FOKUS

Samiti i NATO-s në Madrid, reagojnë Rusia dhe Kina: NATO “sfidë si...

Në samitin e së mërkurës në Madrid, liderët e NATO-s ranë dakord për një koncept të ri strategjik në të cilin Rusia u identifikua si "kërcënimi më i...

Bota po digjet. Ne kemi nevojë për një revolucion të burimeve të rinov...

António Guterres* Neroni u akuzua në mënyrë të famshme për xhiron ndërsa Roma digjej. Sot, disa liderë po shkojnë më keq. Ata po i hedhin benzinë zjarrit. Ekzaktësisht!...

Të gjithë sytë nga Ukraina, a ka hequr dorë BE-ja nga Ballkani Perëndi...

Craig Turp-Balazs Ukraina u bë titujt kryesorë në samitin e BE-së të javës së kaluar në Bruksel, kur statusi i saj si një vend kandidat për në BE...

Dhjetë hapa që ndërmori qeveria aktuale për të shpopulluar Shqipërin...

Nga Mal Berisha* Ky është një mesazh për të gjithë patriotët shqiptarë që duan të dinë se çfarë po ndodh në vendin tonë. Secili është i lirë ta...

Vendet e BRICS garantojnë fillimin e një epoke të re të zhvillimit glob...

Genc Mlloja Një ndër ngjarjet më të fundit që ka tërhequr vëmendjen e opinionit publik ndërkombëtar dhe të kancelarive politike e diplomatike në mbarë botën ishte takimi i...

Çfarë është G7?

Samiti i G7 zhvillohet nga 26-28 qershor nën presidencën gjermane, si kryesuese e radhës së G7-s. Po me çfarë merret ky forum jozyrtar por me kaq peshë? Kush...

Pse duhet të integrohet “Ballkani Perëndimor”? Një perspektivë gjeo...

Nga Christina Griessler* Çfarë është Evropa? Evropa e mori emrin e saj nga grekët e lashtë, duke iu referuar një territori që shtrihej në veri nga Peloponezi deri në pjesen...

Netanyahu ndjen mundësi në kaosin politik të Izraelit

Ben Caspit Pas diskutimeve të gjata, Shtëpia e Bardhë njoftoi më 14 qershor se Presidenti Joe Biden do të vizitonte Izraelin brenda një muaji. Detajet ishin hekurosur me...

Si Ballkani i Hapur mund të rezultojë të jetë një ide e keqe

Dr. Hamza Karçiq* Në fund të korrikut 2021, liderët e Serbisë, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut u takuan në Shkup për të inauguruar një iniciativë të re për...

Luftë dhe shpresë!

Ditmir Bushati “Ukrainasit janë të gatshëm të japin jetën për perspektivën europiane. Ne duam që ata të jetojnë me ne ëndrrën europiane”. Këto ishin fjalët përmbyllëse të Presidentes...

Ambasada ruse publikon listën e mercenarëve që luftojnë në Ukrainë: N...

Ambasada ruse ka publikuar në faqen e saj zyrtare në Facebook, listën e mercenarëve që kanë shkuar në Ukrainë, që nga data 24 shkurt e këtij viti. Deri...

Në vend të përpjekjeve të ‘frenimit’ të Kinës, SHBA duhet ti vën...

Genc Mlloja Shqetësimi në rritje lidhur me acarimin e situatës ndërkombëtare, që po shoqërohet me rreziqe të paparashikuara nga lufta në Ukrainë, i shprehur nga pjesa dërmuese e...

Çfarë armësh ka marrë Ukraina nga SHBA dhe aleatët?

Që nga pushtimi rus, Ukraina ka marrë armë me vlerë miliarda dollarë nga dhjetëra vende. Ministrat e mbrojtjes nga vendet e NATO-s dhe pjesë të tjera të botës...

Rilindje e qendrës së Perëndimit në Uashington

Danas[i] Përktheu për Argumentum Xhelal FEJZA Konflikti tragjik ruso-ukrainas sikurse pritej, në njëqind ditët e para të kohëzgjatjes së tij, megjithëse ende nuk është përmbyllur me ndonjëfarë marrëveshje paqesore, e...

Ajatollah Imam Khomeini

Biografia e shkurtër e Ajatollah Imam Khomeinit (r.h) Sejid Ruhollah Mostafavi, i njohur si Imam Khomeini (1902-1989), ishte jurisprudent, mistik, filozof, autoritet fetar, udhëheqës i Revolucionit Islamik të...

