OP/ED

Tur rajonal me fjalë por pa frymë europiane!

 Dr. Jorgji KOTE Siç do të shihet dhe më poshtë, i tillë, me fjalor por jo frymën europiane ishte turi 4 ditor ( 29 Korrik – 1 Gusht...

Histeria pushtuese serbe ndaj Kosovës me mbështetjen spanjolle nuk shqet...

Nga Genc Mlloja Jo se tha ndonjë gjë të re, por ashpërsia me të cilën kryeministri i Spanjës Pedro Sanchez deklaroi në krah të presidentit serb Aleksander Vuçiç...

Negociatat u çelen, por si dhe kur do mbyllen?

Analiza e "Argumentum" Kjo pyetje lind natyrshëm pas Konferencës së Parë Ndërqeveritare me BE-në të zhvilluar  më 19 Korrik në Bruksel, çka shënoi dhe çeljen zyrtare të negociatave...

Pak realizëm dhe shumë eufori diplomatike!

Dr. Jorgji KOTE* Politika dhe diplomacia jonë e mbyllën pa lajm kryesimin një mujor të KS të OKB-së, i cili nisi me pompë dhe bujë në Janar. Dhe...

Teoria dhe praktika e Sundimit të Ligjit në Kinën bashkëkohore

Dr. Marsela Musabelliu Bota është një vend i larmishëm, me shumë modele të ndryshme zhvillimore dhe politike. Duke përmbledhur përvojën e saj historike dhe duke u bazuar në...

Kontribut i vyer në marrëdhëniet shqiptaro-turke!

  Dr. JORGJI KOTE Ashtu siç ishte paralajmëruar,  me ftesë të Kryetarit të Bashkisë së Stambollit, Ekrem Imamoglu, më 3 - 5 Qershor Presidenti i Republikës Ilir Meta bëri...

Dhjetë “JO“ gjeopolitike për Ballkanin e Hapur!

Dr. Jorgji KOTE Vërtet janë  dhjetë “JO“;  veç jo formale, as rastësore, por me gërma të mëdha, të qarta, të hapura, dashamirëse, konsensuale, hera herës dhe diplomatike; janë...

Drejt Qershorit Europian plot Pritshmëri dhe të Panjohura!

Ekskluzivisht për ARGUMENTUM  Nga Dr. Jorgji KOTE Po, mund të thuhet me gojën plot Qershor Europian pas fjalimit programatik që Presidenti francez Macron mbajti më 9 Maj në...

Dita e Kudsit, manifestimi i humanizmit dhe shenjtërisë.

Dr. Hossein Amir Abdolhian, Ministër i Punëve të Jashtme të Iranit * Në emër të Zotit Dita botërore e Kudsit përkon çdo vit me të premten e fundit...

Fitoi Macron, Franca dhe Europa!

Ekskluzivisht për ARGUMENTUM Dr. Jorgji KOTE Të dielën, më 24 Prill, politika, media dhe publiku në Europë dhe gjithandej ishin në Paris dhe në Francë, ku u zhvillua...

Sa kushton konflikti Rusi-Ukrainë?

Dr. Marsela Musabelliu Konfliktet e armatosura kanë përherë pasoja të rënda dhe të paparashikueshme, por konflikti Rusi-Ukrainë shpërtheu në një moment kur mbarë bota ende nuk e kish...

Ndikimi i konfliktit Rusi-Ukrainë në aktivitetin e aviacionit civil

Ekskluzivisht për “Argumentum” Nga Redion LULI* Sektori i aviacionit civil ishte ende duke u rikuperuar nga pasojat që solli pandemia e Covid-19, kur u gjend përballë sfidave të...

Zgjedhje, por dhe Sjellje Europiane me Presidentin!

Ekskluzivisht  për ARGUMENTUM dhe Gazeta Shqiptare     DR. Jorgji KOTE  Konsultimet dhe tratativat për zgjedhjen e Kryetarit të ri të Shtetit që përfundojnë më 24 Maj janë  një...

