SOCIALE / KULTURË

Nano: Menaxhimi i UEFA Conference League i suksesshëm

 Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Gledis Nano foli sot, në një konferencë për shtyp, për përfundimin me sukses të finales së UEFA Conference League. “Sot është...

Rama: Krenar për përshtypjet fantastike që la Shqipëria në sytë e mba...

Roma fitoi mbrëme UEFA Conference League duke mposhtur 1-0 Feyenoord në stadiumin “Air Albania” në Tiranë. Kryeministri Edi Rama shprehu sot falënderimet për të gjithë ata që i...

Mourinho në Tiranë: Nëse Roma fiton, një shqiptar ngre kupën

Roma dhe Fejnordi do të ndeshen me njëra-tjetrën në finalen e Ligës së Konferencës që do të luhet në Tiranë. Përpara këtij takimi, tekniku portugez i Romës, Jose...

“Do të Kthehemi”/ Ambasada e Shtetit të Palestinës në Shqipëri...

Ambasada e Shtetit të Palestinës në Republikën e Shqipërisë përkujtoi, ditën e Enjte, më 18 Maj 2022, 74-vjetorin e Nakba-s (Katastrofës) Palestineze. Në eventin me titull “Do të...

“Shqipëria mikpret botën”/ Java e Kulturës së Greqisë, nga 23-29 m...

Nga 23-29 maji do të zhvillohet në Tiranë, Fier, Gjirokastër, Shkodër dhe Korçë, Javët Kulturore të Greqisë. Pas javëve kulturore të Francës dhe SHBA, në Tiranë dhe disa...

Marrëveshja Bitola-Durrës/ “Ëndrrat e nusërisë ‘’nga Muzeu i...

Dy koleksione mjaft interesante nga Muzeu i Bitolës në Maqedoninë e Veriut, që i përkasin fundit të shek.XIX dhe fillimit të shek. XX, u ekspozuan mbrëmjen e djeshme...

Në New York përurohet rruga me emrin “Gjergj Kastrioti Skenderbeu”

Një rruge në lagjen Bronks të Nju Jorkut, iu vendos emri i heroit kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Ceremonia e emërtimit mblodhi një numër të madh pjesëtarësh të komunitetit...

Irani shënon Ditën Kombëtare të Ferdowsit, babait të gjuhës moderne p...

Më 14 maji Irani shënoi Ditën Kombëtare e Përkujtimit të poetit të njohur Ferdowsi, poetit me ndikim persian dhe autorit të eposit persian, Shahnameh. Abul-Qasem Ferdowsi Tusi (940...

Gjonaj-Minxhozi bisedojnë mbi promovimin e Pukës në Kosovë

Kryetari i bashkisë së Pukës, Gjon Gjonaj po zhvillon një vizitë dy ditore në Republikën e Kosovës në kuadër të nënshkrimit të një marrëveshje bashkëpunimi në fushën e...

BE-ja heq mbajtjen e maskave gjatë udhëtimeve ajrore

Bashkimi Evropian nuk do të kërkojë mbajtjen e maskave në aeroporte dhe avionë duke filluar nga java e ardhshme, teksa masat kundër koronavirusit po lehtësohen në mbarë bllokun,...

Kërcimtarja magjistare

(Paramnezi *) Sotir Athanasi – Ketrin’! – i thirri moderatorja kërcimtares që sapo u shfaq në palestër.  Tjetra ktheu kryet e befasuar. Ishte Zonja e rëndë Elenë,  vetë...

Papa takon Haxhi Bujar Spahiun: në qendër, bashkëjetesa paqësore ndërm...

Bashkëjetesa paqësore ndërmjet feve, në audiencën e Atit të Shenjtë me haxhi Bujar Spahiun, sot paradite. Në qendër të bisedës, edhe marrëdhëniet ndërmjet shtetit e feve dhe kontributi...