Maria Zakharova: “Në vend që të flasim për Luftën e Tretë Botë...

Rusia beson se ajo që duhet bërë nuk është të diskutohet nëse do të shpërthejë një Luftë e Tretë Botërore, por si ta parandalojmë atë, tha të premten...

DASH publikon raportin mbi liritë fetare në Shqipëri dhe Kosovë

Departamenti Amerikan i Shtetit publikoi sot raportin vjetor mbi gjendjen e lirisë së besimit në botë, që përfshinë të dhëna për gjendjen e lirisë së besimit në 200...

Dhjetëvjeçar gërricjesh

Politika[i] Duke besuar se Rezoluta 1244 e Këshillit të Sigurimit është e pandryshueshme si Bibla, me duart e lidhura nga preambula e Kushtetutës, pushteti serb vazhdon të mbrojë...

Vetoja e Turqisë në NATO është “dashakeqe dhe e sajuar”

Vassilis Kostoulas Bashkimi Evropian duhet të integrojë aftësinë e tij mbrojtëse – “diçka [Presidenti turk Rexhep Tajip] Erdogan nuk mund të vërë veton”, i ka thënë Kathimerini-t Guy...

Nga konflikti i Ukrainës tek ndryshimet klimatike, ja çfarë ndodhi në D...

Takimi Vjetor i Forumit Ekonomik Botëror pa mbi 2,500 liderë globalë duke folur dhe diskutuar mbi tema që mbulojnë luftën Rusi-Ukrainë, ndryshimet klimatike, krizën ushqimore, tregtinë dhe globalizimin...

Aleksandra Tomanic: Ballkani Perëndimor po merret me çështje të shekull...

Drejtoresha e Fondit Evropian për Ballkanin (EFB) Aleksandra Tomanic tha sot në Zagreb se politikanët në Ballkanin Perëndimor vazhdojnë të ndjekin politika nacionaliste dhe të adresojnë çështjet e...

Dy vjet pas vdekjes së George Floyd SHBA-ja në një udhëkryq

Dy vjet pas vdekjes së George Floyd nuk ka mbetur asgjë nga solidariteti mbarëkombëtar. Në fillim ishte shqetësimi i thellë, pastaj shpresa se gjërat do të ndryshojnë, ndërsa...

Sarajevë: Bilanci i frikës

Zlatko Dizdarevic* As për të djathtën europiane dhe as për ndikimin e saj në Ballkan nuk mund të flitet në kategori të përbashkëta, të përgjithësuara në ditët e...

Për shkak të luftës në Ukrainë, BE nuk do të jetë fuqi globale

Mario Stefanov[i] Përktheu për Argumentum Xhelal FEJZA Në këto momente e tërë politika e jashtme e BE--së dhe e Gjermanisë është reduktuar vetëm në raportin me Rusinë, së cilës i...

KASH mbështet aplikimet për anëtarësim të Finlandës dhe Suedisë në ...

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë mbështet aplikimet për anëtarësim të Finlandës dhe Suedisë në NATO Finlanda dhe Suedia, janë në të drejtën e tyre sovrane për të kërkuar anëtarësimin...

KASH takim me Ambasadorin Alastair King-Smith: Mbretëria e Bashkuar mbë...

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë zhvilloi një takim me Ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Tiranë, Alastair King-Smith, ku shkëmbyen një sërë mendimesh lidhur me marrëdheniet dypalëshe por dhe...

Sanksionet mund ta detyrojnë Rusinë të fillojë Luftën e Tretë Botëro...

Gjeopolitika[i] Ka filluar tashmë lufta ekonomike e Perëndimit me Rusinë në truallin e Europës dhe në nivel global si zëvendësim i konfliktit direkt luftarak ose, duke patur arasysh...

30 vjet lidhje diplomatike ndërmjet Kroacisë dhe Kinës,

Presidenti kinez Xi Jinping ka shkëmbyer të premten mesazhe urimi me presidentin kroat Zoran Milanovic për 30-vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike mes dy vendeve. Në mesazhin e...

Më pak gaz për Europën nga Ukraina

Lufta ka efekt edhe në furnizimet me gaz në Europë. Ukraina ndërpret tranzitin e gazit në lindje të vendit, Luhansk. Ministria gjermane e Ekonomisë shprehet se furnizimi është...

