Diplomati rus hedh dyshime mbi dialogun me NATO-n ndërsa tanket e bllokut janë "nën hundë"

Është e vështirë për Moskën të besojë në dialogun me NATO-n kur tanket dhe armët e tjera po vendosen pranë kufijve të Rusisë, tha zëvendësministri i Jashtëm rus Alexander Grushko në një intervistë për gazetën Argumenty i Fakty botuar të martën.

“Ata thonë se mund të angazhohen në dialog me Rusinë në çdo kohë dhe nuk kërkojnë konfrontim, megjithëse planifikimi ushtarak i NATO-s bazohet në konfrontimin me Rusinë. Kur dikush vendos tanke nën hundën tuaj, duke thënë se ‘nuk është kundër jush, është të vendosur atje pa asnjë arsye”, është shumë e vështirë të besohet në çfarëdo lloj dialogu”, theksoi diplomati i lartë rus.

Grushko theksoi se Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut kishte hequr të gjithë mekanizmat e bashkëpunimit, duke e bërë të pamundur komunikimin diplomatik. “Në veçanti, në takimin e fundit të Këshillit Rusi-NATO më 12 dhjetor 2021 u bënë përpjekje të mëdha për ta realizuar atë fare. Kjo është arsyeja pse ne nuk kemi më një prani diplomatike në NATO pasi veprimet armiqësore të bllokut i dhanë fund. për të”, vuri në dukje ai.

/Argumentum.al