Ndahet nga jeta shkrimtari i njohur Bardhyl Londo

Ndahet nga jeta shkrimtari i njohur shqiptar Bardhyl Londo, pas një beteje të gjatë me një sëmundje të rëndë.

Prej dy muajsh ishte i shtruar në spitalin Onkologjik në Tiranë. Gjatë 10 ditëve të fundit për shkak se situata e tij ishte përkeqësuar, është mbajtur në reanimacion, por nuk ka mundur ta fitojë betejën me sëmundjen!

Bardhyl Londo lindi në vitin 1948 në Përmet. Studioi për gjuhë dhe letërsi në Universitetin e Tiranës.

Pas mbarimit të fakultetit ai punoi për disa vite mësues në Përmet dhe më pas për gazetën letrare “Drita”.

Për disa kohë ka qënë kryetar i “Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve” (LSHA).

Krijmtaria e tij letrare përfshin 8 vëllime me poezi si edhe disa romane. Është fitues i çmimit “Migjeni”.

Reagimet per ndarjen nga jeta e shkrimtarit Bardhyl Londo,

Meta: Do kujtohet përherë me respekt, humbje e pazëvendësueshme për letërsinë

Për ndarjen nga jeta të poetit dhe shkrimtarit të njohur Bardhyl Londo, ka reaguar presidentin i vendit, Ilir Meta.

Ai shprehet se Londo do të kujtohet përherë me respekt, veçanërisht për vargjet frymëzuese që na la trashëgim të gjithëve, ndërsa ka kujtuar edhe një prej poezive të shkrimtarit “ Atdheu është dhimbje”.

“Me shumë trishtim mësova lajmin për ndarjen nga jeta të poetit dhe shkrimtarit të njohur, Bardhyl Londo, intelektualit aktiv dhe ish-deputetit të Partisë Demokratike.

Një për familjen, miqtë, kolegët dhe letërsinë shqiptare, ku spikati me talentin e tij të veçantë.

Ngushëllimet më të ndjera!

Bardhyl Londo do kujtohet përherë me respekt, veçanërisht për vargjet frymëzuese që na la trashëgim të gjithëve.

ATDHEU ËSHTË DHIMBJE!

Atdheu s’është sa sedilja e makinës tënde,

sa karrigia e zyrës,

sa dhoma komode

A më dëgjon,

ti që me flamur të ri u gdhive në mëngjes,

për ta ndryshuar, ndoshta, prapë në mbrëmje?

Atdheu s’është lojë kalamajsh.

Atdheu është dhimbje.

O Zot,

Dhembje!”, shkruan Meta.