Henry Kissinger: “Tani jetojmë në një epokë krejtësisht të re&#...

Ky është një transkript i redaktuar i një diskutimi midis Henry Kissinger, ish-Sekretar i Shtetit dhe Këshilltar i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së, dhe Edward Luce, Redaktor Kombëtar i...

NATO duhet të ri-mësojë parandalimin

"Çështja është se një masakër po ndodh në Evropë, në pragun tonë, dhe se aleanca më e fortë ushtarake në botë po qëndron jashtë saj". Nga Timo S....

KATANDISJE NDËR NE (apo përçudnime shqiptare)

Kasam SHAQIRVELA Askush nuk po tenton që t'i fajësojë prindërit dhe gjyshërit tanë që na kanë vënë emra fetarë the jo emra të gjuhës sonë dhe kulturës kombëtare...

Lufta e Ftohtë kundër Kinës një ‘ëndërr në sirtar’!

Genc Mlloja Në këto kohë tejet të trazuara dhe fluide në botën e sotme të përkeqësuara më tej për shkak të konfliktit ushtarak midis Rusisë dhe Ukrainës dhe...

Gazetarët Pa Kufij: Shqipëria pëson rënie, Kosova përmirësim në Treg...

Organizata Gazetarët pa Kufij, në Treguesin Botëror të Lirisë së Shtypit, radhiti Shqipërinë dhe Kosovën në mesin e vendeve problematike. Por, sipas treguesit që u publikua të martën,...

Moldavia po përballet me “moment të rrezikshëm” mes frikës ...

Moldavia po përballet me “një moment të ri shumë të rrezikshëm”, ka thënë zëvendëskryeministri i vendit, teksa paralajmëroi se forcat e paidentifikuara po kërkonin të nxisin tensionet pas...

Nuk është dita e pushimit për të pushuar dhe dita e punës për të pun...

Autore MA. Enxhi Nasto* “Kur dëgjoj 1 Maj mendoj eh edhe 9 ditë derisa të marr rrogën”, kjo është fraza e një të riu buxhetor në Shqipëri e...

Serbia mes dy botëve

BULETINI I KOMITETIT TË HELSINKIT SERBI NR. 161 Përktheu për Argumentum Xhelal FEJZA Rendi ndërkombëtar po kalon nëpërmjet një strukture të thellë transformimi të sistemit politik botëror dhe të marrëdhënieve...

Dragoi Kinez në Lindjen e Mesme: Më shumë Partneritete dhe Bashkëpunim ...

Dr. Mohamad Zreik  Kina është bërë një partner strategjik për shumë vende në Lindjen e Mesme. Roli i Kinës është zgjeruar shumë me njoftimin e presidentit kinez Xi...

Takim i fshehtë: kancelari gjerman para fillimit të luftës u takua me Ze...

Damir Piliç* Ndërsa vazhdon agresioni rus ndaj Ukrainës, herë pas here lexojmë se presidenti ukrainas Volodimir Zelenski po shpreh gatishmërinë që Ukraina të heqë dorë nga antarsimi në...

Roli i ri amerikan në Ballkan

Dragan Biseniç [i] Përktheu për Argumentum Xhelal FEJZA Sulmi rus në Ukrainë e ka ndryshuar rolin amerikan në Ballkanin Perëndimor. Përfshirja e Bosnjë e Hercegovinës në lëvizjen gjithëeuropiane për vënien...

A do të bëhet Twitter-i i Elon Musk-ut një agjenci lajmesh të rreme?

Elon Musk-ut nuk i pëlqejnë rregullat. Nëse ai merr nën kontroll një nga platformat qendrore të komunikimit të botës moderne, kjo mund të jetë problem, është e mendimit...

Peticioni/ “Ambasadorja Kim, Mjaft është Mjaft!”

Prej mëngjesit të ditës së sotme ( 25 prill 2022), po qarkullon online një peticion kundër qendrimeve politike të Ambasadores amerikane në Shqipëri  Znj.Yuri Kim. “Si qytetarë shqiptarë...

BE-ja duhet të reagojë, por edhe të shikojë përpara

George Pagoulatos Çfarë përgjegjësie ka Bashkimi Evropian për të ndërhyrë në një luftë që nuk e shkaktoi, duke përfshirë një vend përtej kufijve të tij politikë? Të njëjtën...