Rendi i ri (botëror) apo apokalipsi global

Përktheu për Argumentum Xhelal FEJZA Dragan Biseniç* Ekonomitë Perëndimore dhe europiane në rastin e krizës ukrainase po përjetojnë fatin e udhëtarit të humbur në shkretëtirë. Në fillim atij i...

Mbresa nga dy politikanë emblematikë  të Marsit 1997

Dr. Jorgji KOTE E çuditshme se si është lënë në harresë 25 vjetori i trazirave të Marsit tragjik 1997 kur bashkë me piramidat famëkeqe ra dhe shteti fallco...

Procesi i Berlinit! Pse duhet të vazhdojë?

Nga Anamarija Velinovska dhe Zoran Nechev Procesi i Berlinit është shansi më i mirë për bashkëpunimin rajonal në Ballkanin Perëndimor dhe anëtarësimin e ardhshëm të vendeve të tij...

Si ndikoi Kosova për metamorfozën e Rusisë nga anëtarësimi te NATO tek...

Nga Ben Andoni Për të parë kaosin e qëndrimeve në Ballkan mjafton të shikosh dhe të kuptosh ngrefosjen e fundit të shumë individëve dhe qeverive, të cilat direkt...

Kur do të Shkojë Dosja e Detit në Hagë?

Dr. Jorgji KOTE Pas 16 muajsh heshtje hermetike, më 18 Shkurt  u desh prania në Konferencën e Sigurisë në Munih, që Kryeministrat Rama dhe Mitsotakis ta preknin këtë...

Ukraina, skenar i rrezikshëm dhe i ngjashëm me Poloninë në Luftën e II...

Nga Alban Daci*   Të gjithë kanë pasur iluzionin se me rënien e Bashkimit Sovjetik, do të përfundonte edhe ajo që quhej Luftë Ftohtë! Në fakt, këtë iluzion nuk...

Kur Bërzhinski e parashikonte Evropën +2000, cinizmi i Rusisë dhe Kosova

Nga Ben Andoni Ndërsa janë futur shumë aktorë në lojë, kriza Rusi-Ukrainë gjendet në një spirale të rrezikshme. Cinizmi i Rusisë nuk ndalet më, madje një letër zyrtare...

Përgjigjia amerikane dhe e NATO-s për Rusinë

Dragan Biseniç[i] Përktheu për Argumentum.al: Xhelal FEJZA Këto ditë shkurti mbushen 31 vite nga koha e premtimeve të dhëna dhe të pambajtura të propozimeve për të ardhmen e NATO-s...

 “Hallva e Ftohtë” e Zgjerimit!

Dr. Jorgji KOTE Në fakt, këtu e 30 vite më parë ishte “ kulaç i ngrohtë” . Antarësimi i shteteve të Europës Qendrore dhe Lindore në fillimin e...

Shkaqet e protestave masive në Kazakistan dhe skenarët e mundshëm të z...

Nga Redion LULI* Qindra njerëz janë dëmtuar gjatë 7 ditëve të protestave masive që kanë përfshirë Kazakistanin. Si shtysë për nisjen e tyre shërbeu rritja e ndjeshme e...

Ja se kur dhe si mund të çelen negociatat !  

Ekskluzivisht për ARGUMENTUM  Nga Dr. Jorgji KOTE Kjo është pyetja që shtrohet në këtë prag të fillimit të Vitit 2022; mbasi dhe “ treni i Dhjetorit” na iku...

Kë mbështet BE-ja në vend të Ballkan i Hapur?

Dr. Jorgji KOTE Që BE-ja nuk e  njeh Balkanin e Hapur, kjo u pa së fundi  dhe kur Kryeministri Rama pyeti virtualisht gjatë Samitit të Ballkan i Hapur...

Këndvështrime mbi dialogun Kosovë-Serbi

Nga Ali Hoxha -Ballkani nuk është plotësisht imune prej krizave të ardhshme. Parashenjat i gjejmë tek situata politike në Bosnjë e cila rrëzikon të futet në konflikt edhe...

