Uncategorized

Çavuşoğlu në Beograd: Nuk mund të lejojmë një konflikt tjetër në z...

Ministri i Jashtëm i Türkiye-s, Mevlüt Çavuşoğlu deklaroi se interesat e ngushta politike brenda Bashkimit Evropian kanë kapur peng axhendën e zgjerimit të BE-së, raporton Anadolu Agency (AA)....

‘Farewell’ letter of former dismissed top police officer Gledi ...

TIRANA, September 1 - "The most important thing in life is to dare. The most difficult thing in life is to be afraid. But the smartest thing in...

Ukraina feston 31 vjetorin e Pavarësisë

Ukrainasit shënojnë 31 vjetorin që kur u çliruan nga Bashkimi Sovjetik i dominuar nga Rusia. Dita e Pavarësisë së Ukrainës bie gjashtë muaj pas pushtimit të Rusisë më...

Përplasja me Armeninë në Karabakh/ Presidenti Ilham Aliyev: “Mjaft ës...

Presidenti azerbajxhanas Ilham Aliyev në një intervistë për median shtetetore  ka folur lidhur me përplasjet e fundit gjatë muajit Gusht në Karabakh. Presidenti Azer ndër të tjera tha:...

Shënohet 77-vjetori i hedhjes së bombës bërthamore në Nagasaki nga SHB...

Nagasaki bëri homazhe për viktimat e bombardimeve atomike të SHBA-së 77 vjet më parë më 9 gusht, me kryebashkiakun që tha se lufta e Rusisë ndaj Ukrainës i...

“Ballkani i Hapur”, Nedimović: Korridori i gjelbër ushqimor rriti qar...

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Bujqësisë, Pyjeve dhe Menaxhimit të Ujërave të Serbisë, Branislav Nedimović, vlerësoi sot korridorin e gjelbër për transportin e prodhimeve ushqimore, në kuadër të “Ballkanit...

Outgoing President has a platform beyond SMI, said Meta’s advisor

TIRANA, June 22 -  Former Foreign Minister Edmond Panariti, who currently holds the post of advisor to the president, has revealed the next steps that Ilir Meta is...

“Të rikthejmë Shqipërinë në Rrugën Europiane”/ Berisha:...

Kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha duke folur në tryezën me ekspertë dhe diplomatë me temë “Të rikthejmë Shqipërinë në Rrugën Europiane”, dënoi vendimin për të bojkotuar Samitin...

Zgjedhjet parlamentare në Francë, Macron humbet shumicën absolute

Aleanca e presidentit francez Emmanuel Macron mori shumicën e vendeve në raundin përfundimtar të zgjedhjeve parlamentare të dielën, por humbi shumicën e saj parlamentare, tregojnë parashikimet. Projeksionet, të...

Presidenti Meta përshëndet 110-vjetorin e Federatës Pan-Shqiptare “VAT...

Presidenti i Republikës, Sh. T. Z. Ilir Meta përshëndeti festimet e 110-vjetorit të themelimit të Federatës Pan-Shqiptare “VATRA”, të organizuara në Nju-Jork të Shteteve të Bashkuara të Amerikës....

Samiti në Ohër/ Kryeministri Rama: Lufta në Ukrainë e bën “Ballkanin...

Në Ohër të Maqedonisë së Veriut të mërkurën është duke u mbajtur takimi i radhës i nismës rajonale, “Ballkani i Hapur”. Takimit të udhëheqësve të Shqipërisë, Serbisë dhe...

Rama takim me Dendias: Bisedë e frytshme për çështje me interes të pë...

Kryeministri Edi Rama priti sot në një takim ministrin e Jashtëm të Greqisë, Nikos Dendias, i cili ndodhet për një vizitë zyrtare në Tiranë. Kryeministri Edi Rama u...

Megaoperacioni “Golden bullet”/ SPAK godet 8 grupe kriminale. Kraja-Nan...

Drejtuesi i Prokurorisë së Posaçme SPAK Arben Kraja dhe drejtori i Policisë së Shtetit Gledis Nano kanë dalë në një komunikim zyrtar këtë të enjte në lidhje me...

Vuçiç: Pas deklaratës së Putinit, pozita e Serbisë është më e keqe,...

