Truss: Perëndimi duhet të dërgojë armë edhe në vendet tjera që kërcënohen nga Rusia përfshirë Ballkanin Perëndimor

Në një fjalim të madh në Londër, zonja Truss tha se Perëndimi “duhet të jetë i përgatitur për një kohë të gjatë dhe të dyfishojë mbështetjen tonë” për vendin.

Që nga pushtimi i Rusisë, Ukraina u ka kërkuar vazhdimisht aleatëve që të furnizojnë armatim të rëndë si aeroplanë dhe tanke.

NATO ka siguruar kryesisht vetëm armë më të lehta mes frikës së përshkallëzimit.

Zonja Truss do t’i tregojë një auditori në Mansion House, në qytetin e Londrës, se “fati i Ukrainës mbetet në ekuilibër” dhe se Perëndimi “nuk mund të jetë i vetëkënaqur”.

“Nëse Putin ia del, do të ketë mjerim të mëtejshëm të patreguar në të gjithë Evropën dhe pasoja të tmerrshme në mbarë globin. Ne nuk do të ndiheshim më kurrë të sigurt,” do të thotë ajo të mërkurën në mbrëmje.

“Armë të rënda, tanke, aeroplanë – duke gërmuar thellë në inventarët tanë, duke rritur prodhimin. Ne duhet t’i bëjmë të gjitha këto.”

Vendet që kundërshtojnë pushtimin rus të Ukrainës duhet të dyfishojnë mbështetjen e tyre për Kievin, duke përfshirë furnizimin me armë të rënda, tanke dhe aeroplanë, ka thënë sekretarja e jashtme britanike Liz Truss. Deri më tani, Britania, shtetet e BE-së, SHBA-ja dhe aleatët e tjerë kanë furnizuar me armatim për të ndihmuar forcat ukrainase të luftojnë ushtrinë ruse, por ata nuk janë përfshirë në konflikt të drejtpërdrejtë me Moskën. Truss përshkroi një qasje të re në të cilën vendet duhet të shpenzojnë më shumë për mbrojtjen dhe ku NATO ka një këndvështrim më global, ndërkohë që varësia ekonomike nga vendet agresore është zvogëluar.

Sekretarja e Jashtme britanike, Liz Truss, ka thënë se forcat ruse duhet të largohen “nga e gjithë Ukraina”, dhe se Perëndimi duhet të dërgojë armë edhe në vendet tjera që kërcënohen nga Rusia.

“Ne duhet të sigurohemi që krahas Ukrainës, Ballkani Perëndimor dhe shtetet si Moldavia dhe Gjeorgjia janë të qëndrueshme dhe kanë aftësi për të ruajtur sovranitetin dhe lirinë e tyre”.

Ajo i ka bërë këto komente në një fjalim të mbajtur në Londër, duke thënë se fitorja për Ukrainën është “me rëndësi jetike” për Perëndimin.

Këto kanë qenë deklaratat më të qarta të Britanisë për luftën në Ukrainë, të nisur nga presidenti rus, Vladimir Putin më 24 shkurt.

Ajo ka thënë se vendet aleate të Perëndimit duhet të “dyfishojnë mbështetjen” për Ukrainën.

“Ne do të veprojmë shpejt”, ka thënë Truss “për të larguar Rusinë nga e gjithë Ukraina”.

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka paralajmëruar për hakmarrje të shpejtë nëse shtetet e huaja ndërhyjnë në Ukrainë.

“Nëse dikush dëshiron të ndërhyjë nga jashtë për ngjarjet që janë duke vazhduar, dhe të krijojë kërcënime strategjike, që janë të papranueshme për Rusinë, ata duhet ta dinë se sulmet tona hakmarrëse do të jenë të shpejta si rrufe”, ka thënë Putin sipas mediave shtetërore ruse.

“Ne kemi të gjitha mjetet për këtë gjë, mjete që askush nuk i ka tani. Ne nuk do të mburremi, ne do t’i përdorim ato nëse është e nevojshme. Dua që të gjithë ta dinë këtë gjë”./Rel-Argumentum.al