BOTA

Wang Yi: Kina, BE janë partnerë, jo rivalë

Toni bazë i marrëdhënieve midis Kinës dhe Bashkimit Evropian është miqësia dhe bashkëpunimi është rrjedha kryesore, tha të enjten këshilltari shtetëror dhe ministri i jashtëm kinez Wang Yi,...

Presidenti ukrainas flet për deklaratat e Kissinger dhe NYT: Ata duan të ...

Presidenti Volodymyr Zelenskyy denoncoi me zemërim sugjerimet se Ukraina duhet t'i dorëzojë kontrollin e territorit Rusisë në mënyrë që të arrihet një marrëveshje paqeje, duke e krahasuar një...

NATO e shqetësuar për paqen dhe stabilitetin e Ballkanit

Ambasadorja amerikane në NATO, Julianne Smith, ka thënë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë se aleanca veri-atlantike është e shqetësuar për paqen dhe stabilitetin në Ballkanin...

Lufta e Rusisë: Inflacioni global, uria dhe recesioni

Mark Temnycky Bota duhet të vazhdojë të bëjë presion ndaj rusëve duke zbatuar sanksione ndaj Federatës Ruse dhe duhet t'i ofrojë Ukrainës ndihmën që i nevojitet për të...

Nëntëmbëdhjetë fëmijë humbën jetën nga një sulm në një shkollë ...

Një person i armatosur vrau të paktën 19 fëmijë dhe dy të rritur të martën në një sulm në një shkollë fillore në shtetin jugperëndimor të Teksasit, në...

Rusia mbështet propozimin e Kinës për zgjerimin e BRICS,

Rusia mirëpret propozimin e Kinës për të zgjeruar aleancën e Brazilit, Rusisë, Indisë dhe Kinës, të njohur si BRICS, por beson se është shumë herët për të emëruar...

Pse vizita e Bidenit në Azinë Lindore është në këmbën e gabuar?

Victor Gao Pas vizitës së tij në Republikën e Koresë (ROK), Presidenti i SHBA Joe Biden po viziton Japoninë dhe është i etur për të nxitur më shumë...

Sekretari amerikan i Mbrojtjes: 20 shtete janë zotuar për ndihmë të re ...

Njëzetë shtete janë zotuar për ndihmë të re ushtarake për Ukrainën në luftën e saj kundër pushtimit rus, tha sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin, më 23 maj,...

Presidenti turk anulon takimin me kryeministrin grek për komentet e tij n...

Presidenti turk Erdogan tha se Ankaraja anulon takimin e Këshillit Strategjik me Athinën për shkak të komenteve të kryeministrit grek Mitsotakis. Komentet e kryeministrit grek për Turqinë në...

Forcat e armatosura evropiane nuk do t’i japin BE-së siguri më të ...

Zbatimi i idesë së shefit të diplomacisë evropiane Josep Borrell për krijimin e një ushtrie evropiane nuk do të përmirësojë sigurinë në kontinent, tha zëdhënësi presidencial rus Dmitry...

DAVOS/ Presidenti ukrainas Zelenskyy bën thirrje për ndihmë në rindërt...

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka ftuar vendet e huaja të marrin pjesë në rindërtimin e Ukrainës, pasi lufta e nisur nga Rusia ka shkaktuar tashmë mbi 0.5 miliardë...

Biden: Shtetet e Bashkuara do të përgjigjen ushtarakisht nëse Kina sulmo...

Shtetet e Bashkuara do të ishin të gatshme të ndërhynin ushtarakisht nëse Kina do ta sulmonte Tajvanin. Kështu deklaroi Presidenti Joe Biden gjatë një konference për shtyp në...

Kushti i Erdoğan: Suedia të ndërmarrë hapa seriozë kundër organizatav...

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan zhvilloi bisedë telefonike me kryeministren e Suedisë, Magdalena Andersson, transmeton Anadolu Agency (AA). Në një deklaratë nga Drejtoria e komunikimeve të Presidencës...

Irani thekson vazhdimin e bashkëpunimit strategjik me Rusinë

Konsultimet e ministrit të Jashtëm Amir Abdullahian me homologun e tij rus Lavrov dhe kërkesa e Iranit për të shoqëruar Rusinë në negociatat për ringjalljen e Planit të...

Zelenskyy: Lufta kundër Rusisë do të jetë “e përgjakshme” ...