E ardhmja e BE-së: BE-ja me një apo me dy blloqe?

"Open Balkan". U theksua se nisma përkatëse nuk është kompensim apo alternativë ndaj anëtarësimit të vendeve të rajonit në BE. Por në fakt, ai zëvendëson disa avantazhe të...

NJOHJE PËRMES KULTURËS, ARTIT DHE TRADITAVE POPULLORE

Volodymyr SHKUROV* Fillimi i punës së Ambasadës së Ukrainës në Republikën e Shqipërisë në vitin 2020, konfirmon rëndësinë e komponentit kulturor në punën diplomatike për forcimin e imazhit...

A po fërkojnë duart serbët me emisarët e rinj të SHBA-së në Ballkan?...

Nga Ben Andoni Në një logjikë fare të thjeshtë, ardhja e tre diplomatëve të njohur respektivisht në krye të përfaqësive të SHBA-së në Prishtinë, Bosnjë dhe Beograd, që...

Fantazmat e Titos, Nehrusë e Naserit nuk e mbulojnë dot pragmatizmin dhe ...

Prof. Lisen BASHKURTI Këto ditë në Beograd u mblodhën 120 shtetet anëtare të Lëvizjës së të Pangazhuarve. Mungonin vetëm Tito, Nehruja dhe Naseri, që të mund të kishim...

Ballkani Perëndimor si zbrazdësi e Bashkimit Evropian

Prof. Lisen BASHKURTI Me 6 tetor 2021 u bë Samiti BE-Ballkani Perëndimor në Slloveni. Në këtë samit, Bashkimi Evropian shprehu angazhimin e tij pamëdyshje për integrimin e Ballkanit...

Thellojmë miqësinë Kino-Shqiptare. Krijojmë një të ardhme më të mir...

Fjalimi i urimit të Ambasadorit të R.P. të Kinës, SH.T.Z. Zhou Ding me rastin e 72-vjetorit të themelimit të R.P. të Kinës Të dashur miq, Me rastin e...

Shqipërisë i duhet një “Maxiprocesso”

Nga Marjana DODA  30 vite mbas rënies së “perdes së hekurt” Shqipëria është vendi i vetëm nga të gjitha vendet postkomuniste që nuk ka dalë nga tranzicioni. E duke...

Politika Shqiptare në Udhëkryq ndërsa Aleati Strategjik kryqëzon Ish-Al...

Nga Genc MLLOJA* Nuk është se nuk ndjehej në opinionin e gjerë publik shqiptar që kryetari i aktual i Partisë Demokratike (PD) Lulzim Basha kishte kohë që po...

11 Shtator 2001/ Njëzet vjet më parë! Është një ditë për të kujtua...

Duke kujtuar 11 Shtator 2001 Mons. George Frendo O.P. Njëzet vjet më parë! A është kjo një ditë për të kujtuar, apo një ditë për të harruar? Mesazhi...

Kinë- Shtetet Arabe, Miq Tradicionalë dhe Partnerë Strategjikë!

Nga Genc Mlloja Një vështrim i ecurisë së marrëdhënieve midis Kinës dhe vendeve arabe në të shkuarën, të tashmen dhe perspektivat për të ardhmen dëshmon se këto vende...

Nga Mostari në Ibër: ‘Ballkani i Hapur’ me Ura që ndajnë

Prof. Dr. Lisen Bashkurti ' Federata Ballkanike', ' Mreteria Serbo-Kroato- Sllovene', 'Jugosllavia e Pare', 'Federata Jugosllave Socialiste', 'Jugosllavia e Mbetur', 'Unioni Serbi-Mali i Zi', 'Bota Serbe'...sa shume emra...

Ballkani i hapur? Faleminderit, mirë e kemi BE-në.

