Historia e shekullit të 20-të prapa pushtimit të Ukrainës nga Rusia

Katya Cengel

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, nacionalistët ukrainas i panë nazistët si çlirimtarë nga shtypja sovjetike. Tani, Rusia po e përdor atë kapitull për ta pikturuar Ukrainën si një komb nazist.

Përpara se forcat ruse të hidhnin raketa në kryeqytetin ukrainas të Kievit; kapi Çernobilin, vendi i aksidentit më të keq bërthamor në botë; dhe sulmoi qytetin e dytë më të madh të Ukrainës, Kharkiv, Presidenti rus Vladimir Putin ndau disa fjalë të zgjedhura.

Në një ese të botuar në faqen e internetit të Kremlinit në rusisht, ukrainisht dhe anglisht korrikun e kaluar, Putin u vlerësoi liderëve sovjetikë që shpikën një republikë ukrainase brenda Bashkimit Sovjetik në vitin 1922, duke krijuar një shtet fiktiv të padenjë për sovranitet jashtë territorit historik rus. Pasi Ukraina shpalli pavarësinë e saj në 1991, argumentoi presidenti, udhëheqësit ukrainas “filluan të mitizojnë dhe rishkruajnë historinë, të redaktonin gjithçka që bashkonte [Rusinë dhe Ukrainën] dhe t’i referoheshin periudhës kur Ukraina ishte pjesë e Perandorisë Ruse dhe Bashkimit Sovjetik. si profesion.”

“Realiteti historik” i Ukrainës moderne është më kompleks se versioni i ngjarjeve të Putinit, duke përfshirë “një histori mijëravjeçare të ndryshimit të feve, kufijve dhe popujve”, sipas New York Times. “Çdo pushtim nga fraksionet ndërluftuese dhe gjeografia e larmishme e Ukrainës…krijoi një strukturë komplekse shtetesh multietnike.”

Përgjatë shekujve, Perandoria Ruse dhe Austro-Hungareze, Polonia dhe Lituania kanë pasur të gjitha juridiksion mbi Ukrainën, e cila për herë të parë shpalli pavarësinë e saj moderne në vitin 1917, me formimin e Republikës Popullore të Ukrainës. Rusia shpejt rimori kontrollin e Ukrainës, duke e bërë atë pjesë të Bashkimit Sovjetik të sapokrijuar dhe duke ruajtur pushtetin në rajon deri në Luftën e Dytë Botërore, kur Gjermania pushtoi. Debati se si të kujtohet kjo histori e kohës së luftës, si dhe implikimet e saj për nacionalizmin dhe pavarësinë ukrainase, është kyç për të kuptuar konfliktin aktual.

Sipas rrëfimit të Putinit, lëvizja moderne për pavarësinë e Ukrainës filloi jo në vitin 1917, por gjatë Luftës së Dytë Botërore. Nën pushtimin gjerman të Ukrainës, midis 1941 dhe 1944, disa luftëtarë ukrainas të pavarësisë u rreshtuan me nazistët, të cilët ata i shihnin si shpëtimtarë nga shtypja sovjetike. Putini është tërhequr nga kjo periudhë në histori për të portretizuar çdo shtytje të Ukrainës për sovranitet si një përpjekje naziste, thotë Markian Dobczansky, një historian në Institutin e Kërkimeve Ukrainase të Universitetit të Harvardit. “Është me të vërtetë thjesht një përpjekje cinike mahnitëse për të luftuar një luftë informacioni dhe për të ndikuar në opinionet e njerëzve,” shton ai.

Dobczansky është në mesin e një grupi studiuesish që kanë sfiduar publikisht versionin e Putinit për pushtimin nazist të Ukrainës dhe vitet e sundimit sovjetik mes të cilit është përfshirë. Pothuajse të gjithë këta ekspertë fillojnë rrëfimet e tyre me rënien e Perandorisë Ruse, kur dhjetëra mijëra ukrainas luftuan kundër Ushtrisë së Kuqe Bolshevike për të krijuar Republikën Popullore të Ukrainës. Ukrainasit vazhduan të luftojnë për pavarësi deri në vitin 1922, kur u mundën nga sovjetikët dhe u bënë Republika Sovjetike Ukrainase e Bashkimit të Republikave Socialiste Sovjetike (U.S.S.R.). Duke lënë jashtë periudhën jetëshkurtër, por të luftuar të vështirë të pavarësisë së Ukrainës në fillim të shekullit të 20-të, Putini anashkalon sovranitetin e vendit, thotë Dobczansky.

