POLITIKË

Qeveria shqiptare miraton protokollet e anëtarësimit të Finlandës dhe S...

Shqipëria ndërmori sot hapin e parë në mbështetje të kërkesës së Finlandës dhe Suedisë për t’u anëtarësuar në NATO. Qeveria miratoi në parim protokollet e aderimit për të...

Rama nderon me “Yllin e Madh të Mirënjohjes Publike”, gjeneralin e NA...

Kryeministri Edi Rama i dorëzoi sot medaljen “Ylli i Madh i Mirënjohjes Publike”, Komandantit të Komandës Operacionale të NATO-s, gjeneral Tod Daniel Wolters. Rama i dorëzoi medaljen e...

Presidenti Meta në “Forumin të Lirisë Ballkanike” me temë “Trendi...

Nën kujdesin e veçantë të Presidentit të Republikës, Sh.TZ Ilir Meta, në bashkëpunim me rrjetin “URAT” , u zhvillua sot në Tiranë “Forumi i Lirisë Ballkanike” me temë...

SHBA i jep Shqipërisë 17 milionë dollarë për ushtrinë

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Shqipërisë, gjeneral Bajram Begaj thotë vendi i tij është në koordinim të plotë me Shtetet e Bashkuara përsa...

Presidenti Meta takim me delegacionin e Komisionit të Jashtëm të PE: Shq...

Presidenti Ilir Meta priti sot delegacionin e Komisionit të Jashtëm të Parlamentit Europian të drejtuar nga kryetari, David McAllister. Meta falënderoi delegacionin për rikonfirmimin e mbështetjes ndaj Shqipërisë...

Dështon raundi i dytë për zgjedhjen e Presidentit në Shqipëri, opozita...

Raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale, siç pritej, pati të njëjtin fat si i pari: dështoi pasi opozita e përfaqësuar nga një fraksion i grupit parlamentar të Partisë...

Presidenti Meta në 110-vjetorin e Kuvendit të Junikut: “Sfidat e m...

Presidenti i Republikës, Sh. T. Z. Ilir Meta mori pjesë në manifestimin përkujtimor të 110-vjetorit të Kuvendit historik të Junikut. Fillimisht Presidenti Meta, së bashku me Presidenten e...

Takimi Xhaçka-Dendias, çështja e kufirit detar Shqipëri-Greqi pritet t...

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias u shpreh sot se, Greqia dhe Shqipëria duan ta zgjidhin çështjen e delimitimit të zonave detare në bazë të së drejtës...

Lideri veteran Sali Berisha rizgjidhet në krye të PD-së

Ashtu siç pritej, kreu veteran i Partisë Demokratike (PD), Sali Berisha është rikthyer në krye të forcës më të madhe politike të djathtë, pasi fitoi me shumicë votash...

Zhvillohen zgjedhjet për kryetar të PD, gara mes Ish-kryeministrit Berish...

Komisioni i Rithemelimit po zhvillon sot zgjedhjet për kryetarin e ri të Partisë Demokratike, ku garojnë ish-kryeministri Sali Berisha dhe ish-kryetari i PD-së në Kukës, Ibsen Elezi. Komisioni...

Ministri Peleshi njoftoi se Shqipëria do blejë raketa antitank Javelin p...

Forcat e Armatosura të Shqipërisë do të kenë pjesë të tyre një nga sistemet më të mira raketore antitank “Javelin”. Lajmi u konfirmua nga vetë ministri i Mbrojtjes...

Presidenti Meta: Aktorët politikë të fokusohen te përmbajtja e rezolut...

Presidenti Ilir Meta ka komentuar propozimin e bërë të premten nga Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel gjatë vizitës së tij në Tiranë, ku theksoi se Shqipëria mund...

Projekti për portin e ri të Durrësit, Kryeministri Rama: Ndër shtyllat ...

Projekti për portin e ri të Durrësit u prezantua sot gjatë një takimi të Kryeministrit Rama në zyrën e tij me projektuesit holandezë të kësaj vepre. “Mirë se...

Presidenti i KE thotë se bisedimet e anëtarësimit të Shqipërisë në B...

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel ishte për një vizitë zyrtare në Tiranë, ku u prit nga kryeministri Edi Rama në Tiranës të premten. Pas një takimi tete-a-tete,...

