Vizita e Donfried ne rajon: Mesazhe të njohura, thellimi i lidhjeve me SHBA

Vizita e Ndihmës Sekretares së Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike Karen Donfried në Ballkanin Perëndimor këtë javë ripohoi qëndrimet kryesore të Shteteve të Bashkuara ndaj rajonit.

Kosova dhe Serbia duhet të riangazhohen në Dialog me qëllim të njohjes reciproke; SHBA mbështet integritetin territorial të Bosnjë-Hercegovinës dhe kërkon zgjedhje në kohë dhe të ndershme; Fillimi i bisedimeve të anëtarësimit në BE me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut është shumë i vonuar – këto ishin mesazhet kryesore të turneut të Donfried në të gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor.

Në Serbi, sanksionet ndaj Rusisë, të cilat vendi nuk i ka vendosur, ishin gjithashtu një nga temat. Kjo nuk u transmetua nga njoftimet për shtyp të Presidentit dhe Kryeministrit pas takimit të tyre me Donfried, por Ndihmës Sekretari i Shtetit konfirmoi se çështja tashmë është “në tavolinë” në një intervistë për të përditshmen Politika.

Pesha politike e vizitës mund t’i kontribuohet statusit të mesazherit dhe jo përmbajtjes. Vitet e fundit, diplomacia amerikane ndaj Ballkanit Perëndimor është menaxhuar rregullisht nga Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit i ngarkuar për rajonin, aktualisht Gabriel Escobar, ndërsa ardhja e një anëtari të administratës më të lartë sinjalizon një angazhim të intensifikuar.

Administrata Biden ka treguar një gatishmëri për t’u fokusuar në Ballkanin Perëndimor më shumë se paraardhësit e saj, edhe para luftës në Ukrainë dhe periudhës së tensioneve të rritura brenda Bosnjë-Hercegovinës. Seria e fundit e sanksioneve ndaj liderëve politikë të dikurshëm dhe aktualë ka qenë një nga sinjalet se politika ndaj Ballkanit Perëndimor mund të bëhet më e fortë.

Nuk pati shumë njoftime për hapa të veçantë politikë gjatë vizitës së Karen Donfried, megjithëse disa u shfaqën. Në Maqedoninë e Veriut, për shembull, Ministri i Punëve të Jashtme Bujar Osmani njoftoi se më 2 qershor do të fillojë Dialogu Strategjik ndërmjet Uashingtonit dhe Shkupit.

“Ne jemi veçanërisht të nderuar që Maqedonia e Veriut do të bëhet vendi i parë në Ballkanin Perëndimor që do të hapë Dialog Strategjik me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, i cili do të thellojë partneritetin tonë strategjik dhe më konkretisht do të kornizë bashkëpunimin tonë dypalësh”, tha Osmani gjatë një konference për shtyp. me Donfried më 28 prill.

Dialogu Strategjik, një instrument i politikës së jashtme që Shtetet e Bashkuara vendosin në marrëdhëniet e tyre me një numër vendesh anembanë botës, duke përfshirë Kroacinë dhe Slloveninë, do të jetë një zgjidhje e rëndësishme afatgjatë për zhvillimin e Maqedonisë së Veriut, duke pasur parasysh se perspektivat e BE-së janë problematizuar nga vetoja nga Bullgaria, thotë Misha Popoviq, Shef i Qendrës për Qeverisje të Mirë në Institutin për Demokraci Societas Civilis nga Shkupi.

“Do të thosha se SHBA-të nuk janë të vetme në këtë aspekt dhe ka iniciativa të tjera me vendet anëtare të BE-së”, thotë Popoviq për European Western Balkans.

Gjatë konferencës me Osmanin, Dofried tha se Shtetet e Bashkuara duan të shohin sa më shpejt Konferencat e para Ndërqeveritare të BE-së me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë.

“Kjo Konferencë është shtyrë për shumë kohë. Ju keni përmbushur detyra dhe reforma të vështira dhe meritoni përparim të shpejtë”, tha Ndihmës Sekretari i Shtetit.

Ky qëndrim i Shteteve të Bashkuara nuk është i ri. Tashmë në qershor të vitit të kaluar, Departamenti i Shtetit mbështeti zyrtarisht mbajtjen e IGC-ve, por vetoja bullgare megjithatë mbeti në fuqi.

Pas ndryshimeve të qeverisë si në Shkup ashtu edhe në Sofje, u bënë përpjekje për një afrim, por Bullgaria ende këmbëngul që pakica bullgare duhet të futet në Kushtetutën e Maqedonisë së Veriut përpara se të hiqet vetoja. Në ndërkohë, skepticizmi dhe zhgënjimi në Maqedoninë e Veriut po rriten.