Rusia ndihet e provokuar nga SHBA

A do të përdorë Rusia gjithashtu armë bërthamore në Ukrainë? Ekziston një shqetësim i madh për këtë në Perëndim. Nga ana tjetër, udhëheqja ruse pretendon se diskutimi është...

SHBA dhe Britania e Madhe bënë të mundur pushtimin e Rusisë në Ukrain...

Guy Standing* Presidenti i SHBA-se, Joe Biden ka bërë thirrje për "ndryshim regjimi" në Rusi, një deklaratë që duhet të kujtojë kryqëzatat e mëparshme të ndryshimit të regjimit...

Tokat turke përtej kufijve të saj?

Tom Ellis Qeveria greke aktuale dhe ajo e ardhshme përballen me një realitet në dukje të rrezikshëm në marrëdhëniet tona me Turqinë. Një sondazh i fundit i kryer...

Patriotët kundër globalistëve zëvendësojnë ndarjen majtas-djathtas

Gideon Rachman Ishte Franca ajo që i dha botës konceptet e së majtës dhe të djathtës në politikë. Tani është Franca ajo që po udhëheq rrugën në shkatërrimin...

Gjermania, dash i kurbanit të luftës së Ukrainës

Marco Müller Gjermania kritikohet nga Ukraina dhe vende të tjera të Evropës, por kjo është e padrejtë, mendon Marco Müller, sepse Gjermania bën më shumë se çdo vend...

Politika e Uashingtonit për Lindjen e Mesme dështoi në promovimin e paqe...

Hamzah Rifaat Hussain Trazirat në Jerusalem me përplasjet midis izraelitëve dhe palestinezëve dhe një bllokim mbi zbatimin e marrëveshjes bërthamore të Iranit, ose Planit të Përbashkët Gjithëpërfshirës të...

Fundi i neutralitetit europian

Dragan Biseniç [i] Përktheu për Argumentum Xhelal FEJZA Që nga fillimi i konfliktit ruso-ukrainas, një prej shenjave të revolucionit të politikës së jashtme që është duke u zhvilluar në Europë...

Ministria e Punëve të Jashtme e akuzon presidentin serb se po gënjen pë...

Ministria e Punëve të Jashtme të Ukrainës ka thënë se nuk janë të vërteta akuzat e bëra nga presidenti i Serbisë për përfshirjen e Ukrainës në raportet për...

“Të gjithë janë vëllezër në shtëpinë e Zotit”

"Në Shtëpinë e Zotit nuk ka nga ata që thonë unë jam më i mirë dhe ky është më pak i mirë se unë. Ju thotë Jezusi jeni...

Çështja e refugjatëve ukrainas: Një shembull tjetër i hipokrizisë së...

Xin Ping Presidenti i SHBA Joe Biden bëri së fundmi një njoftim "bujar" se SHBA do të mirëpresë deri në 100,000 refugjatë ukrainas. Siç komentoi revista spanjolle Mundo...

Finlanda dhe Suedia: fillim i anëtarësimit në NATO?

Për një kohë të gjatë, një anëtarësim në NATO i Finlandës dhe Suedisë përjashtohej. Tani ai po duket më i mundur. Në takimet e kryeministreve e në një...

Vizita e përfolur e Pelosit në Tajvan provokim keqdashës amerikan ndaj K...

Genc MLLOJA Pak kohë ka kaluar nga rikonfirmimi i angazhimit të Shteteve te Bashkuara nëpërmjet presidentit Joe Biden në një videotelefonatë me Presidentin e Republikës Popullore të Kinës...

FRONTEX mbështetje Shqipërisë për riintegrimin e emigrantëve

Agjencia Europiane e Rojës Kufitare dhe Bregdetare, FRONTEX do të mbështesë Shqipërinë ndër 26 shtetet jo anëtare të BE-së në sigurimin e masave riintegruese për emigrantët e rikthyer....

Vota serbe në OKB kundër Rusisë/ Reagon Kryeministri Rama: Lajm i mirë ...

Kryeministri Edi Rama ka reaguar menjëherë pasi Rusia u pezullua nga Këshilli i OKB-së për të Drejtat e Njeriut. Kreu i qeverisë e ka vënë sërish theksin tek...

NATO thotë se Ukraina do të vendosë për marrëveshjen e paqes me Rusin...

