Kina nis stërvitjet ushtarake rreth ishullit të Tajvanit në përgjigje të vizitës të Pelosit

Kina zhvilloi të mërkurën një seri stërvitjesh të përbashkëta detare-ajrore rreth ishullit të Tajvanit në përgjigje të asaj që është parë si një vizitë e pamatur dhe provokuese e Kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi në rajonin e Tajvanit të vendit.

Stërvitjet përfshinin Marinën, Forcën Ajrore, Forcën e Raketave, Forcën Mbështetëse Strategjike dhe Forcën e Përbashkët Mbështetëse Logjistike në hapësirën detare dhe ajrore në veri, jugperëndim dhe juglindje të ishullit Tajvan, tha Komanda e Teatrit Lindor të Ushtrisë Çlirimtare Popullore Kineze (PLA). .

PLA gjithashtu do të kryejë stërvitje ushtarake me zjarr të vërtetë nga 4 deri më 7 gusht në gjashtë zona të ndryshme që rrethojnë ishullin e Tajvanit nga të gjitha drejtimet, sipas një njoftimi të autorizuar për t’u lëshuar nga Agjencia e Lajmeve Xinhua.

Duke iu referuar operacionit ushtarak, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Hua Chunying tha në një konferencë të rregullt për shtyp se pala kineze “duhet të dialogojë me palën amerikane dhe forcat separatiste të ‘pavarësisë së Tajvanit’ në një gjuhë që ata mund ta kuptojnë”.

Zyra e Çështjeve të Tajvanit në Këshillin e Shtetit njoftoi gjithashtu dënime për dy fondacione që “kanë kryer me qëllim aktivitetet separatiste të ‘pavarësisë së Tajvanit’ në arenën ndërkombëtare”, duke ndaluar çdo transaksion ose bashkëpunim me donatorët.

/Argumentum.al