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar sot se Serbia në të ardhmen do të jetë më e fortë në rrugën evropiane por tashmë ndodhet nën presion për...

Kurti: Kosova nuk ka alternativë tjetër përveç BE-së dhe NATO-s

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, zhvilloi vizitën e tij të parë zyrtare në Berlin, ku u takua me kancelarin e Gjermanisë, Olaf Scholz. Për DW ai flet mbi...

Besimtarët katolikë kremtojnë Pashkët, mesha në Katedralen e Shën Pa...

Vigjilja e natës së Pashkëve kremtohet per here te pare ne mesnate pas 2 vitesh nga  pandemia Covid-19 në Katedralen e Shën Palit. Pashka është kremtimi më i...

Citizens of Tirana organize a demonstration in support of Ukraine, gather i...

TIRANA, April 8 - Hundreds of citizens among whom even children gathered on Friday in a demonstration in Tirana, in support of Ukraine, which is facing Russian aggression,...

Italy wants Ukraine in the EU,” says prime minister Mario Draghi

Addressing the Italian parliament in Rome, the Ukrainian president, Volodymyr Zelenskiy, has said that for Russian forces “Ukraine is the gates of Europe, where they want to break in,...

Moscow warns Biden’s considering Putin a “war criminal” c...

The Russian Foreign Ministry on Monday summoned US Ambassador to Russia John Sullivan and issued a demarche and a note of protest to him over the recent "unacceptable"...

Këshilltarja për Sigurinë Kombëtare e Presidentit Joe Biden vizitë në...

Elizabeth Sherwood-Randall, Këshilltare për Sigurinë Kombëtare e ´presidentit të SHBA-së Biden, takoi në Prishtinë presidenten Osmani dhe kryeministrin Kurti. Kosovën e vizitoi edhe Kancelari i Austrisë Karl Nehammer....

Papa dhe Patriarku ortodoks rus diskutojnë për luftën në Ukrainë

Patriarku Kirill i Kishës Ortodokse Ruse dhe Papa Françesku kanë biseduar për luftën në Ukrainë të mërkurën, tha zyra e Kirillit. Kjo është biseda e parë e dy...

Putin thotë se Rusia do t’i arrijë qëllimet e Ukrainës, dënon sa...

Presidenti rus thotë se Perëndimi synon të dëmtojë ekonominë ruse, por këmbëngul se mund të përballojë sanksionet. Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë se vendi i tij do...

Russia’s top diplomat says close to agreeing on Ukraine’s neutr...

A peace deal under which Ukraine abandons its Nato aspirations in return for Russian withdrawal and western security guarantees appeared to inch closer on Wednesday even as Vladimir Putin’s...

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë urdhëron Rusinë t’i japë fund m...

Rusia duhet të ndalojë menjëherë pushtimin e saj në Ukrainë, vendosi sot Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (ICJ) e OKB-së në Hagë. “Ukraina fitoi në çështjen e saj kundër...

A kanë rënë dakord Rusia dhe Ukraina për një marrëveshje paqe? Dalin ...

Nëse Kievi pranon kushtet, forcat ruse do të tërhiqen plotësisht nga territoret që kanë pushtuar me 24 shkurt të këtij viti Ivan Fisher, [i] Të mërkurën bisedimet ukraino-ruse...

Member of Re-establishment Commission of DP says 44,000 Democrats have dism...

Lulzim Basha was dismissed by the Assembly of Democrats on December 11 last year, and it is an indisputable fact that he is not chairman of the Democratic...

Some 351 citizens from Ukraine are staying in Albania

About 351 citizens from Ukraine are staying in Albania and they have been given temporary protection according to the full legal framework that this country has for asylum...

FM says Albania will work with allies to stop the war in Ukraine

The Minister for Europe and Foreign Affairs, Olta Xhacka, received on Wednesday the Special Envoy of the OSCE Presidency, Artur Dmochowski. Xhacka said in a Twitter reaction that...

Rusia po shqyrton modelin e një Ukraine neutrale me ushtri

Rusia dhe Ukraina duan të vazhdojnë negociatat përmes internetit për t'u dhënë fund luftimeve. Të dyja palët u shprehën optimiste të matura se së shpejti mund të arrihet...

Peleshi: Shqipëria e gatshme për ndihmë humanitare, vëmendje ndaj Ballk...