Andrej Nikolaidis, CdM[i] Përktheu për Argumentum.al: Xhelal FEJZA Open Balkans. Ose, sikurse pohojnë Vuçiçi, Rama dhe Zaevi- Open Balkan. Mbi seriozitetin e autorëve të kësaj iniciative flet mjaft mirë...

Tetë takime duke u tkurrur, nga gjashtë vënde në trojkë Ballkanike

Prof. Lisen BASHKURTI Këto ditë u bë në Shkup takimi i tetë i radhës për ‘minishengenin’ Ballkanik. Në takim morën pjesë Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut. Tre...

Evropa është futur në kurth

Gjeneral Blagoje Grahovac, Anëtar i Bordit Këshillues të IFIMES* "Nuk ka miqësi apo armiqësi të përjetshme, vetëm interesat janë të përjetshme" ishte baza në doktrinat kryesore politike të...

Një SHBA globale nuk mund të shmangë përballjen me Kinën dhe Rusinë

Harrojeni fjalimet për “rivendosjen” e marrëdhënieve; SHBA është në rrugën e përplasjes me dy kundërshtarë të paqëndrueshëm që janë të vendosur të provojnë lidershipin dhe vendosmërinë e saj...

Misioni i dështuar!

EKSKLUZIVISHT  PËR ARGUMENTUM  Nga  Dr. Jorgji KOTE Më 11 Shtator, plot 20 vjet pas atentateve terroriste mbi kullat binjake në  Nju Jork përfundon zyrtarisht tërheqja e 7500 trupave...

Për çfarë biseduan Putini dhe Xi Jinping dhe çfarë synojnë raportet r...

Irina Meter/ Zoran Meter[i] Me datë 28 qershor 2021 u mbajt takimi virtual i presidentit rus Vladimir Putin dhe atij kinez Xi Jinping. Kjo është biseda e tyre...

Zgjerimi i BE-së: interes i përbashkët strategjik

Politika, 27 qershor 2021[i] Heiko Mass, Ministër i punëve të jashtme të Republikës Federale të Gjermanisë Dr Augusto Santos Silva, ministër i punëve të jashtme të Republikës së...

“Në Europë nuk hyhet nga dritarja e gjeopolitikës, por nga dera e arri...

Nga Ardit Gjinali Pushteti i sotëm shijon lirinë për të pushtuar secilën hapësirë institucionale...qytetari i zakonshëm i këtij vendi, i tilli larg tipareve karakteriale të “Njeriut të Ri”,...

Samiti Biden-Putin, befasues apo i shumëpritur

Instituti Ndërkombëtar për Lindjen e Mesme dhe Studimet e Ballkanit (IFIMES)[1] në Lubjanë, Slloveni, rregullisht analizon zhvillimet në Lindjen e Mesme, Ballkanin dhe në botë. Ambasadori Arben Cici është një...

BE përsëri në “ujërat“ e Ballkanit Perëndimor- presion amerikan ap...

Mitko Arnaudov* Përktheu për Argumentum.al: Xhelal FEJZA Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç me (kryeministrin e Kosovës. Shën. i përkth) Albin Kurtin me datë 15 qershor do të vazhdojnë dialogun...

Orbanizimi i Bashkimit Europian

Boshko Jakshiç, Politika[i] Në aktin e katërt të dramës  së Shekspirit “Makbethi”, një grup shtrigash e paralajmëron mbretin se pas një viti mbretërimi i tij i përgjakshëm do...

Rusia dhe Turqia, miq apo armiq?

Boshko Jakshiç, gazeta “Osllobogjenje”- Sarajevë[i] Përktheu për Argumentum.al: Xhelal FEJZA Në katër fronte ku luftohet ushtarët e tyre në anë të kundërta, ndërsa Putini dhe Erdogani nuk ia kursejnë...

Draghi, shpresa e madhe e Italisë!

Dr. Jorgji KOTE Po, vërtet që qysh në këto  100 ditët e para, Mario Draghi, Kryeministri i 68-të i Italisë nga data 13 Shkurt ka ngjallur shumë shpresa. ...