Gjithashtu nga ky version i ngjarjeve të lejuara janë gjenocidi dhe shtypja që ndodhën nën sundimin sovjetik – më e famshmja Uria e Madhe. Holodomor, i cili bashkon fjalët ukrainase për urinë dhe shkaktimin e vdekjes, mori jetën e rreth 3.9 milionë njerëzve, ose afërsisht 13 për qind të popullsisë së Ukrainës, në fillim të viteve 1930. Një zi buke e krijuar nga njeriu, ishte rezultat i drejtpërdrejtë i politikave sovjetike që synonin ndëshkimin e fermerëve ukrainas që luftuan mandatet sovjetike për t’u kolektivizuar. Sovjetikët zhvilluan gjithashtu një fushatë intensive “rusifikimi”, duke persekutuar elitën kulturore të Ukrainës dhe duke ngritur gjuhën dhe kulturën ruse mbi të gjitha të tjerat.

Kur Gjermania pushtoi në vitin 1941, disa ukrainas, veçanërisht ata në Ukrainën perëndimore, i panë ata si çlirimtarë, thotë Oxana Shevel, një shkencëtare politike në Universitetin Tufts. Ukrainasit nuk donin veçanërisht të jetonin nën gjermanët aq shumë sa të shpëtonin nga sovjetikët, shton Shevel, i cili është presidenti i organizatës arsimore jofitimprurëse Shoqata Amerikane për Studime Ukrainase.

“Objektivi më i gjerë ishte krijimi i një shteti të pavarur, por në këtë proces, [ukrainasit] u angazhuan gjithashtu në pjesëmarrjen në Holokaust,” thotë ajo.

Pyetja për Shevel është se si ta trajtojmë këtë histori. Nga këndvështrimi sovjetik që Putini ende e përqafon, është e thjeshtë, thotë ajo: Me përjashtim të Holokaustit, nacionalistët ukrainas ishin “djem të këqij” sepse “ata luftuan shtetin sovjetik”. Putini dhe kritikët e tjerë shpesh bazohen në bashkëpunimin e ukrainasve në kohën e luftës me nazistët për të karakterizuar në mënyrë të pabazë vendin modern si një komb nazist; në një fjalim të 24 shkurtit, presidenti rus e konsideroi “çmilitarizimin dhe denazifikimin e Ukrainës” qëllimet kryesore të pushtimit.

Nga ana ukrainase e debatit, historia e vendit gjatë kohës së luftës është më komplekse. A janë nacionalistët “djem të këqij” sepse morën pjesë në Holokaust, pyet Shevel, apo “djem të mirë” sepse luftuan për pavarësi?

Për Putinin, edhe ngritja e kësaj çështjeje është nxitëse. “Çdo lloj rivlerësimi i trajtimit sovjetik të historisë është ajo që Putini do ta konsideronte [një] qasje naziste ose nazifikimi,” thotë Shevel.

Të mohosh pretendimin se Ukraina është një shtet nazist nuk do të thotë të minimizosh veprimet e nazistëve gjatë kohës së luftës në Ukrainë. Natalie Belsky, një historiane në Universitetin e Minesotës Duluth, thekson se një nga masakrat më të mëdha të Holokaustit ndodhi pak jashtë Kievit. Midis 1941 dhe 1943, nazistët – të ndihmuar nga bashkëpunëtorët vendas – qëlluan rreth 70,000 deri në 100,000 njerëz, shumë prej tyre hebrenj, në Babyn Yar, një përroskë në periferi të Kievit. Sipas Muzeut Kombëtar të Luftës së Dytë Botërore, një në çdo katër viktima hebreje të Holokaustit u vra në Ukrainë.

Ndërsa gjermanët shpesh mendojnë për Luftën e Dytë Botërore si një luftë kundër rusëve, shumica e luftimeve u zhvilluan në fakt në Ukrainën dhe Bjellorusinë moderne, si dhe në pjesë të mëdha të Rusisë perëndimore, thotë Dobczansky. Nën pushtimin gjerman, disa milionë ukrainas u dërguan në Gjermani për të punuar në ferma dhe fabrika. Megjithatë, për shkak se hierarkia racore naziste i vendosi ukrainasit mbi rusët, nazistët bënë një përpjekje të kufizuar për të promovuar kulturën kombëtare ukrainase në territoret e pushtuara – një lëvizje që, nga ana tjetër, ndihmoi në sjelljen e një pjese të lëvizjes nacionaliste ukrainase në anën gjermane.

“Ato grupe [nacionaliste] sigurisht kishin elementë antisemitë,” thotë Belsky. “Por [ata] në thelb mendonin se, ose gjykuan se, kishin më shumë gjasa të merrnin pavarësinë e Ukrainës nën pushtimin nazist sesa nën pushtimin sovjetik.”