Ndahet nga jeta Hajdar Muneka, ish-ambasador i Shqipërisë në Kinë

Hajdar Muneka, gazetari dhe diplomat i njohur dhe me një përvojë shumë të gjatë në fushën e diplomacisë është ndarë nga jeta në mbrëmjen e së enjtes në...

Vetëvrasja e Ilvi Metës, Komiteti Shqiptar i Helsinkit: Ngjarja tragjike ...

Komiteti Shqiptar i Helsinkit ka dhënë të tjera detaje në një deklaratë të bërë së fundmi në lidhje me vetvarjen e të riut Ilvi Meta. Në një raport...

Besimtarët myslimanë festojnë Fitër Bajramin!

Pas 30 ditësh agjërim dhe lutje, besimtarët myslimanë festuan të hënën Fitër Bajramin. Në Tiranë, besimtarët u lutën në sheshin “Skënderbej”, ku u zhvillua ceremonia me fjalën e...

Certifikatat në 6 gjuhë të huaja merren online përmes e-Albania

Certifikatat e gjendjes civile tashmë gjenerohen edhe në gjashtë gjuhë të ndryshme. Certifikatat në 6 gjuhë të huaja merren online përmes e-Albania. Qytetarët mund të përzgjedhin llojin e...

Kreu i KMSH uron festën e Fitër Bajramit: “Lusim Zotin që popujt t...

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë njofton të gjithë besimtarët se Fitër Bajrami do të falet ditën e hënë, më 02 maj 2022, në orën 06:20 në ‘Sheshin Skënderbej’, Tiranë....

Ndërtohet në Tiranë zipline më i madhi në Ballkan

 Tiranës i shtohet një tjetër destinacion që pritet të thithë jo vetëm turistë të huaj, që duan të eksplorojnë natyrën e bukur që ofron zona e Petrelës, por...

Kuzhina tradicionale perse gjatë muajit të Ramazanit

Ramazani respektohet shumë nga iranianët. Konsiderohet si muaji për të forcuar lidhjet familjare dhe për të falënderuar Zotin për bekimet e Tij. Vakti i konsumuar para agimit njihet...

Ish-këshilltari holandez i Etilda Gjonajt letër Ramës: Drama që përjet...

Një shtetas holandez i ka dërguar një letër kryeministrit Edi Rama, ku i ka treguar peripecitë dhe kalvarin që iu desh të përjetonte pas një aksidenti që e...

Komiteti i Ekspertëve vendos heqjen e kufizimeve në Shqipëri duke fillua...

Situata e favorshme epidemiologjike ka sjellë heqjen e masave kufizuese në Shqipëri, njoftoi të martën Komiteti Teknik i Ekspertëve, duke thënë se nuk do të ketë më kufizime...

Më ka marrë malli për nënën time

 (tregim i jetuar) Sotir Athanasi, Dyqani ynë në rrugën Alipedhu,4 në Pire edhe atë të diel u hap. E nënvizoj nga që në mbasdreke ne kishim vendosur të...

Pashkët Ortodokse/ Besimtarët në të gjithë vendin kremtojnë Ngjalljen...

Mesnatën e të shtunës shumë besimtarë u mblodhën në Katedralen “Ngjallja E Krishtit” në kryeqytet duke marrë pjesë në meshën e drejtuar nga kryepeshkopi Anastas Janullatos. Pas dy...

Kryepeshkopi Anastas uron besimtarët ortodoksë: Dashuria do të triumfoj...

Kryepeshkopi i Tiranës, Durrësit dhe i Gjithë Shqipërisë Anastas Janullatos ka uruar besimtarët ortodoksë për festën e Pashkës duke theksuar se “dashuria do të triumfojë përfundimisht, duke na...

Konkretizohet bashkëpunimi ndërmjet Fakultetit të Mjekësisë Dentare dh...

Konsulta me pacientë e leksione për stafin specializantët dhe studentët e stomatologjisë  Fakulteti i Mjekësisë Dentare ka krijuar një ndërlidhje shumë të rëndësishme bashkëpunimi me Fondacionin “Operation Smile”....