Presidenti ukrainas Volodomyr Zelenskyy thotë se fitorja në luftën me Rusinë do të vijë përfundimisht përmes një zgjidhjeje diplomatike. "Fitorja do të jetë e vështirë, do të jetë...

DW: Kievi heq dorë nga mbrojtja e Mariupolit

Kievi heq dorë nga mbrojtja e Mariupolit ku nga 440,000 banorë që kishte qyteti para luftës, sot kanë mbetur rreth 170,000. Pas disa javësh luftimesh të ashpra forcat...

Me prejardhje arbëreshe, Antonio Albaneze fiton zgjedhjet në Australi

Anthony Albanese do të bëhet kryeministri i ardhshëm i Australisë pasi udhëhoqi Partinë Laburiste drejt fitores së parë zgjedhore në pothuajse një dekadë. Një nga politikanët më jetëgjatë...

Ministria e Jashtme ruse publikon listën e 963 shtetasve amerikanë “...

Ministria e Jashtme ruse ka publikuar një listë kombëtare të ndalimit të 963 shtetasve amerikanë, të cilëve, si masë e vogël, u ndalohet të vijnë në Rusi. “Në...

Kina bën thirrje për unitet midis vendeve të BRICS për të rritur sigur...

Kina bëri thirrje të enjten për unitet dhe përpjekje të përbashkëta midis pesë vendeve të BRICS për të refuzuar konfrontimin e bllokut dhe për të ndërtuar një komunitet...

Gazprom konfirmon ndalimin e furnizimit të gazit natyror të Rusisë në F...

Gjigandi rus energjetik Gazprom konfirmon ndërprerjen e plotë të dërgesave të gazit natyror në Finlandë pasi kompania finlandeze Gasum dështoi të paguante në rubla për furnizimet e mëparshme,...

Politika e jashtme greke pas Ukrainës

Manos Karagiannis Veprimet e fuqive të mëdha kanë një ndikim thelbësor në formën e sistemit ndërkombëtar. Pushtimi i një shteti të pavarur nga Rusia ka krijuar realitete të...

Gerhard Schroeder largohet nga drejtimi i kompanisë ruse Rosneft

Ish-kancelari gjerman Gerhard Schroeder dhe biznesmeni gjerman Matthias Varnig largohen nga bordi i drejtorëve të kompanisë ruse shtetërore të energjisë Rosneft për shkak se janë intensifikuar polemikat për...

Kongresi amerikan miraton 40 miliardë dollarë për Ukrainën

Senati amerikan miratoi një fond prej 40 miliardë dollarësh për ndihmë humanitare dhe ushtarake për Ukrainën. Siç njofton korrespondentja e Zërit të Amerikës, Katherine Gypson, Presidenti Joe Biden...

Erdogan: “JO” Suedisë dhe Finlandës në NATO; Reagon Stoltenberg: Të...

Turqia i ka njoftuar vendet aleate se do të refuzojë anëtarësimin në NATO të Suedisë dhe Finlandës, bëri të ditur sot përmes një video në Twitter, Presidenti turk...

Presidenti kroat kundër anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NAT...

Presidenti i Kroacisë Zoran Milanovic dëshiron që vendi i tij të ndjek shembullin e Turqisë në përpjekje për të bllokuar Suedinë dhe Finlandën që të anëtarësohen në NATO....

Sa kohë do t’i duhet Finlandës dhe Suedisë për t’u anëtar...

Ndërsa lufta në Ukrainë është ndezur, Finlanda dhe Suedia aplikuan zyrtarisht për t'u bashkuar me NATO-n të mërkurën, duke paralajmëruar një fund të dekadave të neutralitetit. Parlamenti i...

Suedia dhe Finlanda paraqesin aplikimin zyrtar për t’u anëtarësuar në...

Ambasadorët suedez dhe finlandez i kanë dorëzuar zyrtarisht aplikimet e tyre për NATO sekretarit të përgjithshëm Jens Stoltenberg, në një video ceremoni në internet, sot në Bruksel. Duke...

Kryeministri grek Mitsotakis para Kongresit amerikan: Demokracia është v...

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis mbajti një fjalim të martën në një takim të përbashkët të Kongresit, duke theksuar vlerat demokratike ndërsa aleatët e NATO-s përballen me agresionin rus...

