INTERVISTË

Ambasadori i Ukrainës në Shqipëri Z. Shkurov: “Një ndërhyrje ushtara...

Intervistë Ekskluzive për ARGUMENTUM.al me Ambasadorin e Ukrainës  në Shqipëri Z. Volodymyr Shkurov Nga Marjana Doda Ndërsa tensionet ndërmjet Ukrainës dhe Rusisë  janë në pikun më të nxehtë...

Diplomati dhe poeti i njohur z. Daim Ilazi: Diplomacia kulturore, një shty...

Intervistë me z.Daim Ilazi, diplomat dhe poet nga Maqedonia e Veriut, ekskluzivisht për Argumentum.al Nga Marjana Doda “Ne mund të konkurojmë me vlera kulturore, mund ta afirmojmë shtetin,...

Largohet pas 25 vitesh shërbimi baritor në Shqipëri/ Mons. George Frendo...

Intervistë Ekskluzive për Argumentum.al me Arqipeshkëvin e Tiranës e Durrësit, Mons. George Frendo Nga Marjana Doda “Gjithmonë e kam dashur Shqipërinë, kam dashur shumë shqiptarët. Shqiptarët më kanë...

Ekskluzive/ Ambasadorja e Suedisë në Tiranë, Elsa Hastad: Shqipëria ës...

Intervistë Ekskluzive për ARGUMENTUM.al me Ambasadoren e Suedisë në Tiranë, Znj. Elsa Hastad Shqipëria është një perlë në Evropë! Keni detin, keni male, keni diversitet kulturor, keni histori, arkeologji,...

Drejtori i Qendrës Kulturore të Maqedonisë së Veriut në Tiranë, Zlatk...

Intervistë me z. Zlatko Origjanski, Drejtor i Qendrës Kulturore-Informative të Maqedonisë së Veriut në Tiranë, ekskluzivisht për Argumentum.al Nga Marjana DODA Në një interviste ekskluzive për Argumentum.al, z....

Ambasadori i Sllovenisë në Shqipëri: Samiti i Brdos nuk ishte zyrtarisht...

“Sllovenia është ndër mbështetësit e fortë që mbrojnë zgjerimin si një çështje strategjike" tha ambasadori slloven në Tiranë, Peter Japelj i cili, megjithatë, vuri në dukje se në...

Kryeministri Rama për VOA: Shumë gjëra mund të bëhen ndryshe në manda...

Kryeministri shqiptar Edi Rama deklaron se në mandatin e tretë të qeverisë së tij ka shumë gjëra që mund të bëhen ndryshe. Në një intervistë për Zërin e...

Vendimi ndaj Berishës, Amb. Kim: Ata që habiten nuk janë të sinqertë

Në Shqipëri, ambasadorja amerikane Yuri Kim deklaroi një intervistë për Zërin e Amerikës se kush thotë se është habitur nga vendimi i Departamentit amerikan të Shtetit për zotin...

Zgjedhjet në Shqipëri – Gacek: Vëmendje e madhe ndaj çdo ankimi a...

Drejtuesja e misionit të OSBE/ODIHR, Ambasadorja Urszula Gacek në intervistën për DW e quan shqetësues keqpërdorimin e burimeve të administratës për zgjedhjet e qëndrimin jo të qartë ndaj kufirit mes...

Ekskluzive/ Ambasadori i RMV-së në Shqipëri, z. Dancho Markovski: “Shq...

Intervistë Ekskluzive për ARGUMENTUM.al me Ambasadorin e Maqedonisë së Veriut  në Tiranë,  Sh.T.Z. Dancho Markovski Intervistoi: Marjana Doda Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut ndajnë një vizion të përbashkët...

Ekskluzive/ Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri z.Anar Huseynov: “Ti...

Intervistoi: Marjana Doda Intervistë Ekskluzive për ARGUMENTUM.al me Ambasadorin e Azerbajxhanit në Shqipëri Z. Anar HUSEYNOV Pavarësisht nga zbatimi i projektit TAP, i cili i ka dhënë një...