Pashkët, Peshah, Ramazani – tri fetë monoteiste festojnë

Rrallë qëllojnë të bien bashkë festa të rëndësishme fetare të hebrenjve, të krishterëve dhe të myslimanëve sikurse këtë fundjavë. Pse? Fetë monoteiste festojnë. Jo së bashku po në...

Arqipeshkvi Arjan Dodaj përcjellë mesazhin e tij për festën e Pashkës/...

Arqipeshkvi i Kryedioqezës Tiranë-Durrës, Imzot Arjan Dodaj ka përcjellë sot mesazhin e tij për besimtarët katolikë për festën e Pashkës. Në mesazhin e urimit, Imzot Dodaj shprehet se...

Xhufi: Problemet e errëta të Mesjetës së Hershme

 “Mesjeta arbërore e shek. XI-XIV: një vështrim mbi problematikën” titullohej leksioni akadamik i mbajtur sot nga akademik Pëllumb Xhufi në sallën “Aleks Buda” në Akademinë e Shkencave të...

Ky laptop, do të heshtë përgjithmonë

Sotir Athanasi ( Tregim i jetuar ) Shoku im po mbyllte çantën e tabletit, sapo më takoi. Më futi krahun dhe ashtu si me urdhër, më tërhoqi drejt...

Një rrugë në Bronks të SHBA merr emrin Fan Noli

 Një rrugë në një prej lagjeve me përqendrimin më të madh të komunitetit shqiptaro-amerikan, Bronks, emërtohet me emrin Fan Noli. Ambasada e Shqipërisë në Shtetet e Bashkuara të...

Te zbulosh se je ne listen e pensionisteve te pasur’…

Nga Genc Mlloja Sot mesova se sipas skemes se ‘Paketes se Rezistences’ te qeverise rilindase te kryesuar nga E. R. pensioni me vlere 30.000 lek me kategorizon ‘pensionist...

Konfirmohet prezenca e 2 varianteve të Omicron në Shqipëri

Mjeku Artan Simaku në një deklaratë për mediet deklaroi se në Shqipëri është konfirmuar prania e nënvariantit BA2 të Omicron dhe në javët në vijim pritet të bëhet...

Nis sot muaji i Shenjtë i Ramazanit, kreu i KMSH mesazh besimtarëve: Agj...

Besimtarët myslimanë nisin sot muajin e shenjtë të Ramazanit, agjërimin që zgjat një muaj. Sipas fesë islame, çdo besimtar mysliman, duhet të agjërojë për 30 ditë me radhë,...

Nis shpërndarja e pensioneve të indeksuara dhe dhënia e mbështetjes fin...

Në kuadër të Paketës së Rezistencës Sociale, që po zbaton qeveria shqiptare, Instituti i Sigurimeve Shoqërore filloi sot në datë 1 prill 2022 shpërndarjen e të gjitha pensioneve...

Librat e Historisë së Përbashkët me një shtëpi të re dixhitale – w...

Librat e Historisë së Përbashkët së 13 vendeve nga Europa Juglindore janë një koleksion unik i burimeve historike të përpiluara bashkërisht midis viteve 1998 dhe 2016 nga më...

OKB: Dy miliardë njërëz jetojnë në zona konflikti

Shefi i OKB-së tha të mërkurën se një e katërta e popullsisë së botës, dy miliardë njerëz, jetojnë sot në zona konflikti dhe bota po përballet me numrin...

NË BALLKANIN PERËNDIMOR, JETOJMË BRENDA NJË REJE HELMUESE

Vendet e Ballkanit Perëndimor duhet të ndërmarrin menjëherë masa urgjente për reduktimin e ndotjes së ajrit, pasi cilësia e ajrit në rajon është më e keqja në Evropë,...

Politika përçanë protestën/ Gruaja dëbon nënë Lizën nga protesta,...

