Irani arreston zëvendësambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar, e disa diplomatë të huaj për aktivitete 'spiunazhi'

Korpusi i Gardës së Revolucionit Islamik të Iranit (IRGC) ka arrestuar zëvendësambasadorin e Britanisë dhe diplomatë të tjerë të huaj për aktivitete “spiunazhi”, siç është mbledhja e mostrave të dheut në zona të ndaluara, njoftoi të mërkurën agjencia zyrtare e lajmeve IRNA.

Sipas një video të publikuar nga Organizata e Inteligjencës IRGC, IRGC ka identifikuar disa diplomatë në ambasadat e huaja, duke përfshirë zëvendësambasadorin Giles Whitaker, të akuzuar për “spiunim” në vend që të kryejnë funksionet e tyre diplomatike.

Zëvendësambasadori britanik kishte shkuar në shkretëtirën Shahdad (në Iranin qendror) me familjen e tij si turist, por imazhet e regjistruara tregojnë se diplomati po mblidhte mostra dheu në zonë, raportoi IRNA.

Stërvitjet me raketa ajrore të Gardës Revolucionare janë kryer në shkretëtirë, njoftoi Reuters, duke cituar televizionin shtetëror iranian.

Pamjet e Whitaker dhe familjes së tij në Iranin qendror treguan se ai po merrte mostra tokësore, raportoi Reuters, duke cituar televizionin shtetëror iranian.

“Whitaker u dëbua nga qyteti pasi kërkoi falje (autoriteteve),” raportoi Reuters, duke cituar televizionin shtetëror iranian, ndërsa agjencia e lajmeve Fars e lidhur me IRGC tha se ai po dëbohet nga vendi.

Megjithatë, Ministria e Jashtme e Britanisë tha në një deklaratë të dhënë për Sky News, “raportet për arrestimin e një diplomati britanik në Iran janë krejtësisht të rreme”.

Samuel Heath, zëdhënës i ambasadës britanike në Uashington, shkroi në Twitter: “Ai (Whitaker) as nuk është postuar më në Iran!”

Irani identifikoi gjithashtu Maciej Walczak, një shkencëtar polak që vizitoi Iranin “nën maskën e shkëmbimeve shkencore”, si një tjetër të arrestuar, duke thënë se ai, si turist, shkoi në rajonin Shahdad në provincën Kerman, raportoi IRNA.

Ai dhe shokët e tij mblodhën mostra të tokës, ujit, shkëmbit, kripës dhe baltës nga rajoni afër zonës së testimit, sipas IRNA.

Një tjetër i arrestuar është bashkëshortja e një këshilltari kulturor të ambasadës austriake, i cili vizitoi fshatrat e qytetit Damghan në provincën Semnan dhe mblodhi mostra të dheut të zonës.

/Argumentum.al