NGJARJE

Aktivizohet në Shqipëri Brigada e Asistencës së Forcave të Sigurisë s...

Aktivizohet në Shqipëri Brigada e Asistencës së Forcave të Sigurisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SFAB), një ekip të cilës do të mbështesë dhe këshillojë Batalionin e...

Çekia merr kryesimin e radhës të BE-së,

Çekia, nga 1 korriku, mori kryesimin e radhës të Këshillit të Bashkimit Evropian, që zgjat deri në fund të këtij viti. Në gjashtë muajt paraprakë, në këtë pozitë...

Kovaçevski: Gjuha maqedonase është pranuar në propozimin francez

Pranimi i qartë i gjuhës maqedonase dhe përjashtimi i protokollit nga korniza e negociatave janë dy elementet që janë të qarta në propozimin e presidencës franceze, informon kryeministri...

Çelja e negociatave, Rama: Maqedonia e Veriut të pranojë pa hezitim prop...

Në një konferencë me gazetarët pas punimeve në Samitin e NATO-s, të mbajtur në Madrid, Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se instalimi i një baze navale të NATO-s...

DW: Vazhdon gjëegjëza për kompromisin mes Sofjes dhe Shkupit

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka konfirmuar arritjen e propozimit francez për kompromisin mes Sofjes dhe Shkupit, por nuk jep detaje për përmbajtjen. Jam i bindur se kemi...

Samiti i NATO-s në Madrid, reagojnë Rusia dhe Kina: NATO “sfidë si...

Në samitin e së mërkurës në Madrid, liderët e NATO-s ranë dakord për një koncept të ri strategjik në të cilin Rusia u identifikua si "kërcënimi më i...

Lajçak: “Situatë e re” në marrëdhëniet Kosovë-Serbi

Përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian në dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, tha se në marrëdhëniet Kosovë-Serbi është krijuar një “situatë e re” që i ka ndryshuar “planet dhe...

Athina dhe Ankaraja “duhet të bisedojnë”, thotë kryeministri grek

Kryeministri Kyriakos Mitsotakis theksoi të enjten nevojën për linja të hapura komunikimi midis Athinës dhe Ankarasë, pasi presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan këmbënguli në fillim të kësaj jave...

Balla: Javën e ardhshme Konferenca e parë Ndërqeveritare Shqipëri-BE

“Tashmë është arritur dakordësia politike mes palëve dhe Konferenca e parë Ndërqeveritare do të mbahet javën që vjen”, deklaroi Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla,...

Presidenti francez lajmëron një kompromis mes Shkupit dhe Sofjes/ Kryemin...

Presidenti francez Emanuel Macron nga Madridi gjatë ditës së sotme, bëri me dije se është gjetur kompromis mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut për heqjen e vetos bullgare....

Takimi Abazoviç-Porfirio: Arrihet marrëveshja me Kishën Ortodokse Serbe,

Sot (30.06) në Patriarkanë është mbajtur takimi mes Patriarkut të Kishës Ortodokse Serbe Porfirio dhe kryeministrit të Malit të Zi Dritan Abazovic. Patriarku i Kishës Ortodokse Serbe, Porfirije,...

Putini dënon ‘ambicjet perandorake’ të NATO-s, paralajmëron ...

Presidenti rus Vladimir Putin ka dënuar “ambiciet perandorake” të NATO-s, duke akuzuar aleancën ushtarake se kërkon të pohojë “supremacinë” e saj përmes konfliktit në Ukrainë. Udhëheqësi rus tha...

Kovaçevski: Ne kemi shprehur qëndrim të qartë për propozimin francez, ...

“Nuk do të lejoj pranimin e ideve që nuk bëjnë mbrojtje të qartë të gjuhës dhe identitetit maqedonas. E përsëris se çështjet historike nuk mund të jenë kriter për...

Rama: Kërkova që Kosova të ftohet menjëherë. Ja fjalët e mira nga Pre...

Me anë të një postimi në Twitter, kreu i qeverisë shqiptare thotë se Biden ka shprehur fjalë të mira për Shqipërinë dhe rolin e saj në Këshillin e...

Madrid/ Udhëheqësit e NATO-s miratojnë konceptin e ri strategjik të ale...

Të mbledhur në takimin e nivelit të lartë në Madrid të Spanjës, udhëheqësit e NATO-s miratuan konceptin e ri strategjik të aleancës, ku Rusia shpallet rreziku numër një...