Kryeministri Rama në Berlin, takim me ministren e Jashtme të Gjermanisë

Kryeministri Edi Rama zhvilloi sot në Berlin një takim me ministren e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Annalena Baerbock. Kryeministri Rama ndodhet sot për një vizitë zyrtare në...

Grupi i PD-së propozon 8 emra për President, Ish-Ambasadorë, politikanë...

Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike, i mbledhur ditën e sotme nga Enkelejd Alibeaj, ka propozuar 8 emra për të kandiduar për President. Deputetët demokrat kanë propozuar emrat e...

Osmani dhe Gjukanoviç kundër ‘Ballkanit të Hapur’, reagon Rama: E ar...

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se “Ballkani i Hapur nuk do të ndalet sepse e ardhmja nuk ndalet dot”. Në një reagim kundër atyre që kritikojnë Ballkanin e...

Balla-Barsacq: Konferenca e parë ndërqeveritare, impuls në procesin e in...

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla priti sot në një takim në Kryesinë e Kuvendit, Ambasadoren e Francës, Elisabeth Barsacq. Balla i shprehu ambasadores Barsaq...

Xhaçka në Bruksel: Shqipëria, partner i besueshëm i BE-së

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Olta Xhaçka, mori pjesë sot në takimin informal të Këshillit të Punëve të Jashtme të Bashkimit Evropian me Ministrat...

Përkujtohet 100-vjetori i marrëdhënieve diplomatike mes Shqipërisë dhe...

Vizita e së hënës në Shqipëri e ish-sekretarit të shtetit, Mike Pompeo si dhe e biznesmenëve në fushën e energjisë pati një objektiv shumëdimensional për të përkujtuar 100-vjetorin...

Artikulli në gazetën austriake për Presidentin/ Reagon Blushi: Shpifje d...

Këshilltari për Mediet dhe zëdhënësi i Presidentit, Tedi Blushi bëri të ditur sot se “Presidenti Ilir Meta është njohur sot me një shkrim pa autor të publikuar në...

Shqipëria memorandum me kompaninë bullgare të gazit me “bekimin” e S...

Kryeministri Rama dhe ish-sekretari i Shtetit Mike Pompeo morën pjesë në nënshkrimin e Memorandumit të Mirëkuptimit mes Overgas dhe Albgaz. Vizioni për Shqipërinë, vend eksportues i energjisë në...

Ministrat e BE-së diskutojnë sot për Ballkanin Perëndimor

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian do të diskutojnë më 16 maj - përveç agresionit rus në Ukrainë - edhe për raportet e bllokut evropian me Ballkanin Perëndimor....

Skadon afati për kandidaturat, asnjë emër për president

Sot pasdite skadoi pa asnjë emër afati për paraqitjen e kandidaturave për presidentin e ri të vendit Në këtë mënyrë votimi i parë i parashikuar për nesër pasdite,...

Xhaçka takim me homologun ukrainas: Ukraina dhe Ballkani Perëndimor merit...

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, ka zhvilluar një takim me Ministrin e Punëve të Jashtme të Ukrainës, Dmytro Kuleba. Ministrja Xhaçka dhe ministri Kuleba...

Ministri grek i Mjedisit dhe Energjisë vizitë në Shqipëri

Ministri grek i Mjedisit dhe Energjisë, Kostas Skrekas, ka realizuar një vizitë në Shqipëri, ndërkohë është takuar me kryeministrin Edi Rama dhe ministren e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda...

Rama publikon videon: Shqipëria dënoi genocidin e Srebrenicës në Këshi...

Kryeministri Edi Rama publikoi sot videon e fjalës së ambasadorit të Shqipërisë në OKB, Ferit Hoxha më 11 maj 2022 për Srebrenicën, në Këshillin e Sigurimit të Kombeve...

Zgjedhja e presidentit/ OSBE: Duhet një personalitet që përfaqëson unit...

Prezenca e OSBE-së në Shqipëri ka reaguar në lidhje me procesin e zgjedhjes së Presidentit të ri të Republikës. Përmes një postimi në rrjetet sociale, OSBE-ja thotë se...

Ish-Berisha: Ambasadorja Yuri Kim fushatë kundër meje në prag të zgjedh...

Ish-kryeministri Sali Berisha e cilëson si fushatë elektorale ndaj tij në prag të zgjedhjeve në PD, deklaratën e ambasadores Yuri Kim, e cila tha se SHBA-të nuk do...

