Speciale/ Shefi i OKB-së Guterres takohet me Putinin dhe Lavrov për luftën në Ukrainë

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres ishte në Moskë të martën për t’u takuar personalisht me liderin rus. Shefi i OKB-së mbërriti në Moskë pas vizitës në Ankara, Turqi, ku qeveria ka udhëhequr përpjekjet për një armëpushim.

Në takimin e tij të parë zyrtar në Moskë të martën, Guterres u ul përballë Ministrit të Jashtëm rus Sergey Lavrov dhe tha se ai mbeti “jashtëzakonisht i interesuar për të gjetur mënyra për të krijuar kushtet për dialog efektiv, për të krijuar kushtet për një armëpushim sa më shpejt të jetë e mundur. “

Por pas diskutimit të tij me Lavrovin, Guterres u tha gazetarëve se ishte “e qartë se ka dy qëndrime të ndryshme për atë që po ndodh në Ukrainë”, duke sugjeruar se diplomati rus i kishte dhënë atij pak për të ushqyer shpresën për ndonjë hap të afërt te paqes.

Duke folur në një konferencë shtypi në Moskë, pas një takimi me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres, Lavrov tha se nëse delegacioni ukrainas vazhdon linjën aktuale të injorimit të propozimeve të Rusisë, bisedimet e paqes vështirë se do të kenë sukses.

“Ne jemi për një zgjidhje diplomatike. Por mënyra se si delegacioni ukrainas u soll në bisedime, mënyra se si u soll presidenti Zelenskyy, duke refuzuar të konfirmojë se ata morën propozimet tona të reja një javë më parë, është dëshpëruese. Me sa duket, ata nuk janë veçanërisht të interesuar për negociatat. ”, tha ai.

Lavrov sugjeroi që autoritetet ukrainase të vendosin shpresat e tyre për mbështetjen ushtarake perëndimore, e cila do të ndihmonte për të fituar luftën në fushën e betejës.

“Nëse kjo do të vazhdojë, bisedimet vështirë se do të kenë ndonjë rezultat, por e përsëris se ne i përmbahemi një zgjidhjeje të negociuar, i përmbahemi një armëpushimi”, tha ai.

Nga ana e tij, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres shprehu shqetësim për thirrjet e shpeshta për krimet e luftës nga të dyja palët.

Guterres bën thirrje për armëpushim në Ukrainë gjatë takimit me Lavrov

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres zhvilloi një takim me ministrin e Jashtëm rus Sergey Lavrov të martën në Moskë në një përpjekje për të gjetur një zgjidhje paqësore për luftën në Ukrainë.

Z. Guterres parashtroi qëllimet e tij për bisedimet me z. Lavrov në një fjalim para fillimit të takimit.

Ai i tha zotit Lavrov se OKB-ja është “jashtëzakonisht e interesuar të gjejë mënyra për të krijuar kushtet për dialog efektiv, për të krijuar kushtet për një armëpushim sa më shpejt të jetë e mundur dhe për të krijuar kushtet për një zgjidhje paqësore”.

Russian Foreign Minister Sergey Lavrov meets UN Secretary General Antonio Guterres in Moscow. AFP
Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov takohet në Moskë me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së Antonio Guterres.

Lavrov tha se situata në Ukrainë është “bërë një katalizator për një numër të madh problemesh”, të cilat ishin grumbulluar gjatë dekadave të fundit në rajonet evropiane dhe Atlantike.

Duke folur në një konferencë të përbashkët për shtyp pas bisedimeve, zoti Lavrov përsëriti akuzat e qeverisë së tij se administrata e Kievit po përpiqej të ndalonte kulturën dhe gjuhën ruse dhe kishte promovuar ideologjinë naziste përmes ligjeve. Pretendimet janë hedhur poshtë nga analistët.