Dialogu Strategjik me Shtetet e Bashkuara, natyrisht, nuk mund të krahasohet me negociatat e anëtarësimit në BE, por gjithsesi mund të kontribuojë në procesin e reformave. Misha Popoviq beson se ky bashkëpunim do të synojë të përmirësojë qeverisjen dhe besueshmërinë e sigurisë në Maqedoninë e Veriut.

“Fokusi duhet të jetë në ndërtimin e qëndrueshmërisë dhe pavarësisë institucionale, bazuar në aftësitë e qëndrueshme kundër korrupsionit në sektorët kritikë dhe vendimmarrje e cila është kompetente dhe vizionare dhe ofron perspektivë afatgjatë për qytetarët”, thekson ai.

Marjan Gjurovski, asistent në Fakultetin e Sigurisë – Shkup, thotë se fillimi i paralajmëruar i dialogut strategjik ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe SHBA-së e ngriti në nivelin më të lartë partneritetin strategjik mes dy vendeve.

“Ky aktivitet diplomatik është veçanërisht i rëndësishëm për stabilizimin e Ballkanit Perëndimor kur kemi një depërtim të madh të ndikimit rus përmes kërcënimeve hibride. Besoj se marrëdhëniet mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Maqedonisë së Veriut në mbrojtje, ekonomi, arsim dhe teknologji informative do të forcohen përmes projekteve speciale”, shpjegon ai për portalin tonë.

Vuçiq dhe Rama nxjerrin në pah Ballkanin e Hapur

Pas takimit të Donfrid me presidentin serb Aleksandar Vuçiç dhe kryeministrin shqiptar Edi Rama, të dy liderët theksuan rëndësinë e Ballkanit të Hapur dhe mbështetjen amerikane për të. Vetë Donfried nuk e komentoi nismën.

Sipas deklaratës së lëshuar nga Zyra e Presidentit të Serbisë më 26 prill, “Presidenti theksoi veçanërisht nismën e Ballkanit të Hapur si shembull të bashkëpunimit të suksesshëm rajonal dhe luftës për qëllime të përbashkëta, duke theksuar se është mënyra më e mirë për t’u përgatitur. shtetet rajonale për anëtarësim në BE, por edhe një mundësi për të arritur standardet evropiane përpara se të anëtarësohen”.

Tre ditë më vonë, Edi Rama shkroi në faqen e tij në Facebook se foli me Dofridin për “progresin pozitiv të reformave, forcimin e drejtësisë, investimet strategjike në energji, veton e Bullgarisë ndaj Maqedonisë së Veriut, situatën në rajon, si dhe mbështetjen e plotë. të Shteteve të Bashkuara për Ballkanin e Hapur”.

Udhëheqja aktuale e Serbisë dhe Shqipërisë janë forca shtytëse e nismës, e cila u shfaq, edhe pse më pak e theksuar, në një deklaratë për shtyp të kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovačevski. Të tre vendet ranë dakord për të mbajtur një tjetër samit në kuadër të nismës në qershor.

Vendet e tjera të rajonit deri më tani kanë refuzuar të anëtarësohen, me ish-kryeministrin e Malit të Zi, Zdravko Krivokapiq, duke pretenduar së fundmi se Serbia po “shantazhonte” Malin e Zi për t’u bërë pjesë e Ballkanit të Hapur, ndërsa nisma nuk ishte e mirë për vendin. .

Qeveria e re e Malit të Zi, e zgjedhur të enjten mbrëma, në programin e saj deklaroi se qëllimi i saj do të jetë “vlerësimi i iniciativave rajonale në kuadër të qëllimit kyç – anëtarësimit më të shpejtë të Malit të Zi në BE”.

Në një intervistë për transmetuesin publik malazez, Donfried ka reflektuar edhe për faktin se Qeveria e re ishte zgjedhur para ardhjes së saj.

“Unë do të thoja që ju zgjodhët qeverinë e re vetëm për vizitën time. Nuk e di nëse e keni parashikuar këtë, as neve nuk e kemi pasur të qartë se si do të zhvillohen gjërat në Mal të Zi”, tha Donfried.

Sipas RTCG, ajo mohoi që Shtetet e Bashkuara të kenë lidhje me ndryshimin e qeverisë, por shtoi se është e qartë se qeveria e re është e përkushtuar për integrimin evropian, përmbushjen e angazhimeve të NATO-s, luftën kundër korrupsionit dhe zbatimin e reformave demokratike.

/Argumentum.al