Meta: Kosova në KE, vlerë e shtuar për paqen në rajon

Presidenti Ilir Meta shprehu sot bindjen se “Kosova anëtare e KE-së, do të jetë një vlerë e shtuar për paqen, sigurinë dhe demokracinë në rajonin tonë dhe Evropë”....

Kuvendi rrëzoi rezolutën për masakrën e Srebrenicës/ Presidenti Meta: ...

Presidenti Ilir Meta e cilësoi sot “tejet zhgënjyes, votimin kundër të mazhorancës ndaj projektrezolutës së paraqitur në Kuvendin e Shqipërisë për njohjen dhe dënimin e genocidit të serbëve...

Rama: Më vjen keq për Serbinë, por ne do të mbështesim Kosovën!

Gjatë intervistës së dhënë për mediat pas takimeve të zhvilluara në Bruksel me liderët e Ballkanit Perëndimor, kryeministri Edi Rama ka folur edhe për kërkesën e Kosovës për...

Kryeministri Rama paralajmëron BE-në: Ndryshojmë kurs nëse nuk hapen ne...

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se, imazhi i Shqipërisë është komplet tjetër sot në çdo aspekt, teksa vendi ynë konsiderohet një model për rajonin. Në një intervistë të...

Borrell darkë informale me liderët e Ballkanit Perëndimor

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Sigurinë, Josep Borrell ka ftuar të mërkurën liderët e Ballkanit Perëndimor për një darkë informale. Para takimit,...

Meta pret në Presidencë zv. kryetarin e Asamblesë Parlamentare të OSBE-...

Presidenti Ilir Meta ka pritur në Presidencë zëvendëskryetarin e Asamblesë Parlamentare të OSBE-së, njëkohësisht Përfaqësuesit të Posaçëm të Asamblesë për Evropën Juglindore, Azay Guliyev dhe kryetarin e Pranisë...

Kryeministri Rama dhe Ministri Manja konferencë për Drejtësinë në Shqi...

Kryeministri Edi Rama në një deklaratë për mediat në 3-vjetorin e themelimit të SPAK, tha se ka kërkuar prej këtij organi që të hetojë politikanët e rangut të...

Balluku pret ministrin Bekteshi: Bashkëpunim në fushën e energjisë me M...

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku priti sot në një takim ministrin e Ekonomisë në Qeverinë e Maqedonisë së Veriut, Kreshnik Bekteshi, me të cilin diskutoi lidhur...

Kryeministri Rama takon Thaçin: Lufta Çlirimtare e Kosovës nuk mund të ...

Kryeministri Edi Rama vizitoi sot ish-presidentin e Kosovës Hashim Thaçi në burgun Haaglenden në Hagë, ku ai ndodhet prej dhjetorit të vitit 2020. Lidhur me këtë takim, Kryeministri...

Ambasadorja Kim reagon ashpër për sulmin ndaj SPAK: Reforma në Drejtësi...

Kryediplomatja amerikane në Shqipëri ka reaguar pas përplasjes Rama-SPAK, ku kreu i qeverisë deklaroi pse drejtësia e re nuk ka nisur ende një hetim ndaj ish-kryeministrit Sali Berisha...

Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja i ka bërë thirrje SPAK-ut për të he...

Gjatë fjalës së tij në konferencën “Drejtësi në kohë sfidash”, organizuar nga KLGJ, Manja tha se SPAK duhet të hetojë Berishën për vrasjet e 21 Janarit, për Gërdecin,...

77-vjetori i fitores mbi nazifashizmin, Peleshi: Bota sërish përballë nj...

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi përkujtoi sot 77-vjetorin e përfundimit të Luftës së Dytë Botërore dhe fitores mbi nazifashizmin. Peleshi tha se, bota sot gjendet pas mbi treçerekshekulli,...

Krerët e Parlamenteve të nismës Adriatiko-Joniane në Tiranë, Rama: Evr...

Rama deklaroi  se, “shkalla e transformimit që Shqipëria ka përjetuar gjatë kësaj dekade është vërtet shumë e madhe”. Në fjalën e tij në konferencën e 18-të të kryetarëve...

Rama: Bankat e nivelit të dytë t’i bashkohen Revolucionit Digjital,

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se “është koha që bankat e nivelit të dytë t’i bashkohen Revolucionit Digjital, për të lehtësuar klientët dhe sipërmarrjen nga pengesat e vonesat...