“Padrejtësi historike”/ Kina bën thirrje për dhënien fund p...

Kina tha sot se mohimi i drejtësisë ndaj palestinezëve po çon në tragjedi të përsëritura si vrasja e gazetares së Al Jazeera-s, Shireen Abu Akleh. Zëvendësministrja e Jashtme...

Finlanda dhe Suedia do shkojnë në Turqi për të bindur për Nato-n/ Erdo...

“Do të vijnë për të na bindur, më falni, të mos lodhen deri këtu”,- tha të hënën Presidenti Erdoan lidhur me vizitën e ministrave të Jashtëm të Finlandës...

Rusia tërhiqet nga Këshilli i Shteteve të Detit Baltik

Ministria vuri në dukje se shtetet perëndimore kanë "monopolizuar Këshillin në qëllimet e tyre konjukturore" dhe nuk shihen perspektiva për rivendosjen e funksionimit normal të Këshillit, "duke u...

Kina do të zgjerojë sektorët e ‘inkurajuar’ për investime t...

Kina do të zgjerojë më tej katalogun e industrisë së sektorëve që inkurajojnë investimet e huaja, sipas Komisionit Kombëtar të Zhvillimit dhe Reformës (NDRC) të martën. Katalogu i...

Suedia njofton zyrtarisht planet për anëtarësim në NATO

Qeveria e Suedisë mori vendimin zyrtar të hënën për të paraqitur kërkesën për anëtarësim në NATO, duke ndjekur hapat e fqinjit të saj Finlandës, në një lëvizje që...

Rusia paralajmëron se anëtarësimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO do ...

Zëvendësministri i Jashtëm i Rusisë ka thënë se ofertat e mundshme nga Finlanda dhe Suedia për t'u bashkuar me aleancën ushtarake të NATO-s janë një "gabim i rëndë"...

Çavuşoğlu: Turqia pret nga Finlanda dhe Suedia qëndrim të qartë kund...

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu deklaroi se në takimin e NATO-s u kanë shpjeguar vendeve anëtare mbështetjen e Suedisë dhe Finlandës për organizatën terroriste, transmeton Anadolu...

Dy fytyrat e presidentit bullgar Rumen Radev

Pro-rus dhe megjithatë edhe aleat besnik i Perëndimit? Presidenti Radev, dikur ish-pilot në ushtrinë bullgare, ndjek një kurs balancues tejet të rrezikshëm. Presidenti bullgar, Rumen Radev, zhvillon një...

Blinken, Stoltenberg të bindur se Finlanda dhe Suedia do t’i bashkoh...

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg dhe Sekretari i Shtetit i SHBA-së, Antony Blinken u shfaqën të sigurt të dielën se asnjë shtet anëtar nuk do të...

Suedia aplikon për anëtarësim në NATO

Partia Social-demokrate e Suedisë në pushtet ka njoftuar synimin e saj për të paraqitur një kërkesë për anëtarësimin e vendit në NATO, një lëvizje që shënon një ndryshim...

Sheikh Mohammed bin Zayed bëhet president i Emirateve të Bashkuara Arabe

Sheikh Mohammed bin Zayed Al Nahyan u bë presidenti i Emirateve të Bashkuara Arabe të shtunën, duke zyrtarizuar ngritjen e një princi 61-vjeçar, i cili ka përdorur me...

Palestinezët shënojnë përvjetorin e Ditës Nakba

Dita Nakba (Katastrofa), është dita e përkujtimit e njohur gjithashtu si Katastrofa Palestineze, e cila përfshin shkatërrimin e shoqërisë dhe atdheut palestinez në vitin 1948, dhe zhvendosjen e...

Osetia e Jugut do të mbajë referendum për pranimin në Rusi më 17 korri...

Udhëheqësi i rajonit separatist të Gjeorgjisë, Osetisë Jugore, caktoi 17 korrikun si datë për një referendum për bashkimin me Rusinë. "Anatoly Bibilov nënshkroi një dekret për mbajtjen e...

Policia izraelite rrah pjesëmarrësit në funeralin e gazetares së Al Jaz...

Policia izraelite të premten shtyhu dhe rrahu pjesëmarrësit në funeralin e gazetares së vrarë të Al Jazeera, Shireen Abu Akleh. Për shkak të ndërhyrjes së policisë, personat që...

