Presidenti i KE thotë se bisedimet e anëtarësimit të Shqipërisë në BE duhet të fillojnë sa më shpejt të jetë e mundur

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel ishte për një vizitë zyrtare në Tiranë, ku u prit nga kryeministri Edi Rama në Tiranës të premten.

Pas një takimi tete-a-tete, Mishel dhe Rama zhvilluan një konferencë të përbashkët për shtyp. Michel tha ndër të tjera se konferenca e parë ndërqeveritare me BE-në duhet të mbahet sa më parë. Sipas tij, javët në vijim do të jenë vendimtare.

Kryeministri Rama deklaroi se gjatë takimit me Michel u bisedua për Ballkanin e Hapur, të gjitha sfidat e brendshme të rajonit dhe reformat në vend.

“Me presidentin Michel biseduam për situatën e përgjithshme dhe për angazhimet, por edhe për sfidat në lidhje me luftën në Ukrainë”, tha Rama, duke shtuar se padyshim që është biseduar për procesin në prag të Këshillit Europian kur dihet. se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut janë në axhendë për çështjen e hapjes së bisedimeve në pritje të anëtarësimit me Bashkimin.

Kryeministri tregoi se kanë diskutuar për Ballkanin e Hapur, për të gjitha sfidat e brendshme të rajonit dhe sigurisht për reformat në Shqipëri.

“Folëm për Reformën në Drejtësi që po jep fryte. Të gjithë ndoqën të enjten operacionin shumë domethënës të policisë speciale dhe Policisë së Shtetit për goditjen e një rrjeti kriminal. Operacioni ishte një shembull kuptimplotë për të sjellë njerëzit para drejtësisë pavarësisht lidhjeve politike që tregojnë se jo vetëm jemi në rrugën e duhur, por kemi bërë hapa të rëndësishëm krahasuar me vendet që kanë hapur negociatat”, tha Rama.

Nga ana e tij, Michel tha se Shqipëria ka plotësuar të gjitha kushtet për hapjen e negociatave të anëtarësimit dhe, sipas tij, bisedimet e anëtarësimit duhet të nisin sa më parë.

Më poshtë komentet e plota të Presidentit Charles Michel:

Faleminderit kryeministër, i dashur Edi Rama, për pritjen e ngrohtë. Është një kënaqësi e vërtetë të rikthehem këtu në Shqipëri.

Që nga vizita ime e fundit në fillim të vitit 2020 shumëçka ka ndryshuar: kriza COVID-19 dhe lufta e Rusisë kundër Ukrainës. Por një gjë nuk ka ndryshuar dhe nuk do të ndryshojë kurrë. Ky është angazhimi ynë i vendosur në rrugën e anëtarësimit të Shqipërisë drejt Bashkimit Evropian.

Ky është një moment vendimtar për t’u takuar me një aleat, partner dhe mik të ngushtë. Ndërsa flasim, Rusia po sulmon kombin sovran të Ukrainës. Ne kemi vendosur pesë raunde sanksionesh të paprecedentë për të mbajtur presionin ekonomik ndaj Kremlinit për të reduktuar rëndë aftësinë e tij për të financuar luftën e tij. Që nga dita e parë, Evropa dhe aleatët e saj kanë qëndruar të bashkuar në mbështetje të Ukrainës. Dëshiroj t’ju falënderoj, i nderuar kryeministër, për mbështetjen e fortë të vendit tuaj. Dhe faleminderit për punën tuaj më globalisht, veçanërisht këtë vit si anëtare e Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Ju keni qenë një partner dhe mik i përkushtuar dhe i besueshëm i BE-së.

Ne diskutuam gjithashtu marrëdhënien tonë BE-Shqipëri. Shqipëria është pjesë e familjes sonë europiane. Dhe BE-ja mbetet partneri më i madh tregtar i Shqipërisë dhe ofruesi më i madh i ndihmës financiare. Është më e rëndësishme se kurrë që të ringjallet procesi i zgjerimit. Sfidat e sotme po na detyrojnë të mendojmë përtej modeleve tradicionale për mënyra novatore të të menduarit dhe mënyra novatore të punës. Dhe krijimi i stimujve të rinj për reforma për të përshpejtuar integrimin në BE.

Ne po punojmë për të ofruar përfitime të prekshme për të gjithë shqiptarët dhe për të gjithë partnerët tanë në rajon. Kjo do të thotë tashmë përshpejtim i integrimit tani në vend që të presim derisa negociatat e pranimit të përfundojnë plotësisht. Në qershor, dhe ju e përmendët këtë, ne do të organizojmë një takim të 27 liderëve të BE-së në Bruksel me ju dhe liderët e tjerë të Ballkanit Perëndimor. Shqipëria ka plotësuar të gjitha kushtet për hapjen e negociatave të anëtarësimit. Bisedimet e anëtarësimit duhet të fillojnë sa më shpejt të jetë e mundur.

Më vonë sot, do të vizitoj Muzeun Historik Kombëtar dhe do të shoh punën e vazhdueshme në Mozaikun. Restaurimi i Mozaikut është një simbol i fuqishëm i trashëgimisë së pasur kulturore të Shqipërisë. Dhe për angazhimin e BE-së ndaj Shqipërisë.

Pas tërmetit katastrofik, thashë se mund të mbështeteni tek ne për të ndihmuar në rindërtimin dhe për të ecur përpara më fuqishëm se kurrë. BE-ja mblodhi më shumë se 1 miliard euro për të ndihmuar në rindërtimin e shkollave dhe infrastrukturës tjetër kryesore. Mund të vazhdoni të mbështeteni tek ne. Ashtu siç llogarisim tek ju.

Faleminderit përsëri, i dashur Edi, për pritjen tuaj të ngrohtë dhe faleminderit përsëri për partneritetin dhe miqësinë tonë të ngushtë. Jam i bindur se javët në vijim do të jenë kyçe në mënyrë që, shpresoj, të marrim së bashku vendimet e duhura, vendimet e drejta që nevojiten për të ndërtuar të ardhmen tonë të përbashkët. Faleminderit.”

Shqipëria pret të marrë një ‘po’ për mbajtjen e Konferencës së saj të parë Ndërqeveritare. Rama paralajmëroi para vizitës së Mishelit se ai do të ndryshojë kursin drejt integrimit në BE, në mungesë të ndonjë zhvillimi pozitiv në takimin e ardhshëm të qershorit.

“Presidenti Charles Michel do të vijë këtu, por këto nuk janë ditë vendimtare për Shqipërinë. Nuk shoh asgjë vendimtare për këtë fakt”, tha kryeministri Rama pas vizitës së tij në Gjermani të enjten.

“Ky është një proces me të cilin tashmë jemi mësuar se si funksionon. Ajo që është vendimtare për Shqipërinë është të ndjekë reformat”, tha Rama pas kthimit nga Berlini.

/Argumentum.al