Ambasadori Selim Belortaja: “Afrimi dhe solidariteti janë instrumente p...

Më 4 dhjetor, në prag të zhvillimit të mbrëmjes gala Kinë-Europë Qendrore e Lindore në kontenë Kunshan të Kinës Lindore, ambasadori shqiptar në Kinë, z. Selim Belortaja, dha...

Sonja Biserko  ekskluzivisht për Argumentum.al/ Presidenti i zgjedhur i S...

Flet Sonja Biserko, themeluese dhe Presidente e Komitetit të Helsinkit për të Drejtat e Njeriut në Serbi në një intervistë ekskluzive me argumentum.al. Nga Genc Mlloja Zgjedhjet presidenciale, rezultatet...

Ambasadori Izraelit: Në Shqipëri nuk ka antisemitizëm. Bisedimet për nj...

“Pse ka rëndësi që Shqipëria miraton rezolutën antisemitizmit”,  ishte tema e emisionit 60 Minuta të gazetarit Arbër Hitaj në RTV SCAN. Të ftuar ishin ambasadori i Izraelit në...

Ekskluzive/ Kryetari i Lidhjes Demokratike Shqiptare Mal i Zi, z. Nikoll Ca...

Intervistë me Kryetarin e Lidhjes Demokratike Shqiptare dhe drejtues i Forumit shqiptar, nga Malësia e Madhe,  Z. Nikoll Camaj, ekskluzivisht për  Argumentum.al  Partitë shqiptare në Malin e Zi...

Edit Xhajanka: “Kërkime shkencore, ndërlidhje ndërkombëtare, kohe...

Interviste me Edit Xhajanka, Dekane  në Fakultetin e Mjekësisë Dentare, Risite e aplikuara ne FMD prej dekanes Eda Xhajanka në bashkëpunim dhe aprovim nga dekanati  synojnë rritjen e numrit...

Ekskluzive/ Themeluesi i Radios në gjuhën shqipe në Bruksel, Sakip Skepi...

Intervistë ekskluzive për ARGUMENTUM me Zotin Sakip SKEPI, themelues dhe Drejtues i Radios në gjuhën shqipe “ JEHONA E SHQIPES” në Bruksel. Radio “ Jehona e Shqipes”, ndonëse...

Ekskluzive/ Drejtori i Përgjithshëm i Festivalit Ndërkombëtar Kulturor ...

Intervistë me Z.Nicolas Wieërs, themelues dhe Drejtor i Përgjithshëm i Festivalit Ndërkombëtar Kulturor « Balkan Trafik » Bruksel ,ekskluzivisht për ARGUMENTUM «Fjala « Trafik » në « Balkan...

Ekskluzive/ Mons. Gjergj Frendo: “Konsumizmi u bë ungjilli i kultur...

Interviste me  Arqipeshkëvin e Tiranës e Durrësit, Mons. Gjergj Frendo, për Argumentum.al “Ta afrojmë të ardhmën me kurajë: Krishti është me ne. Le të shohim njëri- tjetrin me...

Ekskluzive/ Kryetari i Shoqatës së Komunitetit Malazez në Shqipëri, z.M...

Intervistë me Kryetarin e Shoqatës së Komunitetit Malazez në Shqipëri (ZCGA) z. Marinko  Culafic, ekskluzivisht për Argumentum.al Autoritetet shqiptare kanë hartuar një ligj shumë të mirë sipas standarteve...

Ambasadori i Kinës në Tiranë: “Kina do ta ndihmojë Shqipërinë p...

Ambasadori i Kinës në Tiranë, z. Zhou Ding ndau një interviste me gazetaren Ilva Tare në Euronews Albania eksperiencën e Kinës në përballjen me pandeminë COVID-19. Gjithashtu tha se Shqipëria...

EKSKLUZIVE/ Ministri i Kulturës në Maqedoninë e Veriut, z. Hysni Ismaili...

Intervistë me Ministrin e Kulturës në Maqedoninë e Veriut, Z. Hysni Ismaili ekskluzivisht për portalin  Argumentum.al  Në këtë intervistë ekskluzive për argumentum.al , Ministri i Kulturës në Maqedoninë...