Nazistët, thotë ajo, u premtuan nacionalistëve ukrainas po aq – të paktën pas luftës. Por edhe para humbjes së tyre nga aleatët në vitin 1945, gjermanët u kthyen kundër disa prej aleatëve të tyre ukrainas, duke përfshirë një nga luftëtarët më të famshëm të pavarësisë së vendit, Stepan Bandera. Në luftën e tij kundër sovjetikëve, Bandera u rreshtua me gjermanët, vetëm për të përfunduar në një kamp përqendrimi pasi ai refuzoi të anulonte një shpallje të shtetësisë ukrainase në 1941. I liruar në 1944 për të ndihmuar nazistët të luftonin përsëri kundër sovjetikëve, Bandera i mbijetoi lufta, vetëm për t’u helmuar nga KGB-ja në vitin 1959. Në vitin 2010, presidenti ukrainas Viktor Jushçenko i dha Bandera titullin “Hero i Ukrainës”, por nderimi u anulua një vit më vonë.

“Ky [rishqyrtimi i pjesëmarrjes së Ukrainës në mizoritë e kohës së luftës] ka nxitur një dialog relativisht të vështirë në Ukrainë për çështjen e bashkëfajësisë”, thotë Belsky.

Putini i ka referuar nacionalistëve ukrainas në shërbim të agjendës së tij politike të portretizimit të ukrainasve modernë si nazistë. Përpara pushtimit të Krimesë nga Rusia në vitin 2014, shumë ukrainas e shihnin Banderën dhe luftëtarët e tjerë të lirisë në një këndvështrim më pak të favorshëm, thotë Shevel. Pasi, megjithatë, ajo vuri re një zhvendosje, ku këta individë, disa prej të cilëve luftuan përkrah nazistëve, u quajtën heronj. Sovjetikët, që dikur mbaheshin si çlirimtarë nga nazistët, tani ishin përsëri djemtë e këqij.

Bandera mund të mos jetë më një hero zyrtar i Ukrainës, por kujtimi i tij dhe i luftëtarëve të tjerë të pavarësisë të shekullit të 20-të vazhdon. Në vitin 2015, Ukraina miratoi një sërë ligjesh dekomunistizimi që kërkonin heqjen e monumenteve komuniste dhe riemërtimin e hapësirave publike për nder të nacionalistëve ukrainas dhe organizatave nacionaliste, duke përfshirë ato që dihet se kanë marrë pjesë në Holokaust. Legjislacioni është kundërshtuar nga studiues të cilët e shohin atë si zbardhje, ose injorim të anëve të errëta të këtyre lëvizjeve dhe aktiviteteve të tyre.

Shevel pajtohet se një ndryshim i plotë në inkuadrim “ndoshta nuk është rezultati më i mirë”. Megjithëse tregimi i mëparshëm sovjetik ishte shumë i njëanshëm, ajo paralajmëron që të mos zëvendësohet me një rrëfim po aq të njëanshëm që etiketon nacionalistët ukrainas djem të mirë pa kushte. Sido që të jetë, thotë Shevel, çështja është një çështje që duhet të debatohet brenda, jo nga një pushtues i huaj: “Është problematike, por është një debat i brendshëm”.

Dobczansky, nga ana e tij, beson se Ukraina ka të drejtë për versionin e saj të historisë dhe se ukrainasve duhet t’u lejohet të zgjedhin se si të paraqesin përvojat e tyre. Ai vlerëson përpjekjet e studiuesve vendas për të studiuar Holokaustin dhe për të hapur arkivat e tyre dhe vëren se presidenti aktual i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, është hebre.

“Ukraina ka filluar procesin e përballjes me faqet më të errëta të së kaluarës së saj,” tha ai.

Në atmosferën e ngarkuar të sotme, të thuash ndonjë gjë kritike për nacionalizmin ukrainas ose duke tërhequr vëmendjen ndaj përfshirjes së nacionalistëve ukrainas me nazistët mund të shihet si mbështetje e përshkrimit të Ukrainës nga Rusia si një komb nazist, vëren Belsky.

Ky tregim rus nuk është asgjë e re. Në vend të kësaj, thotë Dobczansky, është pjesë e një lufte afatgjatë informacioni ruse mbi Ukrainën. Justifikimet ahistorike të Putinit për pushtimin nuk e befasojnë studiuesin. Ajo që e befason atë është mbështetja që ai ka parë për Ukrainën, madje edhe “Saturday Night Live” duke i bërë haraç kombit të rrethuar.

Dobczansky teorizon se përgjigja e indinjuar ndaj pushtimit është e lidhur me rishqyrtimin relativisht të fundit të kolonializmit nga shoqëria. Për shkak se Ukraina u integrua me sukses në Bashkimin Sovjetik pas Luftës së Dytë Botërore, Dobczansky nuk e sheh periudhën që çoi në pavarësinë e Ukrainës në 1991 si një pushtim aq shumë si një marrëdhënie midis një kolonie dhe një kolonizatori. Duke bërë luftë kundër Ukrainës, Putini në thelb po përpiqet të mbajë një koloni.

“[Udhëheqësit rusë] në thelb nuk njohin asnjë agjenci historike ukrainase përveç agjencisë që ata imagjinuan për ta,” thotë Dobczansky.

Ukraina – dhe bota – duket se po imagjinojnë diçka ndryshe./