Abazoviç vizitë zyrtare në Beograd: Po kthejmë një faqe të re në mar...

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazovic ndodhet për një vizitë zyrtare në Beograd, ku ka takuar kryeministren e Serbisë, Ana Brnabiq, dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq....

Ngërçi mes Sofjes e Shkupit, SHBA-të: Gati të lehtësojmë gjetjen e nj...

Shtetet e Bashkuara janë të gatshme “të luajnë një rol konstruktiv në lehtësimin e një kompromisi”, mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut, i cili do t’i hapte rrugë...

Kryeministri Rama në samitin e NATO-s në Madrid, pritet nga Mbreti i Span...

Kryeministri Edi Rama ndodhet për një vizitë zyrtare në Spanjë ku do të marrë pjesë në punimet e Samitit të NATO-s që do të zhvillohet ditën e mërkurë...

“Türkiye, Suedia dhe Finlanda nënshkruajnë memorandumin mbi anëtarës...

Türkiye, Finlanda dhe Suedia kanë nënshkruar një memorandum mbi aplikimet e vendeve nordike për t’u anëtarësuar në NATO pas bisedimeve katërpalëshe të zhvilluara në Madrid, raporton Anadolu Agency...

Bullgaria dëbon 70 punonjës të ambasadës ruse

Ministria e Jashtme e Bullgarisë tha të martën se i kishte kërkuar Rusisë të reduktojë stafin e saj diplomatik në Bullgari dhe të tërhiqte 70 anëtarë të personelit...

100-vjetori i marrëdhënieve diplomatike Shqipëri-SHBA/ “Vizita e p...

Në 15 vjetorin e vizitës së Presidentit George W. Bush në Tiranë, Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë, me mbështetjen e Këshillit të Ambasadorëve Amerikanë, organizoi më 28 qershor konferencën...

Stoltenberg: Ukraina po përballet me brutalitetin më të madh që nga Luf...

Në prag të samitit të Madridit, sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, u bëri thirrje të martën liderëve të aleancës, që të vazhdojnë të japin mbështetjen e...

Putini pranon ftesë për të marrë pjesë në Samitin G20 në Indonezi

Presidenti rus Vladimir Putin ka pranuar ftesën për të marrë pjesë në samitin e G20 në Indonezi në nëntor. Ndihmësi i presidentit rus, Yury Ushakov, në një konferencë...

Balla në Rumani: Të nisin sa më shpejt negociatat për anëtarësimin t...

Gjatë qëndrimit në Bukuresh, Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla zhvilloi një takim në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Rumanisë me Sekretaren e Shtetit...

Raporti i OKB-së për drogat, Presidenti Meta: Drejtësia të reagojë tan...

Presidenti Ilir Meta ka publikuar raportin botëror të drogave për vitin 2022, ku Shqipëria renditet e shtata në botë për kanabisin duke deklaruar se krimi i organizuar vijon...

Raketat ruse goditën qendrën tregtare në Ukrainën qendrore me më shum...

Trupat ruse goditën një qendër tregtare në Kremenchuk në rajonin e Poltava me të paktën dy raketa të hënën pasdite me mbi një mijë njerëz brenda, pretendojnë autoritetet...

Kryeministri Kurti pret në takim Lajçak: Kosova është e angazhuar për ...

Kryeministri Albin Kurti ka pritur sot në takim Përfaqësuesin Special të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi dhe çështje të tjera rajonale të Ballkanit Perëndimor, Miroslav Lajçak, transmeton RTK...

Dhoma Amerikane, Jaçe: Amnistia fiskale, rrezik për pastrimin e parave!

Biznesi ka humbur besimin në Shqipëri dhe projektligji i ri për Amnistinë Fiskale i përgatitur nga qeveria nuk i është përgjigjur shqetësimeve të biznesit në këtë vend ballkanik....

Nuk mori votëbesimin/ Kryeministri i Bullgarisë, Petkov paraqet dorëheqj...

Kryeministri i Bullgarisë, Kiril Petkov, i cili nuk arriti të marrë votëbesimin në Parlament, ka dorëzuar në Presidencë letrën e dorëheqjes së kabinetit të tij. Pasi partia "Ka...

Vizita e Borrel në Teheran; Nga ngërçi në Vjenë tek mundësia e hapjes...

Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Joseph Borrell të premten në mbrëmje, më 24 qershor mbërriti në Teheran. Vizita e Joseph Borrell në Teheran u bë pas...

Rusia godet me raketa Kievin

Raketa ruse ranë në kryeqytetin ukrainas - një predhë goditi një ndërtesë nëntëkatëshe apartamentesh. Kryebashkiaku Kliçko raportoi dy të plagosur dhe disa njerëz nën rrënoja. Ushtria ruse ka...

Rama ironi sërish ndaj BE-së : Na ka ardhur në majë të hundës kjo bot...

Kryeministri Edi Rama ishte i pranishëm në mbrëmjen falenderuese për delegacionet e mbi 150 vendeve të botës, të cilat e zhvilluan Kongresin Zgjedhor të Federatës Botërore të Peshëngritjes...

G7 paralajmëron ndalesë në arin rus

Liderët e grupit të shtatë vendeve më të industrializuara (G7) do të mblidhen për një samit dyditor në Gjermani. Ky grup përbëhet nga: Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e...

Presidenti Meta: Axhenda e qëllimshme antikombëtare për shpopullimin dhe...

“Axhenda e qëllimshme antikombëtare për shpopullimin dhe falimentimin e Shqipërisë është një fakt i qartë. Pasojat tragjike ndihen në çdo familje shqiptare dhe në çdo sektor.” Ky koment...

Partitë opozitare në RMV kërkojnë zgjedhje të parakohshme

Sulmet hibride për të cilat pretendon pushteti se janë organizuar nga struktura të caktuara për të rrënuar strategjinë shtetërore në raport me kontestin bullgar, sipas opozitës maqedonase janë...

Ambasadorja amerikane në Mal të Zi: Në Ballkan të Hapur, s’ka fusnot...

Ambasadorja amerikane në Mal Të Zi, Judy Rising Reinke, ka thënë se SHBA-të e mbështesin Ballkanin e Hapur me kusht që të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor të...

Rusia nuk do t’i bashkohet Traktatit për Ndalimin e Armëve Bërtham...

Rusia nuk do të bashkohet me Traktatin për Ndalimin e Armëve Bërthamore (TPNW), tha të premten zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova. Këtë koment ajo e...

BE nis bisedimet me Iranin për armët bërthamore

Bashkimi Evropian dhe Irani njoftuan të shtunën se bisedimet e ngecura për armët bërthamore do të rifillojnë në ditët në vijim. Shefi i diplomacisë së BE-së, Josep Borrel...

Rama nga Austria: Bullgaria, simboli sesi procesi është kthyer në mjet p...

Nga Austria, kryeministri Edi Rama ka komentuar sërish samitin e BE-së në Bruksel duke thënë se BE është e pafuqishme përballë pengmarrjes së Bullgarisë për dy vende të...

Gjykata e Lartë nuk lejon abortin ne SHBA/ Biden: “Ditë e trishtuar...

Presidenti Joe Biden bëri komentet e tij të para publike nga Shtëpia e Bardhë të premten në lidhje me vendimin e Gjykatës së Lartë të SHBA që përmbysi...

Von Cramon: Samiti BE-Ballkani Perëndimor një dështim total, dërgon sin...

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, e ka cilësuar si “dështim të plotë” samitin e Bashkimi Evropian – Ballkani Perëndimorë. Përmes një cicërime në në...

Bullgaria pranoi propozimin francez për heqjen e vetos, reagime nga Ballka...

Pasi Kuvendi i Bullgarisë dha sot dritën jeshile për propozimin francez, reagimet pershendetese ndaj ketij vendimi nuk kane munguar sikunder edhe skpeticizmi që shoqëron propozimin francez. Kryeministri Rama...

Lavrov: Dhënia e statusit të kandidatit në BE për Ukrainën, Moldavia n...

Bashkimi Evropian nuk është një bllok politik, ndryshe nga NATO, kujton ministri i Jashtëm rus Rusia nuk sheh rreziqe për veten e saj në faktin që Ukrainës dhe...

Bullgaria miraton propozimin e Macron për Maqedoninë e Veriut

Parlamenti i Bullgarisë votoi sot me 170 vota pro, 37 kundër dhe 21 abstenime, për të miratuar një projektrezolutë, të propozuar nga Hristo Ivanov deputeti i Bullgarisë Demokratike,...

Bullgaria – Ramës: Rregullo mënyrën e të shprehurit. Politikanët iki...