EKSKLUZIVE/ Ambasadori rus në Shqipëri z. Mihail Afanasiev: “Të ndërt...

Intervista ekskluzive e Ambasadorit të Federatës Ruse në Shqipëri z. Mihail Afanasiev për portalin “Argumentum” Shqipëria mund të quhet perla e Mesdheut e paeksploruar plotësisht . Shpresoj që,...

Oliver Varhelyi: Korrupsioni nuk do të tolerohet

Komisioneri i BE për Zgjerimin, Oliver Varhelyi në bisedë me DW, vlerëson Konferencën e Donatorëve për Shqipërinë të zhvilluar të hënën në Bruksel dhe shprehet me optimizëm të matur për...

Zgjidhja e konfliktit të kufirit gjermano-danez – model për Ballkan...

100 vjet u mbushën këto ditë nga vendosja e kufirit gjermano-danez, që shihet si model për zgjidhjen e konflikteve të kufijve e pakicave që jetojnë aty. Pse pati...

Intervista/Albin Kurti:”Ne nuk dëshirojmë që të hakmerremi ndaj S...

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë për Zërin e Amerikës, tha se qeveria e tij synon që të heqë tarifat ndaj mallrave serbe, pasi të...

Krijohet Sindikata e Infermierëve, kryetari Sabri Skënderi: Do të mbrojm...

Ngrihet një institucion i ri sindikalist për të mbështetur infermierët në rang vendi, të cilët vazhdojnë ende të përballen me probleme të shumta dhe diskriminime nga më të...

Junçaj: SPAK-u do t’ua bëjë të vështirë zyrtarëve të përfshi...

Gjon Junçaj, prokurori federal amerikan që ndihmoi në kryerjen e reformës në drejtësi në Shqipëri, thotë se strukturat reja anti-korrupsion, si SPAK-u dhe Byroja Kombëtare e Hetimit, do...

“Një hap historik drejt normalizimit të hapësirës ajrore të Koso...

Në një intervistë ekskluzive për DW, drejtori i përgjithshëm i Autoritetit të Aviacionit Civil të Kosovës, Eset Berisha shpjegon deklaratën e nënshkruar të hënën në Berlin për hapjen...

Ambasadori i BE-së në Shqipëri, Luigi Soreca: Viti 2020 do të jetë shu...

Ambasadori i BE-së në Shqipëri, Luigi Soreca: Viti 2020 do të jetë shumë i rëndësishëm për Evropën Juglindore dhe Shqipërinë. Komisioni Evropian do të propozojë përmirësime të metodologjisë...

Mini- Shengeni Ballkanik, Mega – Gabim Diplomatik

Intervistë për ARGUMENTUM me Dr. Jorgji KOTE,  ekspert i  kësaj fushe, në vitet 1997 - 2017 zv.ambasador në Belgjikë, Berlin dhe Misionin  pranë BE-së në Bruksel.     "Askush nga...

Kërcënimet e Iranit ndaj Shqipërisë, Mediu: Të mblidhet Këshilli për...

Kryetari i Partisë Republikane Fatmir Mediu, lidhur me përplasjen midis Iranit dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës në një intervistë në RTV Ora News është shprehur se  në...

Përplasja Iran-SHBA/ Klosi: Muxhahedinët në Manëz funksionojnë si shte...

I pyetur nëse Shqipëria kthehet në target të Iranit pas strehimit të muxhahedinëve, Ish-kreu i SHIK-ut, Fatos Klosi u shpreh se nuk e besoj, por theksoi se vëmendja e...

Ilir Meta: Dorëheqja si President tradhëti kombëtare, Kushtetutën do ta...

I ftuar në "Tempora" në RTV Ora, Meta thotë se kjo do të ishte tradhëti ndaj vendit dhe kombit dhe se nuk ka në vend të dezertojë pasi...

KOSOVA/ Vuçiç: Mos e dëno dikë për për të kaluarën, mundohu ta bës...