Zoti Lavrov  tha se ishte shumë herët për të folur se kush do të ndërmjetësonte negociatat. Ai tha se Rusia ishte e angazhuar për një zgjidhje diplomatike përmes bisedimeve për Ukrainën, por tha se ishte “dëshpëruese” mënyra se si po silleshin delegacioni i Kievit dhe presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy.

Lavrov tha se Moska ishte e gatshme të bashkëpunonte me OKB-në për të ndihmuar civilët në Ukrainë.

“Qëllimet tona janë kryesisht mbrojtja e popullatës civile dhe këtu jemi të gatshëm të bashkëpunojmë me kolegët tanë nga OKB-ja për të lehtësuar gjendjen e popullatës civile”, tha zoti Lavrov

Guterres u tha gazetarëve në konferencën për shtyp se diskutimi i tyre mbi krizën e Ukrainës kishte qenë “shumë i sinqertë”.

Ai tha se ishte i shqetësuar për raportet e shumta të shkeljeve të të drejtave të njeriut dhe krimeve të mundshme të luftës që po kryheshin në Ukrainë dhe tha se beteja për Donbas kishte sjellë “vdekje dhe shkatërrim të jashtëzakonshëm” në Ukrainën lindore.

Ai tha se korridoret efektive humanitare ishin të nevojshme urgjentisht për të evakuuar civilët nga zonat nën zjarr dhe bëri thirrje për një armëpushim. Guterres tha se OKB-ja është gati për të evakuuar civilët e bllokuar në qytetin e rrethuar të Mariupolit.

“Sa më shpejt të vendoset paqja, aq më mirë për hir të Ukrainës, Rusisë dhe botës,” tha ai.

Shefi i OKB-së pranoi dallimet në opinione në Kiev dhe Moskë, por vuri në dukje se ka tanke ruse në Ukrainë, por jo tanke ukrainase në Rusi. Ai tha gjithashtu se ishte e qartë se Rusia kishte “shumë ankesa” me OKB-në.

“Ka një gjë që është e vërtetë dhe e dukshme dhe që asnjë argument nuk mund të ndryshojë: ne nuk kemi trupa ukrainase në territorin e Federatës Ruse, por kemi trupa ruse në territorin e Federatës së Ukrainës.”

Z. Lavrov sinjalizoi marrëveshjen e tij, duke thënë: “Kjo është e vërtetë, unë e konfirmoj këtë.”

Para takimit të tij me z. Guterres në Moskë, Lavrov i tha mysafirit të tij se donte të fliste për nevojën për multilateralizëm dhe punën e OKB-së.

Zoti Lavrov akuzoi Perëndimin për neglizhencë të parimeve të multilateralizmit.

“Këto parime të multilateralizmit të vërtetë, për disa vite, janë shpërfillur nga Perëndimi, i cili ka ndërmarrë taktikat e futjes në arenën botërore të rendit të njëanshëm botëror që ai të qëndrojë përgjithmonë,” tha ai përmes një përkthyesi.

Z. Guterres u përgjigj duke e përshkruar veten si një “multilateralist shumë i përkushtuar i bazuar në vlerat e Kartës së OKB-së dhe ligjit ndërkombëtar”.

Ai tha se pavarësisht se OKB-ja dhe Moska kanë interpretime të ndryshme të luftës në Ukrainë, të dyja palët mund të punojnë së bashku për të minimizuar vuajtjet e njerëzve në ish-kombin sovjetik.

“Unë e di se ne kemi interpretime të ndryshme të asaj që po ndodh në Ukrainë,” tha ai gjatë vizitës së tij të parë në Rusi që nga pushtimi i Ukrainës.

“Kjo nuk kufizon mundësinë për të pasur një dialog shumë serioz se si mund të punojmë më mirë për të minimizuar vuajtjet e njerëzve.”