Austin, Shoigu bisedojnë për herë të parë që nga fillimi i agresionit...

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin bëri thirrje për një armëpushim të menjëhershëm në Ukrainë të premtën në një bisedë telefonike me homologun e tij rus Sergei Shoigu,...

Rusia do të ndërpresë furnizimin me energji elektrike për Finlandën

Rusia do të pezullojë furnizimet me energji elektrike në Finlandë këtë fundjavë, tha një furnizues të premten derisa tensionet rriten rreth paralajmërimit së Helsinkit për aplikim për anëtarësim...

Erdogan kundërshton anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO, i q...

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha sot se nuk ishte e mundur që Turqia, një anëtare e NATO-s, t'i shihte pozitivisht planet e Suedisë dhe Finlandës për t'u...

30 vjet lidhje diplomatike ndërmjet Kroacisë dhe Kinës,

Presidenti kinez Xi Jinping ka shkëmbyer të premten mesazhe urimi me presidentin kroat Zoran Milanovic për 30-vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes dy vendeve. Në mesazhin e...

CDU/CSU kërkon hapa konkrete nga qeveria për mbështetjen e antarësimit ...

Deputeti i CDU-së, Michael Brand, argumenton se kërkesa e Kosovës për anëtarësim në KE është një hap i logjikshëm dhe se antarësimi i Kosovës në KE do të...

Kremlini paralajmëron kundër përpjekjeve për të ndërhyrë në operaci...

Duke komentuar çështjen e një përplasjeje të mundshme të drejtpërdrejtë Rusi-NATO, zëdhënësi i Kremlinit tha se "të gjithë duan të shmangin" këtë skenar. Moska do të jetë e...

Finlanda pozicionohet për anëtarësim në NATO

Presidenti finlandez dhe kryeministrja e vendit u shprehën publikisht të enjten për shtrimin e kërkesës për anëtarësimin "pa vonesë" të vendit në NATO. Presidenti i Finlandës, Sauli Niinistö...

Presidenti Iranian Raisi në takim me Ministrin kinez të Mbrojtjes: Vullne...

Presidenti tha se politika e përcaktuar e Republikës Islamike të Iranit është zhvillimi i marrëdhënieve strategjike afatgjata me Kinën në fusha të ndryshme, duke thënë: “Ne i ndjekim...

Suedia dhe Britania nënshkruajnë marrëveshje për mbrojtje para vendimit...

Kryeministri britanik, Boris Johnson, dhe homologia e tij suedeze, Magdalena Andresson, nënshkruan të mërkurën një marrëveshje të përbashkët mbrojtjeje në rast sulmi, në kohën kur Suedia po e...

Shteti i Palestinës dënon ashpër vrasjen e gazetares së Al Jazeera-s ng...

Shteti i Palestinës dënon në termat më të ashpër vrasjen e dhunshme të Izraelit dhe shënjestrimin e qëllimshëm të gazetares veterane të Al-Jazeera, Shireen AbuAqla, në kampin e...

Presidentja Sakellaropoulou konfirmon angazhimin grek për dialogun me Turq...

Presidentja Katerina Sakellaropoulou e ka përshkruar Greqinë si "një shtyllë stabiliteti në Mesdheun juglindor dhe në rajonin më të gjerë", ndërsa ka premtuar angazhimin e vendit për dialogun...

Gazetarja palestineze e Al Jazeera-s vritet në sulmin izraelit

Shireen Abu Akleh, gazetarja palestineze e Al Jazeera e vrarë nga forcat izraelite të mërkurën, ishte një korrespondente veterane e televizionit që u bë një emër i njohur...

Lavrov: Moska kundër luftës në Evropë, ndërsa Perëndimi vazhdon të f...

Moska në asnjë mënyrë nuk dëshiron të shohë një luftë në Evropë, ndërsa Perëndimi vazhdon të flasë për nevojën e mposhtjes së Rusisë mbi Ukrainën, tha Ministri i...

SHBA: Rusia po përgatitet për një konflikt të gjatë në Ukrainë

Lufta tre-mujore e Rusisë në Ukrainë ndodhet “në një lloj ngecjeje” dhe Presidenti rus Vladimir Putin duket se po përgatitet për një konflikt të gjatë, thanë të martën...

