Joe Biden thotë se SHBA do të mbetet aktive dhe e angazhuar në Lindjen e Mesme, duke u fokusuar në lidhjet rajonale

Shtetet e Bashkuara “nuk do të largohen” nga Lindja e Mesme dhe do të lënë një vakum që do të mbushet nga Rusia, Kina apo Irani, ka thënë presidenti amerikan Joe Biden në një samit në qytetin e Detit të Kuq të Arabisë Saudite, Jeddah.

Ai tha gjithashtu në samitin të shtunën se SHBA-ja është e përkushtuar për të siguruar që Irani të mos marrë kurrë një armë bërthamore, raporton Al Jazeera.

Udhëheqësit e gjashtë vendeve të Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit (GCC) – Arabia Saudite, Katari, Bahreini, Kuvajti, Omani dhe Emiratet e Bashkuara Arabe – plus Jordania, Egjipti dhe Iraku po mbajnë bisedime për sigurinë rajonale dhe marrëdhëniet dypalëshe me SHBA-në në samiti.

Biden po përdorte samitin për të paraqitur strategjinë e tij për Lindjen e Mesme ndërsa mbylli pjesën e fundit të një udhëtimi katër-ditor që synonte të forconte lidhjet në rajon.

“Ne nuk do të largohemi dhe do të lëmë një vakum që do të mbushet nga Kina, Rusia apo Irani”, tha Biden. “Ne do të kërkojmë të ndërtojmë këtë moment me lidership aktiv, parimor, amerikan.”

Megjithëse forcat amerikane vazhdojnë të synojnë grupet e armatosura në rajon dhe mbeten të dislokuara në baza në të gjithë Lindjen e Mesme, Biden sugjeroi se ai po kthente faqen pas pushtimeve të Uashingtonit në Irak dhe Afganistan.

“Sot, jam krenar që mund të them se epokat e luftërave tokësore në rajon, luftëra që përfshinin një numër të madh të forcave amerikane, nuk janë duke u zhvilluar,” tha ai.

Biden u bëri presion gjithashtu homologëve të tij, shumë prej të cilëve udhëheqin qeveri represive, që të garantojnë të drejtat e njeriut, përfshirë të drejtat e grave, dhe t’i lejojnë qytetarët e tyre të flasin hapur.

“E ardhmja do të fitohet nga vendet që çlirojnë potencialin e plotë të popullatës së tyre”, tha ai, duke përfshirë lejimin e njerëzve që të “vënë në dyshim dhe kritikojnë udhëheqësit pa frikë nga hakmarrja”.

Presidenti amerikan e kaloi mëngjesin e së shtunës duke u takuar individualisht me liderët e Irakut, Egjiptit dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Të premten, ai u takua me mbretin saudit Salman dhe princin e kurorës Mohammed bin Salman, sundimtarin de fakto të mbretërisë, të cilin agjencitë e inteligjencës amerikane vlerësojnë se “aprovuan” operacionin e vitit 2018 që vrau gazetarin Jamal Khashoggi.

Pas një përplasjeje me Princin e Kurorës Mohammed, Biden tha se ai ngriti çështjen Khashoggi dhe paralajmëroi kundër sulmeve të ardhshme ndaj disidentëve.

Princi i kurorës Mohammed, i cili kryesoi hapjen e samitit të së shtunës, ka mohuar çdo rol në vdekjen e Khashoggi, i cili u copëtua në konsullatën e mbretërisë në Stamboll dhe eshtrat e të cilit nuk janë gjetur kurrë.

/Argumentum.al