Pelosi rrezikon të kalojë vijen fundore të Kinës me vizitën në Tajvan

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi do të drejtojë një delegacion zyrtar të Kongresit në Azi të premten, megjithëse mbetet e paqartë nëse udhëtimi do të përfshijë një ndalesë në rajonin e Tajvanit, sipas NBC News duke cituar dy burime të njohura me çështjen.

Një nga burimet që shqyrtoi itinerarin tha se ai renditi një vizitë në Tajvan si “provë”. Nëse ajo e viziton, udhëtimi do ta bënte atë ligjvënësen më të lartë amerikane që viziton ishullin që nga viti 1997.

Pekini thotë se është plotësisht i përgatitur të përgjigjet me “masa të forta” nëse Pelosi e viziton.

Mbrëmjen e 28 korrikut, presidenti kinez Xi Jinping foli në telefon me homologun e tij amerikan Joe Biden me kërkesë të këtij të fundit. Presidenti Xi e bëri të qartë rëndësinë e tre marrëdhënieve Kinë-SHBA. komunikata të përbashkëta të nënshkruara midis viteve 1972 dhe 1982 dhe thuhej se parimi i një Kine shërben si themeli politik për marrëdhëniet dypalëshe.

Kina kundërshton me vendosmëri lëvizjet separatiste drejt “pavarësisë së Tajvanit” dhe ndërhyrjes nga forcat e jashtme dhe kurrë nuk lejon asnjë hapësirë për forcat e “pavarësisë së Tajvanit” në çfarëdo forme, tha Xi. Në përgjigje, Presidenti Biden përsëriti se SHBA. Politika e një Kine nuk ka ndryshuar dhe nuk do të ndryshojë, dhe se SHBA nuk e mbështesin “pavarësinë e Tajvanit”.

Zyrtarë të lartë kinezë kanë shprehur kundërshtim të fortë ndaj vizitës së planifikuar të Pelosit në Tajvan. Një vizitë e Pelosit do të “minonte rëndë sovranitetin dhe integritetin territorial të Kinës, do të ndikonte rëndë në themelin e marrëdhënieve Kinë-SHBA dhe do të dërgonte një sinjal seriozisht të gabuar për forcat e pavarësisë së Tajvanit”, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Zhao Lijian gjatë një konference në fillim të këtij muaji.

Përveç kësaj, ai i bëri thirrje SHBA-së që të anulojë planin e Pelosit, të ndalojë shkëmbimet zyrtare me Tajvanin dhe të ndalojë “krijimin e tensioneve” nëpër ngushticat e Tajvanit. Zhao paralajmëroi se nëse SHBA “ngul këmbë” në kursin e saj aktual të veprimit, Kina do të marrë masa “të vendosura dhe të forta” për të mbrojtur sovranitetin dhe sigurinë e saj kombëtare, ndërsa SHBA duhet të marrë përgjegjësinë e plotë për çdo pasojë.

Vërejtjet e Zhao u bënë jehonë paralajmërimeve nga Ministria e Mbrojtjes Kombëtare të martën, kur zëdhënësi Tan Kefei tha se ushtria kineze nuk do të mbyllte një sy dhe do të përgjigjej duke marrë “masa të forta” për të penguar çdo ndërhyrje të jashtme dhe përpjekjet shkëputëse të “pavarësisë së Tajvanit”. dhe për të mbrojtur me vendosmëri sovranitetin kombëtar dhe integritetin territorial.

“Si lideri nr. 3 i administratës së SHBA-së, nëse Pelosi insiston të vijë në Tajvan … në mënyrë të pashmangshme do të shkaktojë dëme jashtëzakonisht serioze në lidhjet midis qeverive kineze dhe amerikane, si dhe dy ushtrive, duke çuar në përshkallëzim të mëtejshëm të tensioneve në të gjithë ngushticat e Tajvanit”, tha ai.

Presidenti i SHBA Richard Nixon, dhe Zonja e Parë Pat Nixon, shkel në tokën kineze për herë të parë në Shangai, 21 shkurt 1972. /CFP

Thyerja e premtimeve

Pas vizitës sekrete të ish-Sekretarit të Shtetit të SHBA-së, Henry Kissinger, në Kinë në vitin 1971, tre takime të mëpasshme midis liderëve të të dy vendeve hodhën themelet për Kinë-SHBA. marrëdhëniet, duke i hapur rrugë nënshkrimit të tre komunikatave të përbashkëta.

Tajvani ishte një temë vendimtare dhe e ndjeshme në ato takime. Në të tre dokumentet, SHBA-ja pranoi dhe riafirmoi se ekziston vetëm një Kinë dhe se Tajvani është pjesë e Kinës.

Pekini dhe Uashingtoni vendosën marrëdhënie diplomatike me kushtin që Uashingtoni t’i jepte fund marrëdhënieve zyrtare politike me Tajvanin, të përfundonte traktatin e tyre të mbrojtjes reciproke dhe të largonte të gjitha forcat amerikane nga ishulli deri në fund të vitit 1979.

Përveç deklarimit se nuk kishte ndërmend të ndërhynte në punët e brendshme të Kinës, Uashingtoni gjithashtu premtoi të ulë gradualisht shitjet e tij të armëve në ishull.

Në vitin 1979, SHBA shkeli tre komunikatat e përbashkëta duke miratuar Aktin e Marrëdhënieve me Tajvanin dhe i ofroi Gjashtë Garancitë fshehurazi Tajvanit në vitin 1982. Këto dy veprime kanë ofruar justifikime që SHBA të vazhdojë t’i shesë armë ushtarake Tajvanit.

Në Kinë-SHBA. Deklarata e përbashkët në 1997, SHBA përsëriti se i përmbahej politikës së saj të një Kine dhe parimeve të përcaktuara në tre Kina-SHBA. komunikata të përbashkëta.

Bazuar në besimin reciprok të dëmtuar në dekadat e fundit, besueshmëria e “premtimit” të Presidentit Biden sot mbetet e dyshimtë pasi plani i Pelosit për të vizituar Tajvanin vazhdon të sfidojë fundin e Kinës.

“Është mjaft e qartë se Shtetet e Bashkuara janë ende duke luajtur të ashtuquajturën kartë të Tajvanit, duke u përpjekur të përdorin çështjen e Tajvanit si një mjet pazaresh kundër Kinës,” Su Xiaohui, zëvendësdrejtore e Departamentit të Studimeve Amerikane në Institutin Ndërkombëtar të Kinës. Studimet, tha për CGTN.

“Me zgjedhjet e ardhshme afatmesme të SHBA-së këtë nëntor, veprimi i Pelosit mund të shihet si një përpjekje për të kërkuar për demokratët dhe rizgjedhjen e saj si kryetare e Dhomës së Përfaqësuesve”, tha Wang Qiaorong, drejtor i Departamentit të Historisë Diplomatike dhe Hong Kongut, Makao dhe Historia e Tajvanit në Akademinë Kineze të Shkencave Sociale.

Wang theksoi se Kina gjithmonë ka pohuar se të dyja vendet fitojnë nga bashkëjetesa paqësore dhe humbasin nga konfliktet.

“Çështja e Tajvanit ka të bëjë me interesin thelbësor të Kinës dhe nuk ka tërheqje për Kinën në këtë çështje,” tha Wang.

Burimi: CTGN

Përshtati në shqip: Argumentum.al