Shefi i OKB-së tha se ai ishte gjithashtu i etur për të gjetur mënyra për të zvogëluar ndikimin e konfliktit në pjesë të tjera të botës. Ai tha se shumë vende anembanë globit po përballeshin me “ndikime dramatike të luftës” dhe tha se nevojiteshin përpjekje për t’i mbrojtur ato nga efektet e dëmshme në fusha të tilla si siguria ushqimore, energjia dhe financat.

Ai theksoi angazhimin e tij “për të bërë gjithçka që është e mundur për t’i dhënë fund luftës sa më shpejt të jetë e mundur dhe për të bërë gjithçka që është e mundur për të minimizuar vuajtjet e njerëzve dhe për të adresuar ndikimet në popullatat e cenueshme në pjesë të tjera të botës”.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së António Guterres bëri thirrje për një armëpushim të menjëhershëm dhe për t’i dhënë fund pushtimit të Ukrainës gjatë një takimi me ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov në Moskë.

Guterres tha se donte të bënte çdo gjë të mundshme për t’i dhënë fund luftës dhe vuajtjeve të popullit ukrainas, duke paralajmëruar se konflikti tashmë kishte një ndikim në çmimet e ushqimit dhe energjisë në mbarë botën.

Shefi i OKB-së tha se është e nevojshme të vazhdohet dialogu dhe të arrihet një marrëveshje armëpushimi dhe një zgjidhje paqësore e konfliktit.

Lavrov ra dakord se situata në Ukrainë duhet të zgjidhet, por shtoi se Rusia dëshironte gjithashtu të diskutonte zhvillimin e Kombeve të Bashkuara në tërësi, duke shprehur shqetësimin se Perëndimi dukej i vendosur për të krijuar një botë njëpolare.

Takimi Guterres – Putin

Vladimir Putin në një takim me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së António Guterres i krahasoi Forcat e Armatosura të Ukrainës me militantët e Shtetit Islamik.

“Dëgjojmë nga autoritetet ukrainase se atje ka civilë. Por atëherë ushtarakët e ushtrisë ukrainase janë të detyruar t’i lirojnë ata. Ose ata më pas veprojnë si terroristë në shumë vende të botës, si ISIS * në Siri, duke u fshehur pas civilëve. Popullsia. Gjëja më e thjeshtë për të bërë është t’i lini këta njerëz jashtë. Pse është më e lehtë,” tha presidenti.

Kreu i shtetit e quajti krim përdorimin e civilëve si mburojë njerëzore.

Ai shtoi se pala ruse është në kontakt me ata që kanë mbetur në territorin e uzinës. Fabrika është plotësisht e izoluar, nuk ka operacione ushtarake atje, raporton Ria Novosti.

Për vendimin e 21 shkurtit

Putin theksoi se Rusia u detyrua të njohë pavarësinë e DPR dhe LPR në mënyrë që të ndalojë gjenocidin e popullatës lokale, të organizuar nga Kievi. Kjo ndodhi pasi Kievi refuzoi të respektonte marrëveshjet e Minskut.

Në të njëjtën kohë, lideri rus tërhoqi vëmendjen për faktin se të dyja republikat u bënë të pavarura në analogji me vendimin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë për Kosovën. “Unë personalisht i kam lexuar të gjitha dokumentet e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë për situatën në Kosovë, më kujtohet shumë mirë vendimi i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, i cili thotë se në ushtrimin e të drejtës për vetëvendosje, ky apo ai territor i çdo shteti nuk është i detyruar të aplikojë për leje për të deklaruar sovranitetin e tij tek autoritetet qendrore të vendit. Kjo është thënë për Kosovën dhe ky është vendimi i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë. Dhe ky vendim është mbështetur nga të gjithë”, tha kreu rus.

Russian President Vladimir Putin attends a meeting with U.N. Secretary-General Antonio Guterre
Takimi Guterres -Putin Moskë

Në këtë drejtim, Republikat Popullore të Donetskut dhe Luhanskut kishin të njëjtën të drejtë, pasi precedenti përkatës ishte krijuar tashmë.