Presidenti Meta vlerëson deputetin rumun Bogdan-Alin Stoica me Titullin ...

"Mbështetur mbi themelet e forta të miqësisë tradicionale mes dy popujve tanë, të inkurajojmë më tej thellimin e bashkëpunimit në të gjitha fushat mes Shqipërisë dhe Rumanisë" Me...

Konferenca e Donatorëve mbledh 6 miliardë euro për Ukrainën, Shqipëria...

Kryeministri Edi Rama ndodhet në kryeqytetin e Polonisë, Varshavë, ku është pjesëmarrës në Konferencën e Donatorëve për Ukrainën, e bashkorganizuar nga kryeministri i Polonisë, Mateusz Morawiecki dhe kryeministrja...

5 Maji/ Krerët e shtetit, homazhe në “Varrezat e Dëshmorëve”

Krerët më të lartë të shtetit shqiptar bënë sot homazhe në “Varrezat e Dëshmorëve” me rastin e e 5 Majit, Ditës së Dëshmorëve të Atdheut. Të pranishëm në...

Presidenti Meta: Përshëndes përkushtimin e Scholz, për të rifilluar Pr...

Presidenti i Republikës, Ilir Meta përshëndeti sot përkushtimin e Kancelarit të Gjermanisë, Olaf Scholz, të shprehur sot edhe ndaj Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, për të rifilluar Procesin...

Zelensky kërkon bllokimin e turistëve rusë/ Rama: Jemi në të njëjtën...

Përmes një videomesazhi mbajtur në Kuvendin e Shqipërisë, Presidenti i Ukrainës ndër të tjera, i kërkoi qeverisë që të bllokojë ardhjen e turistëve rusë në vendin tonë. Këtë...

Kryeministri Rama i përgjigjet Zelenskyt: Do të jemi në Konferencën e D...

Kryeministri Edi Rama në fjalën e mbajtur në seancën e posaçme parlamentare, ku presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky iu drejtua Kuvendit shqiptar me një fjalim, drejtpërdrejtë nga Kievi,...

Dita Botërore e Lirisë së Shtypit/ Reagojnë Yuri Kim, Meta dhe Rama

Në Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit, Presidenti Ilir Meta ka denoncuar problematikat në punën e gazetarëve, duke përmendur mungesën e kontratave të punës, punën me orare të...

Zelensky i drejtohet Kuvendit të Shqipërisë: Faleminderit Shqipëri për...

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy ka falënderuar popullin shqiptar për mbështetjen që nga fillimi i agresionit rus kundër vendit të tij. “Jam mirënjohës për faktin që nuk hezitoni kurrë...

“Kodi i ri etik”/ Kryeministri Rama u ndalon ministrave takimet...

Në rregullat e reja të kryeministrit Edi Rama për ministrat e kabinetit të tij, parashikohet që atyre do t’u ndalohet me ligj takimi me biznesmenë dhe nuk mund...

Presidenti Meta takon Kryetarin e KMSH, Haxhi Bujar Spahiu dhe u uron fest...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z Ilir Meta me rastin e festës së Fitër Bajramit vizitoi sot selinë e Komunitetit Mysliman të Shqipërisë nga ku përcolli urimet më të mira...

Rama: Shërbimi i dokumenteve vetëm në e-Albania, s’ka më sportele e r...

Kryeministri Edi Rama deklaroi se nga nesër nuk ka më sportele të institucioneve shtetërore, shërbimi do të jetë online. Rama thekson se shërbimi i dokumenteve do merret vetëm...

Kuvend i 30 prillit hap një kapitull historik, kapitullin e marshit tonë ...

Nga Sali Berisha* Të dashur demokrate dhe demokratë, shqiptarë kudo që jeni, do filloj fjalën time me një mirënjohje të pakufishme ndaj jush se qëndruat ju në idealet tuaja...

Vizita e Donfried ne rajon: Mesazhe të njohura, thellimi i lidhjeve me SHB...

Vizita e Ndihmës Sekretares së Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike Karen Donfried në Ballkanin Perëndimor këtë javë ripohoi qëndrimet kryesore të Shteteve të Bashkuara ndaj rajonit. Kosova...

Zyrtarët e DASH në Tiranë/ Diplomatët e lartë amerikanë mbështesin a...

Ndihmës Sekretarja e Çështjeve Evropiane dhe Euroaziatike, Karen Donfried mbërriti në Shqipëri në kuadër të një turi që po zhvillon në Ballkan. Sëbashku me Zëvendës Ndihmës Sekretarin e ...

