e Zi

Emri i Presidentit të Malit të Zi, Milo Gjukanoviç përfshihet në aferën “Letrat e Pandorës”. Por kabineti i Gjukanoviçit i hedh poshtë akuzat. Ai thotë se janë përpjekje...

Një urë Shqipëri- Mali i Zi, plani i Abazoviç: “70 km zëvendësohen ...

Zv/kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç konfirmoi për një media shqiptare ndërtimin e një ure mes Ulqinit dhe Velipojës. Ky projekt mund ta lidhë Shqipërinë me vendin...

Analisti malazez Aleksandar Zekoviq: Fërkimet ndërfetare në Mal të Zi r...

Analisti i njohur malazez dhe eksperti për të drejtat e njeriut në Mal të Zi, Aleksandar Zekoviq tha se fërkimet e shtuara ndëretnike dhe ndërfetare në Mal të...

Presidentët e Malit të Zi, Kosovës, BeH të shqetësuar: Ballkani Perën...

Presidentja Vjosa Osmani u takua me homologun malazez Milo Gjukanovic, dhe kryetarin e Presidencës së Bosnje e Hercegovinës, Zheljko Komshic në New York, në kuadër të Asamblesë së...

Reformohet Qeveria e Malit të Zi,

Kryeministri Zdravko Krivokapić njoftoi mbrëmë se Qeveria do të ketë tre nënkryetarë pas rindërtimit dhe se departamentet, të cilat janë provuar të jenë të gjera për sa i...

Presidenca malazeze akuzon Rusinë për ndërhyrje në punët e brendshme t...

Zyra e presidentit të Malit të Zi akuzoi të dielën autoritetet e Moskës dhe kreun e Kishës Ortodokse Ruse për ndërhyrje në punët e brendshme të Malit të...

Projektligji për origjinën e pronës deri më 15 tetor

Grupi i punës për hartimin e ligjit mbi origjinën e pronës po përgatit zgjidhje normative me ndihmën e ekspertëve ndërkombëtarë nga Britania e Madhe, Italia dhe Sllovenia, njoftoi...

Qeveria e Malit të Zi/ Askush nuk është më i fortë se shteti dhe siste...

Askush nuk është më i fortë se shteti, dhe dispozitat e sistemit ligjor duhet të zbatohen për të gjithë pa përjashtim, u tha nga takimi i Kryeministrit të...

Gjukanoviç: Vuçiç do ta donte Kosovën pa shqiptarë, sikurse Malin e Zi...

Mali i Zi kohët e fundit ka qenë në një trazirë të madhe politike dhe etnike, pothuajse në prag të luftës civile, midis dy rrymave të papajtueshme: një...

Trazirat në Mal në Zi/ Abazoviç i drejtohet Krivokapicit: Nëse do të k...

Zëvendëskryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, tha se nuk do të lejojë që policia malazeze të menaxhohet nga Serbia dhe paralajmëroi se nëse ministri i Brendshëm, Sergej...

Ngjarjet e Malit të Zi, ish-ministrat e Jashtëm të Ballkanit Perëndimor...

Zhvillimet e ditëve të fundit në Mal të Zi, të cilat lidhen me shugurimin e kreut të Kishës Ortodokse, kanë bërë bashkë ish-ministrat e Jashtëm të Ballkanit Perëndimor...

Gjeloshaj: Joanikije të distancohet nga ata që kënduan për Kosovën

Kryetari i Komunës së Tuzit në Mal të Zi, Nik Gjeloshaj, i bëri thirrje mitropolitit të Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi, Joanikije, që të distancohet nga...

BE e shqetësuar për ngjarjet në Mal të Zi: Organet kompetente të hetoj...

Bashkimi Evropian shprehu shqetësim për situatën në Mal të Zi, pas trazirave që shpërthyen atje me rastin e shugurimit të kreut të Kishës Ortodokse Serbe në Mal të...

“Ngjarjet në Cetinje humbje për Malin e Zi”

Ngjarjet e djeshme në Cetinje janë një humbje për Malin e Zi, tha kreu i Këshillit të Mediave për Vetë-Rregullim, Ranko Vujovic. Në programin e mëngjesit të Televizionit...