Në selinë e NATO-s në Bruksel u zhvillua sot takimi i jashtëzakonshëm i ministrave të Mbrojtjes të NATO-s, ku fokusi kryesor ishte situata në Ukrainë pas pushtimit nga...

There is no bird flu in Albania, says Agriculture Ministry

The Ministry of Agriculture has announced that there is no case of bird flu in Albania. In a statement released on Wednesday the ministry clarified that after analyses...

Azerbajxhani dërgon ndihma humanitare në Ukrainën e shkatërruar nga luf...

Më 26 shkurt, Azerbajxhani dërgoi dy avionë që transportonin ndihma humanitare me vlerë më shumë se 5 milionë euro (5.6 milionë dollarë) në Ukrainë në mes të luftës...

Erdogan: Me përurimin e shtëpive të ndërtuara pas tërmetit kurorëzuam...

Në qytetin e Laçit të Bashkisë Kurbin është mbajtur ceremonia zyrtare e dorëzimit të banesave për familjet e prekura nga tërmeti i nëntorit 2019, me pjesëmarrjen e presidentit...

Koncert festiv për fëmijët në nevojë, ‘Binjaket e Harqeve’ perform...

“Të duash do të thotë të bësh gjëra të vogla me dashuri të madhe”, thoshte shenjtorja Nënë Tereza. I tillë ishte edhe koncerti i të enjtes në qendrën...

“Ju flet Radio e Jashtme e Kinës”/ Shënohet 80-vjetori i fill...

Ky 3 dhjetor shënon  80-vjetorin e fillimit në Kinë të transmetimeve radiofonike për jashtë vendit një ngjarje e rëndësishme për Kinën dhe për të gjithë ata gazetarë të...

Aksidenti tragjik me 46 viktima në Bullgari, Maqedonia e Veriut shpall tri...

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka shpallur të martën tri ditë zie kombëtare pas aksidentit me autobus në Bullgari, që la të vdekur të paktën 46 persona. Zyrtarët...

Ambasadorja Yuri Kim bën bashkë PD-PS: Partneriteti Shqipëri-SHBA i tejk...

Ambasadorja Yuri Kim në ambientet e Ambasadës Amerikane në Tiranë priti drejtuesit e Komisionit Parlamentar për Punët e Jashtme, me kryetaren Mimi Kodhelin nga PS-ja dhe zv/kryetarin Tomor...

Numërimi mbrapsht në Pekin 2022 | Pekini mirëpret flakën olimpike, zbul...

Flaka Olimpike, e ndezur për Lojërat Olimpike Dimërore të Pekinit 2022 në Olimpinë e Lashtë në Greqinë perëndimore, mbërriti në Pekin të Mërkurën në mëngjes. Një ceremoni mirëseardhjeje...

PSD, liberalët dhe të Gjelbërit arritën marrëveshjen përgatitore për...

Partia socialdemokrate gjermane (PSD), partia e të Gjelbërve dhe Partia Liberal-demokrate (FDP), pas përfundimit të bisedimeve përgatitore do të fillojnë bisedimet për formimin e qeverisë gjermane të koalicionit,...

Essay Writing Tips – Writing a Superb Essay

The written essay, also known as a written essay, is a really important part of most schools. It takes the student to be able to demonstrate their knowledge...

Haiti ka nevojë përsëri për ndihmë ndërkombëtare

Misioni i fundit paqeruajtës i Kombeve të Bashkuara ka lënë kujtime të këqija në vendin e varfër të Karaibeve. Por pas vrasjes së Presidentit Jovenel Moïse, ndihma e...

SHBA – FMN: Rritja ekonomike amerikane më e shpejtë nga parashikimet

Rritja ekonomike amerikane do të arrijë këtë vit ritmin më të shpejtë në 25 vite, theksoi sot FMN duke i dhënë globalisht një inkurajim politikës ekonomike të Joe...

Dita Ndërkombëtare e Infermierit/ Presidenti Meta, Kryeministri Rama dhe ...

Në Ditën Botërore të Infermierëve, Presidenti Meta ,kryeministri Edi Rama dhe ambasadorët Luigi Soreca e Yuri Kim, nderuan lart figuren e infermiereve, për punën e tyre heroike  përgjatë...