Ministria e Jashtme bullgare, në një reagim zyrtar, kërkon që Kryeministri Edi Rama të rregullojë mënyrën e të shprehurit. Sofja zyrtare thekson se Bullgaria ka mbështetur dhe mbështet...

Parlamenti europian miraton dhënen e statusit kandidat ne BE për Moldavin...

Parlamenti Evropian ka miratuar me 529 pro, 45 kundër dhe 14 abstenime raportin e KE-së në të cilin i kërkohet Këshillit Europian që t’i jepet menjëherë statusi i...

Ish-zëvendëspresidenti i SHBA-së, Mike Pence, në kampin e muxhahedinëv...

Ish.zv presidenti amerikan Mike Pence ka vizituar ditën e sotme Shqipërinë. Pence në kampin e muxhahedinëve në Manzë tha se kjo është hera e tij e parë që...

Rama vlerëson shumë ‘Ballkanin e Hapur’ duke e cilësuar atë mekaniz...

“Ballkani i Hapur” është mekanizmi i parë real rajonal i bashkëpunimit në Ballkanin Perëndimor, ka deklaruar kreu i qeverisë shqiptare Edi Rama. Në konferencën e përbashkët për shtyp...

RMV/ Propozimi francez, partitë në pushtet kërcënojnë me prishjen e ko...

Partitë në pushtet i bëjnë thirrje qytetarëve të protestojnë kundër propozimit francez. Pavle Trajanov nga Lidhja Demokratike, si deputet i vetëm i këtij subjekti brenda shumicës parlamentare kërkon...

Vjosa Osmani thirrje BE-së: Jemi të izoluar në zemër të Evropës, Koso...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në fjalimin e saj të mbajtur në Samitin e liderëve të Bashkimit Evropian me ata të Ballkanit Perëndimor,bëri thirrje për liberalizimin e vizave...

Samiti BE-Ballkani Perëndimor pa rezultate

Siç ishte paralajmëruar, samiti i BE-së me vendet e Ballkanit Perëndimor përfundoi pa rezultate konkrete. Vazhdon bllokimi i çeljes së negociatave me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut. Takimi...

BeH është ftuar në një nga ngjarjet më të rëndësishme në Historin...

Bosnje dhe Herzegovina (BiH), si një vend partner, është ftuar në samitin e ardhshëm të NATO-s që do të mbahet në Madrid në 29 dhe 30 qershor. Delegacioni...

Samiti i BE-së në Bruksel, Rama: Turp për Evropën, kjo çështje bullga...

Kryeministri Edi Rama ka mbërritur në samit dhe para gazetarëve u shpreh se nuk ka shpesë që çështja e Bullgarisë të zgjidhet. Rama thotë se është turp për Evropën...

Me 123 vota pro mocionit të mosbesimit, rrëzohet qeveria e Petkov! Bullga...

Votimi i parë i suksesshëm i mosbesimit në historinë e re të Bullgarisë rrëzoi qeverinë e Kiril Petkovit. Parlamenti i Bullgarisë votoi të mërkurën, 123 pro dhe 116...

“Dëgjova që diçka po lëviz sot në Bullgari”/ Rama ndryshon qëndri...

Kryeministri Edi Rama ka konfirmuar pak më parë pjesëmarrjen në samitin e BE-së që mbahet më 23 dhe 24 qershor në Bruksel, pas lajmeve pozitive që erdhën nga...

“Ju jeni me ne dhe ne jemi me ju”/ Baker: Marrëdhëniet SHBA-Shqipëri...

“Ju jeni me ne dhe ne jemi me ju”! Tridhjetë e një vjet më parë, në 22 qershor 1991, Sekretari Amerikan i Shtetit James Baker ishte zyrtari i...

Propozimi francez, Bullgaria pritet ta heqë veton ndaj Shkupit/ Varhelyi: ...

Ish-kryeministri bullgar, Bojko Borisov, i ka dhënë mbështetje propozimit francez për zgjidhjen e kontestit me Maqedoninë e Veriut dhe zhbllokimin e procesit të integrimit evropian të këtij vendi. Ky lajm vjenvetëm një...

Një tërmet i fuqishëm ka vrarë të paktën 920 persona në Afganistanin...

Në Afganistanin lindor dhjetëra njerëz kanë humbur jetën pas një tërmeti me magnitudë 6.1 ballë që tronditi vendin të mërkurën. Zyrtarët thanë se lëkundjet u ndjenë në të...

