Presidenti kroat thotë se Finlanda dhe Suedia nuk mund të bashkohen me NATO-n përpara ndryshimit të ligjit zgjedhor në BiH

Finlanda dhe Suedia nuk mund të anëtarësohen në aleancën e NATO-s për sa kohë që Bosnja dhe Hercegovina nuk e ndryshon ligjin e saj zgjedhor, tha të martën presidenti Zoran Milanoviç. Deklarata shkaktoi reagime të forta nga kryeministri kroat Andrej Plenkoviç, ndërsa ministria e jashtme në Zagreb konfirmoi mbështetjen e saj për aspiratat e Finlandës në NATO.

Parlamenti i Kroacisë “nuk duhet të ratifikojë pranimin e askujt në NATO” derisa ky ligj të ndryshojë, tha Milanović për shtypin. Pranimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO mund të diskutohet, por është “një aventurë shumë e rrezikshme”, tha gjithashtu presidenti, sipas televizionit N1.

Është “sharlatanri e rrezikshme”, shtoi ai.

“Për sa më përket mua, le të anëtarësohen në NATO… por derisa të zgjidhet çështja e ligjit zgjedhor në BiH, derisa amerikanët, anglezët, gjermanët, nëse munden dhe duan, të detyrojnë (zyrtarët boshnjakë) ndryshoni ligjin zgjedhor në gjashtë muajt e ardhshëm dhe jepni kroatëve të drejtat e tyre themelore, Sabor nuk duhet të ratifikojë pranimin e askujt në NATO”, tha Milanović.

“Për mua, ky është një interes kombëtar jetik i shtetit, kombit dhe popullit kroat, që BiH të jetë një shtet funksional,” shtoi ai.

Kryeministri Andrej Plenkoviç reagoi shpejt dhe tha se Milanoviç mund të bllokojë pranimin e Suedisë dhe Finlandës në takimin e NATO-s, por nëse ai është një “djalë i ashpër”, ai duhet ta bëjë këtë përpara Presidentit të SHBA Joe Biden.

Le të bllokojë menjëherë, si dikush që ulet në samitet e NATO-s, pse po e transferon atë në Parlament”, tha Plenkoviq.

Ndërkohë, ministri i Jashtëm finlandez Pekka Haavisto ka kontaktuar ministrinë e jashtme dhe evropiane, duke pyetur me ankth se çfarë do të thotë deklarata e Presidentit kroat, raportoi Jutarnji list.

Mbrëmë vonë, ministria e jashtme finlandeze postoi në Twitter se Haavisto diskutoi me homologun e tij kroat Gordan Grlić-Radman dhe ky i fundit konfirmoi se Zagrebi mbështet politikën e dyerve të hapura të NATO-s dhe nëse Finlanda vendos të aplikojë për anëtarësim në NATO, qeveria dhe parlamenti kroat do të jetë në favor të anëtarësimit të Finlandës.

Ndërkohë, Tuomas Forsberg, Drejtor i Kolegjiumit të Studimeve të Avancuara të Helsinkit në shkencat politike tha në programin e çështjeve aktuale YLE të martën se përpjekjet – si ajo që vjen nga presidenti kroat – për të mjelur situatën politike, që do të thotë aplikimet në NATO të Finlandës dhe Suedia, nuk ishte befasi dhe madje pritej.

/Argumentum.al