Kryeministri dhe presidenti i Sri Lankës japin dorëheqjen pasi protestuesit sulmojnë banesat

Presidenti dhe kryeministri i Sri Lankës ranë dakord të jepnin dorëheqjen të shtunën pas ditës më kaotike të vendit në muajt e trazirave politike, me protestuesit që sulmuan shtëpitë e të dy zyrtarëve dhe i vunë flakën njërës prej ndërtesave të tërbuar për krizën e rëndë ekonomike të vendit.

Kryeministri Ranil Wickremesinghe tha se ai do të largohet nga detyra sapo të krijohet një qeveri e re dhe disa orë më vonë kryetari i parlamentit tha se presidenti Gotabaya Rajapaksa do të largohej të mërkurën. Presioni mbi të dy burrat u rrit pasi përkeqësimi ekonomik shkaktoi mungesa akute të artikujve thelbësorë, duke i lënë njerëzit të luftonin për të blerë ushqime, karburant dhe gjëra të tjera të nevojshme.

Policia ishte përpjekur të pengonte protestat e premtuara me një shtetrrethim, më pas e hoqi atë pasi avokatët dhe politikanët e opozitës e denoncuan atë si të paligjshme. Mijëra protestues hynë në kryeqytetin, Colombo, dhe u mblodhën në rezidencën e fortifikuar të Rajapaksa. Pamjet video treguan turma të gëzuara që spërkasin në pishinën e kopshtit, të shtrirë në shtretër dhe duke përdorur kamerat e tyre celulare për të kapur momentin. Disa bënin çaj, ndërsa të tjerë lëshuan deklarata nga një sallë konferencash duke kërkuar që presidenti dhe kryeministri të largoheshin.

Ligjvënësi i opozitës Rauff Hakeem tha se është arritur një konsensus që kryetari i Parlamentit të marrë postin e presidentit të përkohshëm dhe të punojë për një qeveri të përkohshme.

Wickremesinghe njoftoi dorëheqjen e tij të afërt, por tha se nuk do të tërhiqej derisa të formohej një qeveri e re, duke zemëruar protestuesit që kërkuan largimin e tij të menjëhershëm.

“Sot në këtë vend kemi një krizë karburanti, mungesë ushqimi, kemi kreun e Programit Botëror të Ushqimit që vjen këtu dhe kemi disa çështje për të diskutuar me FMN-në,” tha Wickremesinghe. “Prandaj, nëse kjo qeveri largohet, duhet të ketë një qeveri tjetër”.

Wickremesinghe tha se ai i sugjeroi presidentit të kishte një qeveri gjithëpartiake, por nuk tha asgjë për vendndodhjen e Rajapaksa. Partitë opozitare po diskutonin për formimin e një qeverie të re.

Ambasadorja e SHBA-së në Sri Lanka, Julie Chung të premten u kërkoi njerëzve të protestojnë në mënyrë paqësore dhe u bëri thirrje ushtrisë dhe policisë “t’u japin protestuesve paqësorë hapësirën dhe sigurinë për ta bërë këtë”.

“Kaosi dhe forca nuk do të rregullojnë ekonominë ose nuk do të sjellin stabilitetin politik që Sri Lankas i nevojitet tani,” shkroi Chung./AP

Argumentum.al