Michael Birnbaum and Missy Ryan* Mbështetësit perëndimorë të Ukrainës janë zotuar se do të respektojnë vendimet e Kievit në çdo zgjidhje për t'i dhënë fund luftës me Rusinë, por me...

Samiti i 23-të i liderëve të Kinës dhe BE-së mes turbolencave gjeopoli...

Dr. Marsela Musabelliu Më 1 prill 2022, Presidenti kinez Xi Jinping zhvilloi një takim virtual me Presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel dhe Presidenten e Komisionit Evropian Ursula...

Dy takime shpresëdhënëse të iniciuara nga Kina për ringjallje të Afga...

Genc MLLOJA Ndër ngjarjet më të fundit që kanë tërhequr vëmendjen e opinionit publik ndërkombëtar kanë qenë mbledhja e tretë e ministrave të jashtëm të vendeve fqinje të...

73-vjetori i themelimit të NATO-s/ Xhaçka: Shqipëria është anëtare e ...

Të hënën, më 4 prill 2022, Kryetari i Komitetit Ushtarak të NATO-s u dërgoi një mesazh trupave aleate në përkujtim të 73-vjetorit të themelimit të Organizatës së Traktatit...

JAM MALOK, JAM TROPOJAN!

Nga Mal Berisha* Genta Bunga! Unë jam Malok! Tropojan! E kam edhe emnin të tillë! Eja më hiq...pensionin dhe m'i gris librat dhe punët që kam bërë! Po...

SI VIS PACEM PARA PACEM! Nëse do paqe, përgatit paqen…

Dom Gjergj Meta* Ndërkohë që Presidenti rus, Vladimir Putin citon ungjillin e Gjonit, ai amerikan Joe Biden citon Papën Gjon Pali II (përgjysmë). Të dy pastaj kërcënojnë njëri-tjetrin....

SI VIS PACEM PARA PACEM! Nëse do paqe, përgatit paqen…

Dom Gjergj Meta* Ndërkohë që Presidenti rus, Vladimir Putin citon ungjillin e Gjonit, ai amerikan Joe Biden citon Papën Gjon Pali II (përgjysmë). Të dy pastaj kërcënojnë njëri-tjetrin....

Serbia/ Zgjedhjet nën hijen e presioneve, kriza e Ukrainës dhe Kosova

Në Republikën e Serbisë, zgjedhjet e rregullta presidenciale, të jashtëzakonshme parlamentare dhe të rregullta lokale për kryeqytetin e Beogradit dhe 12 komuna janë planifikuar të mbahen më 3...

Tetë drejtimet e Kinës për Afganistanin

Këshilltari i Shtetit dhe Ministri i Jashtëm kinez Wang Yi kryesoi të enjten Takimin e Tretë të Ministrave të Jashtëm për çështjen afgane midis vendeve fqinje të Afganistanit...

Koment i Ambasadorit azerbajxhanas mbi tensionet e fundit në rajonin e Kar...

Nga Anar Huseynov Ambasador i Republikës së Azerbajxhanit në Republikën Greke dhe në  Republikën e Shqipërisë. Ditët e fundit, ngjarjet që po ndodhin në Azerbajxhan kanë tërhequr vëmendjen...

Dekreti/ Mariupoli do t’i aneksohet Donjeckut

Kreu i Republikës Popullore të Donetskut (DPR) Denis Pushilin ka urdhëruar formimin e një administrate të qytetit në Mariupol, sipas një dekreti të publikuar në faqen e internetit...

31 marsi- Dita e Gjenocidit ndaj Azerbajxhanasve

Aktet e shumta të gjenocidit kundër Azerbajxhanasve, të cilët për shumë vite nuk morën vlerësimin e merituar politik dhe juridik, janë një nga faqet sekrete të historisë së...

OKB: Arrin në 4 milionë numri i refugjatëve ukrainas

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR) bëri të ditur të mërkurën, se më shumë se 4 milionë refugjatë ukrainas janë larguar nga vendi, që kur Rusia...

E mbani mend Qipron?

Tom Ellis Interesi i politikanëve, mediave dhe qytetarëve grekë për pushtimin rus të Ukrainës dhe rreziqet që ai paraqet për të gjithë ne është padyshim i madh. Megjithatë,...

Ukraina në luftën e tretë botërore në copa

Emanuel Pietrobon Ukraina është një fushë beteje dhe gjithashtu një tryezë bisedimesh. Një zonë mosmarrëveshjeje e "Përplasjes së Qytetërimeve" e parashikuar nga Samuel Huntington në vitin e afërt,...