Kina kritikon SHBA-në për shtrembërimin e fakteve mbi rajonin e Tajvanit

Ministria e Jashtme kineze të martën kritikoi Shtetet e Bashkuara për shtrembërimin e fakteve mbi rajonin e Tajvanit, duke i kërkuar që të respektojë angazhimin e saj ndaj...

Ministrja e Jashtme gjermane viziton Kievin

Politikanja e gjelbër dhe ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock është ministrja e parë e qeverisë gjermane që qëndron të martën në Ukrainë për vizitë, ku pritet të...

Japonia sanksionon kryeministrin rus,

Ministria e Jashtme e Japonisë lëshoi ​​të martën sanksionet e zgjeruara që u njoftuan nga kryeministri Fumio Kishida. Sanksionet synojnë më shumë se 130 persona, duke përfshirë kryeministrin...

Macron dhe Scholz duan ta afrojnë më shumë Ballkanin Perëndimor me BE-n...

Macron hedh idenë e një organizate politikë përtej BE-së, ku mund të anëtarësohen edhe vende të Ballkanit Perëndimor dhe Ukraina. Scholz e quan propozimin interesant Gjermania dhe Franca...

Macron bën thirrje për një ‘komunitet politik evropian’ që ...

Presidenti i Francës Emmanuel Macron tha të hënën se do të duheshin "dekada" që një kandidat si Ukraina të anëtarësohej në BE dhe sugjeroi ndërtimin e një komuniteti...

Erdoğan: Ka ardhur koha që Evropa të shkruajë një histori të re për ...

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan deklaroi se "Ka ardhur koha që BE-ja, e cila në vitet e fundit është larguar nga vlerat e saj të themelimit dhe...

Ambasadori rus në Poloni sulmohet me bojë të kuqe nga protestuesit

Ambasadori i Rusisë në Poloni u godit me bojë të kuqe teksa përgatitej për të shënuar përvjetorin e Luftës së Dytë Botërore në Varshavë. Sergej Andreev u prit...

Ambasadori rus në Beograd i përgjigjet Vuçiçit: Qëndrimi për Kosovën...

Ambasadori i Rusisë në Serbi, Aleksandr Bocan Kharchenko, tha se “nuk ka dhe nuk mund të ketë asnjë ndryshim në qëndrimin e Federatës Ruse, sa i përket çështjes...

Rusia mban paradën e Ditës së Fitores në Sheshin e Kuq / Putin: “...

Një paradë ushtarake për të përkujtuar 77-vjetorin e Fitores së Bashkimit Sovjetik mbi Gjermaninë Naziste në Luftën e Madhe Patriotike 1941-1945 u zhvillua në Sheshin e Kuq të...

Zonja e Parë Jill Biden viziton Ukrainën

Zonja e parë e SHBA-së, Jill Biden zhvilloi sot një vizitë të shkurtër në Ukrainë. Jill Biden u takua me Olena Zelenska, bashkëshorten e presidentit Volodymyr Zelensky në...

G-7 shënon Ditën e Fitores, duke shprehur mbështetjen ndaj Ukrainës

Udhëheqësit e vendeve të G-7-ës u zotuan të dielën të ulin gradualisht ose të ndalojnë importin e karburantit rus, ndërsa u takuan me Presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelenskyy,...

Macron zotohet të ndërtojë “Francë më të fortë” gjatë m...

Presidenti francez Emmanuel Macron u zotua të shtunën të ndërtojë një Francë më të fortë dhe të përdorë një metodë të re qeverisjeje teksa u inaugurua për një...

Putin kërkon falje për komentet e Lavrov për hebrenjtë

Kryeministri izraelit pranoi faljen e presidentit rus për komentet e ministrit të jashtëm ndaj hebrenjve, sipas qeverisë të enjten. Vladimir Putin dhe Naftali Bennett patën një telefonatë dhe...

Serbia do të nisë negociatat për kontratën e gazit me Rusinë në ditë...

Bisedimet midis Beogradit dhe Moskës për një kontratë të re afatgjatë të gazit do të fillojnë në ditët në vijim, tha presidenti serb Aleksandar Vuçiç, duke iu drejtuar...

BE-ja propozon ndalimin e importeve të naftës ruse deri në fund të viti...

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, paraqiti një paketë të re sanksionesh që përfshin një ndalim të importeve të naftës ruse deri në fund të vitit....

Lufta e Ftohtë kundër Kinës një ‘ëndërr në sirtar’!