Mbërrijnë këtë mbrëmje në Rinas dozat e reja të vaksinës Pfizer/ Ra...

Kanë mbërritur këtë mbrëmje në aeroportin e Rinasit dozat e reja të vaksinës Pfizer. Kryeministri Edi Rama thekson se pritet që të mbërrijnë edhe të tjera doza nga...

Curfew to Start on 22.00 O’clock Starting from April 12 in Albania

As it has recently been announced by PM Edi Rama the Technical Committee of Experts has changed the frametime of the curfew extending the circulation dedline by two...

North Macedonia PM Survives Sudden Confidence Vote as Opposition Boycotts V...

North Macedonia’s Parliament has shown confidence for North Macedonia PM Zoran Zaev after his request for an on-the-spot vote of confidence of his cabinet. The unexpected request by...

SA Council in Brussels Applauds Majority’s Performance in Its Drive t...

A public preliminary balance sheet of the eleventh meeting of the Stabilization and Association Council (SA Council) between Albania and the European Union which took place in Brussels...

Xhaçka bisedë telefonike me zv/Sekretarin Reeker: Marrëdhëniet me SHBA,...

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, zhvilloi një bisedë telefonike me zv/Sekretarin amerikan të Byrosë së Çështjeve Evropiane dhe Euro-Aziatike, Philip Reeker. Ministrja Xhaçka vlerësoi...

Shaip Kamberi mban fjalimin e parë shqip në Kuvendin e Serbisë

Përfaqësuesi i shqiptarëve në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi një ditë më parë në seancën plenare ka mbajtur fjalimin e parë shqip të bërë në Serbi. Pavarësisht ndërhyrjeve...

Albania Prays for Victims of Holocaust Urging Such Atrocities and Genocide ...

Millions of innocent victims of Holocaust atrocities and all those who survived the most horrific human tragedy of our time becoming living witnesses to it today should be...

As ‘Symbolic’ Supply of Anti-Covid Vaccines Is Over Vaccination to Re-S...

Anti- Covid vaccines provided through the COVAX mechanism are expected to arrive in Albania within February. So far, in addition to COVAX, Albania is also getting vaccines through...

Ambasadorja Yuri Kim në KQZ: Personat akuzuar për korrupsion nga DASH të...

Personat që janë akuzuar publikisht për korrupsion nga Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH) të mos jenë pjesë e listave të kandidatëve në zgjedhjet e 25 prillit. Kjo ka...

22 vite nga Masakra e Reçakut/ Liderit politikë të Kosovës bëjnë ho...

Sot 22 vite më parë ndodhi ,masakra e Reçakut, ku forcat policore dhe ushtarake serbe vranë 45 civilë shqiptarë në fshatin Reçak të komunës së Shtimes, në Kosovë. Kjo...

Kryeministri Rama pritet me nderime të mëdha në Turqi: Kapitull i ri bas...

Kryeministri Edi Rama u prit sot me ceremoni zyrtare në Ankara, Turqi, nga Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan. Pas ekzekutimit të Himnit të Shqipërisë dhe Turqisë Kryeministri...

Presidenti i zgjedhur Biden bën vaksinën kundër COVID-19

Presidenti i zgjedhur Joe Biden bëri dozën e parë të vaksinës së kompanisë Pfizer kundër koronavirusit të hënën në një spital në Nuark të shtetit Delauer. Presidenti i...

Policia e Shtetit reagon pas protestës së qytetareve: Të ndalohen thirrj...

Policia e Shtetit ka reaguar pas protestave  që u mbajtën në Tiranë pas vrasjes së 25-vjeçarit nga Policia e Shtetit. Protesta u përshkallëzua duke thyer xhamat e Ministrisë...

“Përgjegjësi jam unë”. Jepni dorëheqjen Zoti Ministër!

Në Ditën e Rinisë në lule të rinisë  u vra një i ri 25 vjeçar! Ngjarja ka ndodhur rreth orës 01:45 rreth 100 metra larg banesës së të...

Papa Françesku paralajmëron vizitën e tij të parë në Irak

Papa Françesku do të bëhet papa i parë që viziton Irakun vitin e ardhshëm, në një udhëtim në pesë vende, duke përfshirë Bagdadin, Erbil dhe Mosul midis 5...

Imzot Frendo: “Së shpejti do të jem përsëri me grigjen time të k...