Qytetarët u mblodhën sërish në sheshin para kryeministrisë në Tiranë për të protestuar kundër rritjes së çmimit me pretendimin se është një formë e re proteste gjatë së...

Alfred Balla, kryetari i ri i KLP-së

Pas përvojës 3-vjeçare si anëtar i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Alfred Balla do të marrë nga dita e sotme drejtimin e këtij institucioni. Emërimi i juristit me...

“Zgjohu, flladi i mëngjesit të Novruzit po e mbulon kopshtin me lul...

Për hemisferën veriore, 20 marsi është dita e parë e pranverës. Por për 300 milionë njerëz në mbarë botën, është gjithashtu fillimi i një viti të ri. Novruzi...

“N’Prishtinë nga Lezha”/ Promovohen në Prishtinë vlerat turistike ...

Në një mbrëmje të veçantë me organizim të Bashkisë Lezë dhe Ambasadës së Shqipërisë në Kosovë e quajtur “N’Prishtinë nga Lezha” u prezantuan punimet artizanale, hotelet, verërat, pikturat...

Ditet e Edukimit Financiar dhe Dixhital të organizuar në degët e FED inv...

FED invest po organizon, në mënyrë periodike, ditët e edukimit financiar dhe digjital me anëtarët e tij dhe të gjithë të interesuarit që dëshirojnë të mësojnë më shumë...

IOM: Numri i refugjatëve ukrainas kalon 3 milionë

Organizata Ndërkombëtare për Migracionin (IOM) tha se më shumë se 3 milionë njerëz janë larguar nga Ukraina qëkur Rusia ka nisur pushtimin e saj më 24 shkurt. Zëdhënësi...

Protestuesit paralajmërojnë çdo ditë protesta pa ndërprerje kundër rr...

Protesta e organizuar nga organizatat e shoqërisë civile ka hyrë të dielën në ditën e pestë, ndërsa qytetarët janë mbledhur sërish në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, para selisë...

Rritja e çmimeve, Shqipëria në protestë

Për të tretën ditë radhazi janë organizuar protesta kundër rritjes së çmimeve të karburanteve dhe mallrave të ‘shportës’ në Tiranë të premten. Pjesë e valës së protestave ishin...

“Ballkani i Bashkuar për Ajër të Pastër”/Ne duhet të dimë...

Pavarësisht progresit të rëndësishëm që nga krijimi i rrjetit të stacioneve matëse të cilësisë së ajrit dhe sistemeve të informimit publik në rajon, cilësia dhe sasia e të...

Provokimi i Veliajt/ Rruga e ambasadave të Ukrainës, Serbisë, Rusisë e ...

Një nga rrugët e ish-bllokut ku ndodhen disa përfaqësi diplomatike në Tiranë si selitë e ambasadave të Kosovës, Ukrainës, Rusisë dhe Serbisë, do të emërtohet të hënën “Ukraina...

Këshilli Ndërfetar i Shqipërisë i bën thirrje komunitetit ndërkombët...

Këshilli Ndërfetar i Shqipërisë, po ndjek me shumë shqetësim dhe dhimbje luftën dhe agresionin e Rusisë kundër Ukrainës, një agresion i pajustifikuar ndaj një shteti sovran. Ne dënojmë...

Përkujtohet 578-vjetori i Besëlidhjes së Lezhës, Veliaj: Na duhet Besë...

Në ditën e 578-vjetorit të Besëlidhjes së Lezhës u mblodh në Lezhë, Unioni i Bashkive shqiptare të rajonit. Takimi u mikprit nga kreu i Bashkisë së Lezhës, Pjerin...

Lufta në Ukrainë: Papa Françesku shkon në ambasadën ruse për të shpr...

Papa Françesku kaloi më shumë se gjysmë ore në ambasadën ruse në Via della Conciliazione në Romë të premten në mëngjes. Një ditë më parë, kardinali Pietro Parolin...

Zvicra dhe Shqipëria nënshkruajnë marrëveshjen për sigurimet shoqëror...

