Rusia mban paradën e Ditës së Fitores në Sheshin e Kuq / Putin: "Populli rus nuk do të heqë dorë kurrë nga dashuria për vendin"

Një paradë ushtarake për të përkujtuar 77-vjetorin e Fitores së Bashkimit Sovjetik mbi Gjermaninë Naziste në Luftën e Madhe Patriotike 1941-1945 u zhvillua në Sheshin e Kuq të Moskës.

Parada filloi me marshimin e grupit të banderolave ​​të Gardës së Nderit që mbante flamurin kombëtar rus dhe flamurin legjendar të Fitores nëpër Sheshin e Kuq. Flamuri i Fitores u ngrit mbi Reichstag nga ushtarët e divizionit 150 të pushkëve sovjetike Idritskaya në maj 1945.

Presidenti rus Vladimir Putin, veteranët e luftës dhe të ftuarit ndoqën paradën nga tribuna qendrore e vlerësimit në Sheshin e Kuq. Ministri rus i Mbrojtjes, gjenerali i ushtrisë, Sergey Shoigu, shqyrtoi paradën, e cila u komandua nga Komandanti i Përgjithshëm i Forcave Tokësore, Gjenerali i Ushtrisë Oleg Salyukov.

Presidenti rus Vladimir Putin ka uruar popullin rus për Ditën e Fitores.

“Të dashur qytetarë të Rusisë, të dashur veteranë lufte, shokë ushtarë dhe marinarë, rreshterë dhe oficerë garancish, ndërmjetës dhe rreshter majorë, shokë oficerë, gjeneralë dhe admiralë, ju uroj Gëzuar Ditën e Fitores!” tha ai në një fjalim përpara një parade ushtarake në Sheshin e Kuq të Moskës.

Do të jetë gjithmonë detyrë e shenjtë për të mbrojtur vendin kur rrezikohet e ardhmja e tij, theksoi kreu i shtetit. “Dashuria e vërtetë për vendin është ajo që udhëhoqi milicët e udhëhequr nga Minin dhe Pozharsky, ata që sulmuan armikun në fushën e Borodinos dhe luftuan armikun në periferi të Moskës dhe Leningradit, Kievit dhe Minskut, Stalingradit dhe Kurskut, Sevastopolit dhe Kharkovit, theksoi Putin.

9 maji 1945 është regjistruar përgjithmonë në historinë botërore si një triumf i popullit të bashkuar sovjetik, kohezioni dhe fuqia e tij shpirtërore, një arritje e pashembullt në vijën e parë dhe në frontin e brendshëm.

Ne krenohemi me brezin e pamposhtur të guximshëm të fitimtarëve, jemi krenarë që jemi pasuesit e tyre dhe është detyra jonë të ruajmë kujtimin e atyre që mundën nazizmin dhe na besuan të jemi vigjilentë dhe të bëjmë gjithçka për të penguar tmerrin e një tjetër lufte globale.

Dita e Fitores është shumë e dashur për të gjithë ne. Nuk ka familje në Rusi që nuk është djegur nga Lufta e Madhe Patriotike. Kujtimi i tij nuk shuhet kurrë. Në këtë ditë, fëmijët, nipërit dhe mbesat e heronjve marshojnë në një rrjedhë të pafund të Regjimentit të Pavdekshëm. Ata mbajnë fotografi të familjarëve të tyre, ushtarëve të rënë që mbetën të rinj përgjithmonë dhe veteranëve që tashmë janë larguar.

Ne krenohemi me brezin e pamposhtur të guximshëm të fitimtarëve, jemi krenarë që jemi pasuesit e tyre dhe është detyra jonë të ruajmë kujtimin e atyre që mundën nazizmin dhe na besuan të jemi vigjilentë dhe të bëjmë gjithçka për të penguar tmerrin e një tjetër globale. lufte.

Prandaj, përkundër të gjitha polemikave në marrëdhëniet ndërkombëtare, Rusia gjithmonë ka mbrojtur krijimin e një sistemi sigurie të barabartë dhe të pandarë, i cili është jashtëzakonisht i nevojshëm për të gjithë komunitetin ndërkombëtar.

