Një tërmet politik në Slloveni

Lëvizja për Liri e Robert Golub, e cila bëri fushatë në një platformë të energjisë së gjelbër, lirisë së medias dhe sundimit të ligjit, ka rrëzuar partinë populiste Demokratike Sllovene të kryeministrit të dikurshëm Janez Jansha.

Me fokusin më të madh të botës fundjavën e kaluar në ngjarjet në Ukrainë dhe zgjedhjet presidenciale franceze, një tërmet politik në Slloveni kaloi kryesisht pa u vënë re.

Më 24 prill, në të njëjtën ditë kur votuesit francezë e kthyen Emmanuel Macron në Pallatin Elysee për një mandat të dytë në detyrë, sllovenët po votonin në zgjedhjet parlamentare që pritej që partia Demokratike sllovene e Janez Janša, kryeministri aktual populist të fitojnë.

Në vend të kësaj, sllovenët u kthyen në një numër të madh në një parti të re politike, Lëvizja e Lirisë (GS) e liberalit Robert Golob, e cila filloi vetëm në janar.

GS, e cila bëri fushatë për një platformë të tranzicionit në energjinë e gjelbër, një shoqëri të hapur dhe respekt për shtetin e së drejtës, mori rreth 34.5 për qind të votave krahasuar me 23.5 për qind për demokratët e Janshës, megjithëse të ardhurit – pritej të merrnin 41 mandate në parlamentin me 90 vende – nuk ka gjasa të jetë në gjendje të formojë një qeveri pa kërkuar mbështetje nga partitë më të vogla të Sllovenisë.

Social Demokratët dhe partia e Majtë janë partnerët më të mundshëm të koalicionit të Golub.

“Njerëzit me të vërtetë duan ndryshim,” tha Golob, një sipërmarrës me pak përvojë në politikë, duke deklaruar fitoren përmes lidhjes video nga shtëpia e tij ku ishte i izoluar pasi rezultoi pozitiv me Covid-19. “Sot njerëzit po kërcejnë, por nesër fillon një ditë e re. Nesër do të fillojmë të punojmë shumë.”

Për Janshën, e cila mori detyrën në vitin 2018, rezultati pothuajse me siguri i jep fund një karriere politike plot ngjyra dhe shpesh të diskutueshme.

Jansha vitin e kaluar i mbijetoi një mocioni për shkarkim të paraqitur nga katër parti opozitare, duke e akuzuar atë për keqmenaxhimin e pandemisë Covid-19, dështimin për të porositur vaksina të mjaftueshme dhe sulmuar median, veçanërisht agjencinë e lajmeve të financuar nga shteti STA.

Në shkurt 2021, zyra e komunikimit e qeverisë sllovene pezulloi pagesat për STA, të cilën shumë në vend e konsideruan si një sulm ndaj pavarësisë editoriale të agjencisë.

Në raportin e saj të fundit Freedom in the World, Freedom House, një organizatë që kryen kërkime dhe avokime mbi demokracinë, lirinë politike dhe të drejtat e njeriut, tha se ndërsa të drejtat politike dhe liritë civile respektohen përgjithësisht në Slloveni, qeveria e Janshës kishte vazhduar gjatë gjithë vitit 2021. përpjekjet për të minuar sundimin e ligjit dhe institucionet demokratike, duke përfshirë median dhe gjyqësorin, dhe se korrupsioni mbetet një çështje.

Gjatë kohës së tij në detyrë, Janša fitoi pseudonimin “Marshall Twito” për mënyrën në të cilën ai përdori platformën e mediave sociale Twitter për të sulmuar kundërshtarët dhe për të bërë pretendime të pabaza, të tilla si një postim i çuditshëm që uron Donald Trump për rizgjedhjen e tij në SHBA. president kur tashmë ishte e qartë se Trump ishte mundur nga Joe Biden.

Një Viktor Orbán gjithnjë e më i izoluar

Humbja e Janshës e lë hungarezin Viktor Orban të izoluar gjithnjë e më shumë brenda Bashkimit Evropian. Dyshja, të dy euroskeptikë të vendosur, kishin qenë të afërt, me shtypjen e Sllovenisë ndaj mediave që shpesh përshkruhej si “si Hungaria”.

Megjithatë, ndryshe nga Orbán, i cili ka hezituar të ofrojë asgjë përveç mbështetjes më të fshehtë për Ukrainën, ndërsa ajo mbrohet nga pushtimi i Rusisë, Jansha ka marrë një qasje të ashpër ndaj Rusisë dhe presidentit të saj, Vladimir Putin – ai ishte një nga liderët e parë ndërkombëtarë. për të vizituar Kievin pas pushtimit të Moskës më 24 shkurt.

“Rezultatet janë ato që janë”, tha Jansha pas publikimit të rezultateve të para të zgjedhjeve, duke theksuar punën e qeverisë së tij.

“Shumë sfida qëndrojnë përpara qeverisë së re, sido që të duket, por themelet janë të forta.”

Ekonomia e Sllovenisë pritet të rritet me 3.7 për qind në vitin 2022, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) javën e kaluar, duke ulur parashikimin e tij për një rritje prej 4.6 për qind të bërë në tetor. Në vitin 2021, ekonomia e vendit u zgjerua me 8.1 për qind.

FMN pret gjithashtu inflacion mesatar të çmimit të konsumit prej 6.7 përqind në Slloveni në vitin 2022, duke u përshpejtuar nga 1.9 përqind vitin e kaluar/emergineurope

Përgatiti në shqip: Argumentum.al