Konflikti bullgar me Maqedoninë- kalë Troje i BE-së në Ballkanin perën...

Portali Demostat 18.05.2021[i] Përktheu për Argumentum.al: Xhelal FEJZA Shkupi, sëbashku me Tiranën, mori “dritën jeshile” për fillimin e bisedimeve për antarsim me BE-në në kulmin e pandemisë së korona...

EuroBallkani

Miodrag Vllahoviç* Përktheu për Argumentum.al: Xhelal FEJZA Vërshimi i “non pejperve” dhe ideve të përsëritura, sipas të cilave problemet balllkanike do të zgjedheshin me fshirjen e ndonjë shteti, nëpërmjet...

Për Europën e qytetarëve!

Dr. Jorgji KOTE Me një vit vonesë, për shkak të Pandemisë COVID - 19, më 9 Maj, në ditën e saj të shënuar, liderët e BE-së lançuan në...

Kuvendi monist dhe komisioni i lamtumirës përballë Presidentit Meta

Prof. Lisen BASHKURTI*  Për herë të dytë Kuvendi ndërmerr iniciativën për shkarkimin e Presidentit Meta. Shumë media, analistë dhe opinionistë vëndas dhe të huaj e kanë konsideruar këtë...

Demokracia dhe integrimi në BE- Jashtë agjendës së Edi Ramës  

Prof. Lisen BASHKURTI  Një analizë e vëmendshme e retorikës politike të Edi Ramës të shpie lehtësisht në konkluzionin se demokracia dhe integrimi në Bashkimin Evropian nuk janë në...

Integrimi Euro-Atlantik, ky « specialitet » i opozitës!

DR. Jorgji KOTE Gjatë kësaj fushate zgjedhore ka rënë në sy mostrajtimi pothuajse fare i integrimit europian nga shumica qeverisëse; ca më keq akoma, pa ndonjë indikacion apo...

Vals rus në Levant, rruga Veriore detare dhe Pakti strategjik kinezo-iran...

Zoran Meter, Gjeopolitika Përktheu për Argumentum.al: Xhelal FEJZA* *** Ndryshim dramatik i raporteve gjeopolitike. Dy janë ngjarjet që kishin karakter gjeopolitik ditët e fundit: bllokada e plotë e një...

Eksperimenti Rama me veriun e Shqipërisë e ka tejkaluar eksperimentin e d...

Nga Enver Bytyçi Pesë hidrocentralet më të fuqishëm në Shqipëri shtrihen në veri të Shqipërisë. Ata i japin energji gjithë vendit. Janë gjithashtu garancia e sigurisë energjetike për shqiptarët....

Serbia i kthen shpinën Bashkimit Europian

(Sonja Biserko, Buletini nr. 160 i Komitetit të Helsinkit Serbi) Përktheu për Argumentum.al Xhelal FEJZA Prej disa vitesh Serbia shënon regres dhe potenciali i saj demokratik gjithnjë e...

Traktati antipandemi po lind mbi solidaritet, ndershmëri, transparencë, g...

Prof. Lisen BASHKURTI Sapo ka kaluar një vit nga përballja e botës me pandeminë globale covid-19 dhe komuniteti ndërkombëtar udhëhequr nga shtete të zhvilluara si Franca e Gjermania...

Qeveria Kurti – Sfida për Kosovën, frymëzim për Shqipërinë dhe ...

Prof. Lisen BASHKURTI Me 22 mars 2021 u konstitua Qeveria Kurti në Kosovë. Ardhja e kësaj qeverie në pushtet është mirepritur nga mbarë opinioni publik në Kosovë, Shqipëri,...

17 Marsi premtues për negociatat tona!

EKSKLUZIVISHT PËR ARGUMENTUM Nga Dr. Jorgji KOTE Është fjala për zhvillimin më 15 - 17 Mars të zgjedhjeve të reja parlamentare në Holandë. Ato u bënë në kushtet...