Kina ‘plotësisht e gatshme’ për Samitin e 14-të të BRICS

Kina është plotësisht e përgatitur për Samitin e 14-të të BRICS, tha të martën Ma Zhaoxu, zëvendësministër i Jashtëm dhe koordinator për Çështjet e BRICS të Kinës. Ma...

Qeveria gjermane publikon për herë të parë armët e dërguara Ukrainës

Në kuadër të luftës në Ukrainë, Gjermania e ka furnizuar këtë vend me armatime të ndryshme. Pas SHBA edhe Gjermania ka publikuar sot listën e armëve të dërguara...

Kryeministri hungarez mbështet statusin e kandidatit në BE për Kievin n...

Kryeministri hungarez Viktor Orban e ka siguruar presidentin ukrainas Vladimir Zelensky se do të mbështesë statusin e kandidatit në BE për Kievin në samitin e Bashkimit Evropian të...

Kosova dhe Serbia arrijnë marrëveshjen për energjinë/ Borrel: Hap i mad...

Arrihet marrëveshja për zbatimin e marëvehshjes për energjinë mes Kosovës dhe Serbisë, e cila është nënshkruar në vitin 2013, por nuk kishte gjetur zbatim. Lajmin e ka dhënë...

Samiti i BE-së/ Rama: “I gjithë unioni i marrë peng nga Bullgaria̷...

Kryeministri Edi Rama diskutoi sot me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç dhe me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski për samitin e ardhshëm të BE-së. Në një...

BE akordon 600 milionë euro kundër krizës së sigurisë ushqimore

Komisioni i BE-së ka miratuar një propozim për të mobilizuar 600 milionë euro nga Fondi Evropian i Zhvillimit për të adresuar krizat ushqimore të përkeqësuar nga pushtimi rus...

Kryeministrja finlandeze në Tiranë: Mbështesim Shqipërinë për anëtar...

Kryeministrja e Finlandës, Sanna Marin deklaroi sot se, përparësi e Finlandës është të nisë negociatat për anëtarësim me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë pa asnjë vonesë. Në një...

Parku i Butrintit/ Presidenti Meta: Pasuri me vlera universale, nuk mund t...

Presidenti i Republikës, Ilir Meta thotë se Parku i Butrintit nuk mund të administrohet nga organizma shoqërorë, të tilla si OJF-të. Në një deklaratë për mediat nga Presidenca,...

Lufta në Ukrainë: Trupat britanike duhet të përgatiten për të luftuar...

Shefi i ri i ushtrisë së Mbretërisë së Bashkuar ka paralajmëruar se ushtarët britanikë “duhet të përgatiten për të luftuar edhe një herë në Evropë” në mes të...

Wang Yi: Kina është e përkushtuar për të promovuar zhvillimin global

Këshilltari shtetëror dhe ministri i jashtëm kinez Wang Yi theksoi të hënën se Kina ka qenë gjithmonë e përkushtuar për të promovuar zhvillimin global përmes bashkëpunimit, duke iu...

Izraeli drejt zgjedhjeve të parakohshme, qeveria shpërbën Parlamentin

Zyra e kryeministrit izraelit Naftali Bennett njoftoi të hënën se koalicioni i tij i përbërë nga tetë parti, do të shpërbëhet dhe vendi do të shkojë në zgjedhje...

Propozimi francez, VMRO-DPMNE: Qeveria të mos heshtë

Propozimi francez mbetet i pakomentuar nga Shkupi zyrtar. Nuk dihet akoma nëse palët kanë komunikuar gjatë këtyre ditëve dhe si do të përgjigjet institucionet në Shkup. Për VMRO-DPMNE-në,...

Lista e shqiptarëve të vrarë në Ukrainë, Rama: S’ka asnjë bazë

Kryeministri Edi Rama është shprehur se nuk  ekziston asnjë e dhënë për shqiptarë që luftojnë në Ukrainë. Kjo vjen si përgjigje për listën e publikuar nga ana e...

Ahmeti: Duhet një marrëveshje historike midis Kosovës dhe Serbisë

Kreu i BDI, në Maqedoninë e Veriut, Ali Ahmeti mori pjesë sot në ceremoninë e mbajtur në Prishtinë të prezantimit të librit “Përplasja e Madhe”, shkruar nga ish-ministri...