Në një intervistë për Euronews Albania presidenti serb Aleksandar Vuçiq tha se ai nuk i ka mohuar kurrë krimet e luftës dhe shtoi se Serbia ka dënuar shumë...

Albin Kurti: Nuk heqim taksën 100% me Serbinë, pa vendosur parimin e reci...

Qeveria e formuar nga Lëvizja Vetëvendosja nuk do ta heqë taksën 100% ndaj mallrave serbë. Kandidati për kryeministër i Kosovës, Albin Kurti tha për emisionin "360 gradë" me...

Weber: Pa Kosovën, Minishengeni do ta përçajë edhe më shumë rajonin

Republika e Kosovës e ka injoruar në plotëni iniciativën e treshës Rama – Vuçiq – Zaev për jetësimin e projektit të ashtuquajtur “Minishengen”. Prishtina zyrtare nuk ka marrë...

Ilir Meta për “The Sun”: Lidhja ime e fortë me Celtic FC

Intervistë e Presidentit Meta për “The Sun”: Lidhja ime e fortë me Celtic FC Nga Kenny McDonald – Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta i “firmos” mesazhet...

Presidenti Meta: “Shqipëria dhe Kosova çdo herë kanë qenë dhe do...

“Epoka e re” (Gazetari Sadik Zeqiri): Z. President, Shqipëria muajin e kaluar u godit nga një tërmet i fuqishëm, me pasoja tepër tragjike, me 51 humbje jete, mijra banesa...

Zoran Zaev: Minishengeni, iniciativë e jona, autentike dhe imediate…

Në intervistën ekskluzive me DW, kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev mbron projektin e debatuar të Mini Shengenit mes Shqipërisë, Serbisë e Maqedonisë së Veriut, dhe flet...

Vettingu, edhe 600 dosje/ Shefja e ONM: Formimi i SPAK është lajmi i mir...

Drejtoresha për Ballkanin Perëndimor në Komisionin Evropian Xhenoveva Ruiz Calavera, në një intervistë për Top Channel tha se krijimi i SPAK është një lajm i mirë, ndërsa procesi...

Banka Botërore në mbështetje të Shqipërisë pas tërmetit

Drejtori Ekzekutiv për Shqipërinë në Bankën Botërore, Patrizio Pagano thotë se efektet e tërmetit do të kenë ndikim në ekonominë e vendit në aspektin afatshkurtër. Ndërsa ende pritet...

Albin Kurti: Nuk mund të ketë ndryshim të kufijve të Kosovës

Në intervistën me Deutsche Welle, Albin Kurti, kryeministri i ri i pritshëm në Kosovë, flet për programin e qeverisë që Vetëvendosja është duke krijuar me LDK, dialogun me...

“Bota nuk pret Evropën”

Intervistë ekskluzive e Deutsche Welles me kryetaren e re të Komisionit, ish-ministren gjermane, Ursula von der Leyen, mbi rolin e BE-së në botë dhe marrëdhëniet mes vendeve anëtare....

Vuçiç për Der Spiegel: Me Ramën dhe Zaevin jemi pajtuar që me Macron t...

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, në një intervistë për të mediumin gjerman Der Spiegel, ka folur për zhvillimet në Ballkan dhe “Mini-Shengenin”. Ai ka thënë se ideja për...

Krastev: Humnerat e thella evropiane

Mediat evropiane e quajnë Ivan Krastev "zëri i Evropës Lindore“. Në librin "The Light that Failed", jepen shpjegimet e tendosjeve Lindje-Perëndim. Libri i autorit, Ivan Krastev është përkthyer...

Zëvendësndihmësi i sekretarit i NATO-s: Raportet Kosovë-Serbi, ndër sf...

Zëvendësndihmësi i sekretarit të përgjithshëm të NATO-s për çështje politike dhe të sigurisë, James Appathurai, thotë në një intervistë për Shërbimin e Ballkanit të Radios Evropa e Lirë,...