Dritan Abazoviç, kryeministri i tretë shqiptarë në rajon/ Urojnë lider...

Parlamenti i Malit të Zi votoi sot për një qeveri të re të pakicës, e para në historinë e saj, me një mandat njëvjeçar për t’u përgatitur për...

Takimi Varheley-Rama: Nëse nuk hapen negociatat brenda 6-mujorit të Presi...

Në një konferencë të përbashkët për shtyp me Komisionerin e Bashkimit Evropian për Zgjerimin dhe Fqinjësinë e Mirë, Oliver Várhelyi, Rama tha se, “patëm një diskutim të gjerë...

Presidenti/ Kryeministri Rama flet për mediat pas mbledhjes së kryesisë ...

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se, kandidati apo kandidatja për president të Republikës nuk do të jetë nga grupi parlamentar i PS-së. Pas mbledhjes së kryesisë së PS-së,...

KPA shkarkon nga detyra Drejtuesen e Prokurorisë së Tiranës, Elizabeta I...

Kolegji i Posaçëm i Apelimit shkarkon nga detyra Elizabeta Imeraj, aktualisht Drejtuese e Prokurorisë së Tiranës. Ajo u konfirmua nga shkalla e parë  për te trija kriteret, kurse...

Kryeministri Rama: Në 1 maj nis epoka e re e shërbimeve pa sportele, godi...

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se në 1 maj nis epoka e re e shërbimeve pa sportele. Në aktivitetin informues të mbylljes së sporteleve të shërbimeve publike dhe...

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi merr pjesë në konferencën e SHBA-së ...

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi i shoqëruar nga shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA, gjeneralmajor Bajram Begaj, morën pjesë në konferencën për Ukrainën, të thirrur nga Sekretari...

Ndikimi i Kinës në Shqipëri/ Flet ambasadori kinez: Kemi miqësi tradici...

Ambasadori i Kinës në Shqipëri, në një deklaratë nga Korça foli për luftën në Ukrainë dhe marrëdhëniet me Shqipërinë. Ai tha se në këtë situatë Kina po luan...

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Shqipëri...

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Shqipërisë, Gjeneralmajor Bajram Begaj, në kuadër të vizitës së tij në Turqi, u takua me homologun e tij...

“Shqipëria mikpret Botën”, Rama: Hapësira të reja të ndërveprimit...

Në Tiranë çelet sot cikli i Javës Kulturore Ndërkombëtare, i cili do të nisë me Francën. Kryeministri Edi Rama deklaroi sot gjatë një konference për shtyp me ministren...

Presidenti Meta nderohet në Romë me Çmimin Ndërkombëtar “Bonifacio V...

"Paqja nuk duhet marrë si e mirëqenë, por duhet të angazhohemi çdo ditë dhe në çdo kohë për mbrojtjen e saj", tha Presidenti Meta Presidenti i Republikës, Sh.T.Z....

Berisha: Ambasadorja e SHBA-se po ndërhyn në procesin gjyqësor të PD-s...

Ish kryeministri Berisha akuzoi sot ambasadoren amerikane, Yuri Kim se po ndërhyn në gjykatë lidhur me çështjen gjyqësore në të cilën është Partia Demokratike. “Askush nuk mund t’i...

Gjykata e Tiranës pranon ankimin e Alibeajt,

Gjykata e Tiranës pranoi sot kërkesën e kryetarit të grupit parlamentar të PD-së, Enkelejd Alibeaj kundër vendimit të gjyqtarit Agron Zhukri, i cili regjistroi ndryshimet statutore në Partinë...

Incidenti në Kuvend mes Berishës dhe Alibeaj, reagon Yuri Kim: Sulme të ...

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Yuri Kim reagoi sot pas një incidenti gjatë punimeve të seancës plenare të Kuvendit, ku ish- kryeministri Sali Berisha...

Negociatat për Presidentin/ Rama: Ndërpresim çdo marrëdhënie me PD-në...

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot në Kuvend se “nëse Partia Demokratike do të bëjë zgjedhjen që të drejtohet nga një ‘i vdekur’ (Sali Berisha), ne me PD-në do...

Parlamenti Evropian miraton progres raportin për bisedimet e anëtarësimi...