Yanis Varoufakis: Perëndimi “po luan me zjarrin” nëse shtyn n...

Një muaj pas pushtimit rus të Ukrainës, më shumë se 3.6 milionë ukrainas janë larguar nga vendi si refugjatë dhe lufta rrezikon të bëhet "një moçal i ngjashëm...

Zelenskyy kërkon protesta për të shënuar muajin e luftës së Rusisë n...

Udhëheqësi i Ukrainës bën thirrje për solidaritet global, thotë se pret veprime 'serioze' nga NATO dhe Perëndimi për t'i dhënë fund luftës njëmujore. Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy,...

Ukraina: Armëpushimi i mundshëm por qëndrueshmëria e dyshimtë

Marco Vicenzino Ndërsa presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy kërkon me nxitim negociata të përshpejtuara me presidentin rus Vladimir Putin, neutraliteti ukrainas shfaqet si një bazë e mundshme për një...

Qëndrimin konstruktiv të Kinës ndaj konfliktit ruso-ukrainas nuk e errë...

Genc Mlloja Kur i gjithë opinioni publik ndërkombëtar po ndjek me shqetësim dhe shpresë që ti jepet fund konfliktit të përgjakshëm midis Rusisë dhe Ukrainës dhe çdo përpjekje...

Konflikti Rusi-Ukrainë/Ambasadori kinez në SHBA: Kina është pjesë e zg...

Kina është pjesë e zgjidhjes dhe jo pjesë e problemit, tha të dielën ambasadori kinez në Shtetet e Bashkuara, Qin Gang, gjatë një interviste televizive në median amerikane,...

A do ta dënojë BE Serbinë?

Bashkimi Evropian shpalli qëndrimin e tij në lidhje me qëndrimin e Serbisë për të mos vendosur sanksione ndaj Moskës. Se si do të reagojë BE ndaj vendimit të...

Papa dhe Patriarku ortodoks rus diskutojnë për luftën në Ukrainë

Patriarku Kirill i Kishës Ortodokse Ruse dhe Papa Françesku kanë biseduar për luftën në Ukrainë të mërkurën, tha zyra e Kirillit. Kjo është biseda e parë e dy...

A kanë rënë dakord Rusia dhe Ukraina për një marrëveshje paqe? Dalin ...

Nëse Kievi pranon kushtet, forcat ruse do të tërhiqen plotësisht nga territoret që kanë pushtuar me 24 shkurt të këtij viti Ivan Fisher, [i] Të mërkurën bisedimet ukraino-ruse...

Për të mbështetur Zelenskyn, Shtetet e Bashkuara duhet të negociojnë m...

Uashingtoni dhe aleatët e tij kanë dërguar mesazhe të përziera për lehtësimin e sanksioneve ruse, por ata duhet të mbështesin Zelensky në çdo kurs diplomatik që ai ndjek....

Gazetarja ruse hyn në programin e lajmeve kryesore të mbrëmjes me poster...

Rreth orës 21:35 me orën e Moskës, ndërsa prezantuesja e Channel 1, Yekaterina Andreeva po priste emisionin e lajmeve në kohën kryesore Vremya dhe po lexonte hyrjen e...

Çfarë do të bëjë Gjermania nëse nuk rrjedh më gaz rus?

Kërcënimi i Rusisë për t'ia mbyllur Europës rubinetin e gazit ka nxitur kërkime të ethshme për alternativa të tjera. Nga opcionet që janë në tryezë asnjëra nuk është...

Moska dhe Kievi së shpejti mund të arrijnë në marrëveshje thotë negoc...

Një anëtar i ekipit negociator rus, Leonid Slutsky, ka thënë se beson se "përparimi i rëndësishëm" që ai ka vërejtur në bisedimet midis Moskës dhe Kievit mund të...

Ukraina si pengu i sakrifikuar i Bidenit: Një keqmenaxhim nën hegjemonin...

Me pushtimin e saj të shpejtë dhe në shkallë të plotë nga tre fronte në Ukrainë, Rusia po kthen tavolinat në Perëndimin e udhëhequr nga SHBA duke kontrolluar...

