Putin merr pjesë në Meshën Ortodokse të Pashkëve të mesnatës në Moskë

Presidenti Vladimir Putin mori pjesë të dielën në një meshë të Pashkëve të mbajtur nga Kisha Ortodokse Ruse, e cila ka mbështetur fuqishëm “operacionin ushtarak special” të liderit të Kremlinit në Ukrainë, thote Reuters

Putini, i veshur me një kostum blu të errët, një këmishë të bardhë dhe një kravatë ngjyrë vjollce të errët, qëndroi në njërën anë në Katedralen e Moskës, Krishti Shpëtimtar, duke mbajtur një qiri të kuq të ndezur, treguan imazhet live të shërbimit të mesnatës.

Udhëheqësi rus u kryqëzua disa herë gjatë ceremonisë. Kur Patriarku Kirill shpalli “Krishti u ringjall”, Putin iu bashkua anëtarëve të tjerë të kongregacionit me përgjigjen “Me të vërtetë ai u ringjall”. Përndryshe ai nuk foli.

Shërbimi hyjnor solemn i Pashkëve udhëhiqet nga Patriarku Kirill i Moskës dhe Gjithë Rusisë. Kirill tha se shpresonte që konflikti në Ukrainë të përfundonte shpejt, por nuk e dënoi atë. Deklaratat e tij që mbështesin ndërhyrjen e Rusisë, e cila është dënuar nga Kievi dhe vendet perëndimore si një akt agresioni, kanë copëtuar kishën ortodokse mbarëbotërore.

Rusia thotë se po kryen një operacion të posaçëm ushtarak në Ukrainë që synon çmilitarizimin dhe “denazifikimin” e vendit. Ukraina dhe Perëndimi e refuzojnë këtë si një pretekst të pabazë.

/Argumentum.al