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë Delina Ibrahimaj  dhe Ministri zviceran për për Çështjet e Brendshme, Shëndetësinë dhe Mbrojtjen Sociale, Alain Berset, nënshkruan sot një marrëveshje për sigurime shoqërore...

Pekin/ Lojërat Olimpike Dimërore, skiatori Denni Xhepa renditet i 28-ti n...

Skiatori shqiptar Denni Xhepa është renditur i 28-ti në slalom midis 88 garuesve, në Lojërat Olimpike Dimërore “Pekin 2022”, njoftoi sot Komiteti Olimpik Kombëtar Shqiptar. KOKSH theksoi se,...

Triptik Dashurie

Nga Sotir Athanasi ( Paramnezi *) ( Ky shkrim është paraqitur në trapezën e shoqërisë letrare "Xingografia", me temën: "Dashuria dhe sakrifica për 'të".Në rast se vlerësohet, autori...

Banorët e 5 Majit padisin në SPAK qeverinë Rama dhe Bashkinë e Tiranës

Banorët e zonës së ‘5 Majit’ Tiranë kanë dorëzuar sot kallëzim penal në SPAK për një sërë zyrtarë të lartë të shtetit për shembjen e banesave të tyre....

Presidenti Meta vlerëson me Dekoratën e lartë “Nënë Tereza” organi...

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi sot me Dekoratën e lartë “Nënë Tereza” organizatën e njohur bamirëse “Caritas Italiana”: “Për kontributin e shquar human në ripërtëritjen e jetës së shoqërisë...

Media kineze shkruan për Deni Xhepa, Olimpiani i vetëm i Shqipërisë në...

Olimpiani i vetëm i Shqipërisë në Pekin 2022 flet për fëmijërinë, ambicien dhe famën e sapogjetur Në moshën tre vjeçare, Deni Xhepa ngrihej në  agim dhe ngrihej fshehurazi...

20 vite pas rikthimit të familjes mbretërore në Shqipëri/ Përurohet st...

20 vite pas rikthimit të familjes mbretërore në Shqipëri në bulevardin “Zogu I” në Tiranë u përurua sot statuja e mbretëreshës Geraldinë. Në ceremoninë e përurimit ishin të...

“Kultura persiane” – kulturat (më të vjetra dhe më të...

Kultura iraniane është një nga më të vjetrat në të gjithë botën dhe ka ndikuar në kultura si Italia, Maqedonia, Greqia, Rusia, Gadishulli Arabik dhe pjesë të Azisë!...

Vincenzo Del Monaco: Harmonia fetare, na kujton madhështinë e popullit sh...

Ambasadori  i OSBE-së, Vincenzo Del Monaco vlerson harmoninë fetare në Shqipëri. "Ai përqafim ndërmjet krerëve të komuniteteve fetare na kujtoi madhështinë e popullit shqiptar, i cili nuk sheh...

Shkrimtari i madh Ismail Kadare feston sot 86-vjetorin e lindjes.

Kadare u lind më 28 janar të vitit 1936 në lagjen Palorto të Gjirokastrës së gurtë. Vokacioni i tij për letërsinë zuri fill që në moshë të hershme,...

Tirana feston vitin e ri kinez

Viti i ri kinez u festua dhe në kryeqytetin shqiptar me një ceremoni festive organizuar në Tiranë nga Ambasada e Kinës dhe Bashkia e Tiranës. Të pranishëm në...

Erion Veliaj pret ekipin Olimpik që do përfaqësojë Shqipërinë në Loj...

Kryetari i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj priti në zyrën e tij ekipin Olimpik që do të përfaqësojë vendin tonë në Lojërat Dimërore në Pekin. Duke e lidhur...

Lumenjtë “Vjosa” dhe “Shala” shpallen zona të mbr...

Lumi i Shalës, Alpet Shqiptare dhe Munella janë shpallur zona të reja të parkut natyror si lumi Vjosa me vendim të qeverisë shqiptare, deklaroi të mërkurën ministrja e...