Arqipeshkëvi i  Tiranë-Durrësit, Imzot George Frendo njofton se së shpejti do të rikthehet pranë grigjes së tij, pranë bsimtarëve dhe gjithë popullit shqiptarë. Duke falënderuar të gjithë ata...

Sot 19 viktima nga Covid në Shqipëri/ Basha: Numrat e vërtetë që fsheh...

Në lidhje me rekordin e viktimave që u shënua sot nga COVID-19, ku 19 pacientë humbën jetën në 24 orët e fundit si asnjëherë më parë, ka reaguar...

11 viktima dhe gati 600 raste të reja me COVID në Shqipëri, gati spitali...

Gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri ka pasur 11 viktima dhe gati 600 raste të reja me COVID-19. Viktimat janë një 55 vjeçar, një 62 vjeçar, një 64 vjeçar,...

The Council of Albanian Ambassadors condemns the barbarous attacks in Paris...

The tragic events in the recent days in Paris and in Vienna have deeply shocked the whole civilized world. They run opposite to cohabitation and the values of...

Gjermania mbështet ruajtjen e arkivit të Muzeut Kombëtar të Fotografis...

Gjermania mbështet Fototekën Marubi në Shkodër në katalogizimin, arkivimin digjital dhe ruajtjen e vazhdueshme të arkivit të saj të negativëve në xham, shiritave filmikë, dokumenteve dhe objekteve të...

Spread of Coronavirus Infection Goes on as Opposition Calls for More Tests ...

The Ministry of Health reported that four patients have died, while 289 new cases of COVID-19 have been identified during the last 24 hours. Among the victims whose...

COVID- 19/ Rama: “Nga java tjetër maska do jetë e detyrueshme në çdo ...

Nga java tjetër maska e detyrueshme në çdo ambient. Këtë e bëri me dije Kryeministri Rama mëngjesin e sotëm (10 tetor) në një deklaratë për shtyp me ministren...

Vettingu/ Ambasada Amerikane: SHBA janë angazhuar që ky proces të vazhdo...

Ambasada Amerikane ka reaguar lidhur me procesin e vettingut në Shqipëri duke thënë se SHBA janë angazhuar që ky proces të vazhdojë me profesionalizëm dhe përkushtim. Më tej...

“Bashkë pa Kufij”/ Serbia notë proteste Shqipërisë

Ministria e Jashtme e Serbisë ka thirrur ambasadorin e Shqipërisë në Beograd, Ilir Boçka, duke i dorëzuar një notë proteste në lidhje me deklaratat e dhënat siç thotë...

Shtrirja me 12 milje në Jon, Ministri i Jashtëm grek: Ushtrojmë të drej...

Pas dy marrëveshjeve me Italinë dhe Egjiptin, ka ardhur momenti i duhur që Greqia të ndërmarrë hapa të mëtejshëm, thekson ministri grek. Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos...

Film Archive as Promoter of Friendship between Albanian, Chinese People

"Thanks to the traditional Sino-Albanian friendship and joint efforts, cultural and artistic exchanges between us have always been very active," Ambassador Zhou said  “Every poster and film in...

Greqia do zgjerohet 12 milje/ Ministri turk, Mevlut Çavuşoğlu: “Ar...

Teksa Turqia vijon kërkimet e saj për naftë dhe gaz në detin Mesdhe, Ministri i Punëve të Jashtme, Mevlut Çavuşoğlu ka hedhur deklarata të forta në lidhje me...

OSCE’s Mediation/ Sergey Lavrov: “It is necessary for Belarusians t...

As the political situation in Belarus continues to be tense a phone conversation was held between Russian Federation Minister of Foreign Affairs Sergey Lavrov and Albanian Prime Minister,...

Edit Xhajanka: “Kërkime shkencore, ndërlidhje ndërkombëtare, kohe...

Interviste me Edit Xhajanka, Dekane  në Fakultetin e Mjekësisë Dentare, Risite e aplikuara ne FMD prej dekanes Eda Xhajanka në bashkëpunim dhe aprovim nga dekanati  synojnë rritjen e numrit...

“Disa po ëndërrojnë që BKH nuk do ngrihet kurrë”, mesazhi i Kim p...