Nagorno-Karabak, si këmbanë e paqes në Kaukazin e Jugut

Ekskluzivisht për “Argumentum” Nga Marjana DODA Rajoni i Nagorno-Karabakut është modeli se si një vend mbetet peng i mosmarrëveshjeve i  një sistemi të shkuar ( si pjesë e...

Diplomacia Shqiptare- Midis Europianizmit e Sovranizmit, larg modelit sui g...

Prof. Lisen BASHKURTI Edhe në takimin e përpara pak ditësh në Bruksel të Këshillit të Asocimit midis KE dhe Shqipërisë u vërejtën diferencat diplomatike në qasjen midis KE...

Asnjë nuk humb politikisht më 25 Prill, kurse shqiptarët sodisin?

Nga Ben Andoni Ligjërimi i Lulzim Bashës i ka dhënë fund përdorjes deri te elementët fetarë dhe tashmë ka shkuar ngadalë limanit ku prehen liderat e autokracisë. Po...

Ngjyra si mesazh politik

Eksluzivisht për ARGUMENTUM                   Nga Dr. Jorgji KOTE        Shkrimtari i shquar irlandez, James Joyce ka      thënë se «  ngjyra është po aq e rëndësishme sa dhe e...

“Kosovo Momentum”

Nga Marjana DODA Dielli në Kosovë në këtë 13 vjetor të  Pavarësisë së saj shëndrit më fort! Kosova vetëm 3 ditë më parë dëshmoi nëpërmjet votes se ka...

Revolucion demokratik anti-establishment dhe anti-korrupsion

Prof.Lisen BASHKURTI  Ajo që pritej në Kosovë ndodhi. Vetvendosja me përfshirjen në listën e saj të Vjosa Osmanit dhe të një grupi nga Lidhja Demokratike fitoi bindshëm zgjedhjet...

Jo më “mollë sherri” Euro-Atlantike!

Nga Dr. Jorgji KOTE Fjala është për gazsjellësin 1230 km të gjatë që lidh Rusinë me Gjermaninë dhe Marrëveshjen Gjithëpërfshirëse të Investimeve BE – Kinë, të cilat janë...

Multikulturalizmi në Azerbajxhan

“Multikulturalizmi për Azerbajxhanin nuk është vetëm një politikë kombëtare, por edhe një mënyrë jetese.”  Nga Anar Huseynov*  Ambasador i Republikës së Azerbajxhanit në Republikën Greke dhe në  Republikën...

Albin Kurti-Midis ligjit dhe legjitimitetit

Prof. Lisen BASHKURTI Jam i rezervuar të ndërhyj në zgjedhjet politike në Kosovë. Kjo jo vetëm për parimësi demokratike, pra të respektimit të verdiktit të popullit, por edhe...

Pesë skenarë dhe sugjerime për negociatat

Nga Dr. Jorgji KOTE Me gjithë pritshmëritë dhe demarshet e njohura, çelja e negociatave të anëtarësimit në BE na u shty sërish, madje pa një “Kur” më 2021....

“Covid-19”, virusi që  tronditi marrëdhëniet diplomatike Shqipëri-...

Nga Marjana DODA Qeveria Shqiptare shpalli “Person Non Grata” (person të padëshirueshëm), diplomatin  e Ambasadës ruse në Tiranë  A.K me detyrimin që të largohet brenda 72 orësh nga...

Era e re e Biden

“Ne do udhëheqim jo me shembullin e fuqisë, por me fuqinë e shëmbullit” Joe Biden Prof. Lisen BASHKURTI Tranzicioni paqësor i pushtetit presidencial në ShBA ndodhi. Mbas një...

Truk i ri diplomatik, çfarë fshihet pas deklaratës së fundit të Athin...

Shaban Murati Botuar në DITA Euforia është një sëmundje e vjetër e diplomacisë ballkanike. Por vështirë të kishte menduar kush një shkallë aq të lartë euforie si ajo...