Shqipëria merr pjesë zyrtarisht në lojrat Olimpike “Pekin 2022”/ Amb...

Dorëzimi i Flamurit Kombëtar delegacionit zyrtar të Shqipërisë në Lojërat Olimpike “Pekin 2022” dhe sportistit Denni Xhepa. Në Ceremoninë e Dorëzimit të Flamurit Kombëtar , delegacionit zyrtar të...

Moti i acartë në Shqipëri/ Kushi: Mbyllen shkollat tri ditët e para të...

Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi njoftoi sot vendimin për mbylljen e shkollave javën e ardhshme, nga dita e hënë deri të mërkurën, për shkak të motit...

Një shtet dhe një shoqëri e dështuar përballë Nënës fisnike mirdito...

Po, sot jemi të dështuar si shoqëri dhe si shtet përpara Nënës mirditore e cila endej mbi shtëpinë e saj gërmadhë. Këtë fjali murmurita nëpër dhëmbë ndërsa shikoja...

KARTOLINA

SOTIR ATHANASI  ( Tregim I Jetuar ) Motrën time gjithmonë e kishte ndihmuar rastësia se: që në lindje dhe vijueshmërisht ajo do të ndodhej përherë nën vëmendjen e...

Në dorë të kujt janë të dhënat e shqiptarëve?

Nga Agim Baçi Në dorë të kujt janë të dhënat e shqiptarëve? Rrëmuja që ka ndaluar prej kohësh para derës së PD-së duket se ka hequr vëmendjen e...

Enigma e një romance Orjentale

Sotir ATHANASI,  (Tregim I jetuar ) Grupi i vizitorëve nga Athina mbërrijti në dalje të Xhamisë Blu. Gratë, kishin dorëzuar tashmë shamitë e kokës që iu dhanë drejtuesit...

Skandali me pagat/ Prokuroria: Të dhënat u nxorën nga punonjës të IT-s...

Drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës, Elisabeta Imeraj deklaroi sot në një komunikim me mediat, se të dhënat personale për pagat u nxorën nga një punonjës IT i cili...

Muzeu Historik Kombëtar përkujton në 140-vjetorin e lindjes Fan Nolin

Muzeu Historik Kombëtar përkujton sot lindjen e Fan Stilian Nolit (6 janar 1882 – 13 mars 1965). Burrë shteti, atdhetar demokrat, klerik i lartë, poet, përkthyes, publicist, dijetar, përkthyes,...

“Historia e marrëdhënive ruso-shqiptare dhe zhvillimi i tyre në di...

Ndërsa janë mbushur plot 31 vjet që nga rilidhja e marrëdhënive diplomatike Shqipëri-Rusi, vëmë re se nga ana politike dhe ekonomike marrëdhëniet ndërmjet këtyre dy vendeve jane inekzistente,...

MESAZHI PËR KRISHTLINDJEN

Imzot George Frendo O.P. Shën Nënë Tereza tha: “Krishtlindja është çdo herë që ti e lejon Hyjin të dojë të tjerët nëpërmjet teje”. Sa të bukura janë këto...

Ambasada e Kinës, financuese e një këndi lojërash për fëmijë në Tir...

Ambasada e Kinës në Shqipëri ka financuar ndërtimin e një këndi lojërash në Tiranë. Në përurimin e këtij investimi, ambasadori i Kinës në Tiranë Zhou Ding deklaroi se...

“Nizami Ganjavi, poeti për të gjithë njerëzimin”. Bibliotek...

Shqipëria i bashkohet aktiviteteve kulturore mbarëkombëtare të "Vitit të Nizami Ganjavi" të Azerbajxhanit,  të shpallur si të tillë gjatë këtij viti në kuadër të 880-vjetorit të lindjes së...

Nga Elbasani në Shkodër/ “Krijimtari multikulturore malazeze”

Në datë 13 dhjetor në universitetin "Aleksandër Xhuvani" në qytetin e Elbasanit, shoqata "Komuniteti malazez në RSH" në bashkëpunim me Drejtorinë për Dijasporën dhe Emigracionin organizuan një aktivitet...