Për negociatat me Kievin

Moska ka qenë gjithmonë e gatshme për të zgjidhur konfliktin përmes diplomacisë dhe palët arritën një përparim të rëndësishëm në bisedimet në Turqi, tha presidenti.

“Në bisedimet në Stamboll, dhe unë e di që sapo ishit atje, sot fola me Presidentin Erdogan, arritëm të arrijmë një përparim mjaft serioz. Për shkak se kërkesat e sigurisë – siguria ndërkombëtare e Ukrainës – kolegët tanë ukrainas nuk i shoqëruan me një koncept të tillë si kufijtë e njohur ndërkombëtarisht të Ukrainës, duke përfshirë Krimenë, Sevastopolin dhe republikat e saponjohura ruse të Donbasit, mirë, me disa rezerva”, tha ai.

Megjithatë, atëherë Rusia u përball me një provokim në Bucha, me të cilin nuk kishte çfarë të bënte, theksoi Putin.

Pas kësaj, pozicioni i negociatorëve ukrainas ndryshoi në mënyrë dramatike.

“Ata u larguan nga synimet e tyre të mëparshme dhe lanë mënjanë çështjet e garancive të sigurisë, morën territoret e Krimesë, Sevastopolit dhe republikave të Donbasit. Ata thjesht e refuzuan këtë”, tha Putin.

Sipas tij, mungesa e një vendimi për këto pika në kuadër të të paktën një projektmarrëveshjeje e bën të pamundur zgjidhjen e tyre në nivel krerësh shtetesh. Pavarësisht kësaj, ai theksoi se Kremlini pret të arrihet një zgjidhje në rrugën diplomatike.

“Ne jemi duke negociuar. Ne nuk i refuzojmë ato,” tha presidenti.

Rreth “të jashtëzakonshmes”

Udhëheqësi rus theksoi se Moska është e gatshme të bashkëpunojë me çdo shtet.

“Ne jetojmë në një botë komplekse, kështu që dalim nga fakti se ekziston ajo që është në të vërtetë. Ne jemi të gatshëm të punojmë me të gjithë,” tha Putin.

Ai e quajti themelin për këtë barazi universale.

“Ne i shikojmë me habi disa nga deklaratat e kolegëve tanë për faktin se dikush në botë është i jashtëzakonshëm, pretendon të drejta ekskluzive, sepse Karta e OKB-së thotë se të gjithë pjesëmarrësit në komunikimin ndërkombëtar janë të barabartë me njëri-tjetrin – pavarësisht nga fuqia, madhësia. dhe vendndodhjen e saj gjeografike. Unë mendoj se kjo është e ngjashme me atë që kemi shkruar dhe shfaqet në Bibël: atje të gjithë njerëzit janë të barabartë. Sigurisht që do të gjejmë të njëjtën gjë në Kuran dhe në Tevrat. Të gjithë njerëzit janë të barabartë para Zotit, ” kujtoi ai.

Guterres do të udhëtojë për në Kiev pasi të kenë përfunduar bisedimet e tij në Moskë. Kujtojme se Presidenti Zelensky kritikoi vendimin e tij për të shkuar në Rusi përpara Ukrainës, duke argumentuar se nuk kishte “asnjë drejtësi dhe asnjë logjikë” në të. Zelensky tha se ishte “thjesht e gabuar” që Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së të zhvillonte bisedime me zyrtarët rusë përpara se të takohej me ukrainasit.

Sipas vlerësimeve të OKB-së, të paktën 2,665 civilë janë vrarë dhe 3,053 janë plagosur në Ukrainë që kur Rusia nisi një luftë kundër Ukrainës më 24 shkurt, me shifra aktuale që dyshohet të jetë shumë më e lartë.

Sipas agjencisë së OKB-së për refugjatët, më shumë se 8.3 milionë ukrainas kanë ikur në vendet fqinje.

/Argumentum.al