Dyshja Rama-Cakaj, eksperiment i dështuar me diplomacinë shqiptare

Prof. Lisen BASHKURTI  Mandati i dytë i Kryeministrit Rama është plot eksperimente të dështuara në rrafshin politik, ekonomik, social, arsimor, shëndetsor, kulturor e në shumë fusha të tjera....

1 vit nga Pandemia Covid-19. Bota përballet ende me ndasitë dhe paragjyki...

Nga Marjana DODA E enjte 31 Dhjetor, 2020, shënon përvjetorin e parë të raportit të parë të një grupi rastesh "pneumonie me shkaktar të panjohur", të identifikuar më...

Parashikimi gjeopolitik për 2021 – perspektiva të zymta e presin bo...

Nga Redion LULI* Përballja aktuale midis fuqive botërore mund të përshkallëzohet në 2021. Dështimi për të luftuar pandeminë do t'i bëjë Shtetet e Bashkuara të Amerikës të paaftë...

Shqipëria dhe Kosova-politikë të jashtme dhe diplomaci si fotokopje dës...

Prof. Lisen BASHKURTI Viti 2020 për Shqipërinë dhe Kosovën ishte plot sfida, disa të parashikuara e disa të tjera të papritura, disa të brëndshme dhe disa ndërkombëtare, disa...

Çfarë po ndodh me protestën?

Nga Erblin Iskurti Politolog Protestat e fundit janë treguesi më i mirë i gjendjes së dëshpëruar ku gjendet aktualisht pjesa më e madhe e popullsisë në Shqipëri. Për...

Shteti policor vs Shtetin ligjor: Policimi i politikës dhe politizimi i po...

Prof. Lisen BASHKURTI Shkrepja e armës së shtetit policor mori jetën e pafajshme të një qytetari shqiptar 25 vjecar, gjaku i të cilit po shkakton dhimbje të thellë...

Në vigjilje të demokracisë!*

EKSKLUZIVISHT PER ARGUMENTUM Nga Dr. JORGJI KOTE ….Kështu, dalngadalë po i afroheshim viteve 9O, veçse pa kurfarë perspektive. Këtë e ndjenin të gjithë e sidomos ne që punonim...

Gjykata Speciale – provimi më i vështirë në 20 vitet e fundit i diplo...

Nga Anton LULGJURAJ* Lufta e Kosovës për liri ishte e shenjtë. Gjithë Perëndimi u vu në lëvizje për të ndihmuar një popull ndaj të cilit po bëhej genocid...

“Shtëpia e verdhë si strehë e retorikës së turpit politik”

Nga Ardit Gjinali Jetojmë në kohën ku absurdi i qëllimshëm  i provokuar nga ligësia politike po paraqitet si normalitet. Gjatë këtyre viteve , kemi përjetuar  prezantimin  e “Shtëpisë...

Drejtësia tranzicionale në Kosovë: pse dështoi UNMIK-u në gjykimin e k...

Nga Alma LAMA* Ditët e fundit në Kosovë dhe Shqipëri, pas arrestimeve të Gjykatës Speciale të krerëve të UÇK-së janë hapur debate në në lidhje me hetimin dhe...

Çfarë po ndodh në Etiopi?

Ekskluzivisht për "ARGUMENTUM" Nga Ali HOXHA* E gjithë bota aktualisht i ka të kthyera sytë kah zhvillimet në Etiopi. Banorët në veri të Etiopisë janë duke braktisur shtëpitë...

Maqedonia e Veriut drejt (Zh)bërjes si SHTET

Nga Marjana DODA “Lufta për Maqedoninë - një konkurs i papajtueshëm për ‘zemrat dhe mendjet’  maqedonase nga nacionalizmat bullgarë, grekë dhe serbë - nuk rriti njohuritë dhe kuptimin...