Ndahet nga jeta poeti i njohur Arben Duka

Poeti i njohur Arben Duka, është ndarë sot nga jeta në moshën 64-vjeçare. Duka vuante prej kohësh nga probleme të rënda shëndetësore, teksa lajmin e bëri me dije...

Në kujtim të Gjergj Fishtës dhe Migjenit Me rastin e 150 dhe 110 vjetor...

Nga Vasil CAPEQI* Eshtë një mister, një enigmë e vërtetë përse gjuha jonë e shkruar shqipe u çfaq vetëm në shekullin e pesëmbëdhjetë, me vonesë krahasuar me gjuhët...

HAXHI RAMA SJELL HUMORIN E HOLLË DURRSAK RRETH TAVOLINËS

Shpendi TOPOLLAJ Plot nëntë vjet më parë, në librin e tij “Bis si një variete”, Mjeshtri i Madh Haxhi Rama shkruante: “Po kur unë të kem ikur, /...

“Ju flet Radio e Jashtme e Kinës”/ Shënohet 80-vjetori i fill...

Ky 3 dhjetor shënon  80-vjetorin e fillimit në Kinë të transmetimeve radiofonike për jashtë vendit një ngjarje e rëndësishme për Kinën dhe për të gjithë ata gazetarë të...

DRITAN ÇOKU ME NJË LIBËR MADHOR PËR KULLAT E SAHATIT NË SHQIPËRI

Shpendi TOPOLLAJ Sapo mbarova së lexuari librin dinjitoz dhe të rrallë për nga lloji, të autorit plot pasion profesional, të intelektualit dhe atdhetarit Dritan Çoku, kushtuar historisë së...

Komiteti i ekspertëve ndryshon masat/ Vaksinim i detyruar për administrat...

Komiteti Teknik i Ekspertëve në mbledhjen e sotme vendosi që duke filluar nga kjo ditë çdo qytetar mbi 18 vjeç mund të bëjë dozën e tretë përforcuese, pasi...

Papa Françesku emëron Imzot Arjan Dodaj, Arqipeshkvin e ri të Arqidioqez...

Papa Françesku ka emëruar Imzot Arjan Dodaj, Arqipeshkvin e ri të Arqidioqezes Metropolitane Tirane Durrës. Arjan Dodaj zë vendin e Arqipeshkvit George Frendo i cili mbante këtë post...

Pëllumba dhe refrene të ndryshueshme

Sotir Athanasi  ( tregim: Paramnezi*)  Edhe atë mëngjes, gjyshi si gjthmonë u ngrijt në shtatë pa një çerek. Hodhi një grusht ujë syve dhe vajti  te porta e...

Bota e teatrit shqiptar në zi…humbi babain e dramaturgjisë, Fadil Kraj...

Prof. Lisen BASHKURTI Sot bota e teatrit shqiptar është në zi. U nda nga jeta babi i dramaturgjisë shqiptare, “Mjeshtri i Madh”, Fadil Kraja. Fadil Kraja lindi e...

ARTISTI XHEVAT LIMANI – PROMETEU QË SHPËRNDAN KUDO NË BOTË FLAKËN E ...

Shpendi TOPOLLAJ I pashoq në atë që është dhe në atë që bën, aktori, regjisori dhe dramaturgu strugan me banim në SHBA, Xhevat Limani, kur e takon për...

Projekt i ri shëndetësor për të promovuar jetesën e shëndetshme në s...

‘Shkollat për Shëndetin’ nis veprimtarinë për promovimin e shëndetit dhe parandalimin e sëmundjeve tek nxënësit e shkollave Një projekt i ri do të promovojë stile jetese të shëndetshme...

Debati në Kuvend mes Ramës dhe Bashës, Yuri Kim dënon gjuhën degradues...

