Kremlini paralajmëron kundër përpjekjeve për të ndërhyrë në operacionin special të Rusisë në Ukrainë

Duke komentuar çështjen e një përplasjeje të mundshme të drejtpërdrejtë Rusi-NATO, zëdhënësi i Kremlinit tha se “të gjithë duan të shmangin” këtë skenar.

Moska do të jetë e gatshme të japë përgjigjen më të vendosur, nëse ndonjë palë ndërhyn në operacionin special ushtarak të Rusisë në Ukrainë, tha të enjten zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

“Ne, para së gjithash, dalim nga deklaratat që presidenti [Presidenti rus Vladimir Putin] ka bërë që nga 24 shkurti se Rusia do të jetë e gatshme t’i japë përgjigjen më të vendosur palës, e cila do të përpiqet disi të hyjë në Ukrainë dhe të arrijë. në operacionin special ushtarak që Forcat e Armatosura Ruse po kryejnë aktualisht në Ukrainë”, theksoi zëdhënësi presidencial rus, sipas agjencisë së lajmeve ruse TASS

“Këto deklarata të presidentit janë të njohura dhe ne para së gjithash dalim nga këto deklarata”, theksoi zëdhënësi i Kremlinit.

Duke komentuar çështjen e një përplasjeje të mundshme të drejtpërdrejtë Rusi-NATO, zëdhënësi i Kremlinit tha se “të gjithë duan ta shmangin” këtë skenar. “Si Rusia [dëshiron ta shmangë atë] dhe deklaratat për këtë janë bërë vazhdimisht nga NATO dhe, më e rëndësishmja, nga Uashingtoni, duke përfshirë në nivelin më të lartë: deklarata të tilla janë bërë nga presidenti i [SHBA] [Joe] Biden. Kjo është ajo që të gjithë do të donin të shmangnin”, tha Peskov.

Zëvendëskryetari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë Dmitry Medvedev shkroi në kanalin e tij Telegram më herët të enjten se pompimi i armëve në Ukrainë rriti mundësinë e konfliktit të mundshëm të NATO-s me Rusinë që mund të shndërrohej në një luftë bërthamore që “do të ishte një skenar katastrofik për të gjithë”.

/Argumentum.al