Genc Mlloja Në këto kohë tejet të trazuara dhe fluide në botën e sotme të përkeqësuara më tej për shkak të konfliktit ushtarak midis Rusisë dhe Ukrainës dhe...

Rusia mohon mundësinë e shpalljes së mobilizimit të përgjithshëm

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin nuk e ka në plan të shpallë një mobilizim të përgjithshëm të ushtrisë ruse gjatë fjalimit të tij javën e ardhshme në atë...

Biseda telefonike/ Putin i thotë Macronit se Rusia është e gatshme të v...

Presidenti francez Emmanuel Macron zhvilloi një bisedë telefonike me homologun e tij rus Vladimir Putin të martën. Sipas kanalit televiziv francez BFM, biseda zgjati mbi dy orë. Biseda...

Sllovakia dhe Hungaria nuk do të mbështesin sanksionet e BE-së për ener...

Sllovakia dhe Hungaria kanë thënë se nuk do të mbështesin sanksionet kundër energjisë ruse që Bashkimi Evropian po përgatit për luftën në Ukrainë, duke thënë se ata janë...

DW: Serbia në udhëkryq: A do t’ia kthejë Serbia shpinën Rusisë?

Që nga sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës toni ndaj Moskës ka ndryshuar edhe në Beograd. Serbia duhet të bëjë një riorientim themelor. Serbia konsiderohet tradicionalisht si aleati më...

Moldavia po përballet me “moment të rrezikshëm” mes frikës ...

Moldavia po përballet me “një moment të ri shumë të rrezikshëm”, ka thënë zëvendëskryeministri i vendit, teksa paralajmëroi se forcat e paidentifikuara po kërkonin të nxisin tensionet pas...

Gjermania mbështet embargon e naftës kundër Rusisë

Gjermania do të kërkojë që në paketën e gjashtë të sanksioneve të BE kundër Rusisë të vendoset edhe embargoja e naftës. Ndërkohë ka filluar evakuimi i civilëve nga...

“Adolf Hitleri ishte hebre”/ Izraeli reagon ashpër ndaj koment...

Izraeli kritikoi ashpër Rusinë të hënën duke i cilësuar "të pafalshme" komentet e ministrit të jashtëm Sergei Lavrov për nazizmin dhe antisemitizmin, përfshirë pretendimin se Adolf Hitleri ishte...

Zelensky kritikon Erdogan: Ose me ne, ose me rusët! Lufta përfundon kur n...

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky ka dhënë një intervistë për mediat greke ku ka vlerësuar rolin që shteti helen ka dhënë për luftën. Ai gjithashtu ka thënë se vlerëson...

Trupat e NATO-s do të kryejnë stërvitje luftarake në të gjithë Evrop...

Dhjetëra mijëra trupa nga NATO dhe vende të tjera të Atlantikut të Veriut do të marrin pjesë në një seri stërvitjesh ushtarake në të gjithë Evropën në javët...

Pelosi viziton Kievin dhe Poloninë, zotohet për mbështetje të Uashingto...

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy zhvilloi të shtunën një takim me kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi në Kiev dhe publikoi sot një video të vizitës së saj....

Çfarë nënkuptojnë kërcënimet e Putinit me “kundërpërgjigje rr...

Bllof apo alarm? Sa i rrezikshëm është kërcënimi i Vladimir Putinit me "përgjigje të rrufeshme" në rast ndërhyrjeje në luftën e Ukrainës? Ekspertë rusë me disa shpjegime. Nëse...

Senatori Marfi pas vizitës në Ballkan

Demostat[i] Rëndësia e Ballkanit “Meqënëse dhjetëvjeçarin e kaluar jam kthyer përsëri e përsëri në Ballkan në rolin e antarit të komisionit të senatit për marrëdhënie me jashtë, kam...

Serbia shfaq raketat kineze mes shqetësimit në rritje për ndikimin rus n...

Serbia shfaqi të shtunën për publikun një sistem kundër-ajror të blerë së fundmi nga Kina, duke ngritur shqetësime në Perëndim dhe në mesin e disa fqinjëve të Serbisë...

Zgjedhjet franceze ofrojnë një paralajmërim për të gjithë ne

Tom Ellis Presidenti francez Emmanuel Macron mund të ketë fituar zgjedhjet presidenciale, por mesazhi nga elektorati është i zhurmshëm dhe i qartë: Liderët duhet të jenë më pranë...

