Pse është gati të bjerë qeveria e Izraelit? A do të thotë kjo një rikthim për Netanyahun?

Koalicioni qeverisës i Izraelit ka njoftuar se nuk mund të qeverisë më – a do të thotë kjo një kthim për Netanyahun?

Koalicioni qeverisës i Izraelit njoftoi të hënën se do të shpërndajë parlamentin, ose Knesset, javën e ardhshme, që do të thotë se qeveria do të shpërbëhet dhe vendi do të mbajë zgjedhje për të pestën herë në tre vjet.

Ja një vështrim më i afërt se pse po ndodh kjo dhe çfarë vjen më pas, shkruan Al Jazeera.

Qeveria izraelite po shembet – përsëri?

Qeveria izraelite – një përzierje e tetë partive duke përfshirë krahun e djathtë, centristët dhe një parti që përfaqëson qytetarët palestinezë të Izraelit – ka qenë e brishtë që kur mori detyrën për herë të parë pak më shumë se një vit më parë.

Kryeministri Naftali Bennett, së bashku me partnerin e tij të koalicionit, Ministrin e Jashtëm Yair Lapid, formuan koalicionin në qershor 2021 pas dy vitesh bllokim politik, duke i dhënë fund rekordit të ish-kryeministrit Benjamin Netanyahu prej 12 vitesh në pushtet.

Por kontradiktat brenda koalicionit janë rritur dhe vendimi i së hënës erdhi pas javësh spekulimesh se koalicioni ishte në rrugëdalje.

Gjëja kryesore që i bashkoi ishte kundërshtimi ndaj Netanyahut, por në fund të fundit kjo nuk ka mjaftuar për t’i mbajtur ata të bashkuar.

Çfarë e shtyu koalicionin në avantazh?

Me një shumicë parlamentare si brisk dhe ndarje mbi çështjet kryesore të politikës si shtetësia palestineze, pushtimi i Bregut Perëndimor nga Izraeli dhe çështjet në lidhje me fenë dhe shtetin, aleanca filloi të prishet kur një pjesë e vogël e anëtarëve u larguan.

Në prill, koalicioni humbi shumicën në parlamentin 120-vendësh të Izraelit kur një anëtare e partisë së djathtë Yamina të Bennett, Idit Silman, njoftoi largimin e saj.

Javët e fundit, një tjetër rrjedhje dezertimesh dhe rebelimesh e lanë koalicionin e Bennett pa aftësinë për të miratuar legjislacionin, duke ngritur pikëpyetje se sa kohë mund të mbijetojë.

Lista e Bashkuara Arabe ka kërcënuar gjithashtu se do të tërhiqet në shenjë proteste për sulmet izraelite ndaj palestinezëve në kompleksin e Xhamisë Al-Aksa, si dhe bastisjet e vazhdueshme në Bregun Perëndimor të pushtuar që vranë palestinezë.

Bennett kishte paralajmëruar tashmë për një kolaps të mundshëm në fillim të këtij muaji pasi Nir Orbach, një tjetër anëtar i partisë Yamina, tha se ai do të ndalonte votimin me koalicionin qeveritar.

Pika e fundit erdhi dy javë më parë kur një projekt-ligj që shtrinte ligjin civil izraelit për kolonët në Bregun Perëndimor të pushtuar u rrëzua në parlament.

Ligji për kolonët, i cili normalisht do të gëzonte mbështetje të gjerë në parlament dhe është rinovuar vazhdimisht gjatë 50 viteve të fundit, dështoi për shkak të klimës gjithnjë e më të hidhur midis qeverisë dhe opozitës, me këtë të fundit që zgjodhi të votojë kundër një ligji që ata mbështesin për të dobësojnë më tej qeverinë.

Në fund të fundit, kontradiktat brenda koalicionit qeverisës kanë rezultuar të jenë shumë të pakapërcyeshme, veçanërisht pasi qeveria kishte shumë pak hapësirë për lëvizje në parlament dhe një opozitë që ishte e vendosur ta rrëzonte atë.

Çfarë vjen më pas?

Parlamenti izraelit do të mblidhet të martën për të paraqitur një projekt-rezolutë për shpërbërjen e tij dhe për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme.

Nëse parlamenti shpërndahet, siç pritet, Bennett do të largohet për t’u zëvendësuar nga Lapid si kryeministër në detyrë derisa të mund të mbahen zgjedhjet e reja, si pjesë e marrëveshjes që ata kishin që formuan koalicionin.

Disa vëzhgues politikë besojnë se ekziston mundësia që një qeveri alternative të mund të formohet pa shkuar në zgjedhje të tjera, pasi partitë e krahut të djathtë të Izraelit në të dyja anët e ndarjes qeveri-opozitë do të jenë nën presion për t’u bashkuar, duke marrë parasysh shumicën e krahut të djathtë. në parlament.

Shumë izraelitë janë të lodhur nga zgjedhjet dhe perspektiva e një tjetër para fundit të vitit mund të çojë në më shumë apati.

Megjithatë, nëse vendi shkon drejt zgjedhjeve të reja të përgjithshme, ato do të duhet të mbahen brenda 90 ditëve nga shpërndarja e parlamentit, me një datë të mundshme të 25 tetorit të paraqitur tashmë.

Votimi i ri mund të krijojë terrenin për një rikthim në pushtet për Netanyahun.

Netanyahu ka thënë se do të kthehet në detyrë. “Mendoj se erërat kanë ndryshuar. E ndjej”, deklaroi ai.

Kampi i Netanyahut tani po përballet me anëtarët individualë të Knesset-it, si dhe parti të tëra, në një përpjekje për t’i detyruar ata të largohen.

Sondazhet e opinionit kanë parashikuar se Likud i linjës së ashpër të Netanyahut do të shfaqet sërish si partia më e madhe e vetme. Por mbetet e paqartë nëse ai do të ishte në gjendje të merrte mbështetjen e nevojshme të shumicës së ligjvënësve për të formuar një qeveri të re.

Në fund të fundit, do të zbresë nëse Netanyahu, i cili vazhdon të përballet me akuza për korrupsion dhe është një figurë jashtëzakonisht përçarëse në politikën izraelite, madje edhe në krahun e djathtë, do të jetë në gjendje të bindë politikanë të mjaftueshëm për ta mbështetur atë përsëri.

/Argumentum.al