Me fillimin e negociatave të anëtarësimit, vendet anëtare do të demonstrojnë një unitet evropian, duke pranuar rëndësinë e implikimeve gjeopolitike dhe përmbushjen e kritereve të zgjerimit. Në një...

Rama mbron Vuçiç: Serbia nuk po shkon drejt Rusisë, mori anën e Perënd...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në një intervistë për gazetën gjermane “Die Welt”, shprehet se rajoni i Ballkanit Perëndimor është “i pambrojtur” nga ndikimi rus ndaj ekziston rreziku për destabilitet....

Freedom House: Demokracia në Shqipëri regjim hibrid

Sipas raportit më të fundit të organizatës “Freedom House” për Vendet në Tranzicion, Shqipëria nuk ka pësuar asnjë ndryshim në pikë, krahasuar me një vit më parë, në...

Kryeministri Rama thotë se socialistët duhet të zgjedhin një president ...

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se Shqipërisë i duhet një president normal, e kundërta e Ilir Metës. Në mbledhjen e grupit parlamentar socialist, Rama u ndal te fillimi...

Balla: Nesër nisim konsultimet për zgjedhjen e presidentit, dialog me opo...

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla dhe ministrja për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, në një konferencë për mediet sot në Tiranë, u shprehën për...

“Të gjithë janë vëllezër në shtëpinë e Zotit”

"Në Shtëpinë e Zotit nuk ka nga ata që thonë unë jam më i mirë dhe ky është më pak i mirë se unë. Ju thotë Jezusi jeni...

“Zëri i Amerikës”: Përçarja në PD, shumica e deputetëve në krah ...

Në Shqipëri një “Platformë parimesh për bashimin e demokratëve” e prezantuar të shtunën nga kryetari i grupit parlamentar të PD Enkelejd Alibeaj ka nxjerrë në pah ndarjen e...

Shqipëria është mbështetëse e plotë e së vërtetës dhe e së drejt...

Kryeministri Edi Rama u shpreh sot gjatë takimit në Baku me presidentin e Republikës së Azerbajxhanit, Ilham Aliyev se, Shqipëria ka qenë, është dhe do të jetë plotësisht...

Shqipëria është mbështetëse e plotë e së vërtetës dhe e së drejt...

Kryeministri Edi Rama u shpreh sot gjatë takimit në Baku me presidentin e Republikës së Azerbajxhanit, Ilham Aliyev se, Shqipëria ka qenë, është dhe do të jetë plotësisht...

Shqipëria është mbështetëse e plotë e së vërtetës dhe e së drejt...

Kryeministri Edi Rama u shpreh sot gjatë takimit në Baku me presidentin e Republikës së Azerbajxhanit, Ilham Aliyev se, Shqipëria ka qenë, është dhe do të jetë plotësisht...

Escobar: I gjithë Ballkani Perëndimor t’i bashkohet BE-së

I gjithë Ballkani Perëndimor t’i bashkohet BE-së, thotë zëvendësndihmëssekretari i Shtetit, Gabriel Escobar, në një intervistë për gazetën e njohur  greke ”To Vima”. ”Pak zyrtarë në Departamentin amerikan...

Rama nis vizitën zyrtare në Azerbajxhan

Kryeministri Edi Rama ka nisur sot vizitën zyrtare në Azerbajxhan, me ftesë të presidentit, Ilham Aliyev. Rama ndau pamje nga mbërritja në aeroportin ndërkombëtar “Heydar Aliyev”, në Baku....

SHBA, sanksione ndaj ish-zyrtarëve në Ballkanin Perëndimor, përfshirë ...

Shtetet e Bashkuara shpallën vendosjen e sanksioneve ndaj disa personave në Ballkanin Perëndimor, përfshirë ish-kryeministrin e Republikës së Maqedonisë së Veriut, Nikola Gruevski, dhe ish-zyrtarë të lartë dhe...

Kim takon kreun e SPAK: Askush nuk është mbi ligjin, fund pandëshkueshm...

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim u takua sot me kreun e Prokurorisë së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, Arben Kraja. Kim përgëzoi prokurorët dhe...

Akuzat e Berishës ndaj Kim, Escobar: Të tronditur, njëlloj si të sulmos...

Zv/ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Gabriel Escobar, njëherazi i dërguari special në DASH për Ballkanin Perëndimor reagoi sot pas sulmeve të ish-kryeministrit Sali Berisha ndaj ambasadores së SHBA-së...

