Kina paralajmëron për pasoja nëse kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi viziton rajonin e Tajvanit

Ministria e Jashtme kineze të martën paralajmëroi për pasoja nëse kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi, viziton rajonin e Tajvanit.

Pelosi planifikon të vizitojë Tajvanin në gusht, raportoi të hënën Financial Times, duke cituar njerëz të njohur me këtë çështje. Administrata e SHBA-së ishte e ndarë nëse ajo duhet të bënte udhëtimin, citoi FT të thoshin dy persona të njohur me situatën.

Në një konferencë të rregullt për shtyp në Pekin të martën, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Zhao Lijian tha se pala kineze ka deklaruar në shumë raste se është fuqimisht kundër çdo forme të ndërveprimit zyrtar midis Shteteve të Bashkuara dhe rajonit të Tajvanit, raporton media kineze ctgn

Kongresi është një degë e qeverisë amerikane dhe duhet t’i përmbahet politikës së një Kine që mbështet SHBA-ja, tha Zhao.

“Nëse kryeparlamentari Pelosi viziton Tajvanin, kjo do të shkelte rëndë parimin e një Kine dhe përcaktimet e tre komunikatave të përbashkëta Kinë-SHBA, do të dëmtonte seriozisht sovranitetin dhe integritetin territorial të Kinës, do të ndikonte rëndë në themelet politike të marrëdhënieve Kinë-SHBA dhe do të dërgonte seriozisht. sinjal i gabuar për forcat secesioniste të “pavarësisë së Tajvanit”, tha ai.

“Kina e kundërshton me vendosmëri këtë.”

Zhao tha, “Kina kërkon që pala amerikane t’i përmbahet parimit të një Kine dhe dispozitave të tre komunikatave të përbashkëta Kinë-SHBA, të përmbahet nga organizimi që folësi të vizitojë Tajvanin, të ndalojë ndërveprimin zyrtar me Tajvanin, të ndalojë krijimin e faktorëve që çojnë ndaj tensioneve nëpër ngushticat e Tajvanit dhe të ndërmarrë veprime konkrete për të përmbushur angazhimin e saj për të mos mbështetur ‘pavarësinë e Tajvanit'”.

“Nëse pala amerikane është e vendosur të ecë rrugën e vet, Kina do të marrë masa të vendosura dhe të forta për të mbrojtur me vendosmëri sovranitetin kombëtar dhe integritetin territorial”, tha Zhao. “Të gjitha pasojat e mundshme që dalin nga kjo do të përballohen plotësisht nga pala e SHBA.”

/Argumentum.al