Samiti i BE-së në Bruksel/ Vuçiç: Do të konsultohem me liderit nga Bal...

I pyetur nëse do të shkonte në samitin e BE-së në Bruksel më 23 qershor, presidenti serb Aleksandar Vuçiq tha se kishte marrë një ftesë. Sipas tij, ai...

Marrëveshjet e arrituara gjatë vizitës të Presidentit të Taxhikistanit...

Presidentët e Iranit dhe Taxhikistanit iu referuan kapaciteteve të ndryshme dhe të shumta të disponueshme në të dy vendet si një platformë e përshtatshme për përmirësimin e nivelit...

VMRO-DPMNE-ja opozitare mbajti protestë në Shkup

Partia opozitare VMRO-DPMNE-ja ka mbajtur protestë antiqeveritare në Shkup përpara Qeverisë së Maqedonisë së Veriut, duke kërkuar zgjedhje të parakohshme parlamentare. Në protestën e opozitës, e mbajtur nën...

Çavuşoğlu në Kosovë: Nuk do të lejojmë që ky rajon të kthehet në ...

Ministri i Jashtëm i Türkiye-s (Turqisë), Mevlüt Çavuşoğlu deklaroi se ata kanë vërejtur tensionin në rajon të rritet dhe tha se "Si Türkiye, ne kemi thënë shumë herë...

Presidenti Meta në sesionin përmbyllës të Forumit IX Global të Bakusë...

Presidenti i Republikës, Sh. T. Z. Ilir Meta iu adresua sesionit përmbyllës të Forumit IX Global të organizuar nga Qendra Ndërkombëtare “Nizami Ganjavi” në Baku të Azerbajxhanit, me...

Dodik takohet me Putinin në Shën Petersburg

Vladimir Putin pati një takim me anëtarin serb të Presidencës së Bosnje dhe Hercegovinës Milorad Dodik në margjinat e SPIEF 2022. Rusia vlerëson që entiteti Republika Srpska (RS)...

Organizohet Konferenca e Tregëtisë Hallall Iran-Kroaci në Teheran

Konferenca e parë e tregtisë hallall Iran-Kroaci u organizua mëngjesin e së shtunës, më 19 qershor, në Dhomën e Tregtisë iraniane me praninë e krerëve dhe anëtarëve të...

Abazoviç zbardh projektin e rëndësishëm: Ulqin-Velipojë vetëm 1 km la...

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ka zbuluar detaje nga projekti për ndërtimin e Urës së Bunës, që do të lidhë Ulqinin me Velipojën dhe në të...

Ambasada ruse publikon listën e mercenarëve që luftojnë në Ukrainë: N...

Ambasada ruse ka publikuar në faqen e saj zyrtare në Facebook, listën e mercenarëve që kanë shkuar në Ukrainë, që nga data 24 shkurt e këtij viti. Deri...

Shpresa për lëvizje në dialogun Kosovë-Serbi

Pas qëndrimit të kancelarit gjerman, Olaf Scholz në Ballkan, duket se dialogu Kosovë-Serbi, pas disa vitesh ngecjeje, po rigjallërohet konkretisht. Pritet së shpejti një marrëveshje e re. Së...

Presidenti Meta: Jo Ballkanit të Hapur! Të zbatohet pa vonesë Procesi i ...

Presidenti Meta në sesionin e Forumit IX Global të Bakusë për “Një Europë në ndryshim dhe sigurinë e Ballkanit Perëndimor”: Të përqendrohemi në zbatimin pa vonesë të Procesit...

WB6: Ballkani i Hapur do të konkurrojë negativisht me Procesin e Berlinit

Projekti i Ballkanit të Hapur do të konkurrojë negativisht me Procesin e Berlinit dhe do të udhëheqë integrimin rajonal në një drejtim të fragmentuar, thotë Grupi Strategjik 6...

Kovaçevski nga Ohri: Për shkak të një bllokade, BE nuk po i përmbush p...

Në kuadër të Forumit të Prespës për Dialog (FPD) u mbajt sesioni "65 vjet pas Traktit të Romës: A është Evropa plotësisht e rindërtuar dhe e integruar ekonomikisht?"....

Presidentja Osmani në Ohër, takohet me tre emsiarët për rajonin

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, është duke qëndruar në Forumin e Prespës që po mbahet në Ohër të Maqedonisë së Veriut. Shefja e shtetit ka takuar...

