TEKNOLOGJI

Zuckerberg i ndryshon emrin “Facebook-ut”: Tashmë do të quhet “Meta...

Shefi ekzekutiv i Facebook-ut Mark Zuckerberg njoftoi se kompania e tij do të riemërtohet duke u quajtur Meta, në një përpjekje për të përfshirë vizionin e saj për...

Facebook fajëson ‘ndryshimin e gabuar të konfigurimit’ për ndërprer...

Facebook ka lëshuar një mea culpa pasi ndërpreu biznesin dhe ndërveprimet shoqërore të miliona përdoruesve pasi një treshe e mediave sociale në pronësi të Facebook mbeti për më...

Shkencëtarët rusë kanë krijuar materialin e parashikuar para gjysmë sh...

Minerali Herbertsmitite ka jonet e bakrit si bartës të momentit magnetik që formojnë grila të përsosura dy-dimensionale të kagomesë (kagomé është modeli i enëve të thurjes japoneze me...

Laboratori rus Kaspersky zbulon një sistem të ri për njohjen e objekteve...

Kompania kryesore ruse e sigurisë kibernetike dhe anti-virus Kaspersky Lab zbuloi në 26 korrik një sistem të ri, të quajtur Kaspersky Neural Networks, i aftë të njohë objektet...

Forumi Rus i Shëndetit Shfaq Mjetin e Diagnostikimit të Teknologjisë së...

Kompania ruse ScientificCoin tha të martën se prezantoi pajisjen e saj të teknologjisë së lartë për analizimin e gazit për diagnostikimin e sëmundjeve të transmetueshme, përfshirë COVID-19, në...

Ericsson ka frikë nga humbjet në tregun kinez pas rrejshtimit të Suedis...

Në tetor 2020, Suedia u bashkua me kombe të shumta, duke përfshirë SH.B.A., në ndalimin e gjigantëve kinezë të telekomit Huawei dhe ZTE të marrin pjesë në shpërndarjen...

Shkencëtarët rusë dhe italianë krijojnë panele diellore me konvertim m...

Shkencëtarët nga Universiteti Kombëtar i Shkencës dhe Teknologjisë "MISiS" (NUST MISIS) në bashkëpunim me kolegët e tyre italianë kanë propozuar një lloj të ri të qelizave të energjisë...

Projekt-ligji i BE-së: Google, Facebook dhe Twitter të fshijnë materiale...

Parlamenti Europian muajin e ardhshëm pritet të miratojë një projektligj për rrjetet sociale. Grupimet e të drejtave të njeriut kritikojnë ligjin e BE-së mbi fshirjen e përmbajtjeve terroriste...

15 vjetori i themelimit të Twitter-it dhe sfida e rritjes së popullaritet...

Platforma Twitter më 21 mars feston 15 vjetorin e themelimit të saj. Me 330 milionë përdorues në të gjithë botën, kompania që dikur e quante veten krah i...

Rusia kërkon bllokimin e përkohshëm të Twitter-it

Rusia kërcënoi se do të bllokojë Twitter-in për një javë, duke thënë se platforma sociale ka dështuar të heqë përmbajtjen e paligjshme. Rregullatori rus i mediave, Roskomnadzor, tashmë...

Shkencëtarët kombinojnë fushat magnetike të trurit, hjurmimi i syve pë...

Studiuesit nga Universiteti Shtetëror i Psikologjisë dhe Edukimit në Moskë (MSUPE) po zhvillojnë një sistem unik të bazuar në shikim për të kontrolluar një kompjuter me "fuqinë e...

”Google e Facebook të paguajnë për lajmet”, Australia mirato...

Për herë të parë në botë, Australia ka miratuar një ligj që synon të detyrojë Google dhe Facebook të paguajnë për përmbajtjen e lajmeve në platformat e tyre....

Platformat më të mira për të mësuar online në 2021  

Nga Igli Hoxha Në kohët e vështira që jetojmë sot, kemi parë që çdo gjë po rikthehet online. Pjesë e këtij transformimi është padyshim edhe sfera e arsimit,...

Jack Dorsey, themeluesi i Twitter dhe reperi Jay Z financime për zhvillimi...