Engel: Do të bëj gjithçka për të ndihmuar Kosovën dhe Shqipërinë

Kongresmeni amerikan Eliot Engel paralajmëron kundër idesë së ndryshimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë. Kryetari i Komisionit të Dhomës së Përfaqësuesve për Marrëdhëniet me Jashtë i tha...

Maas: Gjermania mbetet kundër ndryshimit të kufijve Kosovë-Serbi

Këmbimi i territoreve ose ndryshimi i kufijve nuk ndikojnë për stabilitetin në rajon, thotë ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas në intervistën ekskluzive me Adelheid Feilcke, në prag...

Minishengeni/ Albin Kurti: Tirana njeh më mirë Jugun dhe Perëndimin, Kos...

Kosova mungoi në samitin e Ohrit, ndërsa Albin Kurti, fituesi i zgjedhjeve në Kosovë deklaroi në Report Tv se përpara se të marrë një vendim do ta diskutojë...

Shefja e BB: Pse u përkeqësua renditja e Shqipërisë te “Doing Bus...

Maryam Salim, Përfaqësuesja e Përhershme e Bankës Botërore në Shqipëri, pohon në një intervistë për “Monitor” se ndikim përkeqësimin e renditjes per biznes ka dhënë rishikimi i të...

Christopher Hill: Zhgënjyes vendimi i BE-së për shtyrjen e negociatave m...

Diplomati i njohur amerikan Christopher Hill në një intervistë për emisionin ‘PASSPORT’ në SCAN ka deklaruar se vendimi BE-së dhe sidomos Francës dhe Hollandës për të shtyrë hapjen...

Cristofer Hill: Ju tregoj Shqipërinë e viteve të para dhe Kosovën e luf...

Diplomati i parë amerikan në Shqipëri pas rënies së komunizmit, Christofer Hill ka rrëfyer ekskluzivisht në Real Story të Sokol Ballës disa të vërteta të forta për Shqipërinë...

Ilir Meta: E dija që nuk do hapeshin negociatat

Presidenti i Republikës, Ilir Meta në një intervistë të dhënë sot për televizionin “News 24” ka renditur arsyet pse sipas tij “JO”-ja e Këshillit të BE-së për hapjen...

Ambasadori gjerman: Pse është rritur interesi i shqiptarëve për t’u p...

Prej gushtit të këtij viti, Peter Zingraf është në krye të Ambasadës Gjermane në Shqipëri. Në një intervistë për “Monitor”, ai nënvizoi qëndrimin pozitiv të Bundestag-ut gjerman dhe...

Eksperti për Ballkanin: Shqipëria më mbrapa se Maqedonia e Veriut

Diplomatët do të gjejnë sërish formulime tipike për mosçeljen e negociatave me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut, thotë eksperti për Ballkanin, Dušan Reljić për DW. Ai kërkon që...

Zëvendës-Ministri i Jashtëm i Federatës Ruse: “Ka dritë në tun...

  Ne jemi kundër bërjes së Ballkanit një teatër të rivalitetit gjeopolitik dhe përpjekjeve për të minuar instrumentet ligjore ndërkombëtare, përfshirë Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të...

Phillips: Qëndrimi amerikan të mbështetet tek realiteti i ri në Kosovë

Një analist amerikan thotë se Shtetet e Bashkuara duhet të përshtatin qëndrimin e tyre ndaj qeverisë së ardhshme të Kosovës, në përputhje me vullnetin e popullit të Kosovës....

Serwer: Populli i Kosovës donte ndryshim dhe votoi për ndryshim

Analisti Daniel Serwer vlerësoi mënyrën se si u mbajtën zgjedhjet në Kosovë dhe sjelljen e partive pas tyre. Zoti Serwer thotë se shpreson që të ketë një koalicion...

Rexhep Qosja: Fitorja e Albin Kurtit do të sjellë shpresë për gjithë s...

Akademiku shqiptar, autoriteti moral i shqiptarëve, këtej e andej kufirit, Rexhep Qosja  dy ditë para zgjedhjeve shkroi editorialin “Zgjedhjet e parakohshme dhe kriza e vlerave”, ku tregoi votën dhe...