Për Byronë Kombëtare të Hetimit pati një reagim zyrtar nga Partia Demokratike. Nënkryetari i PD-së, Edi Paloka, kërkoi që gara për drejtimin e BKH-së të rihapej duke shfaqur...

Ambasadori Rus në Shqipëri Mikhail Afanasiev flet nga Gjirokastra për ma...

Ambasadori Rus në Shqipëri Mikhail Afanasiev mori pjesë në aktivitetet e kushtuara 15-vjetorit të përfshirjes së qytetit të Gjirokastrës në listën e objekteve të trashegimisë botërore nën mbrojtjen...

Kufijtë e BE-së mbeten të mbyllur për qytetarët e Ballkanit Perëndimo...

Shtetet e Ballkanit Perëndimor vazhdojnë të mbetet jashtë listës së vendeve për të cilat ishte rekomanduar të hiqen kufizimet për udhëtim të qytetarëve të tyre në vendet e...

Presidenti Trump për herë të parë me maskë në publik

Për herë të parë që kur shpërtheu pandemia, Presidenti Trump është shfaqur me maskë në publik. Presidenti ishte të shtunën në spitalin ushtarak Walter Reed për t’u takuar...

Kryeministri Edi Rama nis sot një vizitë dyditore në Kosovë në mbësht...

Kryeministri Edi Rama nis sot një vizitë dyditore në Kosovë, vizitë e njoftuar jozyrtarisht vetëm mbrëmjen e së dielës. Rama pritet të zhvillojë takime me udhëheqës të partive...

Zhvillohet ceremonia e dorëzimit të ventilatorëve për të luftuar COVID...

Tirane, 16 Qershor – Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale mori në dorëzim të Martën ventilatorët e rinj të financuar nga qeveritë e Zvicrës dhe Norvegjisë si dhe...

Kosova rihap kufirin me Shqipërinë, kësaj here pa kufizime

Qeveria e Kosovës  ka marrë vendim për të rihapur kufirin me Shqipërinë. Me propozimin e ministrit të Shëndetësisë, Armend Zemaj, qytetarët të cilat  hyjnë në Kosovë nuk do...

Reforma në Drejtësi/ Rama reagon pas ambasadores amerikane: “Ferri ësh...

Pas deklaratës së ambasadores Yuri Kim, se mund të ketë marrëveshje pas krahëve mes politikanëve shqiptarë për Refromën në Drejtësi, ka ardhur edhe një reagim nga kryeministri Edi...

100 muaj nga fillimi i dialogut, Kosova ende pa viza

Me 19 janar 2012, Kosova dhe BE-ja kanë filluar dialogun për liberalizimin e vizave. Sot bëhen 100 muaj që nga lansimi i dialogut. Në infografikën e radhës kemi...

Rikthimi në punë, protokolli i ri që duhet të plotësojnë bizneset pë...

Hapja graduale për kthimin në normalitetin e ri do të kërkojë plotësimin përveç protokolleve të vendosura nga autoritetet shëndetësore lokale edhe zbatimin e standardeve ndërkombëtare të menaxhimit të...

Përjetim/ Kur 5 Maji sjell mes nesh dëshmorët e atdheut

Nga Bedri RAMIZI Sot u zgjova me një ndjenjë krenarie për t`iu bashkuar atyre, që më tepër se jetën, çmonin lirinë e atdheut. Është 5 Maji këtë mëngjës!...

Croatian Law Professor Jasna Omejec/ “New Normalcy” in Post Coronavirus...

“From the today’s “coronavirus-changed-world perspective”, I dare say that we shall refer to the last 70 years of the European Convention on Human Rights as the most valuable...

Festivali Ndërkombëtar Kulturor « Ballkan Trafik »

« KULTURA NA BASHKON » NË LINJE, 23 - 26 Prill 2020 Duke filluar nga viti 2006 e në vijim pa asnjë ndërprerje, gjatë muajit Prill - Maj,...

Kryeministri Rama thirrje tregtarëve të shumicës: Nuk do ti gëzoni lek...

Kryeministri Edi Rama i ka bërë thirrje tregtarëve të shumicës që të mos abuzojnë me çmimet. Rama i kërkon që të mos luajnë me popullin, pasi nuk do...

