Kremlini: Putin do të presë Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së në Moskë më 26 prill

Presidenti rus Vladimir Putin do të presë Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së Antonio Guterres, i cili do të mbërrijë në Moskë më 26 prill për bisedime me ministrin e Jashtëm Sergej Lavrov, tha zëdhënësi presidencial Dmitry Peskov.

“Të martën, më 26 prill, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres do të arrijë në Moskë për bisedime me ministrin e Jashtëm rus Sergej Lavrov. Ai do të pritet nga presidenti Vladimir Putin”, tha Peskov.

Më 19 prill, Guterres u dërgoi mesazhe misioneve të përhershme të Rusisë dhe Ukrainës në Kombet e Bashkuara me një kërkesë drejtuar presidentëve të dy vendeve, Vladimir Putin dhe Vladimir Zelensky, për ta pritur atë në kryeqytetet e tyre.

Sipas zëdhënësit të Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Stephane Dujarric, “Sekretari i Përgjithshëm tha se në këtë kohë të rrezikut dhe pasojave të mëdha, ai do të donte të diskutonte hapat urgjent për të sjellë paqen në Ukrainë dhe të ardhmen e multilateralizmit bazuar në Kartën. të Kombeve të Bashkuara dhe të drejtës ndërkombëtare”. Guterres vuri në dukje se “si Ukraina ashtu edhe Federata Ruse janë anëtarë themelues të Kombeve të Bashkuara dhe kanë qenë gjithmonë mbështetës të fortë të kësaj Organizate”.

Njoftimi erdhi një ditë pasi shefi i OKB-së bëri thirrje për një pauzë humanitare katër-ditore në Ukrainë duke filluar nga 21 prilli përpara Pashkëve të krishtera ortodokse.

Zëvendës ambasadori i parë i Rusisë në Kombet e Bashkuara, Dmitry Polyansky, tha se ishte shumë skeptik për idenë e armëpushimit të Pashkëve në Ukrainë, sepse forcat e Kievit kishin shkelur vazhdimisht armëpushimin në të kaluarën. Udhëheqësi i Republikës së Donetskut, Denis Pushilin, ka thënë për TASS se ideja e Guterres ishte e mbushur me rreziqe, sepse ushtria e Kievit ka përdorur gjithmonë armëpushim për të rigrupuar forcat dhe për të forcuar pozicionet.

/Argumentum.al