Përpara udhëtimit të Bidenit në Lindjen e Mesme, marrëveshja bërthamore e Iranit duket e madhe

Udhëtimi i presidentit amerikan Joe Biden në Lindjen e Mesme javën e ardhshme do të vendosë kontekstin për atë që ka të ngjarë të jetë raundi ose raundet përfundimtare të bisedimeve indirekte me Iranin për të rënë dakord për rifillimin e Planit të Përbashkët Gjithëpërfshirës të Veprimit (JCPOA).

Bisedimet indirekte mbi marrëveshjen bërthamore të Iranit në Doha midis zyrtarëve amerikanë dhe iranianë, të ndërmjetësuara nga i dërguari i BE-së për Iranin, Enrique Mora, plotësohen gjithnjë e më shumë nga një qëndrim i forcuar diplomatik dhe parandalues i SHBA-së në Gjirin Persik, në proces vitin e kaluar dhe i zyrtarizuar nga Udhëtimi i Bidenit.

Strategjia rajonale është një kthesë nga viti 2015, kur partnerët amerikanë në rajon u ndjenë të mënjanuar nga JCPOA, e negociuar midis Iranit dhe SHBA-së, Britanisë së Madhe, Francës, Gjermanisë, BE-së, Rusisë dhe Kinës. Këtë herë, partnerët rajonalë të SHBA-së janë në të vërtetë partnerë në strategjinë e Bidenit.

Së pari, administrata Biden ka rivendosur lidhjet e saj të hershme të gërvishtura me Arabinë Saudite. Nuk ka asnjë “parandalim” apo qëndrim kuptimplotë arab ndaj Iranit, apo plan për t’i dhënë fund luftës në Jemen, pa Mbretërinë në mënyrë të sigurtë brenda grupit të sigurisë së SHBA. Ekipi Biden është përshtatur, jo pa fërkime politike të brendshme, me realitetet e diplomacisë dhe parandalimit në Lindjen e Mesme, duke hapur një kapitull të ri me Arabinë Saudite.

Së dyti, liderët arabë kanë ndërmarrë nismat e tyre diplomatike me Iranin, paralelisht me bisedimet e JCPOA në Doha. Për shembull:

-Dy ditë pas përfundimit të raundit të parë të bisedimeve në Doha, ministri i Jashtëm i Katarit, Mohammed bin Abdulrahman Al Thanimet, homologu i tij iranian, Hossein Amir-Abdollahian, në Teheran për të diskutuar bisedimet bërthamore dhe sigurinë rajonale.

-Të nesërmen, negociatori kryesor bërthamor i Iranit, Ali Bagheri Kani, u takua me Ministrin e Jashtëm të Omanit, Sayyid Badr bin Hamad Al Busaidi në Muscat.

-Muajin e kaluar, kryeministri irakian Mustafa al-Kadhimi u nis nga Riadi në Teheran për të çuar përpara afrimin midis dy vendeve. Iraku ka pritur pesë raunde takimesh midis zyrtarëve iranianë dhe sauditë në Bagdad.

Bisedimet Iran-Saudi të ndërmjetësuara nga Iraku kanë plotësuar përpjekjet e të dërguarit të Uashingtonit në Jemen, Tim Lenderking, për të mbështetur një armëpushim të OKB-së, tashmë në muajin e katërt. Presidenti iranian Ebrahim Raisi, në një konferencë për shtyp me Kadhimin në Teheran më 26 qershor, tha: “Vazhdimi i kësaj lufte është i pafrytshëm dhe nuk do të rezultojë në asgjë përveç vuajtjes së popullit jemenas, kështu që kjo luftë duhet të përfundojë sa më shpejt. e mundur dhe armëpushimi mund të jetë një hap drejt zgjidhjes së çështjeve”. Kjo është deklarata më e fortë e Iranit deri më tani në mbështetje të armëpushimit.

Së treti, administrata e Biden-it po avancon një koordinim të zgjeruar të sigurisë midis Izraelit dhe shteteve arabe, një nxitje e rëndësishme për një qëndrim parandalues të udhëhequr nga SHBA dhe një plotësues thelbësor për çdo diplomaci.

Arritja e po me Iranin në Doha

Ndërsa një strategji e balancuar e diplomacisë/parandalimit ofron një mundësi më të mirë për të mbyllur boshllëqet e mbetura midis SHBA-së dhe Iranit në JCPOA, ka ende një sërë çështjesh të njohura, nëse janë të vështira, që duhen negociuar ndërmjet vetë palëve, nëpërmjet BE-së.

Javën e kaluar, i dërguari i posaçëm i SHBA-së për Iranin Robert Malley i përshkroi bisedimet indirekte në Doha midis zyrtarëve amerikanë dhe iranianë, të moderuara nga Mora, si “rast të humbur”, duke shtuar se Irani erdhi në negociata me një grup të ri kërkesash, siç raporton Elizabeth Hagedorn. .

Amir-Abdollahian shkroi në Twitter më 6 korrik, pasi foli me Përfaqësuesin e Lartë të BE-së për Punët e Jashtme, Josep Borrell, se “Ne mbetemi të gatshëm për të negociuar një marrëveshje të fortë dhe të qëndrueshme. SHBA duhet të vendosë nëse dëshiron një marrëveshje ose këmbëngul të qëndrojë në përputhjen e saj të njëanshme. kërkesat. Reciprokisht ekskluzive.”

