Ish-kryeministri japonez Shinzo Abe ndërron jetë pas atentatit

Ish-kryeministri japonez Shinzo Abe ka vdekur pasi u qëllua gjatë fushatës në qytetin perëndimor Nara, sipas mediave lokale.

Transmetuesi NHK dhe agjencia e lajmeve Kyodo raportuan vdekjen e Abe të premten, disa orë pasi 67-vjeçari u qëllua në gjoks dhe në qafë.

Zyrtarët thanë se Abe u qëllua rreth orës 11:30 (02:30 GMT) ndërsa po mbante një fjalim fushate në rrugë pranë një stacioni treni në Nara.

NHK tha se reporteri i saj në vendngjarje dëgjoi një armë që shpërtheu dy herë përpara se Abe të rrëzohej në tokë, duke shtrënguar gjoksin dhe duke u gjakosur.

Ai u dërgua menjëherë në spital, por mediat lokale raportuan se zyrtarët e zjarrfikësve thanë në atë kohë se ai nuk po shfaqte asnjë shenjë jetësore.

Në vendin e ngjarjes është arrestuar një i dyshuar mashkull 41-vjeçar.

Abe shërbeu si kryeministër i Japonisë nga dhjetori 2012 deri në shtator 2020, duke e bërë atë kryeministrin më jetëgjatë të vendit.

/Argumentum.al