Perëndimi dëshiron të mposhtë Rusinë në fushën e betejës? Putin: "Lërini të provojnë"

Presidenti Vladimir Putin ka sfiduar Perëndimin që të përpiqet të mposht Rusinë “në fushën e betejës” dhe tha se ndërhyrja e Moskës në Ukrainë shënoi një zhvendosje në një “botë shumëpolare”.

Udhëheqësi rus tha të enjten se Rusia mezi kishte filluar në lidhje me luftën e saj në Ukrainë dhe guxoi Perëndimin të përpiqej ta mposhtte atë në luftë, ndërsa këmbënguli gjithashtu se Moska ishte ende e hapur ndaj idesë së bisedimeve të paqes.

Në një fjalim të ashpër të enjten drejtuar liderëve parlamentarë më shumë se katër muaj pas pushtimit të Ukrainës nga Moska, Putin tha se perspektivat për çdo negociatë do të zbeheshin sa më gjatë të zvarritej konflikti.

“Sot dëgjojmë se duan të na mposhtin në fushën e betejës. Çfarë mund të thuash? Lërini të provojnë”, tha Putin.

“Ne kemi dëgjuar shumë herë se Perëndimi dëshiron të na luftojë deri në ukrainasin e fundit. Kjo është një tragjedi për popullin ukrainas, por duket se gjithçka po shkon drejt kësaj”, tha ai.

Rusia ka akuzuar Perëndimin se po zhvillon një luftë prokure kundër saj duke goditur ekonominë ruse me sanksione dhe duke rritur furnizimin me armë të avancuara në Ukrainë.

Por ndërsa mburrej se Rusia sapo po hynte në hapat e saj për sa i përket luftës, Putin iu referua gjithashtu mundësisë së negociatave.

“Të gjithë duhet ta dinë se, në përgjithësi, ne nuk kemi filluar asgjë ende seriozisht,” tha ai.

“Në të njëjtën kohë, ne nuk i refuzojmë bisedimet e paqes. Por ata që i refuzojnë duhet ta dinë se sa më tej të shkojë, aq më e vështirë do të jetë për ta të negociojnë me ne.”

Putin tha se ishte e qartë se sanksionet perëndimore po krijonin vështirësi, “por aspak ato në të cilat po mbështeteshin iniciatorët e sulmit të shpejtë ekonomik kundër Rusisë”.

Që nga pushtimi i Ukrainës më 24 shkurt, forcat ruse kanë kapur zona të vendit, duke përfshirë edhe përfundimin e pushtimit të rajonit lindor të Luhansk të dielën.

Por përparimi i forcave ruse ka qenë shumë më i ngadalshëm nga sa parashikuan shumë analistë, dhe ato u mundën në përpjekjet fillestare për të marrë kryeqytetin, Kievin, dhe qytetin e dytë të Ukrainës, Kharkiv.

Perspektivat për kompromis duken të largëta pasi Ukraina, e inkurajuar nga mbështetja perëndimore dhe humbjet e rënda që i ka shkaktuar kundërshtarit të saj si nga njerëzit ashtu edhe nga pajisjet, ka folur për dëbimin e Rusisë nga i gjithë territori që ka kapur që nga viti 2014.

/Argumentum.al