Netanyahu ndjen mundësi në kaosin politik të Izraelit

Ben Caspit

Pas diskutimeve të gjata, Shtëpia e Bardhë njoftoi më 14 qershor se Presidenti Joe Biden do të vizitonte Izraelin brenda një muaji. Detajet ishin hekurosur me kryeministrin izraelit Naftali Bennett dhe njerëzit e tij. Megjithatë, kur Biden të zbresë nga Air Force One në aeroportin Ben-Gurion më 13 korrik, një kryeministër tjetër do të presë për ta përshëndetur. Emri i tij është Yair Lapid, aktualisht ministër i jashtëm dhe kryeministër alternativ i Bennett.

Të tilla janë paturpësitë e sistemit politik të Izraelit, një nga më të ndërlikuarit në botë. Nëse Biden do të kthehej për një vizitë tjetër në vjeshtë, ai mund të takohej me një kryeministër tjetër, ndoshta dikë që e ka takuar më parë, si paraardhësi i Bennett, Benjamin Netanyahu, ose kryeministri i dëshiruar dhe ministri aktual i Mbrojtjes, Benny Gantz. Izraelitët duan gjithmonë të jenë liderë botërorë në çdo fushë, dhe sistemi i tyre politik qesharak kompleks i përshtatet faturave.

Rreth mesditës së 20 qershorit, Bennett mori vendimin e tij të papritur dramatik për të shpërndarë parlamentin dhe për të detyruar zgjedhje të reja. Partneri i tij politik për një kohë të gjatë – Ministrja e Brendshme Ayelet Shaked – ishte në atë kohë duke fluturuar në Marok për një vizitë zyrtare. Ai nuk u konsultua me të paraprakisht, por e përditësoi sapo ajo zbarkoi në Rabat.

Bennett bëri gjithashtu një përpjekje të fundit për t’i bërë thirrje anëtarit të Knessetit të partisë së tij renegate Yamina, Nir Orbach, për t’i hequr atij një premtim për të mos votuar me opozitën e udhëhequr nga Likud në favor të rrëzimit të qeverisë përpara vizitës së Bidenit. Orbach refuzoi, duke treguar se ai tashmë ishte i vendosur dhe se do të ishte i gatshëm ta shtynte votimin me një javë, më së shumti. Sikur votimi të kishte shkuar përpara, mbështetja e Orbach mund të kishte anuar peshoren në favor të opozitës. Kështu, në vend të zgjedhjeve të reja në vjeshtë, qeveria e koalicionit të Bennett ndoshta mund të ishte zëvendësuar menjëherë nga një koalicion i udhëhequr nga Netanyahu.

Bennett vendosi se i kishte ngopur makinacionet e vazhdueshme politike që tronditnin koalicionin e tij të brishtë shumëpartiak që kur mori detyrën saktësisht një vit më parë. Ai më mirë do të hynte në histori si lideri që u përball me Iranin me një intensitet të paprecedentë, sesa si një lider i shantazhuar nga një politikan pak i njohur (Orbach) i cili hyri në Knesset me palltot e tij vitin e kaluar.

Bennett më pas thirri Lapid, i cili është planifikuar ta zëvendësojë atë si kryeministër në gusht 2023 sipas një marrëveshjeje për ndarjen e pushtetit që ata kanë krijuar. Lapid nuk u përpoq ta largonte Bennett nga vendimi i tij, veçanërisht pasi Bennett e bëri të qartë se nuk do të përfshihej në asnjë lojë fajësimi për rënien e koalicionit dhe as nuk do të refuzonte marrëveshjen e tij të rotacionit me Lapid.

Sipas marrëveshjes që çimentoi partneritetin e tyre politik, nëse qeveria e tyre shpërbëhet për ndonjë arsye, identiteti i kryeministrit në tranzicion varet nga cila palë ishte përgjegjëse për atë zhvillim. Duke qenë se vota vendimtare për rrëzimin e qeverisë do të kishte qenë e Orbach, një anëtar i partisë së Bennett, Bennett do të lirojë vendin e tij dhe do t’ia dorëzojë pushtetin në mënyrë të rregullt Lapidit, kryetarit të partisë Yesh Atid, sapo Knesset të votojë shpalljen e zgjedhjeve të reja.

Ky skenar do të thotë që Lapid do të bëhet kryeministri i 14-të i Izraelit brenda një ose dy javësh, Bennett do ta zëvendësojë atë si kryeministër alternativ dhe (jo zyrtarisht) ministrin përgjegjës për portofolin e Iranit. Prandaj, Biden ka të ngjarë të zhvillojë bisedimet e tij në Izrael së bashku me të dy burrat.