Kryeministri Rama: Shtrëngim pa tolerancë për detyrimet e prapambetura t...

Kryeministri Edi Rama paralajmëroi qeverisjen vendore se “do të hyjmë në një fazë shtrëngimi pa tolerancë për sa i përket detyrimeve të prapambetura”. Kryeministri mori pjesë sot në...

PANAIRI I PARË I INDUSTRISË SË RROTAKËVE NË SHQIPËRI

Automotive Fair Albania është edicioni i parë i një panairit të kësaj natyre e përmase në Shqipëri, dhe vjen si bashkëpunim mes Ministrit të Shtetit për Mbrojtjen e...

Ministrja Bilali: Nis së shpejti realizimi i projektit të rikualifikimit ...

Ministri i Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes, në një postim në rrjetet sociale ka lajmëruar për një iniciativë të qeverisë e cila pritet të nis procesin për rikualifikimin...

Alarm për bombë në Aeroportin e Prishtinës,

Një kërcënim i rremë për bombë në aeroportin e Prishtinës “Adem Jashari” ka vënë në lëvizje policinë e Kosovës. Policia ka njoftuar se menjëherë ka dalë në vendngjarje,...

Maqedoni e Veriut, zhvillohet konferenca “Dialogu i Prespës”

Në Ohër po mbahet një takim ku po marrin pjesë zyrtarë të lartë të shteteve të Ballkanit, të Bashkimit Evropian, të Shteteve të Bashkuara dhe të organizatave ndërkombëtare...

Xhaçka: Shqipëria, pjesë e përpjekjes së BE-së për strehimin e 7 mil...

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka deklaroi sot se Shqipëria dhe BE po bëjnë përpjekje për strehimin e 7 milionë ukrainasve. Para debatit të hapur...

Lavrov: Armët që janë dërguar në Ukrainë po shiten në Shqipëri e Ko...

Armët që perëndimorët dërgojnë në Ukrainë tashmë kanë filluar të shiten në "tregun e zi". “I kemi parë të qarkullojnë në Shqipëri dhe Kosovë”, tha Lavrov citojnë mediat...

Shkarkohet kryetari i Kuvendit të Bullgarisë

Një mazhorancë e sapoformuar shkarkoi të enjten kryetarin e Asamblesë Kombëtare Bullgare Nikola Minçev. Në parlamentin prej 240 vendesh, Minçev u shkarkua me votat e 125 deputetëve të...

Forumi i IX Global i Bakusë/ Presidenti Meta: TAP, burim alternativ energj...

Presidenti Meta mori pjesë sot (16.06) në Forumin e 9-të Global i Baku-s nën moton "Sfidat ndaj rendit global botëror", Organizuar nga Qendra Ndërkombëtare Nizami Ganjavi nën patronazhin...

Scholz, Macron, Draghi në Ukrainë

Kancelari Olaf Scholz viziton Kievin të enjten së bashku me presidentin Macron e kryeministrin italian, Mario Draghi. Kjo është vizita e parë e kancelarit gjerman që nga pushtimi...

Mbledhja e 8 e përbashkët e qeverive Shqipëri-Kosovë do të mbahet më ...

Më datë 20 Qershor është vendosur të mbahet në Prishtinë, mbledhja e përbashkët e dy qeverive Shqipëri-Kosovë. Draft-marrëveshjet mund të jenë gati pasi kryeministri Albin Kurti i kërkoi...

Çfarë armësh ka marrë Ukraina nga SHBA dhe aleatët?

Që nga pushtimi rus, Ukraina ka marrë armë me vlerë miliarda dollarë nga dhjetëra vende. Ministrat e mbrojtjes nga vendet e NATO-s dhe pjesë të tjera të botës...

Administrata e Biden njofton 1 miliardë dollarë shtesë ndihmë ushtarake...

Presidenti Joe Biden tha të mërkurën se Shtetet e Bashkuara po i japin Ukrainës një ndihmë shtesë prej 1 miliard dollarësh për sigurinë, ndërsa lufta ruse hyn në...

Michel: Kosova duhet të fokusohet në procesin e normalizimit të marrëdh...

Presidenti i Këshillit të Evropës, Charles Michel, tha në Prishtinë se Kosova dhe Serbia duhet të bëjnë hapa përpara për zbatimin e marrëveshjeve që kanë rënë dakord në...
Lajmet e fundit