“Integrimi është shërimi nga virusi i autokracisë”

Nga Ardit Gjinali Autokracia është një virus tinëzar që depërton në trupin e sistemit demokratik dhe instalohet duke shfrytëzuar hallkat e dobëta të të njëjtit;  vret  hapësirën demokratike ...

Fitore historike e SHBA-ve, Perëndimit dhe demokracisë

Nga Dr. Jorgji KOTE Më në fund, mes një makthi të paparë, senatori Joe Biden triumfoi bindshëm në zgjedhjet presidenciale të 3 nëntorit; me 300 vota elektorale dhe...

Mbas arrestimeve në Kosovë: Mbrojtja në Hagë dhe dy alternativat e brë...

Prof. Lisen BASHKURTI Arrestimet e ditëve të fundit në Kosovë nuk kanë qënë të panjohura dhe për pasojë të papritura. Dorëheqja e ish presidentit Thaci, drejtuesit të PDK,...

“Patriotizmi dhe Integrimi Europian”

Nga Ardit Gjinali Patriotizmi është beteja moderne dhe  fisnike për vlerat njerëzore dhe shoqërore, zhvillimin kombëtar, qeverisjen e mirë, standartet demokratike, shanset e barabarta, drejtësinë; - është sfida...

Marrëdhëniet ekonomike Shqipëri-Kinë, histori suksesi apo në ngërç p...

Nga Prof. Enver Bytyçi Para dy javësh Donald Trump i rekomandoi kryeministrit të Shqipërisë që të dalë nga iniciativa 17+1. Ndërkaq ekonomia shqiptare vuan pasojat e rënda të...

Enigmat e Hagës dhe Patriotët Detit!

Ekskluzivisht për ARGUMENTUM Nga  DR. Jorgji KOTE Lidhur me hapin e djeshëm pozitiv  për zgjidhjen e çështjes së Detit,  nuk është nevoja të kesh tituj dhe grada shkencore ...

Diplomati Grek dhe ndarja e kufirit detar

Shënime për ndarjen e kufirit detar Shqipëri-Greqi Nga Prof. Lisen Bashkurti Shtetet kur ndajnë hapësira detare mes tyre janë të detyruara të futen në bisedime mes tyre. Kur...

Gabimet e historisë korrigjohen duke pranuar multilateralizmin në botën ...

Nga Genc MLLOJA Në diskursin politik botëror po merr dimensione të reja domosdoshmëria e zbatimit të parimit të multilateralizmit në marrëdhëniet ndërmjet vendeve në mbarë botën të cilet...

“ Zezona e të Enjteve dhe shpresa e bardhë e së Dielës”

Nga Ardit Gjinali E enjtja politike nuk është thjeshtë një ditë kalendarike; është stacioni politik ku e keqja qeverisëse  materializon vizionin e mbrapshtë të sundimit lokal dhe kombëtar,...

Faktori SHBA në marrëdhëniet Shqipëri–Kinë

Nga Iljaz Spahiu Dy ngjarje të rëndësishme për Shqipërinë tërhoqën vemendjen e analistëve të politikës ndërkombëtare gjatë javës që lamë pas. E para, një letër që presidenti amerikan...

“Errësira e një dekade”

Nga Ardit Gjinali Ecuria pozitive e Integrimit Euro-Atlantik gjatë dekadës së dytë së post ndryshimeve demokratike 2001-2011 ngjason me një të shkuarët të largët drite që ngjason e...

Një Ftesë për Bashkëpunim kundrejt Një Letre Përjashtuese

Nga Genc MLLOJA Përvjetori i 71- vjetorit të themelimit të Republikës Popullore të Kinës ishte një rast tjetër që të vlerësoheshin lart marrëdhëniet tradicionale që ka Shqipëria me...

KUSH KUJDESET PËR TË VARFËRIT?

" Para Zotit të gjithë jemi barabartë, të gjithë kemi të njëjtin dinjitet dhe të njëjtat të drejta" Imzot George Frendo O.P. Kush e vret mendjen për të...
Lajmet e fundit