Shefi i OKB-së Guterres bën thirrje evakuim nga Mariupol

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres tha të enjten se diskutimet intensive po vazhdonin për të mundësuar evakuimin e fabrikës së çelikut Azovstal në qytetin e rrethuar...

Serbia mes dy botëve

BULETINI I KOMITETIT TË HELSINKIT SERBI NR. 161 Përktheu për Argumentum Xhelal FEJZA Rendi ndërkombëtar po kalon nëpërmjet një strukture të thellë transformimi të sistemit politik botëror dhe të marrëdhënieve...

Dragoi Kinez në Lindjen e Mesme: Më shumë Partneritete dhe Bashkëpunim ...

Dr. Mohamad Zreik  Kina është bërë një partner strategjik për shumë vende në Lindjen e Mesme. Roli i Kinës është zgjeruar shumë me njoftimin e presidentit kinez Xi...

Vritet gazetarja e Radios Evropa e Lirë nga sulmi me raketa në Kiev

Gazetarja e Radios Evropa e Lirë Vira Hyrych u vra në Kiev pasi ushtria ruse goditi me raketë të enjten në mbrëmje një godine banimi. Trupi i pajetë...

Bundestagu voton për dërgimin e armëve të rënda në Ukrainë

Pas javësh debati Unioni CDU/CSU në opozitë dhe koalicioni qeverisës votojnë së bashku të enjten në Bundestag për furnizimin e Ukrainës me armë të rënda. Bundestagu gjerman kërkon...

Truss: Perëndimi duhet të dërgojë armë edhe në vendet tjera që kërc...

Në një fjalim të madh në Londër, zonja Truss tha se Perëndimi "duhet të jetë i përgatitur për një kohë të gjatë dhe të dyfishojë mbështetjen tonë" për...

BE akuzon Rusinë për “shantazh” pas ndërprerjes së gazit p...

Bashkimi Evropian e ka cilësuar si "shantazh" dhe e konsideron si të "papranueshëm dhe të padrejtë" ndërprerjen e furnizimit me gaz nga Rusia për Poloninë dhe Bullgarinë. Presidentja...

Biden, Clinton, Obama nderojnë ish-sekretaren e Shtetit Madeleine Albright

Presidenti Joe Biden, ish-presidenti Bill Clinton dhe ish-Sekretarja e Shtetit Hillary Clinton i bënë homazhe të mërkurën figurës së ish-sekretares së Shtetit, Madeleine Albright, gruas së parë që...

Presidenti kroat thotë se Finlanda dhe Suedia nuk mund të bashkohen me NA...

Finlanda dhe Suedia nuk mund të anëtarësohen në aleancën e NATO-s për sa kohë që Bosnja dhe Hercegovina nuk e ndryshon ligjin e saj zgjedhor, tha të martën...

Speciale/ Shefi i OKB-së Guterres takohet me Putinin dhe Lavrov për luft...

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres ishte në Moskë të martën për t'u takuar personalisht me liderin rus. Shefi i OKB-së mbërriti në Moskë pas vizitës në...

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së i shton përgjegjshmërinë vetos në K...

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së miratoi të martën një rezolutë që kërkon nga anëtarët e përhershëm të Këshillit të Sigurimit të dalin përpara asamblesë për të dhënë një...

Kina për konfliktin Rusi-Ukrainë: Askush nuk e dëshiron Luftën e Tretë...

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Wang Wenbin tha të martën se askush nuk dëshiron të shohë shpërthimin e Luftës së Tretë Botërore dhe se Kina mbështet zgjidhjen...

SHBA-të zotohen të lëvizin “Qiejtë dhe Tokën” për të forcuar mbr...

Sekretari amerikan i mbrojtjes thotë se Uashingtoni po “angazhon kolegët tanë” për të ofruar ndihmë ushtarake për Kievin kundër agresionit rus. Shtetet e Bashkuara janë zotuar të lëvizin...

Rusia thotë se lufta bërthamore është “e papranueshme”, por...

Rreziku i luftës bërthamore midis Rusisë dhe Perëndimit tani është "i konsiderueshëm", sipas ministrit të Jashtëm rus Sergei Lavrov. “NATO në thelb po shkon në luftë me Rusinë...
Lajmet e fundit