Putin kërkon falje për komentet e Lavrov për hebrenjtë

Kryeministri izraelit pranoi faljen e presidentit rus për komentet e ministrit të jashtëm ndaj hebrenjve, sipas qeverisë të enjten.

Vladimir Putin dhe Naftali Bennett patën një telefonatë dhe diskutuan komentet e Sergey Lavrov për hebrenjtë, tha zyra e shtypit e qeverisë izraelite.

Deklarata vuri në dukje se Bennett pranoi faljen e Putinit për deklaratat e Lavrov dhe e falënderoi atë për shpjegimin e qëndrimit të tij ndaj popullit hebre dhe kujtimit të Holokaustit.

Të dy diskutuan gjithashtu evakuimin e civilëve, duke përfshirë civilë të plagosur, përmes një korridori humanitar të OKB-së dhe Kryqit të Kuq.

Sipas deklaratës së Kremlinit herët të enjten, Putin kujtoi se rreth 40% e 6 milionë hebrenjve që u torturuan në geto dhe kampe përqendrimi dhe u vranë nga nazistët gjatë operacioneve ndëshkuese ishin qytetarë të Bashkimit Sovjetik dhe përcolli dëshirat e tij për shëndet dhe mirëqenie. -duke qenë për veteranët që jetojnë në Izrael.

“Në prag të Ditës së Fitores në Luftën e Madhe Patriotike, e cila festohet në Rusi dhe Izrael më 9 maj, Vladimir Putin dhe Naftali Bennett theksuan rëndësinë e veçantë të kësaj date për popujt e të dy vendeve, të cilët e vlerësojnë të vërtetën historike për ngjarjet e atyre viteve dhe nderojnë kujtimin e të gjithë të rënëve, përfshirë viktimat e Holokaustit”, thuhet në deklaratë.

Bennett, nga ana tjetër, vuri në dukje kontributin vendimtar të Ushtrisë së Kuqe në fitoren ndaj nazizmit, vuri në dukje gjithashtu deklarata.

Në një intervistë me një kanal televiziv italian të dielën, Lavrov kishte thënë se fakti që presidenti i Ukrainës është hebre nuk bie ndesh me pretendimet e Moskës se ajo filloi një sulm për të “denazifikuar” vendin.

“Unë besoj se Hitleri kishte edhe gjak hebre”, shtoi ai.

/Argumentum.al