Kurti: Beogradi zyrtar po mbështet strukturat kriminale në veri

Kryeministri Albin Kurti, në një konferencë për media, ka folur për situatën në veri të vendit.

Kurti tha se në veri janë vendosur nëntë barrikada, për të cilat tha se pret që të hiqen të gjitha sot gjatë ditës.

Kryeministri i Kosovës, tha se pret që gjatë ditës të largohen nëntë barrikadat në veri, derisa, nënvizoi se shtyrja e dy vendimeve, për reciprocitet në dokumente dhe targa ilegale deri më 1 shtator do të bëhet kur të largohet edhe barrikada e fundit dhe të lejohet liria e lëvizjes.

“Strukturat ilegale të Serbisë janë bërë banda kriminale, agresive si rrallëherë më parë. Nuk është e lehtë për shtetin tonë, pasi ato i mbështet i tërë aparati i fqinjit tonë verior. Janë me dhjetëra shkelje të rënda të ligjit të bëra dje e me të cilat po merren policia dhe prokuroria. Pikat kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak ende mbeten të mbyllura sepse ende mbeten të bllokuara rrugët që të shpien atje. Në gjitha pikat e tjera kufitare po lëshohen dokumenti i hyrje-daljes për qytetarët që vijnë nga Serbia me afat 90 ditorë. Deri në orën 12:00 sot, gjithsej 1501 qytetarë janë pajisur me këtë dokument në vendkalimet kufitare duke pritur mesatarisht 20 sekonda për këtë gjë”, deklaroi kryeministri.

Ai tha se në momentin kur hiqen barrikadat në veri dhe vendoset liria e plotë e lëvizjes në gjitha rrugët atje, shtyhet zbatimi i dy vendimeve të qeverisë të datës 29 qershor 2022 për datën 1 shtator 2022.

Kurti theksoi se të gjitha masat tona janë për ligjshmëri dhe rend demokratik, për kushtetutshmëri dhe siguri për të gjithë.

“Asnjë masë e ndërmarrë nuk bëhet bazuar në identitetin etnik, por bazë veprimeve individuale dhe grupore të qytetarëve. E ato duhet të jenë në përputhje me ligjin, pasi dhuna nuk do të tolerohet, dhunuesit do të dënohen nga shteti i së drejtës”, tha ai.

Për të dy vendimet, kreu qeveritar tha se kanë qenë në komunikim të vazhdueshëm me aleatët ndërkombëtarë, por tha se pjesa më e madhe zhvillimeve ka qenë e kushtëzuar nga veprimet kriminale dhe agresive të strukturave paralele në veri, andaj jo gjithçka kanë mundur të parashikojnë.

“Gjatë ditës së djeshme kam qenë në kontakt me aleatët dhe partnerët tanë evropian dhe amerikan. Kam biseduar me shkëlqesitë e tyre zotëri, Josep Borrell dhe Jeffrey Hvenier, i falënderoj për komunikimin e hapur dhe rolin e tyre. Në veçanti e çmoj lartë përkushtimin e ambasadorit amerikan, i cili i shqetësuar me situatën, porsi ne të tjerët kontribuoj shumë mbrëmë për zbutjen e gjendjes, gjithnjë duke mbështetur shtetin dhe qeverinë tonë. Qeveria do të vazhdojë me fushatën e informimit për të gjithë qytetarët, lidhur me mundësinë e favorshme të shndërrimit të targave ilegale të automjeteve në ato legjitime dhe legale RKS, pa taksë doganore, akcizë dhe TVSH si dhe sa i përket dokumentit për hyrje dalje në pikat kufitare me Serbinë për qytetarët që vijnë me dokumente të lëshuara nga autoriteteve atje. E kuptojmë brengën e faktorëve amerikanë dhe evropianë për fushatën deziformuese mbi dy vendimet tona të 29 qershorit. Andaj kemi shprehur gatishmërinë tonë që zbatimi i këtyre vendimeve të shtyhet për 1 shtator menjëherë pasi të hiqen të gjitha barrikadat dhe të mundësohet liria e plotë e lëvizjes gjithandej në veri. I falënderojë qytetarët për durimin qetësinë dhe përkrahjen, Nuk do të lejojmë destabilizimin e rendit kushtetues dhe demokratik të Republikës sonë. Do të përkujdesemi që të mbizotërojë ligji dhe paqja. I bëjmë thirrje faktorëve ndërkombëtarë, kryeqendrave perëndimore dhe demokratike, BE-së dhe NATO-s që të dënojnë dhunën dhe agresionin e bandave kriminale në veri që qartazi janë të nxitura, përgatitura dhe financuara nga Beogradi”, shtoi Kurti.

Lidhur me takimin e mundshëm me presidentin serb, Aleksandër Vuçiç në Bruksel, kryeministri Kurti tha se aktualisht s’kanë marrë asnjë ftesë zyrtare.

“Me presidentin e Serbisë është dashur të takohemi më 19 korrik, mirëpo ai ka kërkuar që të shtyhet takimi për fund të muajt gusht. Mbase ka qenë i zënë me përgatitjet e asaj që ka ndodhur dje. Ne është dashur të takohemi, e shtyu këtë takim për fundin e gushtit. Unë kam shprehur gatishmërinë time se kur të na thërret përfaqësuesi i lartë i BE-së, Josep Borrell do të shkojë në Bruksel, një ftesë të tillë deri në këto momente nuk e kemi. Kur ta kemi do të bëjmë publike edhe qëndrimin tonë. Në jemi për dialog të përgatitur mirë, parimor të balancuar drejtë një marrëveshje ligjërisht të obligueshme që bënë normalizimin e plotë të Kosovës dhe Serbisë. Gatishmëria nga ana jonë ekziston”, theksoi ai.

Në këtë konferencë për medie ishte edhe ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, i cili tha se nga zhvillimet e djeshme janë lënduar 11 qytetarë./KosovaPress/