Japonia sanksionon kryeministrin rus,

Ministria e Jashtme e Japonisë lëshoi ​​të martën sanksionet e zgjeruara që u njoftuan nga kryeministri Fumio Kishida.

Sanksionet synojnë më shumë se 130 persona, duke përfshirë kryeministrin rus Mikhail Mishustin, zëvendës sekretarin e Këshillit të Sigurimit Rashid Nurgaliyev, udhëheqësit e LPR dhe DPR dhe të afërmit e Genadi Timchenko. Sanksionet parashikojnë ngrirje të aseteve.

Japonia vendosi gjithashtu sanksione shtesë të eksportit, duke zgjeruar listën e kompanive të prekura që ajo beson se janë të lidhura me industrinë e mbrojtjes. Lista shtoi 70 kompani duke përfshirë Almaz-Antey dhe korporatën e Armatimeve të Raketave Taktike.

Sanksionet e Japonisë kanë përfshirë tani më shumë se 700 shtetas të Rusisë, Bjellorusisë, DPR, LPR dhe më shumë se 200 kompani dhe organizata ruse.

Japonia ka lëshuar më parë disa paketa sanksionesh kundër Rusisë për shkak të situatës rreth Ukrainës. Sanksionet personale synonin udhëheqjen, zyrtarët dhe biznesmenët e vendit. Lista e mallrave dhe teknologjive të ndaluara për eksport përfshin 300 artikuj, duke përfshirë gjysmëpërçues, pajisje për sigurinë detare dhe të aviacionit, pajisje telekomunikacioni, produkte ushtarake, duke përfshirë armë, softuer dhe pajisje për rafinimin e naftës. Për më tepër, Japonia ngriu asetet e Otkritie Bank, Novikombank, Sovcombank, VTB, Rossiya Bank, Promsvyazbank dhe VEB.RF.

Më 24 shkurt, presidenti rus Vladimir Putin njoftoi një operacion të posaçëm ushtarak në përgjigje të një kërkese për ndihmë nga krerët e republikave të Donbasit. Perëndimi u hakmor duke vendosur sanksione ndaj Rusisë ndërsa kompanitë private pezulluan operacionet në vend ose ndërprenë investimet.