Në orët e mbrëmjes së 20 qershorit, pas disa orësh prapa dyerve të mbyllura, dy personat janë përballur me kamerat. Bennett e përmblodhi afatin e tij të shkurtër në stilin emocional dhe drejtues. Lapid u mjaftua me një përgjigje të thjeshtë. “Dëgjo,” i tha Bennett, “Unë thjesht të dua.”

Të dy burrat, në një masë të madhe të kundërta ideologjike, krijuan për herë të parë aleancën e tyre në vitin 2013, duke e konsideruar veten si “vëllezër” dhe duke kushtëzuar hyrjen e tyre në qeverinë e Netanyahut me poste për të dy. Aleanca kaloi ulje-ngritje gjatë viteve, por u rikonstituua vitin e kaluar në një përpjekje për të hequr Netanyahun nga detyra. Tani për tani, është më e ngushtë se kurrë.

Izraeli tani do të tërhiqet zvarrë në fushatën e tij të pestë zgjedhore në vetëm 3 vjet e gjysmë, e cila premton të jetë një fushatë e paprecedentë. “Makina e helmit”, siç e quan Bennett grupin propagandistik të lyer mirë të Netanyahut, do të shkojë në mbingarkesë. Ajo do të përballet me rivalë më të dobët, mjaft të frikësuar, por të vendosur për të fituar betejën për të ardhmen e Izraelit.

Nëse Netanyahu mobilizon shumicën prej 61 vendesh të Knesset-it që i ka shmangur gjatë katër cikleve të mëparshme zgjedhore, ai ndoshta do të përpiqet të kryejë një grusht shteti kushtetues, ligjor dhe regjimi. Qëllimi i tij kryesor është të ndalojë gjyqin për korrupsion që po zhvillohet kundër tij, i cili përfshin një akuzë për ryshfet. Ky është fokusi i tij i vetëm.

Menjëherë pas njoftimit të Bennett, Netanyahu u zotua të formonte një “qeveri të gjerë kombëtare”, por iu dha një zgjedhje për të krijuar një qeveri të ngushtë të përbërë nga parti nacionaliste, ultra-ortodokse dhe fashiste, duke përfshirë anëtarin ultra-nacionalist të Knessetit Itamar Ben-Gvir të Sionizmit Fetar. partinë, ndoshta do ta përqafonte me zjarr.

Plani i madh i Netanyahut kërkon mobilizimin e një mazhorance të Knesset-it për të zëvendësuar prokurorin e përgjithshëm në detyrë, e ndjekur nga miratimi i “ligjit francez” që pezullon procedimet penale kundër krerëve të shteteve në detyrë, dhe në këtë mënyrë do të sjellë pezullimin e gjyqit të tij. Lëvizje të tilla do të nënkuptonin një ndryshim detar në imazhin e Izraelit, një dërrmim të demokracisë së tij të brishtë dhe një proces të përshpejtuar të udhëheqjes totalitare në frymën e kryeministrit të Hungarisë Viktor Orban.

Projektligji i propozuar i koalicionit për shpërndarjen e Knesset është planifikuar për një votim paraprak të Knesset më 22 qershor dhe seancat e dyta/të treta javën e ardhshme. Skenarë të ndryshëm ende mund ta ndalojnë këtë mashtrues – për shembull, anëtarët e kampit të Netanyahut që mund të tundohen të hidhen në anije dhe t’i bashkohen Bennett. Ky opsion nuk mund të anashkalohet. Por nëse thirren zgjedhje të parakohshme, ato ka të ngjarë të zhvillohen pas festave të larta hebreje në tetor.

Deri atëherë mbeten shumë pyetje. Për shembull, a do të kandidonte Bennett apo do të preferonte të largohej në kohën e tij të mirë? A do të funksiononte partia e tij Yamina pa të dhe do të hidhej përsëri në përqafimin e ngrohtë të Netanyahut?

Një skenar parashikon që Bennett dhe Lapid të bashkojnë forcat për të formuar një parti demokratike izraelite të përbërë nga izraelitë laikë dhe tradicionalistë, e cila do të përpiqet të kapërcejë tavanin prej 61 vendesh të Knesset. Lapid mund të përpiqet gjithashtu të thyejë tavanin me ndihmën e ish-shefit popullor të ushtrisë gjenerallejtënant (Res.) Gadi Eizenkot, i cili pritet të bashkohet me radhët e partisë së tij.

E megjithatë, të gjitha sondazhet e muajve të fundit tregojnë qartë faktin se Netanyahu, së bashku me partinë ultra-ortodokse dhe partinë e sionizmit fetar, janë në distancën prekëse të pengesës prej 61 vendesh. Ky është kërcënimi real, i afërt dhe i vetëm me të cilin përballet Shteti i Izraelit siç e njohim ne.

/Argumentum.al