Jack Dorsey, themeluesi i Twitter, njoftoi krijimin me reperin Jay Z të një fondacioni për të financuar zhvillimin e bitcoinit si një “monedhë interneti”. “Jay-Z dhe unë do...

Policia paralajmëron për rrezikun e vjedhjes së të dhënave përmes ‘...

Policia e shtetit paralajmëron lidhur me rrezikun e vjedhjes së të dhënave personale të përdoruesve të ‘WhatsApp’ përmes një skeme mashtrimi që po qarkullon dendur mes përdoruesve. Përmes...

17 vjet nga themelimi i Facebooku

Sot bëhen 17 vjet nga themelimi i gjigandit teknologjik ‘Facebook’. Pra, më 4 shkurt të vitit 2004, Facebook, një rrjet lidhjesh shoqërore në internet, u themelua nga Mark...

Toyota bëhet shitësja më e madh e veturave në vitin 2020

Korporata japoneze e prodhimit të veturave, Toyota ka arritur që për herë të parë pas pesë vjetësh, t’i marrë primatin në tregun e veturave kompanisë gjermane Volkswagen, duke...

“Facebook” prezanton rregulla të reja,

Themeluesi i “Facebook” ka bërë të ditur ndryshimin më të ri në këtë rrjet. Përmes një videokonference, Mark Zuckerberg, tha se platforma më e madhe e rrjeteve sociale...

Nis prodhimi i “shokut besnik” të avionëve luftarakë

Mbretëria e Bashkuar ka nisur një projekt me vlerë 34 milionë euro për të ndërtuar një dron luftarak që do të përdoret në misione ushtarake në të gjithë...

Kinë, mbi 2800 stacione bazë 5G në Tibet, unifikohet rrjeti i energjisë

Më shumë se 2800 stacione bazë 5G janë ndërtuar në Rajonin Autonom të Tibetit, njoftojnë autoritetet lokale, citon “Xinhua”. Në të njëjtën kohë, rrjeti kryesor i energjisë i...

Musk jep 100 milionë dollarë për këdo që zhvillon këtë teknologji

Faktet e kohës që po jetojmë: planeti po nxehet me shpejtësi për shkak të njeriut. Elon Musk është njeriu më i pasur në planet. Pavarësisht pasurisë së madhe,...

Google do të fikë motorët e kërkimit në Australi?

Google thotë se do të mbyllë motorin e saj të kërkimit në Australi nëse aprovohet një projektligj i ri për mediat. Në një seancë dëgjimore të Senatit në...

Si funksionon Signal, aplikacioni ku po zhvendosen përdoruesit e Whatsapp!

WhatsApp është aplikacioni më popullor i komunikimit në planet me mbi dy miliardë përdorues që e përdorin atë për mesazhe. Por edhe pse më i përdoruri, WhatsApp nuk...

Rusia planifikon të furnizojë SHBA me 10 motorë për Atlas V, Antares Ca...

Shoqata ruse e kërkimit dhe prodhimit Energomash (pjesë e korporatës hapësinore shtetërore Roscosmos), një prodhues i madh i motorëve me raketa, planifikon të furnizojë SHBA me gjashtë motorë...

Efikasiteti i Sputnik V mbi 95% 42 ditë pas dozës së parë, deklaron Gam...

Sputnik V i Rusisë, i cili aktualisht është duke kaluar fazën e tretë të testimit klinik, u bë vaksina e parë anti-COVID që u regjistrua në botë. N.F....

Komisioni qeveritar i Rusisë miraton hartën rrugore për zhvillimin e rrj...

Presediumi i komisionit qeveritar rus për zhvillimin dixhital ka miratuar hartën rrugore për zhvillimin e rrjeteve 5G në Rusi, tha të enjten zyra e Zëvendës Kryeministrit Dmitry Chernyshenko,...

Kompania Pfizer njofton sukses me vaksinën për koronavirusin

Kompania farmaceutike amerikane Pfizer njoftoi të hënën se vaksina e saj eksperimentale kundër COVID-19-s ka dëshmuar një nivel efektiviteti me të lartë se 90 për qind. Ky zhvillim...

Shkencëtarët rusë mësojnë të diagnostikojnë kancerin dhe sëmundjet ...

