Kryediplomati i Hungarisë viziton Moskën për të negociuar furnizimet me gaz

Qeveria e Hungarisë dëshiron të blejë afër një miliardë metra kub gaz natyror nga Rusia, pavarësisht sanksioneve të Bashkimit Evropian, tha kryediplomati i saj përpara bisedimeve me homologun e tij nga Moska.

“Në situatën aktuale ndërkombëtare, gjëja më e rëndësishme për ne është të garantojmë sigurinë energjetike të Hungarisë,” tha Ministri i Jashtëm Péter Szijjártó në një konferencë shtypi në kryeqytetin rus të enjten.

“Prandaj, unë do të doja të bisedoja sot dhe të biem dakord për rritjen e vëllimeve të gazit të furnizuar tashmë në Hungari nga Rusia.”

Partia konservatore në pushtet Fidesz kishte thënë më herët se Szijjártó do të udhëtonte në Rusi për të diskutuar dërgesat e reja të gazit.

“Për të garantuar sigurinë e furnizimit me energji të Hungarisë, qeveria ka vendosur të blejë 700 milionë metra kub gaz natyror përveç sasive të parashikuara tashmë në kontratat afatgjata”, shkruan Fidesz në një postim në Facebook.

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha se kërkesa e Budapestit për gaz shtesë do të “përcillet dhe studiohet menjëherë”.

“Pavarësisht situatës së vështirë ndërkombëtare, pavarësisht dëshirës së disa prej partnerëve tanë për të rritur presionin e sanksioneve ndaj Rusisë, ndërveprimi ynë vazhdon”, deklaroi Lavrov përpara takimit të tij me Szijjártó.

Ministri i Jashtëm i Rusisë tha gjithashtu se do të shfrytëzonte rastin për të folur për luftën në Ukrainë “nga këndvështrimi i interesave të pakicës kombëtare hungareze”, si dhe “vizioni ynë se si po zhvillohet operacioni ynë special ushtarak”.

Ministri i Jashtëm hungarez është i vetmi zyrtar i lartë nga një vend anëtar i BE që viziton Rusinë që nga fundi i shkurtit, duke ndaluar udhëtimin e kancelarit austriak Karl Nehammer në prill.

Szijjártó do të zhvillojë gjithashtu bisedime me zëvendëskryeministrin rus Aleksandër Novak, zyrtari më i lartë rus i energjisë.

/Argumentum.al