Covid-19, Shtypi i shkruar ndërpret botimin

Për herë të parë pas vitit 90 ndërpritet  botimi i  gazetave print . Shtypi i shkruar ka njoftuar mbylljen e përkohshme të gazetave deri në një njoftim te...

Ndryshimet Kushtetuese në Rusi

Nga Redion LULI* Të mërkurën, më 11 Mars, deputetët e Dumës ruse në një seancë plenare, miratuan në leximin e tretë dhe përfundimtar projektligjin për ndryshimet në Kushtetutën...

OBSH shpall coronavirusin zyrtarisht pandemi globale

Sëmundja virale COVID-19 që ka përfshirë në të paktën 114 vende dhe ka vrarë më shumë se 4,000 njerëz është tani zyrtarisht një pandemi, njoftoi të Mërkurën Organizata...

Covid-19/ Presidenti Meta: Emergjente forcimi maksimal i masave parandalues...

Presidenti Ilir Meta kërkon që të merret si një masë parandaluese ndaj koronavirusit, aplikimi i “Zonës së Kuqe”, njësoj si në Itali me zonat e prekura si dhe...

Kryeministri Edi Rama ka nisur takimin me shefin e diplomacisë ruse Sergey...

Kryeministri Edi Rama,ne cilesine e shefit te OSBE-se ka nisur takimin me shefin e diplomacisë ruse Sergey Lavrov. Në tryezën e diskutimeve mes Ramës dhe Lavrov do të...

Presidenti Ilir Meta njofton Policinë e Shtetit për manifestin e datës 2...

Institucioni i Presidencës, ashtu sikundër ka paralajmëruar edhe më herët, ka informuar sot me një shkresë zyrtare drejtuar Policisë së Shtetit, organizimin e një manifestimi nga Presidenti i...

Një JO e BE-së ndaj Ballkanit do të ishte “dhuratë” për forcat ant...

“Nëse BE-ja vërtet dëshiron që rrethi i saj i stabilitetit të përforcohet, atëherë duhet të marrë hapa që procesi i anëtarësimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor të përshpejtohet”,...

Grenell mbetet i dërguari i presidentit Trump për dialogun mes Kosovës d...

Presidenti amerikan, Donald Trump ka emëruar ambasadorin e SHBA-së në Gjermani dhe të dërguarin e posaçëm për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Richard Grenell në pozitën e ushtruesit...

Shqipëria publikon të parin Indeks për Barazinë Gjinore

Në Tiranë publikuan sot të parin Indeks mbi Barazinë Gjinore në Shqipëri, duke plotësuar një kërkesë të Bashkimit Europian në këtë fushë. Raporti zbuloi se pabarazia gjinore është...

Presidenti Meta nderon viktimat e Holokaustit: Antisemitizmi, dhe shkeljet ...

Në Ditën Ndërkombëtare të Kujtesës, përkujtojmë me nderim miliona viktima të pafajshme të mizorisë së pashpirt të Holokaustit, në mënyrë që antisemitizmi, mungesa e tolerancës, bashkëjetesës, dhe shkeljet...

Lëvizja VETËVENDOSJE në Shqipëri, proteste në mbështje të minatorëv...

Kauza e minatorëve të Bulqizës i prek të gjithë shqiptarët. Lëvizja VETËVENDOSJE! në Shqipëri synon bashkimin e kauzave si rruga drejt çlirimit të shtetit nga kapja dhe drejt...

Formimi i qeverisë, Kurti: Në janar vazhdojnë përpjekjet për koalicion...

Albin Kurti i cili po synon formimin e Qeverisë së Kosovës, thotë se nga janari do të vazhdojnë përpjekjet për formimin e koalicionit me Lidhjen Demokratike të Kosovës....

Foto e ditës: Shqiptarët dhe serbët sëbashku kërkojnë trupat nën gë...

Mediet e huaja kanë raportuar për vendet e rajonit dhe botës që po ndihmojnë Shqipërinë pas tërmeteve të rënda që kanë goditur vendin atje. Ndihma nga e gjithë...

TRAGJIKE NË DURRËS! Shembet vila me 7 pjestarë të një familje brenda

Kjo është vila 4 katëshe e vendosur në zonën e Kënetës në lagjen nr.18 në Durrës e cila është shkatërruar plotësisht pak minuta më parë duke zënë brenda...
Lajmet e fundit