Afrim Krasniqi: Reforma zgjedhore, kusht për progresin politik

Në një intervistë ekskluzive për DW, Prof. Afrim Krasniqi, drejtues i Institutit për Studime Politike flet për sfidat politike të reformës zgjedhore, si edhe rolin e Gjermanise dhe...

Florian Bieber: Zgjedhjet në Kosovë, fati varet nga koalicionet

Eksperti i Ballkanit, Florian Bieber mbi zgjedhjet e 6 tetorit në Kosovë, shanset e dialogut me një qeveri të re të Kosovës dhe shenjat se BE do të...

Haradinaj: Nuk fshihem pas Amerikës kur bëj punë të liga

Me gjashtë tetor në Kosovë mbahen zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Gjithsej 25 subjekte politike të të gjitha komuniteteve janë regjistruar për të marrë pjesë në këto zgjedhje. Zëri...

Bushati: Duhet një pakt kombëtar për Europën

Në një intervistë ekskluzive për DW, ish-ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati i sheh kushtet e vëna nga Bundestagu për hapjen e negociatave me Shqipërinë si impuls...

Presidenti Meta: Unë “Luani i Venecias” nuk i trembem Venecias

Presidenti Ilir Meta është i bindur që ka mbrojtur Kushtetuten dhe pluralizmin politik me anulimin e zgjedhjeve të 30 Qershorit. Në një intervistë ekskluzive për Ora News Kreu...

Ditmir Bushati: Ja si përkthehet vendimi i Bundestagut gjerman

Bundestagu gjerman miratoi dokumentin, sipas të cilit Shqipërisë i vendosen disa kushte për t’u përmbushur para hapjes së negociatave të anëtarësimit me BE-në dhe fillimit të diskutimit të...

Limaj: Me Serbinë na duhet një marrëveshje që mbyll konfliktin

Me gjashtë tetor në Kosovë mbahen zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Gjithsje 25 subjekte politike të të gjitha komuniteteve janë regjistruar për të marrë pjesë në këto zgjedhje. Zëri...

Palmer: SHBA mbetet e angazhuar në Ballkan

Mathew Palmer, i dërguar i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor i tha Zërit të Amerikës se administrata amerikane mbetet e angazhuar në Ballkan. Në një...

EKSKLUZIVE/ Shqiptarët e Malit të Zi: “Shteti amë të bëhet ruaj...

Intervistë me  Z.Anton Lulgjuraj , Ish -kryetari i Forumit Demokratik për Integrim, Mali i Zi , pedagog i së drejtës ndërkombëtare pranë Universitetit Europian të Tiranës "Shqiptarëve çdo...

Negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut/ Krichbaum: Vendet t...

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Nikolla Dimitrov qëndroi të enjten (12.09) në Berlin ku diskutoi me parlamentarë gjermanë dhe ekspertë të ministrive gjermane dhe Fondacioni Körber, për...

Senatori amerikan,Johnson: Një marrëveshje Kosovë-Serbi do të ishte me ...

Në një intervistë për shërbimin ukrainas të Zërit të Amerikës, senatori republikan Ron Johnson, i cili kohët e fundit bashkë me senatorin demokrat Chris Murphy bëri një vizitë...

Tre dekada pas rënies së Murit: Reflektimi i Presidentit Moisiu për Shqi...

Z. Moisiu, ky vit shënon 30 vjetorin e shembjes së Murit të Berlinit, një nga ato ngjarje epokale, kur gjithësecili e kujton se “ku ishte dhe çfarë po...

Bushati: “Kordon sanitar” ndaj personave me të kaluar të dyshimtë

Ish ministri i Jashtëm dhe anëtari i kryesisë së Partisë socialiste Ditmir Bushati, flet për nevojën e një “kordoni sanitar” apo filtrave të rreptë për të parandaluar kandidimin...

Osmani: Luftën me Serbinë e kemi fituar me mençuri dhe me miq

Vjosa Osmani, kandidate e Lidhjes Demokratike të Kosovës për postin e kryeministres, tha në një intervistë për Zërin e Amerikës se opozita e deritashme duhet të formojë qeverinë...

