Platforma trepalëshe Moskë-Tehran-Ankara/ Temat kryesore: Energjia, Gruri dhe Siria

Rusia, Irani dhe Turqia lëshuan një deklaratë të përbashkët pas samitit trepalësh të 19 korrikut në Teheran, duke riafirmuar angazhimin e tyre ndaj sovranitetit dhe integritetit territorial të Sirisë, ndërsa shprehën vendosmërinë e tyre për të vazhduar bashkëpunimin për zgjidhjen e çështjes së Sirisë. Presidenti rus Vladimir Putin ka zhvilluar edhe disa takime dypalëshe në margjinat e samitit, shkruan Izvestia.

Bisedat dypalëshe, duke përfshirë takimet e Putinit me Presidentin e Iranit Ebrahim Raisi dhe Udhëheqësin Suprem Ayatollah Ali Khamenei, dolën në qendër të vëmendjes. Rusia dhe Irani mund të zvogëlojnë ndikimin e sanksioneve me të cilat po përballen duke punuar së bashku, theksoi profesoresha e Departamentit të Ekonomisë Botërore dhe Marrëdhënieve Ekonomike Ndërkombëtare në Universitetin Shtetëror të Menaxhimit Galina Sorokina. “Përveç kësaj, rezervat e konsiderueshme të naftës dhe gazit bëjnë të mundur që Rusia dhe Irani të luajnë një rol të rëndësishëm në tregun e energjisë bazuar në marrëveshje të caktuara,” shtoi eksperti. Bisedimet Rusi-Iran janë gjithashtu të rëndësishme për sa i përket të ardhmes së marrëveshjes bërthamore.

Sa i përket takimit të Putinit me liderin turk Rexhep Tajip Erdogan, theksi ishte tek eksportet e grurit ukrainas. Turqia mund të veprojë si një garantues i transportit të sigurt të burimeve të energjisë dhe grurit, vuri në dukje Sorokina. Përveç kësaj, Moska është e interesuar të zgjerojë tregtinë me Ankaranë në fushën e produkteve të teknologjisë së lartë dhe farmaceutike, industrisë së lehtë dhe ushqimore, shtoi eksperti.

Pas bisedimeve dypalëshe, liderët e tre vendeve u fokusuan në çështjen e Sirisë. Të gjitha palët ishin të interesuara për samitin e Teheranit pasi liderët duhet të vazhdojnë të krahasojnë qëndrimet e tyre për situatën në Siri, tha për Izvestia analisti politik turk Kerim Has.

Platforma trepalëshe Moskë-Tehran-Ankara ka qenë aktive për pesë vjet, duke prodhuar rezultate të caktuara, theksoi Drejtoresha e Institutit Russtrat, Yelena Panina. Ende ka mosmarrëveshje midis vendeve për çështjen e Sirisë dhe situatën në Nagorno-Karabakh, por palët janë të vendosura të vazhdojnë dialogun në vend që të ligjërojnë njëra-tjetrën dhe të shkëmbejnë ultimatume, përfundoi eksperti.

Tass