Dhjetorin e kaluar ne propozuam nënshkrimin e një traktati për garancitë e sigurisë. Rusia i kërkoi Perëndimit të zhvillojë një dialog të ndershëm në kërkim të zgjidhjeve kuptimplote dhe komprometuese dhe të marrë parasysh interesat e njëri-tjetrit. Gjithçka kot. Vendet e NATO-s nuk donin të na dëgjonin, që do të thotë se ata kishin plane krejtësisht të ndryshme. Dhe ne e pamë atë.

Një tjetër operacion ndëshkues në Donbass, një pushtim i tokave tona historike, përfshirë Krimenë, ishte hapur duke u bërë. Kievi deklaroi se mund të arrinte armë bërthamore. Blloku i NATO-s nisi një ngritje ushtarake aktive në territoret ngjitur me ne.

Kështu, një kërcënim absolutisht i papranueshëm për ne po krijohej në mënyrë të vazhdueshme pikërisht në kufijtë tanë. Kishte çdo tregues se një përplasje me neo-nazistët dhe banderitët e mbështetur nga Shtetet e Bashkuara dhe miqtë e tyre ishte e pashmangshme.

Më lejoni të përsëris, ne pamë ndërtimin e infrastrukturës ushtarake, fillimin e punës së qindra këshilltarëve të huaj dhe furnizimet e rregullta të armatimit të fundit nga vendet e NATO-s. Kërcënimi rritej çdo ditë.

Rusia nisi një sulm parandalues ​​ndaj agresionit. Ishte një vendim i detyruar, në kohë dhe i vetëm i saktë. Një vendim i një vendi sovran, të fortë dhe të pavarur.

Shtetet e Bashkuara filluan të pretendojnë përjashtimin e tyre, veçanërisht pas rënies së Bashkimit Sovjetik, duke denigruar kështu jo vetëm të gjithë botën, por edhe satelitët e tyre, të cilët duhet të bëjnë sikur nuk shohin asgjë dhe të durojnë me bindje.

Por ne jemi një vend tjetër. Rusia ka një karakter tjetër. Ne kurrë nuk do të heqim dorë nga dashuria për Atdheun tonë, besimi dhe vlerat tona tradicionale, zakonet e paraardhësve tanë dhe respekti për të gjithë popujt dhe kulturat.

Lexoni të plotë fjalen e Presidentit Rus

Pas paradës, Putini, i cili vendosi një kurorë me veteranët në Monumentin e Ushtarëve të Panjohur pranë Pallatit të Kremlinit dhe mbajti një minutë heshtje, la gjithashtu karafila në obeliskë me emrat e qyteteve që iu dhanë titullin ” hero” për shkak të Luftës së Madhe Patriotike.

9 Maji – Dita e Fitores u shënua në shumë pjesë të vendit me pjesëmarrjen e qytetarëve dhe me parada ushtarake.

Gjithsej 65 mijë ushtarë, 2.400 lloje armësh dhe mjete teknike ushtarake morën pjesë në paradat e mbajtura në 28 qytete të Rusisë me rastin e 9 Majit – Ditës së Fitores.

Dita e Fitores është një burim krenarie kombëtare dhe identiteti për rusët pasi ata nderojnë 27 milionë qytetarë sovjetikë që humbën jetën në luftën për të mposhtur Gjermaninë e Hitlerit. Por në fundjavë, udhëheqësit e G7 dënuan pushtimin e Putinit në Ukrainë, duke thënë se “veprimet e tij sjellin turp për Rusinë dhe sakrificat historike të popullit të saj”.

Që nga pushtimi i Ukrainës në fund të shkurtit, forcat ruse kanë shkatërruar fshatra, qytete dhe qytete. Mijëra njerëz janë vrarë dhe gati gjashtë milionë ukrainas janë detyruar të ikin.

/Argumentum.al