Presidenti Meta: Beteja ime kryesore, rikthimi i sovranitetit të qytetarë...

Presidenti i Republikës, Ilir Meta i ftuar sot në emisionin “Kojshia Show” në RTV21 ka rrëfyer për herë të parë dhe betejën e tij kryesore. “Beteja ime kryesore sot...

Kurti: Reciprociteti ndaj Serbisë, politikë shumë më e drejtë se sa ta...

Zëri i Amerikës: Zoti Kurti, Kosova ndodhet para një procesi të ri zgjedhor, pas dorëheqjes së kryeministrit Ramush Haradinaj. Si e shihni ju situatën aktuale politike? Albin Kurti:...

Memoriali/ David Phillips: Ç’mund të themi për sovranitetin e Shqipër...

Analisti amerikan David Phillips thotë se memoriali për viktimat e grushtit të dështuar të shtetit në Turqi, nuk kishte vend në Tiranë dhe se autoritetet duhet të sqarojnë...

Calavera: Kundër çdo kompromisi që dëmton krijimin e një shteti të fo...

Zëri i Amerikës: Çfarë, ka arritur të realizojë procesi i rivlerësimit (vettingut) sipas mendimit tuaj, nga krijimi i organeve të vettingut deri më sot? Genoveva Ruiz Calavera: Forcimi i shtetit...

Bob Hand: Shqipëria ka nevojë për udhëheqje të përgjegjshme politike

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, Këshilltari i Komisionit Amerikan të Helsinkit, Robert Hand, thotë se kriza e shumëfishtë në Shqipëri ndodh në një moment kritik për...

Joseph: Zgjedhjet në Kosovë janë edhe referendum

Zgjedhjet në Kosovë do të jenë pjesërisht edhe referendum për disa çështje siç është “shkëmbimi i territoreve”, ka thënë në një intervistë për Shërbimin e Ballkanit të Radios...

Mustafa: Të vlerësohet mirë çështja e tarifave nga qeveria e ardhshme

Kryetari i rizgjedhur i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, tha në një intervistë për Zërin e Amerikës se qeveria që do të dalë nga zgjedhjet e reja...

Damon Wilson: “Kosova ka bllokuar veten me tarifen 100%”

Zëvendës presidenti i Këshillit të Atlantikut, Damon Wilson tha në një intervistë për Zërin e Amerikës se madje idealja do të ishte që udhëheqësit politikë të dy vendeve...

Palmer: Nuk mbajmë anë në mosmarrëveshjet politike të Shqipërisë

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, Matthew Palmer, Zëvendësndihmës Sekretar i Shtetit për Çështjet e Evropës dhe Euroazisë, tha se nëse zgjedhjet duhet të përsëriten ose jo,...

Kryetari i Bashkisë së Stambollit, Imamoglu: Mesazh kundër populizmit

Ekrem Imamoglu është ylli i ri i politikës turke që nga zgjedhja e tij si kryetar i bashkisë së Stambollit. Në një intervistë për DW, 49-vjeçari flet për...

Ramush Haradinaj: Dialog pa kushte me Beogradin, jo për “Dodik Republik...

Kryeministri në dorëheqje i Kosovës, Ramush Haradinaj në një intervistë për Radion Evropa e Lirë thotë se duhet të respektohen afatet kohore për mbajtjen e zgjedhjeve të reja....

Gent Ibrahimi: SPAK nis punën në shtator me ҫështje të nxehta

Kryetari i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Genti Ibrahimi, në intervistë për DW paraqet argumentat pse me SPAK-un në Shqipëri do të fillojë ҫmontimi i korrupsionit dhe lidhjeve...

Kreu i American Jewish Committee, David Harris: E ardhme e ndritur midis Iz...

Drejtori Ekzekutiv i Komitetit Amerikan Hebraik (American Jewish Committee – AJC) dhe një delegacion 15-anëtarësh i AJC-së i udhëhequr nga ai, bënë një vizitë triditore në Shqipëri, gjatë...