Rama: Gjysmë milioni qytetarë në Këshillimin Kombëtar, shifër përtej...

Kryeministri Edi Rama theksoi sot se “procesin e Këshillimit Kombëtar e mbyllëm me një shifër përtej parashikimeve tona me mbi gjysmë milion qytetarë”. Në një konferencë për shtyp...

Ministri i Drejtësisë Ulsi Manja vizitë në Shkup, takon kryeparlamentar...

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, u takua me ministrin e Drejtësisë së Republikës së Shqipërisë, Ulsi Manja. Në njoftimin e Kuvendit thuhet...

7 Prill 1939/ Presidenti Meta: Kur miku më i ngushtë kthehet në armikun ...

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka kujtuar sot 7 prillin 1939, duke e quajtur një ditë të zezë në historinë e Shqipërisë. Presidenti Meta shkruan se sot është...

Ambasadorja amerikane për herë të tretë në kuvend, takohet me Ballën

Ambasadorja amerikane Yuri Kim bëri publike detaje nga takimi me kreun e Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla në kryesinë e Kuvendit. Temë e diskutimit ishte rritja e...

Berisha: Guvernatorja Kim më dërgoi një person në zyrë,”hiq dorë ng...

Pasi ambasadorja Yuri Kim njohu kryetarin e Komanduar të PD-së, Enkelejd Aliabeaj, ish-kryeministri Sali Berisha, e cilësoi këtë një shkelje dhe përpjekje të dështuar për të përcaktuar kreun...

Yuri Kim takon Alibeajn, reagon Paloka: Turp…Ambasadorja amerikane nu...

Ambasadorja e SHBA në Shqipëri Yuri Kim zhvilloi sot një takim në kryesinë e Kuvendit të Shqipërisë, me kryetarin e komanduar  të PD-së, Enkelejd Alibeaj. “Diskutim shumë i...

Shaip Kamberi pritet të jetë i vetmi deputet shqiptar në Kuvendin e ri t...

Sipas rezultateve paraprake, shqiptarët në Kuvendin e Serbisë do të përfaqësohen vetëm me një deputet dhe zëri i vetëm do të jetë Shaip Kamberi. “Koalicioni i Shqiptarëve të...

Ambasadori kinez kujton Bashkim Finon: Dha kontribute të mëdha për miqë...

Ambasadori i Kinës në Tiranë, Ding Zhou ka vendosur kurora me lule në varrin e ish-politikanit socialist Bashkim Fino. Ai thotë se Fino ka dhënë kontribut të madh...

Kryeparlamentarja Nikolla takon ambasadoren Kim: Bashkëpunim për forcimin...

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla u takua sot, në kryesinë e Kuvendit, me ambasadoren e SHBA, Yuri Kim me të cilën diskutoi ndër të tjera mbi bashkëpunimin dypalësh...

Zgjatja 10-vjeçare e vizave amerikane, Rama: Rritje e besimit dhe respekti...

Kryeministri Edi Rama e cilësoi sot një lajm të bukur zgjatjen në 10 vjet të vlefshmërisë së vizës amerikane për qytetarët shqiptarë. “Bash në 100-vjetorin e marrëdhënieve midis...

Ambasadorja Kim: Vendosje para përgjegjësisë e fajtorëve për situatën...

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim reagoi sot pas raportit që kreu i Agjencisë së Kadastrës, Artan Lame dha dje në lidhje me situatën në...

Mbledhja e grupit parlamentar, Alibeaj: Berisha i paftuar. Ish-kryeministri...

 Partia Demokratike ka mbledhur sot grupin parlamentar para seancës së Kuvendit nën drejtimin e kryetarit Enkelejd Alibeaj. Ashtu siç e kishte paralajmëruar, ish-kryeministri Sali Berisha mori pjesë në...

Kërkesa për arrestimin e deputetit të PS, Rama: Para ligjit të gjithë ...

Kryeministri Edi Rama reagoi për herë të parë pas kërkesës së SPAK për arrestimin e deputetit Alqi Bllako, si të përfshirë në çështjen e inceneratorëve. “Individët janë të...

Rama takim me importuesit: Garanci sovrane për furnizimin me produktet baz...

Kryeministri Edi Rama zhvilloi sot një takim me importues, eksportues dhe përfaqësues të zinxhirit të furnizimit me mallrat e shportës, ku theksoi se qeveria në kuadër të përpjekjes...
Lajmet e fundit