Ministrat e BE-së bien dakord të vazhdojnë me sanksionet e reja ndaj Rusisë

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian ranë dakord të mërkurën të përgatisin sanksione të reja ndaj Rusisë dhe të rrisin dërgesat e armëve në Kiev pasi Presidenti Vladimir Putin urdhëroi mobilizimin e parë të vendit në kohën e luftës që nga Lufta e Dytë Botërore për të luftuar në Ukrainë.

27 ministrat e jashtëm të bllokut ndodhen në Nju Jork për mbledhjen vjetore të liderëve botërorë në Kombet e Bashkuara.
Shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell tha se njoftimi i Putinit – i cili përfshinte lëvizje për të aneksuar pjesë të territorit ukrainas dhe një kërcënim për përdorimin e armëve bërthamore për të mbrojtur Rusinë – tregoi panik dhe dëshpërim.

“Është e qartë se Putini po përpiqet të shkatërrojë Ukrainën,” u tha Borrell gazetarëve pasi ministrat u takuan për të vendosur se si të përgjigjen.
Pasi u informuan nga Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba, ministrat ranë dakord të ngarkojnë ekipet e tyre për të përgatitur një paketë të tetë sanksionesh që do të synonte “sektorë më të rëndësishëm të ekonomisë ruse dhe do të vazhdonte të synonte njerëzit përgjegjës për luftën e agresionit në Ukrainë”, tha Borrell. .

Ministrat e BE-së do të mbajnë takimin e tyre të ardhshëm zyrtar në mes të tetorit, kur mund të zyrtarizohet një paketë sanksionesh.
Ministrat ranë dakord gjithashtu të rrisin furnizimet me armë në Ukrainë. Borrell nuk pranoi të jepte detaje të mëtejshme mbi llojin e sanksioneve apo mbështetjes ushtarake, por tha se besonte se do të kishte mbështetje “unanime” brenda bllokut për masa të reja.

Duke folur në një intervistë për Reuters, Ministri i Jashtëm estonez Urmas Reinsalu tha se Putini po përpiqej të frikësonte dhe të përçante Perëndimin, por komentet e tij të fundit ishin një “moment që ndryshon lojën”.

Takimi i së mërkurës duhet të theksojë unitetin, të ecë përpara shpejt me një paketë të re sanksionesh dhe të përdorë mekanizmin e financimit të objektit evropian të paqes për të rritur furnizimet me armë në Ukrainë, tha ai.

“Duhet të deklarojmë edhe përkushtimin e përgjegjësisë ligjore. Fuhrerët në Kremlin nuk duhet ta marrin si të mirëqenë që përgjegjësia e tyre për luftën gjenocidale duhet të merret me butësi”, tha ai.

Ruajtja e unitetit mes 27 për një paketë sanksionesh mund të jetë komplekse mes një krize të furnizimit me energji që ka goditur rëndë bllokun. Hungaria hodhi poshtë këtë ide të martën.

“Tani është ndryshe,” tha Reinsalu. “Ekziston një shprehje në aviacion që rregulloret janë shkruar me gjakun e viktimave të katastrofave ajrore. Epo, të gjitha paketat (sanksionet) janë shkruar me gjakun dhe mizoritë që ka kryer Rusia.”