Wieslasw Tarka: Në tetor vendim pozitiv për Shqipërinë

Anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor në BE as s’mund të sfidohet dhe as s’mund të zëvendësohet me forma të tjera angazhimi të BE. Kështu thekson në intervistë me DW, ish-ambasadori...

Ilir Meta: Kush është “nëna” e gjithë konflikteve

Presidenti i Shqiperise Ilir Meta ka dhene nje interviste për gazetën greke “Kathimerini”, ne te cilen, teksa ka folur per situaten politike ne Shqiperi, tregon edhe ate qe...

Mogherini: Nëse BE nuk hap negociatat në tetor, bën gabim të madh

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini ka deklaruar se: “Nëse vendet anëtare të Bashkimit Evropian nuk marrin vendim, sidomos për...

Eliot Engel: SHBA-ja duhet ta kthejë vëmendjen te Kosova dhe Serbia

Kongresisti amerikan, Eliot Engel, thotë se Shtetet e Bashkuara duhet të kthejnë vëmendjen kah Kosova dhe Serbia, ashtu siç kanë bërë administratat e mëparshme amerikane. Në një intervistë...

“Interneti i ka bërë të gjithë të papjekur”

Jaron Lanier jeton dhe punon në Silicon Valley: informaticien, pionier i realitetit virtual, eseist, për momentin i punësuar nga Microsoft, provon që t’i godasë nga brenda stonaturat e...

Audrey Glover: Reforma zgjedhore e domosdoshme

Autoritetet vendase të vendosin ҫfarë do bëjnë me rezultatet e 30 qershorit, thotë ekskluzivisht për DW, Ambasadorja Audrey Glover, drejtuese e misionit të vëzhguesve të OSBE/ODIHR-it në Zgjedhjet...

Sali Berisha: Shqipëria me Ramën është kthyer nën një narkoshtet, nuk...

Nga Letizia Tortello Nga kati i 14 i Aba Center, ku ka zyrën ish presidenti (92-97) dhe ish kryeministri i qendrës së djathtë (2005-2013) Sali Berisha, mund të...

Matthew Palmer: Zgjedhjet të zhvillohen më 30 qershor. Pengimi i tyre baz...

Në prag të zgjedhjeve të kontenstuara vendore në Shqipëri, për të cilat qeveria njeh si datë 30 qershorin, ndërsa opozita nuk e njeh dhe në kushtet kur presidenti...

Albin Kurti: Unë nuk jam kundër popullit serb, por Serbia është kundër...

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, thotë se problemi më i madh aktual për Kosovën në rajon është qëndrimi agresiv i Serbisë. Sipas tij, "armiqësia potenciale e Serbisë...

Oliver Schmitt: Stabilokracia e perëndimit ndaj Shqipërisë, problem fond...

Deutsche Welle: Profesor Schmitt, ju po e ndiqni debatin aktual në Shqipëri. Dhe pyetje e ditës është: Të votosh, apo të mos votosh. Çfarë do të bënit ju, po...

Rexhep Selimi: Së pari të shkarkohen Thaçi e Veseli, pastaj të tjerët

Deputeti i Vetëvendosjes, Rexhep Selimi, lë të nënkuptojë se protesta e thirrur kundër Qeverisë Haradinaj, nuk do të mbahet deri të përfundojë sezoni veror. Ndërkohë, kjo parti po...

Fatos Kongoli: I druhem më të keqes, njerëzit të mos bien pre e ndasive

Politika shqiptare ka zhgënjyer në këto 30 vite për ndërtimin e ëndrrës shqiptare për demokraci, ajo ka rënë pre e etjes për pushtet dhe përfitime momentale duke ndërtuar...

Presidenti Meta flet për “Al Jazeera”: Dekreti, vendim që i shërben ...

Në një intervistë për rrjetin ndërkombëtar Al Jazeera, presidenti i Republikës Ilir Meta ka komentuar edhe një herë situatën politike në vend, dekretin e tij të fundit që...
Lajmet e fundit