Shugurohet kreu i Kishës Ortodokse Serbe të Malit të Zi mes përplasjeve...

Ceremonia shugurimit të kreut të Kishës Ortodokse Serbe, Joanikije në Manastirin e Cetinës u mbajt mes tensionesh dhe u zhvillua në praninë e patriarkut të Kishës Ortodokse Serbe,...

Tensione në Mal të Zi, protesta kundër kurorëzimit të peshkopit serb

Përshkallëzohen tensionet etnike në Malin e Zi, pasi Kisha Ortodokse Serbe konfirmoi se peshkopi i saj i ri në Malin e Zi, do të kurorëzohet  të Dielën në...

Hapet zyra e Unionit të Bashkive Shqiptare në Rajon,

Në ditën e Komunës së Tuzit u bë edhe hapja e zyrës së Unionit të Bashkive Shqiptare në Rajon, selia e së cilës ndodhet në Tiranë. Siç njofton...

Von Cramon: Paqja, siguria dhe të drejtat qytetare duhet të sigurohen pë...

“Ndërsa ndarja e kishës dhe pushtetit shtetëror është një parim udhëheqës në demokracitë liberale, detyra më e madhe e Qeverisë së Malit të Zi është të sigurojë që...

Erdoğan në Mal të Zi: Turqia ka përgjegjësi historike ndaj Ballkanit

Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan mbërriti sot në Cetinje, si pjesë e vizitës së parë zyrtare në Mal të Zi. Presidenti turk u mirëprit në...

Sekuestrohet mbi 1 ton kokainë në Mal të Zi/ Abazoviç: “Ne po bëjmë...

Policia e Malit të Zi njoftoi se ka sekuestruar mbi 1 ton kokainë, të fshehur në një kontenier me banane, gjatë një operacioni të koduar “187”. Autoritetet thanë...

URA” e Dritan Abazoviçit në qeverinë e re të Malit të Zi bëri ndrys...

Zyrtari i lartë i Lëvizjes qytetare “URA” dhe Drejtori i Drejtorisë së Inspektoriatit në Mal të Zi, Ilir Harasani vlerëson se kjo Lëvizje luajti një rol vendimtar në...

Mali i Zi refuzon Mini-Shengenin: Fokusohemi te Tregu i Përbashkët Rajona...

Mali i Zi ka refuzuar zyrtarisht Mini-Shengenin, nismë kjo firmosur mes liderëve të Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë. Kryenegociatorja e Malit të Zi, Zorka Kordić ka deklaruar...

Hapet pika e përbashkët kufitare me Malin e Zi, Rama: Lehtësim i lëvizj...

Shqipëria dhe Mali i Zi hapën sot pikën e përbashkët kufitare në Grabom, Malësi e Madhe, në vazhdën e lehtësimit të lëvizjes drejt një Ballkani të Hapur, si...

Martesa e parë e personave të të njëjtës gjini në Mal të Zi

Ministrja e Administratës Publike dhe Medias, Tamara Srzentiq njoftoi të dielën se martesa e parë e personave të së njëjtës gjini është kurorëzuar në Malin e Zi. Srzentić...

Mali i Zi, rritet numri i të infektuarve dhe shtohen masat kundër pandemi...

Ministria e Shëndetësisë e Malit të Zi, njoftoi të premten se masat kundër pandemisë janë ashpërsuar për shkak të mosrespektimit të tyre, veçanërisht në qytetet bregdetare, ku gjendet...

Ish-ambasadori i SHBA-së, Montgomery: Gjukanoviç është politikani më i...

William Montgomery, ish Ambasadori i SH.B.A.-së n Serbi-Malin e Zi, Kroaci dhe Bullgari, tha se SH.B.A. kishin një anije me një ekip të CIA-s të vendosur në Cavtat....

“Sfidat e Malit të Zi për modernizimin e shtetit”/Abazoviç: “Probl...

Ditën e enjte, më 15 korrik, Dritan Abazoviç, zëvendës-kryeministri i Malit të Zi zhvilloi një vizitë zyrtare në Shqipëri, ku u takua me përfaqësuesit më të lartë të...
Lajmet e fundit