Lufta në Ukrainë: Trupat britanike duhet të përgatiten për të luftuar përsëri në Evropë, thotë kreu i ri i ushtrisë

Shefi i ri i ushtrisë së Mbretërisë së Bashkuar ka paralajmëruar se ushtarët britanikë “duhet të përgatiten për të luftuar edhe një herë në Evropë” në mes të luftës Ukrainë-Rusi – dhe ndërsa shqetësimi po rritet se trupat Bjellorusia mund t’i bashkohen pushtimit rus.

Gjenerali Sir Patrick Sanders, në një mesazh për ushtarët e tij, tha se sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës “nënvizon qëllimin tonë thelbësor për të mbrojtur Mbretërinë e Bashkuar duke qenë gati për të korrigjuar dhe fituar luftërat në tokë”, sipas Sky News.

Sir Patrick, i cili sapo mori postin e lartë të ushtrisë, e përshkroi veten si shefi i parë i shtabit të përgjithshëm që nga viti 1941 që mori komandën e ushtrisë “nën hijen e një lufte tokësore në Evropë që përfshin një fuqi kontinentale.

“Tani ekziston një imperativ i zjarrtë për të krijuar një ushtri të aftë për të luftuar përkrah aleatëve tanë dhe për të mposhtur Rusinë në betejë,” shkroi ai.

“Ne jemi brezi që duhet të përgatisim Ushtrinë për të luftuar edhe një herë në Evropë”.

Deklarata e Sir Patrick vjen pasi një ekspert i politikës së jashtme ruse tha se stërvitjet e stërvitjes ushtarake të mbajtura pranë kufirit Bjellorusi-Ukrainë mund të tregojnë se aleati rus mund t’i bashkohet luftës.

/Argumentum.al