Joe Biden nis vizitën në Lindjen e Mesme në udhëtimin e parë si president i SHBA

Presidenti i SHBA Joe Biden fillon vizitën e tij në Izrael të mërkurën për të nisur një udhëtim me aksione të larta në Lindjen e Mesme të dominuar nga përpjekjet për të bindur aleatët e Gjirit të nxjerrin më shumë naftë dhe të afrojnë Izraelin dhe Arabinë Saudite.

Biden do të kalojë dy ditë në Jerusalem për bisedime me udhëheqësit izraelitë përpara se të takohet me presidentin palestinez Mahmoud Abbas të premten në Bregun Perëndimor. Më pas, presidenti i SHBA do të marrë një fluturim të drejtpërdrejtë nga Izraeli në Jeddah, Arabi Saudite – i pari për një president amerikan – të premten për bisedime me zyrtarët sauditë dhe për të marrë pjesë në një samit të aleatëve të Gjirit.

Zyrtarët amerikanë thonë se udhëtimi – i pari i Biden në Lindjen e Mesme si president – mund të prodhojë më shumë hapa drejt normalizimit midis Izraelit dhe Arabisë Saudite.

“Ne po bëjmë hapa gradualisht drejt këtij qëllimi,” tha një zyrtar izraelit. “Fakti që presidenti Biden viziton Izraelin dhe prej këtu do të fluturojë direkt në Arabinë Saudite përmbledh shumë dinamika që kanë evoluar gjatë muajve të fundit”.

/Argumentum.al