Ambasadorja amerikane Yuri Kim dënon  gjuhën e dhunshme, degraduese ndaj grave, veçanërisht e transmetuar në televizion nga Parlamenti. Ambasadorja i kërkon liderëve politik në vend që të jenë...

Mesazhi i Ipeshkvijve për Ditën Botërore për të Varfrit: Ftesë dhe nx...

Me rastin e Ditës së Pestë Botërore për të Varfrit, që kremtohet të dielën me 14 Nëntor 2021, me temë “Të varfrit i keni gjithmonë me ju” (Mk14.7) ne, Ipeshkvijtë e...

UT: Bashkëpunimi me Kinën në fushën e arsimit duhet të thellohet

Universiteti i Tiranës dhe Ambasada e Republikës Popullore të Kinës në Shqipëri, konfirmuan sërish bashkëpunimin në fushën e arsimit dhe kulturës. Një takim mes Rektorit të Universitetit të...

MARTIRËT SHQIPTARË

Imzot George Frendo O.P. Misioni i njerëzve të rinj të Zotit do të ushtrohej në një botë armiqësore ndaj Krishtit dhe dishepujve të vet (QS Gjn 15, 20)....

Shqipëri, rikthehet rritja e rasteve me Covid ,në javën e fundit 25% më...

Në Shqipëri rastet e reja me COVID 19 shënuan një rritje të ndjeshme gjatë javës së fundit (19-25 Tetor) pas një rënieje graduale që kishte nisur që prej...

Rritja e rasteve me Covid, Italia mbyll kufijtë me Shqipërinë

Italia ka mbyllur kufijtë me Shqipërinë si pasojë e rritjes së rasteve me Covid-19. Ky vendim hyn në fuqi ditën e nesërme, 26 tetor dhe është i vlefshëm...

Komiteti Teknik: Miratohet doza e tretë për +60, vaksinim edhe për +16 v...

Komiteti Teknik i Ekspertëve gjatë një mbledhje të sotme ka vendosur që të miratojë rekomandimin e bërë nga Komiteti i Vaksinimit ku është parë e nevojshme doza e...

Jo vaksinim i detyruar, por vaksinim i kontrolluar’

Nga Prof. Dr. Gëzim Xhepa.  Të nderuar kolegë, jam i detyruar t'u dal në krah studentëve, përpara një agresioni global antimjekësor në shkelje totale të parimeve bazë të vaksinimit...

VDEKJA NUK DO NGADHËNJEJË MBI JETËN E PROF. ALFRED UÇIT

In memoriam Shpendi TOPOLLAJ Ndërsa qindra e qindra intelektualë dhe njerëz të thjeshtë i jepnin lamtumirën e fundit profesorit të shquar dhe Mjeshtrit të Madh Alfred Uçi, Biblioteka...

Unioni i Transportit Publik njofton përgjysmimin e urbanëve në Tiranë/ ...

Përfaqësuesit e Unionit të Transportit Publik njoftuan sot se duke nisur po nga dita e sotme do të përgjysmohet numri i urbanëve, që qarkullojnë në Tiranë. Sipas deklaratës...

Nis viti i ri akademik/ Studentët rikthehen në auditore pas një viti, po...

Sot nis  vitit të ri akademik 2021-2022. Pas më shumë se një viti mësimi online, studentë dhe pedagogë u rikthyen në auditore, por me një kusht: Ata duhet...

10 të vdekur nga COVID-19 në Shqipëri, mes të cilëve një 21-vjeçar

10 persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë, mes të cilëve edhe një 21-vjeçar nga Fieri. Ministria e Shëndetësisë njoftoi se në 3572...

15 TETORI – DITA PËR MË SHUMË VËMENDJE NDAJ TË VERBËRVE

Shpendi Topollaj Data 15 tetor është dita ndërkombëtare e “Shkopit të bardhë”, pra dita që u kushtohet të drejtave dhe lirive të të verbërve. Ajo është një ditë...
Lajmet e fundit