Lufta Rusi-Ukrainë/ Zhvillimet kryesore në ditën e saj të 17-të,

Këto janë ngjarjet kryesore deri më tani të shtunën, 12 mars: Gjermania do të marrë 2500 refugjatë ukrainas nga Moldavia Gjermania do të pranojë 2,500 refugjatë që kanë...

Fillon Forumi i Diplomacisë në Antalya

Ka filluar Forumi i Diplomacisë në Antalya (ADF), i cili këtë vit organizohet për herë të dytë, nën kujdesin e Presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan dhe mikpritjen...

SA PËR SHQIPËRINË…MOS RRI PO IK ME VRAP, ZOTI BASHA

Frano Kulli Pas zgjedhjeve të pjesëshme në gjashtë bashki të Shqipërisë, ku partia demokratike, në krye të së cilës, ju zoti Basha jeni prej tetë vjetësh nëpër nëntë,...

Këtej lufta, andej uria

Lufta në Ukrainë shkakton dëme kolaterale sidomos në vendet e varfra. Për shkak se çmimi për grurin dhe ushqimet bazë është rritur, njerëzit në vendet e varfra i...

Ç’do të thotë të mbrosh Europën?

Slavoj Zhizhek-[i] Pas sulmit rus në Ukrainë, qeveria sllovene menjëherë deklaroi se Sllovenia është e gatshme të pranojë disa mijëra refugjatë ukrainas. Si qytetar slloven nuk jam ndjerë...

Raporti i punës shtetërore dhe projeksionet e Kinës për vitin 2022

Dr. Marsela Musabelliu Çdo vit në mars, “Dy Sesionet” është fraza më e përmendur në median dhe publikun kinez. Ajo i referohet takimeve të plota të Asamblesë Kombëtare...

Këshilli Ndërfetar i Shqipërisë i bën thirrje komunitetit ndërkombët...

Këshilli Ndërfetar i Shqipërisë, po ndjek me shumë shqetësim dhe dhimbje luftën dhe agresionin e Rusisë kundër Ukrainës, një agresion i pajustifikuar ndaj një shteti sovran. Ne dënojmë...

Kriza ruso-ukrainase hyn në javën e dytë, ndërsa refugjatët arrijnë n...

Operacioni ushtarak i Rusisë në Ukrainë hyri në javën e tij të dytë të enjten, me forcat e saj kryesore sulmuese të ngecura për ditë të tëra në...

Në qytetin që nuk bien këmbanat!

Nga Alban Daci  Ishim mësuar të jetonim përditshmërinë tonë, të zgjoheshim në mëngjes nga zhurmat e kembanave, që jo vetëm ishin e zakonshmja jonë, por edhe një sinjal...

Fundi i një Epoke

Është ‘kthyer’ faqja e bashkëpunimit me Perëndimin FYODOR A. LUKYANOV Ndërhyrja ushtarake e Rusisë në Ukrainë ka shënuar fundin e një epoke në gjendjen e çështjeve globale pasi...

Putini i ka vënë forcat e parandalimit bërthamor në një “gjendje...

Presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi ushtrinë që të vendoste forcat e parandalimit bërthamor në një "gjendje të lartë gatishmërie" dhe përmendi "deklaratat agresive të vendeve të NATO-s" si...

Evropa përgatitet për valën e refugjatëve ukrainas

Një eksod masiv i ukrainasve rrezikon burime dërrmuese në vendet fqinje, edhe pse Evropa zotohet të ndihmojë refugjatët që ikin nga pushtimi rus. Agjencitë e inteligjencës amerikane kanë...

Sa do të sakrifikojë Perëndimi për Ukrainën?

Tom McTague- “The Atlantic” Për shumë nga ne që jetojmë rehat në Perëndim, kriza në Ukrainë mbetet një luftë e çuditshme, shkalla e së cilës është e vështirë për t’u kuptuar. Udhëheqësit...

Thirrje e re zgjimi…A do ta marrë vesh dikush?

Alexis Papachelas Europa sot po paguan për gabimet dhe mungesën e lidershipit në 20-30 vitet e fundit. Në tavolinën botërore ku luhet një lojë e ashpër gjeopolitike pokeri,...

Fjalimi i Plotë/ Putin autorizon operacionin special ushtarak në Donbass,...

Presidenti rus Vladimir Putin i është drejtuar kombit herët të enjten, duke i urdhëruar forcat ruse të kryejnë një operacion special në rajonin e Donbasit për të mbrojtur...
Lajmet e fundit