Shkencëtarët në Universitetin Kombëtar të Kërkimeve Samara, së bashku me kolegët e tyre nga Universiteti Shtetëror i Mjekësisë Samara, kanë gjetur një mënyrë për të diagnostikuar shpejt kancerin...

Operatori rus merr licencën e parë të 5G në vend

Operatori kryesor i rrjetit mobil Rus Rus MTS njoftoi të martën se mori licencën e parë të vendit për ofrimin e shërbimeve celulare 5G // IMT-2020 në intervalin...

Volvo tërheq më shumë se dy milion makina për rripat e pasigurt të sed...

Me 2.2 milion makina, kjo është terheqja  më e madhe e bërë ndonjëherë nga Volvo. Vetëm në Suedi, janë tërhequr mbi 400,000 makina. Prodhuesi suedez i automjeteve Volvo...

Microsoft mbështet hapjen e të dhënave për covid-19

Firma më e madhe e teknologjisë në botë dëshiron të çlirojë informacionin. Kjo ishte dikur e paimagjinueshme Dy dekada më parë Microsoft ishte legjendë për një kopsht të...

Audi hedh ne treg modelin e ri A3

Audi ka zbuluar një A3 saloon të ri, i dyti model në formën saloon i A3-shit, i cili rivalizon direkt Mercedes A-Class Saloon e BMW seria 2 Gran...

Teleskopi rus depërton në zemrën e galaktikës për të zbuluar sekretet...

Observatori hapësinor ruso-gjerman “Spektr-RG”, i filluar në korrik 2019, kërkon të përpilojë një hartë të universit gjatë katër viteve në vijim, duke marrë fotografi me rezolucion të lartë...

Samsung do të Prezantojë Paketimin Ekologjik për Formacionin e Televizor...

Samsung bën një tjetër hap të rëndësishëm drejt burimeve të qëndrueshme me paketimet ekologjike prej kartoni SEOUL, Kore – 14 prill, 2020 – Samsung Electronics sot njoftoi se...

Covid-19/ Siguria në internet, AKEP: Shmangni përdorimin e internetit nga...

AKEP me anë të një lajmërimi ka dhënë sugjerime për përdorimin dhe sigurinë në internet gjatë këtyre ditëve. “Duhet të qëndrojmë të vëmendshëm. Duhet pasur qëndrueshmëri në internet....

10 mënyrat e inteligjencës artificiale që luftojnë e menaxhojnë korona...

Që nga raporti i parë i koronavirusit (COVID-19) në Wuhan, Kinë, ai është përhapur në të paktën 100 vende të tjera. Kina filloi reagimin e saj ndaj virusit, ajo u...

Tesla prodhon veturën e 1-miliontë

Prodhuesi i njohur amerikan i automjeteve elektrike, Tesla, ka shkruar histori këtë javë me prodhimin e veturës së 1-miliontë. Kjo veturë është Model Y. Themeluesi i kësaj kompanie,...

Apple mbyllë të gjitha dyqanet e tij, në botë, përveç atyre në Kinë...

Kompania po ashtu është angazhuar të ofrojë 15 milionë dollarë për të ndihmuar me epideminë globale të koronavirusit.  Të gjitha dyqanet e Apple në Kinë ndërkohë janë rihapur,...

Ja si ta dezinfektoni smartfonin tuaj

Smartfonët mbledhin papastërti të mëdha, që nganjëherë konsiderohen të jenë më të rrezikshme se disa papastërti që gjenden edhe në tualetet publike. Meqenëse është një mjet shumë i...

Apple ka mundësi të mos e organizojë konferencën e përvitshme WWDC

Për shkak të shpërthimit të coronavirusit, shumë aktivitete teknologjike u anuluan ose u realizuan në mënyrë virtuale gjatë këtij viti, duke përfshirë MWC, F8 të Facebook, Google I/O...

Mënyra si mund të zbuloni nëse ndonjë pajisje është duke iu spiunuar

Inxhinierët në Carnegie Mellon, e kanë zhvilluar aplikacionin Internet Of Thing apo IOT, që t’i skanojë pajisjet inteligjente të zgjuara që njihen si IOT. Këto pajisje përfshijnë asistentin...
Lajmet e fundit