Borrell, nga ana e tij, kishte postuar në Twitter se “vendimet duhen tani. Kjo është ende e mundur, por hapësira politike për të ringjallur #JCPOA mund të ngushtohet së shpejti.”

Iran’s Foreign Minister Hossein Amir-Abdollahian (L) meets Josep Borell, the High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy (R), as Deputy Secretary General of the European External Action Service (EEAS) Enrique Mora (C) looks on, at the foreign ministry headquarters in Iran’s capital Tehran on June 25, 2022. – European Union foreign policy chief Josep Borrell met Iran’s top diplomat today after arriving for talks on efforts to revive the 2015 Iran nuclear deal. Borrell flew in to Tehran on Friday night for a surprise visit aimed at getting the talks back on track three months after they stalled in March amid differences between Iran and the United States. (Photo by ATTA KENARE / AFP) (Photo by ATTA KENARE/AFP via Getty Images)

Çështjet e pazgjidhura për të mbyllur marrëveshjen, nga ajo që mund të themi, duken një përzierje e të rejave dhe të vjetrave, dhe ndoshta jo përfundimisht jashtë sferës së kompromisit të luftuar shumë.

Irani duket se ka hequr kushtin e tij të mëparshëm që Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike (IRGC) të hiqet nga lista e Organizatës së Jashtme Terroriste të SHBA (FTO), siç kanë raportuar Ali Hashem dhe Elizabeth Hagedorn. Pyetjet mbeten, megjithatë, nëse sanksionet mund të zbatohen për disa biznese të lidhura me IRGC-në në infrastrukturë dhe transport, nëse do të kishte një marrëveshje.

Irani ka kërkuar garanci që administrata Biden do t’i përmbahet marrëveshjes. I djegur nga tërheqja e presidentit amerikan Donald Trump nga marrëveshja në maj 2018, Teherani po kërkon garanci se nuk do të ndodhë më, të paktën nën Biden. Udhëheqësit iranianë janë të kujdesshëm ndaj reagimit dhe pasojave të një tërheqjeje tjetër nga Uashingtoni. Irani mund të jetë gjithashtu i shqetësuar se nëse republikanët marrin Kongresin në nëntor, mund të ketë një sfidë përmes Aktit të Rishikimit të Marrëveshjes Bërthamore të Iranit (INARA), megjithëse siç raportojmë këtu, duket e pamundur që Kongresi të mbledhë votat për të refuzuar marrëveshjen.

Irani ka kundërshtuar një rezolutë të bordit të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA), e cila mbikëqyr respektimin e Iranit me JCPOA, duke e qortuar Iranin për dështimin për të bashkëpunuar me një agjenci hetimore për pyetjet në lidhje me materialin bërthamor të padeklaruar dhe kërkimet e kaluara bërthamore. Drejtori i IAEA Rafael Grossi e karakterizoi mosmarrëveshjen si një “goditje fatale” të mundshme për bisedimet nëse nuk zgjidhet brenda një muaji – ky afat kaloi vetëm këtë javë. Irani e konsideron çështjen e aktiviteteve të kaluara të ndara nga angazhimet e tij të JCPOA. Në vitin 2015, IAEA lëshoi ​​një vlerësim përfundimtar të aktiviteteve bërthamore të kaluara dhe të tanishme të Iranit, dhe një rezolutë të njëkohshme për zbatimin e JCPOA, për të lejuar vazhdimin e marrëveshjes bërthamore.

Gara e armatimeve minon qëllimet ekonomike

Konflikti dhe paqëndrueshmëria janë shpesh të këqija për biznesin dhe, në këtë rast, në fund të fundit janë të këqija për normalizimin dhe integrimin rajonal. Perspektiva e një arme bërthamore iraniane, ose një kthim në një qëndrim më të sigurt rajonal nga Irani, do ta mbante Lindjen e Mesme në kufirin e konfliktit, ndoshta edhe një garë armësh bërthamore. Kjo është përveç gabimeve të gjata në Jemen, Liban dhe Irak, si dhe adresimin e krizës globale të ushqimit që prek shumë vende të Lindjes së Mesme – ne mund të vazhdojmë.

Kriza globale e energjisë e shkaktuar nga lufta në Ukrainë mund të inkurajojë SHBA-në të qëndrojë në bisedime. Eksperti i energjisë Daniel Yergin, duke folur në një episod të ardhshëm të podcast-it Leximi i Lindjes së Mesme me Gilles Kepel, tha se kthimi i Iranit në tregun e naftës do të çonte në një shtesë prej 1 milion-1.5 milion fuçi nafte në ditë – një sasi “e rëndësishme” e dhënë. kapacitetet e ngushta dhe kriza aktuale.

Një marrëveshje bërthamore me Iranin do të zbuste ose do të duhej të zbuste rrezikun e konfliktit, veçanërisht kur plotësohet nga diplomacia rajonale që përfshin Iranin, ndërkohë që futet nafta iraniane në treg. Ka ende çështje të vështira për t’u zgjidhur në Doha. Sigurisht që vetëm diplomacia nuk është një strategji; kërkohet një qëndrim i fortë parandalues ​​për t’u marrë me të gjitha rastet e paparashikuara. Dhe këto pjesë po bien në vend ndërsa Biden shkon në Lindjen e Mesme./al-monitor/

/Përshtati në shqip: Argumentum.al